Jump to content

Ateistlerin ikilemi

Recommended Posts

4 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Valla maymun insanın atası falan değil ama öyle olsa da farketmez. Sadece bizim değil, sizin de atanız. Bilim öyle diyor, biz n'apalım...

Süperman ile herhangi bir Tanrı arasında teknik olarak hiç fark yoktur. Siz Süperman'e değil de Allah'a inanıyorsunuz, biz hiçbirine inanmıyoruz. Aralarındaki farkı yaratan insanın kendisi. Beyni. 

Ama siz bu tür tartışmalarla ilk kez karşılaşıyorsunuz gibi görünüyor. Şaşırıyor ve anlayamıyorsunuz. Alışırsınız zamanla... Fakat şu smiley leri daha az kullanırsanız daha okunur hale gelirsiniz, bu biçimde okumak biraz zor oluyor.

maymun insanın atası değil bilim öyle diyor :) Teoriler öyle diyor, demen gerek, bende diyorum evrim teorisi tamamen çökmüştür, japonyada yapılan burun evrimi araştırması bile bunu çökermeye yetecek kapasitede, insan Yaratıcı tarafından yaratılan akıllı bir varlıktır. 

süpermen çizgi  karakteri, bende derim ki twitideki kedide sensin, mantık kurulabiliyor bak, teknik olarak. 

mesela ben zeusun olmadığına inanırım, zeusun hayali olduğuna inanırım, şimdi şimşek çaktıracak ve seni cezalandıracak dersen ne derim, zeus öğrenebilirmi desen ben ne yazarım olmayan bir şey öğrenemez, hayalidir derim, seni akıl hastanesine göndermek için psikiyatri doktoru arkadaşıma telefon ederim. sonuç bu.

smilyler kusura bakmayın gerçek durumumu yansıtmak içindi ama gerçekten gülüyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 88
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

11 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Varlığını kabul ediyoruz zaten ama anladığınız anlamda değil. Yukarıda da dediğim gibi insanların ezici çoğunluğunun inandığı bir yaratıcı var. Biz bu ülkenin insanı olduğumuz için genel olarak İslam dinini ve onun tanrısı olan Allah'ı konuşuyoruz. Din tartışırken de ayet getiriyoruz örneğin, bu durumda o ayetlere ve Allah tarafından gönderildiğine inanıyor mu oluyoruz?

Muhatabınız inanıyor ve var olduğundan emin. Onun kafasındaki şeyi tartışıyor ve olmadığını delilleriyle gösteriyor olmak, onunla aynı şeye inanıyor olmak anlamı taşımaz. Çok sakat bir düşünce bu.

Eğer eğlendiriyorsa dalga geçmelerinde de sakınca yok. Bir dolu film veya çizgi film karakteri hakkında konuşup dalga geçer insanlar. Onun var olduğuna iman ettiklerini veya ciddiye aldıklarını düşünmek pek normal olmaz, değil mi?

Deist yani hormonlu ateist, Yaratıcıyı varlık olarak alıyor, hiç olmazsa inanıyor, benim ona tek sorum, sen ateist tarafından olmayanı ona sorgulatmak istemeni anlamıyorum, ilkönce deist arkadaş Yaratıcının varlığını ateiste kabul ettir, sonra öğrenebiliyormuyu ona sorabilirsin, şimdi ateist için olmayanı ona sorgulatman neden bu acayiplik ve ikilemdir. benim devamlı tekrarladığım ikilem bu her seferinde yazmak zorunda kaldığımda bu. Yaratıcı boşuna değil durmadan önemli konuları Kuranda tekrarlatması, ne demek istediğimi iyice anlasınlar diye olduğunu hep yaptığım tekrarlardan anlıyorum bende.çünkü anlamanız için 10 kere belki aynı şeyi tekrarladım. ateiste Yaratıcıyı kabul ettirmden Yaratıcının neyini sorgulatacaksın , saçmalık.

Ayet göstermek başka, siz ayetleri insan yazısı olduğunu savunmak için gösteriyorsunuz, çünkü Yaratıcı size göre yok ki, olmayan Kitab nasıl yaratsın ki , işte mantık bu.

Deist veya değil o arkadaş ateiste olmayanı sorgulatamaz, saçmalık, kabul edilemez bir ikilem, paradoxluk. ateisite olmayanı kanıtlamak için yazı yazabilir mesela tenten arkadaşımız yazmış;olmayan,yokluk,var olmayan size ceza verecek desem ne dersiniz :) yani bu ikilemi anlamadınız mı , ateiste olmayanı sorgulatmak , ikilemdir, buna cevap veren ateistte ikilemdedir.

Sitelerde Paylaş

İnancın akıl ile bir ilgisi yoktur. Aslında kafası çalışan imanlılar da böyle söylerler. Tanrının varlığı kanıtlanamaz. Kendini (baldırı da olur) gösterip filmlerdeki gibi elinden şimşekler falan fırlatmadığı sürece tanrının varlığı ispatlanamaz.

Evren nasıl çalışıyor, insan nasıl böyle mükemmel falan gibi sorular tanrının varlığına kanıt değildir. Bunlar boş mugalatalardır. Sadece imanlı olan insanların inancını derinleştirir. Ateistlere hiçbir şey ifade etmez.

Pozitivist insanlar beş duyu organları ile algıladıkları ya da bilimsel yöntemlerle varlığı kanıtlanan şeylerin var olduğuna inanırlar. Onun dışındaki hikayelerin hepsi sonuçta birer hikayedir. Ha Superman ha Yüzüklerin Efendisi ha tanrı. Bunların hepsi insan aklının ürünüdür.

Tanrı inancı, insanın ölüm korkusunun şekil değiştirmiş halidir. Ölmekten ve yakınlarımızın ölmesinden korkuyoruz. Bu korkuyu avutmak için bir hikaye bulunmuş. Ölüm gibi güçlü bir korku ve acıyı nispeten teskin edebildiği için insanlar bu masalla kendilerini avutmaya devam ediyor. Bu korku üzerine koskoca bir külliyat oluşturulmuş. Bu da dindir.

Yukarıdaki imanlı arkadaş, bütün avam imanlılar gibi beyin fonksiyonları bozuk bir şahıs. Bunların elit olanları nispeten daha zeki oluyor. Bu tam tıntın. Din ve tanrı argümanlarını eleştirmek için o din ve tanrıya iman etmek gerektiğini sanıyor. Yani bir adam sosyalizmi eleştirmek için sosyalist olmak zorunda mı? Karşıt olduğun, inanmadığın, beğenmediğin bir fikri eleştiremez misin? Oradaki çelişkileri dile getiremez misin? Kafası boş bir kova olduğu için bu soruya da bol smileyli gerzek bir cevap verir şimdi bu.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, sokullu yazdı:

verilen örnekler çok saçma :) hatta şizofrenik :) , süpermen desen belki olurdu :) maymunu biliyoruz ya olmamış :) sizin atanız o , hemen satmışsınız atanızı :) süpermen çok iyi akrobat bak karanlıkta osurmadan sıçabiliyor  :) isterse uçabiliyor, vitamin alması gerekirse şırıngayla alıyor :) ha şimdi oldu :) şimdi senin süpermenin hakkında nasıl karar vereceğiz :) abi valla kopuyorum ya. süpermene inanıyorsun dimi :) arkadaşın inanıyor :) yav ne diyim böyle örnekleme verenlere :) cem yılmaz kardeşim bak mesleğin elden gidiyor :) kopuyom ben burda :) 

Gerçekle yüzleş kaçamak cevaplama, başka yere çekme.

İşte bak nasıl da saçmalık demişsin. Biz de senin anlattığın şeylere aynısını diyoruz.
Öyle bir maymunun olduğuna inanmıyorsun da öyle bir Tanrı'nın olduğuna nasıl bir manevrayla inanabiliyorsun? Yap bir manevra da şu saçmalıklarını açıkla görelim ne hallere düşüreceksin kendini. Sonra da niye böyle yapıyorsunuz.

Şizofreni, bu tür uydurmaların ortak noktası. Teistler şizofreninin dibini yaşıyor. Gerçeklerden kopuk, uydurmalar peşinde sersefil durumdalar.
Bana tasvirden öte bir şey sunuyor musun, hayır sunmuyorsun, hayallerini satıyorsun ve inan diyorsun. Sonra bana niye kızıyorsun, beni niye eleştiriyorsun diyorsun. Bana saçmalıklarını dayatma ben de seni eleştirmeyeyim, hatalarını yüzüne çarpmayayım.

Gerçeklere dönün. İslamiyetten önce yaşayan insanlar bile sizden daha gerçekçiydi. Doğayla daha iç içeydiler. Ne olduklarını daha iyi kavramışlardı. Siz tam cahil cühela takımısınız. Ne kendinizi, ne çocuklarınızı, ne vatanınızı ileri taşıyacak bir umut göremiyoruz sizde.
İşte ateistler böyle gerçeklerle yüzleşen insanlar, korkularından kaçmak için uydurmalar etrafında birbirlerini kandırmıyorlar. 

Sitelerde Paylaş

Allah yoktur elbette ama var diyenlerin kafalarındaki allahlarının beşeri bir tanrı olduğunu ve tanrı kavramının dünya'ya Sümerlilerden başlayarak yerleştiğini anlatmak için tanrı kavramını mecburen kullanmak zorundayız. Muhammed dünyanın başka bir yerinde doğsaydı, örneğin Rivne'de veya Poltava'da yaşamını tamamlasaydı, kendis, hem peygamber, hem de müslüman olmadan ölecekti. Muhammed allahı ayı oynatır gibi oynatmışsa bu yeteneğini, Sümerlilerden başlayarak mekke'ye yerleşen tanrı mirasına borçludur.

Sümerlilerin mekke'yi yönetenlere bıraktığı dini mirasa göre, allah gönderdiği 4 kitaptan üçünün insan tarafından tahrif edilmesini engelleyememiştir ve ilk müslüman olarak ibrahim'i seçmiştir. Sonra musa'yı sonra muhammed'i seçmiş ve müslümanlığın kitabı kuran'ı, 23 yıllık siyasi dinamikleriyle paralel, saltanat mücadelesine kolaylık verecek şekilde muhammed'e yazdırmış. Allah, islamdan önceki dinlerin kitaplarını ve peygamberlerini müslüman sayıyorsa, muhammed'i peygamber olarak göndermesine gerek yoktu ki. muhammed'den önceki musa ve ibrahim müslüman olduğuna göre muhammed'in yazdığı kuran, müslümanlık kitabı değil, islam devletinin anayasa kitabıdır gerçeğini ortaya çıkartıyor ama bunları müslümanlara anlatmak mesele.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, vitamin yazdı:

İşte bak nasıl da saçmalık demişsin. Biz de senin anlattığın şeylere aynısını diyoruz.
Öyle bir maymunun olduğuna inanmıyorsun da öyle bir Tanrı'nın olduğuna nasıl bir manevrayla inanabiliyorsun? Yap bir manevra da şu saçmalıklarını açıkla görelim ne hallere düşüreceksin kendini. Sonra da niye böyle yapıyorsunuz.

Şizofreni, bu tür uydurmaların ortak noktası. Teistler şizofreninin dibini yaşıyor. Gerçeklerden kopuk, uydurmalar peşinde sersefil durumdalar.
Bana tasvirden öte bir şey sunuyor musun, hayır sunmuyorsun, hayallerini satıyorsun ve inan diyorsun. Sonra bana niye kızıyorsun, beni niye eleştiriyorsun diyorsun. Bana saçmalıklarını dayatma ben de seni eleştirmeyeyim, hatalarını yüzüne çarpmayayım.

Gerçeklere dönün. İslamiyetten önce yaşayan insanlar bile sizden daha gerçekçiydi. Doğayla daha iç içeydiler. Ne olduklarını daha iyi kavramışlardı. Siz tam cahil cühela takımısınız. Ne kendinizi, ne çocuklarınızı, ne vatanınızı ileri taşıyacak bir umut göremiyoruz sizde.
İşte ateistler böyle gerçeklerle yüzleşen insanlar, korkularından kaçmak için uydurmalar etrafında birbirlerini kandırmıyorlar. 

Ben sana cevap vermedim, örneklemen absurt ve cevap vermeye layık değil ki neyini cevaplayayım, ben ateistlerin ikileminden bahsediyorum, size göre olmayanı,yokluğu nasıl yargılarsınız bunu cevaplamanızı bekliyorum. 

Yaratanın varlığına sana inandırmaya gerek yok, bazılarına nasıl örnek verirsen ver inanmaz, seni inandırmak gibi bir niyetimde yok , benim savım ateistliğin savlarının ikilemi, görüşlerinin belirsizliği. 

Ben sana inanmaya zorlamıyorum, niye zorlayayım , herkesin doğrusu kendinedir.

Sen islamiyetten önceye değil ilkel çağlara bile dönebilirsin, vur kendini tabiaata, ilkel balta, mızrak yap, mağra bul kendine, resim filan bile çizebilirsin mağaralara, ohh ne güzel tabiiat sana gitme diyen mi var, biz halimizden memnunuz, modern hayatta, teknolojik adaptasyonumuz nereye kadar giderse oraya kadar , ömrümüz nereye kadar giderse oraya kadar işte.

Cehalet kavramına gelince , ateistlere uyan bir kavram, ben çocuklarıma Türk kültürünü çok güzel öğretirim, atalarımızın geleneklerini göreneklerini anlatabilirim, Türk olduklarını unutmamaları için elimden geleni yaparım, vatanın bir değer taşıdığını, alpaslan hanın bu vatanı bize vatan kıldığını anlatabilirim, sen ne anlatırsın aman Yaratıcı yoktur, bu ülke yaratıcıya inanıyor, vatanımız kakalardan oluşuyor, bunumu anlatacaksın, atanız müslüman ben ateistim onlar kaka kötü , budur işte sizin anlatacağınız, sonra kalkmış bana diyor, vatanı geri bırakırsınız diye. Atana bile sahip çıkamıyacaksın ki atan müslüman çünkü.

tarihinde sokullu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, vitamin yazdı:

tarihinde sokullu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben neyi iddia etmişim, size Yaratan a inanın illa dedim mi , siz ateistliğinizi ispatlamak için dine saldırı yapıyorsunuz, neden, inanmıyorsan inanmıyorsundur, Yaratan yok diyorsunuz ama üstüne üstlük olmayanı yargılamaya kalkıyorsunuz , bu sizin ikileminizdir, bunu hala anlayamadınız. 

Sitelerde Paylaş
39 dakika önce, sokullu yazdı:

Ben sana cevap vermedim, örneklemen absurt ve cevap vermeye layık değil ki neyini cevaplayayım, ben ateistlerin ikileminden bahsediyorum, size göre olmayanı,yokluğu nasıl yargılarsınız bunu cevaplamanızı bekliyorum. 

Yaratanın varlığına sana inandırmaya gerek yok, bazılarına nasıl örnek verirsen ver inanmaz, seni inandırmak gibi bir niyetimde yok , benim savım ateistliğin savlarının ikilemi, görüşlerinin belirsizliği. 

Ben sana inanmaya zorlamıyorum, niye zorlayayım , herkesin doğrusu kendinedir.

Sen islamiyetten önceye değil ilkel çağlara bile dönebilirsin, vur kendini tabiaata, ilkel balta, mızrak yap, mağra bul kendine, resim filan bile çizebilirsin mağaralara, ohh ne güzel tabiiat sana gitme diyen mi var, biz halimizden memnunuz, modern hayatta, teknolojik adaptasyonumuz nereye kadar giderse oraya kadar , ömrümüz nereye kadar giderse oraya kadar işte.

Cehalet kavramına gelince , ateistlere uyan bir kavram, ben çocuklarıma Türk kültürünü çok güzel öğretirim, atalarımızın geleneklerini göreneklerini anlatabilirim, Türk olduklarını unutmamaları için elimden geleni yaparım, vatanın bir değer taşıdığını, alpaslan hanın bu vatanı bize vatan kıldığını anlatabilirim, sen ne anlatırsın aman Yaratıcı yoktur, bu ülke yaratıcıya inanıyor, vatanımız kakalardan oluşuyor, bunumu anlatacaksın, atanız müslüman ben ateistim onlar kaka kötü , budur işte sizin anlatacağınız, sonra kalkmış bana diyor, vatanı geri bırakırsınız diye. Atana bile sahip çıkamıyacaksın ki atan müslüman çünkü.

Ben olmayan bir şeyi varlamıyorum, sen olmayan bir şeyi varlıyorsun ve bana; bak bu olmayan şeyin varlığını kabul et, şöyle güzel, böyle güzel, döver, söver diyorsun. Ben de sana yürü git biraz ders çalış akıllan diyorum. Öyle bir varlama senin uydurmandan başka bir şey değil diyorum. Sen de madem yok o zaman niye konuşuyorsun gibi bir şeylerle cevap veriyorsun.
Ben senin onu bana dayatmanın temelsiz olduğunu, hani olur da anlarsan işe yarar bir şeylerle uğraş diye söylüyorum.
Ben sana bir şey uydurup girmiyorum tam tersine senin uydurup bana geldiğin şeyin uydurma olduğunu anlatmaya çalışıyorum, ulan nasıl uyanmıyorsun, fark etmiyor musun diyorum. Burada ikilemde olan ne yaptığını bilmeyen durumda olan sensin.

Sen Türklüğü değil Araplaşmayı anlatıyorsun farkında olmadan. Çünkü aklın fikrin dinde, din eksenli bakıyorsun. Arap'ın dini ve kültürünü öğretiyorsun, öyle yaşamayana baskı kurmanın doğru olduğunu öğretiyorsun.

"Ey Türk titre ve kendine dön".

Atalarımızın geçmişte ne olduğuna nerede eksik kaldığına bakarak yönümüzü belirleyebiliriz. Onlar o hataları yaptı diye biz de aynılarını mı yapalım? Osmanlı tam da bu yüzden dağıldı, geri kalmışlık, din eksenli devlet modelinin çağın gereklerini karşılayamaması, çağı yakalamak isteyen unsurların kendi yollarını tayin etmek istemeleri vb. nedenlerle.
Atalarımız süper değildi, sadece insanlardı. Geriye değil ileriye bakarak faydalı olabiliriz.
Hem atanı değil çocuklarını öncelikli düşüneceksin. Atan gitti bitti, yarın sen de biteceksin. Önemli olan atalarından aldığın mirası daha ileriye götürüp çocuklarına nasıl daha iyi bir gelecek bırakabilirim düşüncesi olmalıdır.

tarihinde vitamin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 dakika önce, vitamin yazdı:

Ben olmayan bir şeyi varlamıyorum, sen olmayan bir şeyi varlıyorsun ve bana; bak bu olmayan şeyin varlığını kabul et, şöyle güzel, böyle güzel, döver, söver diyorsun. Ben de sana yürü git biraz ders çalış akıllan diyorum. Öyle bir varlama senin uydurmandan başka bir şey değil diyorum. Sen de madem yok o zaman niye konuşuyorsun gibi bir şeylerle cevap veriyorsun.
Ben senin onu bana dayatmanın temelsiz olduğunu, hani olur da anlarsan işe yarar bir şeylerle uğraş diye söylüyorum.
Ben sana bir şey uydurup girmiyorum tam tersine senin uydurup bana geldiğin şeyin uydurma olduğunu anlatmaya çalışıyorum, ulan nasıl uyanmıyorsun, fark etmiyor musun diyorum. Burada ikilemde olan ne yaptığını bilmeyen durumda olan sensin.

Sen Türklüğü değil Araplaşmayı anlatıyorsun farkında olmadan. Çünkü aklın fikrin dinde, din eksenli bakıyorsun. Arap'ın dini ve kültürünü öğretiyorsun, öyle yaşamayana baskı kurmanın doğru olduğunu öğretiyorsun.

"Ey Türk titre ve kendine dön".

Atalarımızın geçmişte ne olduğuna nerede eksik kaldığına bakarak yönümüzü belirleyebiliriz. Onlar o hataları yaptı diye biz de aynılarını mı yapalım? Osmanlı tam da bu yüzden dağıldı, geri kalmışlık, din eksenli devlet modelinin çağın gereklerini karşılayamaması, çağı yakalamak isteyen unsurların kendi yollarını tayin etmek istemeleri vb. nedenlerle.
Atalarımız süper değildi, sadece insanlardı. Geriye değil ileriye bakarak faydalı olabiliriz.
Hem atanı değil çocuklarını öncelikli düşüneceksin. Atan gitti bitti, yarın sen de biteceksin. Önemli olan atalarından aldığın mirası daha ileriye götürüp çocuklarına nasıl daha iyi bir gelecek bırakabilirim düşüncesi olmalıdır.

Olmayanı nasıl yargılıyorsun, varolmayan nasıl yargılanır, bu ikilemdesiniz işte. Ben Yaratan olduğuna inanıyorum ve insanın akıllı varlık olarak yaratıldığına inanıyorum , sen maymundan geldiğimize her şeyin kendiliğinden oluştuğuna inanıyorsun ve Yaratıcı yoktur diyorsun. Bunu iyi aklına kazı sen Yaratan yoktur diyebilirsin ama yokluğu yargılayamazsın , senin inancına göre var olanı yargılayabilirsin, var olmayan yargılanamaz , var olmayanı yargılarsan varlığını kabul etmiş olursun.

osmanlı değil konumuz , o başka uzun bir konu 600 yıl hüküm sürmüş bir devleti ondan bundan dağıldı diye savlar sürme en uzun süre hüküm sürmüş bir devlettir , Türk tarihinde en uzun süre ayakta kalmış devlettir.

Geçmişini unutan geleceğini hazırlayamaz bunu unutma.

Sitelerde Paylaş

Osmanlı tarihinde Sokullu isimli birisi yok. O sadrazamın adı Sokollu Mehmet Paşa'dır. Tabii bu Türkçe ismidir. Gerçek adı Bayo Sokoloviç'tir. Ortodoks Sırp'tır ve muhtemelen hiçbir zaman Müslüman olmamıştır. Şaibeli bir suikaste kurban gitmiştir. Suikastinin arkasında padişahın kendisi olduğu iddia ediliyor.

Tabii sana göre bütün bunlar YahMasKom uydurması. Yani yahudi mason ve komünistler sizin o kahramanlık masalı gibi tarihinize sürekli hakaret edip yalanlar söylüyorlar. Yani... Ne denebilir bilmiyorum.

Senin gibilerle konuşurken 5 yaşında, spastik bir çocukla konuşuyormuş gibi hissediyorum. İnan bana çok ızdıraplı. Gerçeklerle, gerçeklikle en ufak bir bağı olmayan saçma sapan palavralara öldüresiye bağlısın. Bunun dışında her düşünceyi kendine ve cemaatine bir saldırı olarak algılıyorsun. Kişiliğin yok, benliğin yok. Bir kara kitlenin içinde eriyip gitmişsin. O kara kıvamlı, akışkan ve kötü kokulu kitlenin dışına burnunu bile çıkarmaya cesaretin yok. Ama o kitlenin içinde kendini çok güçlü hissediyorsun. Tartışma, beynini kullanma yeteneğin sıfır. Burada yazabildiklerini, akllının fikrinin gücüne inandığın için yazmıyorsun. İçinde eridiğin kitleye güveniyorsun. Biliyorsun ki, bizi öldürebilirsin ve imkan bulduğunda öldürmeye çalışacaksın. Tek bildiğin ve tek yapabildiğin şey bu.

Bu arada Osmanlı hanedanı dünyanın en uzun süreli devleti falan değil. Roma hukuken 2.000 seneye yakın süre varlığını sürdürdü. Nerden uyduruyorsun böyle şeyleri anlamadım. Ayrıca Osmanlı devleti diye bir devlet yok. Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye tek devlettir. 1300'ün başında bu devletin başına Osmanlı hanedanı isimli bir aile hanedan olarak oturmuştur. 1918'de başkentin işgali ile fiilen bu hanedan iktidardan düşmüştür. Devlet aynı devlettir. Rejim değişmesi ile devlet değişmez. Fransa cumhuriyet oldu diye 1500 yıllık Frank devleti yok mu oldu? Hayır, monarşjden cumhuriyete geçilince devlet yıkılmış olmaz. Rejim değişir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...