Jump to content

Tanri ögrenebilir mi...

Recommended Posts

Bilgi, maddenin davranış şeklini beynin-algılama yetisi oranında-yorumlamasıyla ortaya çıkar. Zihin elektrokimyasal bir süreçse, maddeyi yine madde mi algılıyor diye düşünebiliriz. Tanrının da bir zihni var mı? O da aslında madde mi? Isaac Asimov Son soru isimli bilim kurgu hikayesinde Multivac denen analog bilgisayardan bahseder. İnsanlar milyarlarca yıldır gelen nesillerle ona entropi geri çevrilebilir mi diye sürekli sorarlar. Anlamlı bir yanıt için yeterli veri mevcut değil diye yanıtlanır sorular.Kainatta enerji kaybolmaktadır. Son insan da ölüp zihni multivac a aktarılınca kendi kendini sürekli geliştiren multivac zamansız bir süreç sonunda entropinin nasıl geri çevrileceğini bulur. İşin ilginci Asimov analog multivac ı  madde ve enerji olmayan devrelerden oluşan bir bilgisayar olarak betimler. Sonunda multivac Hristiyan yaratılışına uygun bir şekilde IŞIK OLSUN  diye seslenir ve ışık olur.

Bilgi veya maddenin kökeni nedir? İnsanlık bu gizemi belki bir gün çözebilir. Biz göremeyecek olsak bile. Belki de evrende bir yerlerde zihnimiz bir şekilde mevcudiyetini koruyordur.

Multivac_Isaac Asimov.docx

Sitelerde Paylaş
  • İleti 79
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

5 dakika önce, TENTEN yazdı:

Bilgi edinmede deneme yanılmadan başka yöntem var mı?

Yoksa, Tanrinin bizlerden ne farki var ?

Bizden farki yoksa, ona Tanrilik atfetmenin ne anlami var ?

Daha önce de demistim, 14 milyarlik zamani kücümsüyorsunuz.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, kavak yazdı:

Yoksa, Tanrinin bizlerden ne farki var ?

Bizden farki yoksa, ona Tanrilik atfetmenin ne anlami var ?

Daha önce de demistim, 14 milyarlik zamani kücümsüyorsunuz.

Tanrı seni yaratandır.Bu yüzden tanrı diyoruz.

14 milyarlık zamanı küçümsemiyorum.Hatta öncesinide hesaba katıyorum.

Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, TENTEN yazdı:

Tanrı seni yaratandır.Bu yüzden tanrı diyoruz.

14 milyarlık zamanı küçümsemiyorum.Hatta öncesinide hesaba katıyorum.

Nereden biliyorsunuz, yanindamiydiniz ?

Yoksa kulaginiza mi fisildadi ?

Hala kücümsüyorsunuz, yoksa üc günlük fotograf makinesi ile gözu kiyaslamazdiniz.

Teknoloji bu tempoda devam ederse, bu beceriksiz tanrinizi ikiye katyalacagimiz günler uzak sayilmaz. :D

Bizim 14 milyar seneye ihtiyacimiz yok, bize 5000 sene kafi.

Bilim ilerledikce, bilinmeyen sorular azaldikca, Tanrinizin emeklilik zamani da yaklasiyor. :D

Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, kavak yazdı:

Nereden biliyorsunuz, yanindamiydiniz ?

Yoksa kulaginiza mi fisildadi ?

Hala kücümsüyorsunuz, yoksa üc günlük fotograf makinesi ile gözu kiyaslamazdiniz.

Teknoloji bu tempoda devam ederse, bu beceriksiz tanrinizi ikiye katyalacagimiz günler uzak sayilmaz. :D

Bizim 14 milyar seneye ihtiyacimiz yok, bize 5000 sene kafi.

Bilim ilerledikce, bilinmeyen sorular azaldikca, Tanrinizin emeklilik zamani da yaklasiyor. :D

İnsanın hazıra konup birşeyler üretmesini küçümsüyorum.önemli olan hiçbirşey yok iken birşeyler üretmektir.

Sitelerde Paylaş

Bu insanlar yok mu, ah bu insanlar yok mu.

Ne kadar da nankörler, degil mi ?

Dile kolay, 14 milyar senede  binbir güclüklerle ugrasarak gücbela farkindaliginin farkinda olan bir canli yarat.

Buna ragmen, bu canli tasarimcisina tesekkür edecegine, onu begenmiyor.

Tanri hakli olarak küskün, tabii.

Bence müstehak, cünkü Tanri dedigin, aninda ol dedimi oldurur, öl dedimi öldürür.

Bunlar olmayinca, haliyle bu nankör canlilarin sayisi gün gectikce kabarmaya devam edecektir.

Gerci bu yan cizenler simdilik pek fazla sayilmazlar, ama gidisatin bu beceriksiz Tanrinin aleyhine oldugunu görmemek icin Tanri hayrani olmak gerek.

Nedendir bilmiyorum, bunlari yazarken aklima Romaya kafa tutan Astrerix/Obelix öncülügündeki galyali köyü geldi.:D

Sitelerde Paylaş

Tanrı determinist olmayacak bir şekilde insanı yaratmış ve insanı yapacaklarından dolayı sorumlu tutmuş.

Yani kanunu, sonucun belli olmayacağı şekilde koymuş.

Ki böyle bir yaratım determinist yaratımdan çok daha komplekstir.

Önceden sonucun kestirilemeyeceği şekilde olan bu kanundan dolayı sonuç hiçbir zaman sürecin sonuna kadar belli olmaz.

Bu yanlızca benim bir görüşüm ve bu konuda çok bilgili değilim.

tarihinde Cesed tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 hours ago, Cesed said:

Tanrı determinist olmayacak bir şekilde insanı yaratmış ve insanı yapacaklarından dolayı sorumlu tutmuş.

Önceden sonucun kestirilemeyeceği şekilde olan bu kanundan dolayı sonuç hiçbir zaman sürecin sonuna kadar belli olmaz.

Hangi tanrı? Arap putu mu? Demek bu put yaptıklarının nelere yol açacağını anlamayacak kadar mal, salak bir put.

Sitelerde Paylaş

Aferin müslümlere... Bayağı gelişme var. Şimdi bunların kafaya dank etmiş tanrının olanaksızlığı. Öyle cahil çöl yağmacılarının yarattığı gibi her şeyi bilen bir tanrı olamayacağını kavramışlar. 

Ne yapalım ne yapalım, Zeus'tan az daha hallice yeni versiyon bir  tanrı yaratalım! :D Artık buna da inanmazsa bu ateistler, bunların inanası yok arkadaş! :lol:

Tanrı olmadığı için öğrenemez ama müslümler öğreniyor. Allah'ın olanaksızlığını sonunda kavrayabildiler. Teistler bu konuda tüm tarih boyunca bocalamışlardır. Yarattığımız tanrıya ne kadar bir güç atayalım? Her şeyi mi kontrol etsin, yoksa bazı kontrolleri kaybetsin mi? Şeytana ne kadarlık bir rol biçelim? Allah'ın görevli memuru mu olsun, yoksa kötülüğü yaratmaktan şeytanı sorumlu tutup tanrıyı kötülüğü yaratmaktan aklayalım mı?

Ama bu sefer de şirk olmaz mı? Teistler böyle olmayan uyduruk bir put için kafa yormaktan, ne bilim ne felsefe hiç bir fikir geliştirememişlerdir. Şu salakça uyduruk tanrının olmadığını anlayıverseler sorun kalmayacak. Insanlık da patinaj yapıp durmayacak, tüm enerjisini bilime yoğunlaştıracak.

Fakat heyhat ki insanların büyük çoğunluğu anlamıyor yani, yok, çalışmıyor kafa... Kafayı tanrı ile bozmak gelenek olmuş, öyle gidiyor...

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, Cesed said:

Bilgili değilsen , zart zurt sallayıp durma o zaman. 

Cesed torbası, sana başka yerde de cevap verdim, klasik müslüman cevabın, yok  kibirmiş cart curt mal mal cevap verdin. Kendi yazdığına bak, sürecin sonu bilinmiyormuş. Tanrı süreci,sonunu vs. bilmiyorsa, zaten o tanrı falan değildir. 

On 16.01.2017 at 00:34, TENTEN said:

Sadece işkence değil her türlü yeni tasarım tekniklerini öğrenebilir.

Yoruma bak hizaya gel. Tanrı denen dingil,  demek ki işkence, tasarım vb. gibi şeyler de öğrenebilir. Şimdi de işkenceci bir tanrı çıktı. Ne tarz tanrıların var, seçme şansımız var mı, onu merak ettim ? 

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, democrossian yazdı:

Teistler böyle olmayan uyduruk bir put için kafa yormaktan, ne bilim ne felsefe hiç bir fikir geliştirememişlerdir. 

Sadece bununla kalsa iyi. Bu teistlerin olmayan uyduruk tanrı, peygamber, kitap, bitmedi evliya, bitmedi keramet, bitmedi daha bilmem ne bot sorunları din ile alakası olmayanları da uğraştırıyor. Bela yani, baş belası. Insanlığın en büyük belası dindir. Insanlık bundan kurtulmadan insanlık olmaz.

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, impressivo yazdı:

Yoruma bak hizaya gel. Tanrı denen dingil,  demek ki işkence, tasarım vb. gibi şeyler de öğrenebilir. Şimdi de işkenceci bir tanrı çıktı. Ne tarz tanrıların var, seçme şansımız var mı, onu merak ettim ? 

Tanrı kendini göstermiyor.Onun özelliklerini ancak eserlerinden öğrenebiliyoruz.

Sitelerde Paylaş
22 hours ago, Cesed said:

bence de böyledir...

Sitelerde Paylaş
15 hours ago, democrossian said:

Aferin müslümlere... Bayağı gelişme var. Şimdi bunların kafaya dank etmiş tanrının olanaksızlığı. Öyle cahil çöl yağmacılarının yarattığı gibi her şeyi bilen bir tanrı olamayacağını kavramışlar. 

Ne yapalım ne yapalım, Zeus'tan az daha hallice yeni versiyon bir  tanrı yaratalım! :D Artık buna da inanmazsa bu ateistler, bunların inanası yok arkadaş! :lol:

Tanrı olmadığı için öğrenemez ama müslümler öğreniyor. Allah'ın olanaksızlığını sonunda kavrayabildiler. Teistler bu konuda tüm tarih boyunca bocalamışlardır. Yarattığımız tanrıya ne kadar bir güç atayalım? Her şeyi mi kontrol etsin, yoksa bazı kontrolleri kaybetsin mi? Şeytana ne kadarlık bir rol biçelim? Allah'ın görevli memuru mu olsun, yoksa kötülüğü yaratmaktan şeytanı sorumlu tutup tanrıyı kötülüğü yaratmaktan aklayalım mı?

Ama bu sefer de şirk olmaz mı? Teistler böyle olmayan uyduruk bir put için kafa yormaktan, ne bilim ne felsefe hiç bir fikir geliştirememişlerdir. Şu salakça uyduruk tanrının olmadığını anlayıverseler sorun kalmayacak. Insanlık da patinaj yapıp durmayacak, tüm enerjisini bilime yoğunlaştıracak.

Fakat heyhat ki insanların büyük çoğunluğu anlamıyor yani, yok, çalışmıyor kafa... Kafayı tanrı ile bozmak gelenek olmuş, öyle gidiyor...

tanrının olanaksızlığı diye bir şey yok...

tanrı kavramına verilen  bazı sıfatların olanaksızlığını ortaya koymaya çalışmak başka bir şey...

tanrı tasavvurlarındaki yanlışlıkları ortaya koymak tanrının olanaksızlığını göstermez...

daha dogru tanrı bir tanrı tasavvuruna ulaşmada bize yardımcı olur sadece...

ha siz her türlü tanrı tasavvurunun var olmasının imkansız oldugunu gosterebilirseniz muhtemelen bizde buna ikna oluruz...

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, kirec yazdı:

tanrı tasavvurunun var olmasının imkansız oldugunu gösterebilirseniz 

Tanrının olmadığını belki elli kere kanıtladım. Son olarak Tentenin açtığı tanrının kötü olması konusunda yine kısaca yazdım.

Ha, ama bak benim tanrım sevgilim, onu sevmek ibadettir diyene karışmıyoruz. Tanrım para, para her şeye kadirdir diyenin tanrısına elleşmiyoruz. Tanrım Pan, ormanda saklanır, gürültü olunca kaçar, kimseye görünmez diyenin tanrısına elleşmiyoruz. Benim tanrım Poseidon, derin deniz çukurlarında gizlenir, kimseye görünmez diyenin tanrısını kendisine bırakıyoruz. Böyle tanrılarla tek tek uğraşamayız.

Bizim olanaksızlığını kanıtladığımız, evrenin varlığından sorumlu tutulmak istenen tanrı...

Sitelerde Paylaş

Tanrı kainatın ta kendidir-Tanrı kendini İnsanla ögrenir-Çünkü İnsan kainatın bilincidir-İnsandan ayrı bir kainat bilinci yoktur-İnsan Ögrendikcede Allah olur -Arap sofisinin bahsettigi Allah mefhumu olsa olsa  bu olabilir.İnsana şah damarından daha yakın olan ve onu efendi haline getiren ögrenme Basarısıdır-İnsanlık bu basarıyı suuraltındaki yogunlamıs müsbet olan düsünceleriki onlar yararlı olan duygularıdır ve suurüstü müsbet düsüncelerinin birligiyle elde eder

Sitelerde Paylaş

Panteist yorumlara her zaman saygı duyarım. Fakat sufizm konusunda aynı tavrı gösteremiyorum. Aslında sufizmin islamla alakası yok ama, gel gör ki ortam öyle değil. Sufizm hakkında bir araştırma yapmaya kalsan, konuyu islamdan bağımsız, tarafsız ve laik tarzda ele alan bir kaynak bulmak çok zor. Yok sufizm Arapça yün demek olan suftan gelirmiş, yok bokmuş yok püsürmüş! Ya şu islamınızı artık ben... Sokmadıkları bok kalmadı şu islamlarını, nereye baksan islam da islam! Bir bokun içine de sokmayın şu islamınızı artık yahu! Her boka illa sokmak zorunda mısınız!

Yahu açıp bir bakacağım sufi yorumlar nedir, bir eleştiri yapacağım, baksan yok şu mübarek şöyle buyurdu yok bu mübarek böyle buyurdu... Hay mübareğinize koyayım yahu! Bu mübareklerden başka sufi yok mu ülen, islamınızın girmediği bir bok yok mu dünyada? Hayır elini değil başka bir şeyini sallıyorsun elli değil yüzelli müslüme çarpıyor. Bok yığını gibi yığın yığın her yerdeler. Zombiler gibiler, sürekli aman ısırılacak ben de zombi olacağım diye tetikte duracaksın!  

Ne tür bir döneme çattık arkadaş, bu ne kabustur, bu ne karabasandır yahu! Nerden düştük bu karabasanın içine yahu! Bitecek mi kabus, uyanacak mıyız ohhh bakacağız islam mislam yok, hele beee dünya varmış diyecek miyiz, sanmıyorum. Bu beladan çıkamayacağız.

Sitelerde Paylaş
On ‎19‎.‎1‎.‎2017 at 21:43, sağduyu yazdı:

Hangi tanrı? Arap putu mu? Demek bu put yaptıklarının nelere yol açacağını anlamayacak kadar mal, salak bir put.

:lol: Yok şimdi, meclis toplansa bir yasa çıkarsa silah için ruhsatı kaldıralım, isteyen istediği silahı pazardan bile satın alabilsin deseler, bunun yol açacağı durumları hepimiz biliriz değil mi. İlla olumsuz anlamda demiyorum, ama sonuçlarını kestiririz, sır değil yani.

Ama Arap putu "ülen ben bu insanları yaratıyorum ve inananlar inanmayanları öldürsün ben de ateşte yakayım diyorum ama bende azıcık psikopatlık olmasın sakın bir doktora görünsem" demiyor! :D

Arap putunu geçtik, sıradan tanrı olarak ele alalım, bu tanrı ülen ben bu canlıları birbirlerini yemeden hayatta kalamayacak şekilde yaratıyorum ama bu yaratım yeryüzünü acı ve vahşetle doldurmayacak mı demiyor!!! Hayır bunlar bu doğadan tanrıyı sorumlu tutmayı nasıl tasavvur edip de sonra da ona günde elli vakit sövmüyorlar, onu anlamıyorum.

Ben iyi ki tanrının olanaksızlığının bilincindeyim de kafam rahat. Yoksa günlük tanrıya sövmekten başka işe bakamazdım!

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...