Jump to content

Tanri ögrenebilir mi...

Recommended Posts

evrende bilinebilecek şeyler sınırlıdır...

bütün varlıkların sayısı büyüklügü kücüklügü özellikleri bilginin konusudur yani bilinebilirler...

olan olaylar bilginin konusudur ...

evrende gerçekleşen olayların arkasındaki yasalar bilginin konusudur...

fakat bu gelecekte olacak olan olaylar ancak hesaplamaların planların öngörülerin ve ögrenmenin konusudur bilginin konusu değildir...

tanrı bilinecek her şeyi bilir ve  ögrenilebilecek her şeyide ögrenir...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 79
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1 dakika önce, kirec yazdı:

evrende bilinebilecek şeyler sınırlıdır...

bütün varlıkların sayısı büyüklügü kücüklügü özellikleri bilginin konusudur yani bilinebilirler...

olan olaylar bilginin konusudur ...

evrende gerçekleşen olayların arkasındaki yasalar bilginin konusudur...

fakat bu gelecekte olacak olan olaylar ancak hesaplamaların planların öngörülerin ve ögrenmenin konusudur bilginin konusu değildir...

tanrı bilinecek her şeyi bilir ve  ögrenilebilecek her şeyide ögrenir...

Son cümlenizin basi "kalk gidelim derken, sonu bok yeme otur" gibi olmus, affedersiniz.

Yahu her seyi bilmek demek, ögrenmeye gerek yok demek. Her seyi biliyorsam, ögrenecek daha ne var ki ?

Yoksa Tanri her seyi bilmiyor mu ?

Bu durum da, ona baska bir isim bulmak gerek.

Sitelerde Paylaş

Ben zamanında allaha inanırken ne çektiğimi ben bilirim. Doğaya baktıkça allaha söveceğim, yapamıyorum. Onca sövgüyü içimde tutmaktan bıktım. Doğaya da çok ilgi duyuyorum, olmuyor. Sürekli sinirlerim bozuluyordu.

Sonunda ateist oldum da öyle kurtuldum. E tabi olmayan allahın neresine söveceksin, yok ki...

Yani ben bu doğadan allahı sorumlu tutarak devam edemeyeceğimi gördüm. Ateist olmamın temel nedeni bu.

Sitelerde Paylaş
On 17.01.2017 at 16:47, TENTEN yazdı:

Tanrı öğrenebilir  demek tanrı hiçbir şeyi bilmiyor anlamına gelmez.

Peki ne anlamına gelir? Öğrenen varlık, bilmediğini öğrenir. Yoook yook tanrı yok. Olsaydı varlığını açıkça belli ederdi.

Sitelerde Paylaş
17 minutes ago, ANTİATEİST said:

Tanrı öğreniyorsa eğer geleceği bilmediği anlamına gelir. 

Öyle şeye Tanrı denmez.

geleceği bilen tanrı o bildigi gelecekten baska bi iş yapabilir mi...

o bildigi gelecegi yapmaya ve yasamaya mahkum bir robot gibi bir varlık olur...

ne özgürlügü kalır ne fonksiyonu...

buna mı tanrı denir...

Sitelerde Paylaş

(Muhammed 47/31)

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ حَتَّىٰ نَعْلَمَ ٱلْمُجَٰهِدِينَ مِنكُمْ وَٱلصَّٰبِرِينَ وَنَبْلُوَا۟ أَخْبَارَكُمْ 

Şurası bir gerçek ki içinizden mücadele (cihad) edenleri ve sabırlı davrananları öğreninceye; haberlerinizi ortaya çıkarıncaya kadar sizi zorlu bir imtihandan geçireceğiz. 

Sitelerde Paylaş
24 minutes ago, Cesed said:

(Muhammed 47/31)

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ حَتَّىٰ نَعْلَمَ ٱلْمُجَٰهِدِينَ مِنكُمْ وَٱلصَّٰبِرِينَ وَنَبْلُوَا۟ أَخْبَارَكُمْ 

Şurası bir gerçek ki içinizden mücadele (cihad) edenleri ve sabırlı davrananları öğreninceye; haberlerinizi ortaya çıkarıncaya kadar sizi zorlu bir imtihandan geçireceğiz. 

demek kuranın tanrısı ögrenebiliyormuş...

Sitelerde Paylaş
29 minutes ago, kirec said:

boyle olduğunu nereden biliyorsun...

Nereden mi biliyorum. Tanrı'ya madde dersek evrenin bir ürünü olduğunu kabul ederiz.

Buna Tanrı diyebilir miyiz ? 

demek kuranın tanrısı ögrenebiliyormuş..

Allah Kuran'da insanlara bir sürü soru sormakta. Aynı mantıklı Allah bilmiyor da diyebiliriz. 

Bunlar anlatım şekilleri.

Sitelerde Paylaş

Dincilerin de işi zor, tanrı bilmiyor öğreniyor deseler tanrılarını yaptıklarının sonucunu bilemeyecek, kavrayamayacak kadar aptal, cahil, gerizekalı konumuna düşürmüş oluyorlar, biliyor deseler bu sefer de sadist, zalim, adaletsiz, gaddar konumuna düşürmüş oluyorlar.

Sitelerde Paylaş
(Zuhruf 43/36)
وَمَن يَعْشُ عَن ذِكْرِ ٱلرَّحْمَٰنِ نُقَيِّضْ لَهُۥ شَيْطَٰنًا فَهُوَ لَهُۥ قَرِينٌ 
Kim Rahman’ın Zikri’ni (Kur’ân’ı) bulanık görürse, başına bir şeytan sararız; o, onunla beraber olur. 

(Zuhruf 43/37)
وَإِنَّهُمْ لَيَصُدُّونَهُمْ عَنِ ٱلسَّبِيلِ وَيَحْسَبُونَ أَنَّهُم مُّهْتَدُونَ 
Şeytanlar bu gibileri yoldan çevirirler ama bunlar doğru yolda olduklarını sanırlar. 

(Zuhruf 43/38)
حَتَّىٰٓ إِذَا جَآءَنَا قَالَ يَٰلَيْتَ بَيْنِى وَبَيْنَكَ بُعْدَ ٱلْمَشْرِقَيْنِ فَبِئْسَ ٱلْقَرِينُ 
Huzurumuza gelince şöyle diyecektir: “Keşke benimle senin aranda doğu ile batı kadar bir mesafe olsaydı! Ne kötü arkadaşmışsın!” 

(Zuhruf 43/39)
وَلَن يَنفَعَكُمُ ٱلْيَوْمَ إِذ ظَّلَمْتُمْ أَنَّكُمْ فِى ٱلْعَذَابِ مُشْتَرِكُونَ 
Pişmanlığın bugün size bir yararı olmayacaktır, çünkü yanlış yaptınız. Bu azabı birlikte çekeceksiniz. 

(Zuhruf 43/40)
أَفَأَنتَ تُسْمِعُ ٱلصُّمَّ أَوْ تَهْدِى ٱلْعُمْىَ وَمَن كَانَ فِى ضَلَٰلٍ مُّبِينٍ 
Sağıra işittirebilir; kör olana yol gösterebilir misin? Açık bir sapıklık içinde olan da bunlar gibidir. 

(Zuhruf 43/41)
فَإِمَّا نَذْهَبَنَّ بِكَ فَإِنَّا مِنْهُم مُّنتَقِمُونَ 
Seni bu dünyadan göç ettirsek bile, hak ettikleri cezayı onlara yine veririz. 

(Zuhruf 43/42)
أَوْ نُرِيَنَّكَ ٱلَّذِى وَعَدْنَٰهُمْ فَإِنَّا عَلَيْهِم مُّقْتَدِرُونَ 
Onlara söz verdiğimiz azabı sana gösterebiliriz de. Çünkü kıskıvrak elimizdedirler. 

(Zuhruf 43/43)
فَٱسْتَمْسِكْ بِٱلَّذِىٓ أُوحِىَ إِلَيْكَ ۖ إِنَّكَ عَلَىٰ صِرَٰطٍ مُّسْتَقِيمٍ 
Sen, sana vahyedilene sımsıkı sarıl. Çünkü sen doğru yoldasın. 
Sitelerde Paylaş
On 16.01.2017 at 22:32, kirec yazdı:

Tanri ögrenebilir mi...

Ögrenememek bir kusur degil mi...

Muhammed çıkarı için bir arap putunu konuşturmuş  güya Allahtan ayet İNİYORMUŞ GİBİ  1400 YIL ONCEKİ CEHİL İNSANLARI KANDIRMIŞ.gelelim tanrı diye bir şey yok zaten bize göre. sizin anladığınız dilden  yazayım. Allah herşeyi insanlardan öyrenmiş ateşi yazıyı kalemi kitabı biz insanlardan  arakalmış. çalıntı muhmmedin bilidiyi konuşturduğu put. neden cehnnemi buzdan kardan  işkenceye tabi tutmamış. muhammedin kutuplardan ne haberi varki cahilikte üstüne kimse su dökemez. yiyecek içecek herşeyi arabın çölündene varsa onu söylemiş  başakda bir şey yok cehnemin bile dolup dolmadıpından haberi yok sayın arap putu Alahın..

Cehennem Konuşuyor:

Kuran'da cehennemin Allah ile sik sik konustugu ve Allah'ın sorularini cevaplandirdigi yazilidir. Ornegin Kuran'in Kaf suresinde, gunahkarlar atese atildikca, Allah'ın cehenneme "Doldun mu?" diye sordugu ve cehennemin de bu soruya "Hayir, dolmadim. Daha var mi?" diye cevap verdigi anlatilmistir. (Kaf suresi Ayet 30).:lol:

ALINTI

"Cehennem" kelimesi acaba nerden geliyor?

Allah Kainati yaratti, sonra Insani yaratmaya karar verdi, ve onu test edip sonra ceza ve odul vermek uzere Cennet ve Cehennem yaratti, veya Kiyametten sonra yaratacak vs.

Acaba Cennet ve Cehennem'in isimlerini kendi mi verdi? Ta ezelden?

Bu kelimeler Arapca mi?

Ben actim baktim Tevrat'a ve gordum ki orda su iki kelime mevcut:

1) Genne: Bahce anlamina geliyor

2) Ge Hinnom: Hinnom'un vadisi/deresi manasina geliyor.

Daha da arastirdim ve gordum ki Yerusalim/Kudus'un hemen disinda Hinnom Vadisi denen yer var ve eski zamanlarda burasi sehrin copunun atildigi, suclularin idam edildikten sonra cesetlerinin atildigi, ve kokuyu defetmek icin surekli atesin yakildigi bir yer oldugunu, ve bunun Tevrat'ta ozellikle burda cocuklarini ateste kurban edenleri kinarken bahsinin gectigini gordum.

Ayrica farkettigim iki sey de su oldu. "Genne" bahce demekken "Naiym" de hos manasina gelmekte Ibranice'de. Ve Tekvin'in basinda Adem'le Havva'nin bulunduklari daha sonra kovulduklari yerin adinin ise "Aden" bahcesi oldugunu goruyoruz.

Simdi bu cok ilginc cunku Kurani Kermi'de sadece cennet degil bazen su isimler gecmekte:

1) Naiym cennetleri

2) Adn cennetleri

Simdi bunun neden olabilecegine dair bir spekulasyon yapmak gerekirse soyle bir aciklama onerilebilir: Hz.Muhammet etraftaki Yahudilerden ve Hristiyanlardan bu Naiym Genne ve Adn Genne'sini duydu ve bunlarin cennet turleri olduguna karar verdi.

Arkadaslar sorabilir, bu Genne niye Arapca'da Cennet olsun. Ben de onlara derim ki, biz Cennet diyoruz ama aslinda bu kelime Arapca'da ek almazsa Cenneh olarak telafuz edilir, sadece ek alirken mesela Cennet'i Naiym derken 'h' 't' olur. Ikinci olarak ise G'nin C olmasi normal, cunku Arapca'da G harfi yok, ve zaten melegin ismi olan Gabriel'de Cebrail olarak Arapca'ya gene Ibranice'den gecmistir, demekki bu oluyor.

Ve Cehennem'de ayni sekilde Gehinnom'dan gecmis oldugu bariz bir sekilde ortada.

Web'de yaptigim bir arastirmada bazi kardesler usenmeden Israil'e gidip bu Hinnom Vadisinin

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...