Jump to content

Turan Dursun Kürtçü müydü?

Recommended Posts

Bu konu hakkında detaylı bir bilgi bulamadım.

Sadece Pante'nin sitesinde Turan Dursun'un siyasi görüşü diye bir yazı var. Orada da milliyetçiliğe Atatürkçülüğe karşı olduğu ama Kürtçü de olmadığı söyleniyordu. Ama açıkçası Pante'ye pek güvenemiyorum. 

Sizin bilginiz varsa bu konuda paylaşmanızı bekliyorum.

Sitelerde Paylaş

Turan Dursun Kürt kökenlidir. Şafi mezhebindendir. Tabii ki sonra dini ret ettiği için Şafi'liğinin bir anlamı yok ama Kürt kökenli olduğunun net kanıtı budur.

Siyasi olarak Kürt milliyetçiliğini savunan bir yazısını görmedim. Bir insanın Kürt kökenli olması ile Kürtçü olması aynı şey değil. Kürt milliyetçisi değil.

Siyasi görüş olarak aydınlanmacıdır. Dolayısı ile Atatürk'e herhangi bir karşıtlığı olma ihtimali yoktur. Atatürk'e ve Türk devrimine olan sevgisini gösteren yazılar okuduğumu hatırlıyorum. 2000'lerden önce laik/seküler görüşte olan insanlarda Atatürk karşıtlığı yoktu. Kürt milliyetçiliği ise kriminal bir marjinal hareketti. 

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, Robespierre yazdı:

Turan Dursun Kürt kökenlidir. Şafi mezhebindendir. Tabii ki sonra dini ret ettiği için Şafi'liğinin bir anlamı yok ama Kürt kökenli olduğunun net kanıtı budur.

Siyasi olarak Kürt milliyetçiliğini savunan bir yazısını görmedim. Bir insanın Kürt kökenli olması ile Kürtçü olması aynı şey değil. Kürt milliyetçisi değil.

Siyasi görüş olarak aydınlanmacıdır. Dolayısı ile Atatürk'e herhangi bir karşıtlığı olma ihtimali yoktur. Atatürk'e ve Türk devrimine olan sevgisini gösteren yazılar okuduğumu hatırlıyorum. 2000'lerden önce laik/seküler görüşte olan insanlarda Atatürk karşıtlığı yoktu. Kürt milliyetçiliği ise kriminal bir marjinal hareketti. 

Röportajından okuduğum kadarıyla babası Türk, annesi Kürt imiş. Kürtçeyi de sonradan Kürtlerin arasında yaşamaya mecbur bırakıldığı için öğrenmiş.

Milliyetçiliği ilkel bir düşünce olarak gördüğünü ve Atatürkçü olmadığını da açıkça söylemiş zaten.

Ama daha detaylı bilgi bulamadım.

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, ekremaktaş yazdı:

ülkedeki tek derdin turan dursun'un kürtçü olup olmadığıysa tebrik ederim seni.

umarım ağzından bir AKP eleştirisi de duymak nasip olur bu biz sefillere.

Daha dün AKP ile ilgili bir konu açtım zaten:

http://www.ateistforum.org/index.php?/topic/65063-bakın-akp-ülkeyi-nereden-nereye-getirmiş/

Sitelerde Paylaş
On 15.01.2017 at 21:09, Üçüncü Görüş said:

Bu konu hakkında detaylı bir bilgi bulamadım.

Sadece Pante'nin sitesinde Turan Dursun'un siyasi görüşü diye bir yazı var. Orada da milliyetçiliğe Atatürkçülüğe karşı olduğu ama Kürtçü de olmadığı söyleniyordu. Ama açıkçası Pante'ye pek güvenemiyorum. 

Sizin bilginiz varsa bu konuda paylaşmanızı bekliyorum.

Pante'nin sitesinin adresini verir misin ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...