Jump to content

Nelerle Uğraşmamız Gerekiyor?

Recommended Posts

TV'den filan takip edenler bilir. 2016'da yine dünyada sıcak rekoru kırıldı Ve Paris Konferansında ilk defa dünya ülkeleri bir araya girip iklim değişikliği azaltmak için somut kararlar aldılar ve sonraki konferanslarda da bu kararları güçlendirmeye devam edecekler.

https://en.wikipedia.org/wiki/2015_United_Nations_Climate_Change_Conference

Donald Trump'un görevi devraldıktan hemen sonra Paris Konferansından çıkması, yenilenebilir enerjilere yatırımı azaltıp kömür ve petrolü yeniden teşvik edip bu alandaki sınırlamaları kaldırması planlanıyor.

Benim düşüncem:

- Bu çok büyük bir hatırlatmadır. Hiçbiri de fantezi değildir. Günümüzde Dünya Bankasının filan da iklim değişikliği modelleri var ve iklim değişikliğinin gerçek olmadığını söyleyen hemen hemen kimse kalmadı.

- Bu bir hatırlatmadır. Çünkü İran'a baksan bütün derdi atom bombası yapmak, Sudilere baksan bütün dertleri İslamı yaygınlaştırmak. Avrupa kendi işiyle mecbur. Trump tıpkı Bush'un Kyoto Protokolünde yaptığı gibi, bu konuyu ciddiye almıyor. Çin'in bütün derdi büyümek, büyümek, büyümek, Rusya halen dünyayı karıştırma derdinde, Türkiyeye gelince bütün sorun gacıların kafa örtük mü olsun örtük olmayan mı olsun filan.

Bu bir çağrıdır bence. Doğa diyor ki "Ey insanlar, artık çocuk gibi davranmayın, biraz insan olun, birlikte karar alıp uygulayın, işleri düzeltmek için çalışın, birlikte çalışın, saçma sapan / yapıcı olmayan işlerle vakit kaybetmeyin" diyor. COP bu açıdan çok önemlidir. Bu şekilde, herkesi ilgilendiren, ilgilenmezsek herkese zarar verecek bir sorunu birlikte çözmeye mecbur olduk. Bu yerel siyaset açısından da bir şey söyler. "Türkiye'de yenilenebilir enerji istiyoruz" diyebilmek "Hukuk devleti, modernizm, insan hakları, demokrasi, Parlamenter rejimi zaten istiyoruz" demektir. Bu açıdan kafayı çalıştıran insanlarla kafayı çalıştırmadan bildiğini okuyanlar arasındaki fark hiç bu kadar bariz olmamıştı.

Bu dönemde böyle bir "mantıklı olmama" modası var. Bunun sebebi mantıklı insanların sorumluluk almaya giderek daha fazla mecbur kalmalarıdır. Bu yüzden Putin gibi, Trump gibi, Tayyip gibi insanların önce mantıktan çıkmaları gerekiyor. Bu açıdan gayet de ilginç bir dönemdeyiz.

tarihinde administrator tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Almanya'daki ve Fransa'daki gibi bir Yeşil Parti gayet iyi olurdu mesela.

Bir de sol hükümetlerin iktidar olabildikleri bir ülke olursak, bu tür değişimler kendiliğinden olur. Şu anda Güneş enerjisi fiyat/verimlilik oranı bakımından kömürü sollamıştır.

Sitelerde Paylaş

Bu dedigim belki hic olmayacak fakat birkacini yenmek icin sınırları kaldirmak ve tek millet olmak gerekiyor. Dunyadaki teror belasi, savas tehditleri, nukleer isler vs vs... bu maddeler uzayip gider; bunlarin her biri cizilmis sınırlar yuzunden oluyor. Insanoglu olarak dunyayi mahvettik, kuresel sorunlar bas gostermeye basladi ve bu sorunlarin onunu alamayacagiz insanlar olarak malesef. Dunyadaki tum milletlerin bir olup elele vermesi gerekiyor ki neslimizi surdurebilelim. Yoksa insanoglu icin kacinilmaz son mutlak olacak..

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, NotFound yazdı:

Bu dedigim belki hic olmayacak fakat birkacini yenmek icin sınırları kaldirmak ve tek millet olmak gerekiyor. Dunyadaki teror belasi, savas tehditleri, nukleer isler vs vs... bu maddeler uzayip gider; bunlarin her biri cizilmis sınırlar yuzunden oluyor. Insanoglu olarak dunyayi mahvettik, kuresel sorunlar bas gostermeye basladi ve bu sorunlarin onunu alamayacagiz insanlar olarak malesef. Dunyadaki tum milletlerin bir olup elele vermesi gerekiyor ki neslimizi surdurebilelim. Yoksa insanoglu icin kacinilmaz son mutlak olacak..

Karamsar olmayalım bu COP 21 konusunu biraz okumanızı tavsiye ederim. Trump çıkacağını söylüyor ama herkes çıkamayacağını ifade ediyor. Yani artık somut adımlar atılmaya başlandı.

Benim demek istediğim "millet neler yapıyor bunlar halen ne ile uğraşıyor"

Ben yıllardır TV izlemiyorum. Da gazetelerde türbanlı kadın vekiller filan var. Böyle rezalet olur mu? Köylerdeki pazar yerlerine çevirmişler.

Ben ki sosyalist geçiniyorum. Darbe yapılırsa askerleri bayrakla filan çıkıp alkışlayacağım.

Konuya dönmek için:

- Dünyayı daha mahvetmedik. Çevreciler konuya dikkat çekmek istiyorlar. Durum kötü ama o kadar da kötü ve geri-dönülmez değil. İnsanlar biraz anlasın diye bilerek abartıyorlar.

Gerçekten de, bütün dünyada bu bir cahili-cühella / popülizm sorunu var. Mesela Kanadadaki beyaz fokların kürk için avlanması 1970'lerde yasaklanmıştı. Bugün yeniden serbest bırakıldı. Bellirli bir kesimin tek derdi yemek, içmek, para kazanmak ve ne olursa olsun "önce ben" yada "önce benim ülkem" gibi saçma sapan laflar etmek.

Bilinçli / eğitimli / mantıklı insanların sayısı az. Ama işte öyle bir noktaya geldik ki, geçmişte Küba misil krizinde olduğu gibi durum "ben ne yapıyorum?" demeye mecburuz. Anlasan da bu böyle, anlamasan da bu böyle.

- Herkes Putin'i çok sever örneğin. Ben sevmiyorum kardeşim. Bu devirde böyle iş yapılmaz. AKP'yi en çok destekleyen adamlardan birisi de odur, Orta'doğuya müdahele edip işleri zorlaştıran da odur. Uzatmadan: Modern yönetimlere, demokratik anlayışlara ve somut eylemlere ihtiyacımız var.

Kızdığım nokta: Her ülkede zibidilikten başka bir şey düşünmeyen adamlar var. "ortak yarar" konusuna kafası basmıyor. Yok saraydı, yok ranttı, yok islamiyetti derken Atatürk gibi dünyanın tanıdığı bir dehayı ders kitaplarından çıkartabiliyor.

O açıdan şu doğrudur: "Fazla salaklığın sonu iyi olmaz" onu da bir yere yazmak gerek. Ama benim dediğim. Bu dediğim artık anlaşılmaya başlanmıştır. Belki ilerde Türkiye'de de anlaşılmaya başlar. Bilemeyiz.

Sitelerde Paylaş

Bazı açılardan geçtik.

COP 21 düzenlemeleri 21 yy sonuna kadar küresel ısınmayı +2'de tutmayı hedefliyor. +1,5 derecede küçük ada devletleri ortadan kalkacak. Ama o kadar önemli değil. Yine de sonraki düzenlemelerde bu da başarılabilir.

Hiç bir şey yapılmazsa ısınma +5 derece filan olabilir. Bu da dünyanın dengesini bozan değişikliklere neden olacağı için, Trump gibi mankafalar hariç, kimsenin (dünya bankası filan dahil) istemediği bir şey.

Petrol şirketlerinde de "beni engellemezseniz istediğimi yaparım" zihniyeti halen var. Ama ilginç haberler de gelmeye devam ediyor. Mesela Quebec'lile Total şirketinin boru hattını ülkelerinden geçirmemişler.

- Bir de demokrasiye laf ediyorlar. Bilinçli ve demokratik toplum olununca bu bile halledilebiliyor. Ve benim görüşüm: Gelişmemek için elinden geleni yapan ülkeler dünyanın sırtında yüktür.

Sitelerde Paylaş

Dünya enerji kaynaklarının 100 yıllık ömrü kaldı. Bununla paralel Muhammed'in "Dünyanın ömrü 7,000 senedir. Biz 7nc 1000'in içerisinde bulunmaktayız" hadisi de çoktan geride kaldığına göre fazla dert etmeye gerek yok.

Muhammed buyurdu; "Adem'den kıyamete kadar insanlığın ömrü 7,000 yıldır. Dünya benden sonra 1,000 yıl ve yarım gün yaşar". Muhammed 632 yılında öldü ve öleli 1385 yıl oldu ve halen dünya yaşamaya devam ediyor. Şimdilik 385 yıl ıskalamış görünüyor. Muhammed'in tahminine göre şimdi zebanilerle kovalamaca oynamalıydık ama gerçekler farklı işte.

Fransa’da 15,000 Yıllık Kadın Figürini Bulundu. Fransa’daki Foissac Mağarası’nda insan betimli yeni bir Paleolitik figürin keşfedildi. Üstünde çizimler ve desenler olan figürinin, elinde bir bebek ya da hayvan tutan bir kadını betimliyor. Figürin büyükbaş bir hayvan kemiğinden yapılmış.

Araştırmalara göre M.Ö. 3300 yılı civarında yaşadığı düşünülen Ötzi'nin kıyafetleri vahşi hayvanların derilerinden yapılma. Kahverengi ayı derisinden bir başlığa sahip olan Ötzi ayrıca karaca derisinden bir sadak (okluk) da kullanmaktaymış.

Muhammed buyurdu ki; "Adem’den kıyamete kadar insanlığın ömrü 7,000 senedir. Dünya benden sonra 1,000 yıl ve yarım gün yaşar". İD adlı sitenin insanlığın yaşı yorum kısmında bu hadisleri yorumlayan müminler demişki; "Hadislerin bir kısmı teşbihtir. bu hadisi şerifte bu kabilden olsa gerek. günümüzde bulunan en eski insan fosillerinin 7 milyon yıllık oldugunu görünce 7bin yılın ahiret senesiyle hesaplanması gerektiğini düşündüm. Yani 1000×7000 = 7 milyon" demişler. İlkin ahiret senesi nedir tanımlasaydılar daha anlamlı gelebilirdi !

tarihinde Engse Hohol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, NotFound yazdı:

Atmosferik karbon saliniminda geri donulemez noktayi astigimiz soyleniyor..

image277.gif

http://www.geocraft.com/WVFossils/Carboniferous_climate.html

Geçmişte dünyanın karbondioksit miktarı ve ortalama sıcaklık eğrisi.

co2.jpg

https://www.hydrofarm.com/resources/articles/co2_enrichment

günümüz kara bitkileri için karbondioksit miktarı 1800 ppm üstü zehirli.

Sitelerde Paylaş
Alıntı

Dünya enerji kaynaklarının 100 yıllık ömrü kaldı. Bununla paralel Muhammed'in "Dünyanın ömrü 7,000 senedir. Biz 7nc 1000'in içerisinde bulunmaktayız" hadisi de çoktan geride kaldığına göre fazla dert etmeye gerek yok.

Tam bir Türk zihniyeti. "AKP'ye bir şey yapmaya gerek yok, nasıl olsa gidecek" (Babayı gidecek)

Alıntı

Muhammed buyurdu; "Adem'den kıyamete kadar insanlığın ömrü 7,000 yıldır. Dünya benden sonra 1,000 yıl ve yarım gün yaşar". Muhammed 632 yılında öldü ve öleli 1385 yıl oldu ve halen dünya yaşamaya devam ediyor. Şimdilik 385 yıl ıskalamış görünüyor. Muhammed'in tahminine göre şimdi zebanilerle kovalamaca oynamalıydık ama gerçekler farklı işte.

- Şuraya bilimsel konu açmışım. Dünya Bankası verilerinden COP 21 İklim konferansından söz ediyorum. Kuran ayetini nereden buldun?

Alıntı

Muhammed buyurdu ki; "Adem’den kıyamete kadar insanlığın ömrü 7,000 senedir. Dünya benden sonra 1,000 yıl ve yarım gün yaşar". İD adlı sitenin insanlığın yaşı yorum kısmında bu hadisleri yorumlayan müminler demişki; "Hadislerin bir kısmı teşbihtir. bu hadisi şerifte bu kabilden olsa gerek. günümüzde bulunan en eski insan fosillerinin 7 milyon yıllık oldugunu görünce 7bin yılın ahiret senesiyle hesaplanması gerektiğini düşündüm. Yani 1000×7000 = 7 milyon" demişler. İlkin ahiret senesi nedir tanımlasaydılar daha anlamlı gelebilirdi !

Canın sıkılmıyor mu peki? İnternette ne kadar saçmalık varsa gidip okuyor musun sen?

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, leonardo18 said:

Dünya Bankası verilerinden COP 21 İklim konferansından söz ediyorum. +1,5 derecede küçük ada devletleri ortadan kalkacak. 

Pardon Leonardo, COP 21'i Paris iklim konferansına katılanlardan daha fazla önemsediğini bilmiyordum. Bence takma kafana, fosil yakıt kullanımı bir şekilde bitecek ve doğa kendini tamir edecektir. Maldivler Seyşeller senin kadar umursamıyorlar +1,5'ğu. 

Durum kötü ama o kadar da kötü ve geri-dönülmez değil. İnsanlar biraz anlasın diye bilerek abartıyorlar. 

İnsanların tümü oksijen çekip karbondioksit salan canlılar. İş ciddiye binip kodamanların yaşamı için tehlikeli bir durum sözkonusu olduğunda, karbondioksit salmasınlar diye fakirleri öldürmekten çekinmeyeceklerdir. Bırak fakirler düşünsün. Ben umursamıyorsam belki o kadar fakir değilim, bilemezsin.  

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Engse Hohol yazdı:

İnsanların tümü oksijen çekip karbondioksit salan canlılar. İş ciddiye binip kodamanların yaşamı için tehlikeli bir durum sözkonusu olduğunda, karbondioksit salmasınlar diye fakirleri öldürmekten çekinmeyeceklerdir. Bırak fakirler düşünsün. Ben umursamıyorsam belki o kadar fakir değilim, bilemezsin.  

- Demek istediğini anladım. Ama o şekilde bile düşünemiyorlar. Büyük Petrol Şirketleri de Liberal ekonomiye bağımlı varlıklar. "Ben petrol kuyu açmayı bırakmam, O bıraksın" zihniyetindeler. Trump/Bush gibi adamlar da "Biz niye bırakalım, Çinliler bıraksın" zihniyetindeler.

Yani Hitler gibi bir adam öldürme planları olamaz. + İnsanların soludukları hava değil, araçları, sıcak suları, vep telefonları ve bütün bunların toplamı sorumlu.

Almanya'da filan bu bilinç yerine oturuyor. Birçok alanda insanlar zorlama olmadan kendileri birşeyler yapıyorlar. Da bunun olmasını sağlayandan hukuk devleti ve Demokrasi'Nin getirdiği medeni yaşam standartlarıdır. Biri olmadan diğeri olmuyor maalesef.

- Da bizde de geri-dönüşüm, elektrikli araba şebekesi, Güneş santrali gibi şeyler gelebilir.

Dönüp dolaşıp zihniyette bitiyor işte.

İran / Türkiye / Rusya gibi ülkeler bu resmin içinde yer alamıyor maalesef.

Bir de Çin'de bile artık büyük çaplı güneş / rüzgar enerji santralleri kuruluyor ve Çin (ABD'ye rağmen), COP 21 kurallarına şimdilik uyan ülkelerden birisi.

DÜnya bile ilginçlikler dünyası. 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...