Jump to content

Teist olsaydınız tanrıyı nasıl savunurdunuz?

Recommended Posts

• İleti 80
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Hangi Tanriyi kasdediyorsunuz ?

Teistlerin bilinen belli basli Tanrilari vardir. Yoksa bilinmeyen yeni yetme teisler mi türedi de, haberimiz yok ?

Hangi teistlerin hangi Tanrisi ?

Böyle varsayimlarlarla bir yere varilmaz ve kisir bir tartisma olur, kanaatindeyim.

Ayrica benim dindarlara herhangi bir tüyo vermeye hic niyetim yok. :D

Dindarlar inanclarini ve Tanrilarini bizzat kendileri savunsunlar. Bize ne hacet ?!

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Müslüman nasıl savunuyor?" diye düşünecek olursak, özet şudur...;

Büyüklerimiz bize bu tanrıyı öğretti... onlara inanmazsak yakacakmış bizi. çünkü çok merhametli. o yüzden herkes inansın.

Ayrıca, bizim gibi inanmayan, her kötülüğü hakeder.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 hours ago, TENTEN said:

Ateistler kendinizi teistlerin yerine koyun.

Teist olsaydınız tanrıyı nasıl savunurdunuz?:)

Neden? Nasıl bir tanrı ki bu daha kendini bile savunamıyor?

Siz teistler o kadar aptalsınız ki, aklınıza yahu bir tanrı olsa neden ben onu savunmak zorunda kalayım ki diye düşünmek aklınıza bile gelmiyor.

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, sağduyu yazdı:

Neden? Nasıl bir tanrı ki bu daha kendini bile savunamıyor?

Siz teistler o kadar aptalsınız ki, aklınıza yahu bir tanrı olsa neden ben onu savunmak zorunda kalayım ki diye düşünmek aklınıza bile gelmiyor.

Teist olsaydın teistliğini nasıl savunurdun?:)

Sitelerde Paylaş
13 saat önce, kavak yazdı:

Hangi Tanriyi kasdediyorsunuz ?

Teistlerin bilinen belli basli Tanrilari vardir. Yoksa bilinmeyen yeni yetme teisler mi türedi de, haberimiz yok ?

Hangi teistlerin hangi Tanrisi ?

Böyle varsayimlarlarla bir yere varilmaz ve kisir bir tartisma olur, kanaatindeyim.

Ayrica benim dindarlara herhangi bir tüyo vermeye hic niyetim yok. :D

Dindarlar inanclarini ve Tanrilarini bizzat kendileri savunsunlar. Bize ne hacet ?!

Tanrını kendin seç savun.Önemli olan kendini teist yerine koymak. :)

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, TENTEN yazdı:

Tanrını kendin seç savun.Önemli olan kendini teist yerine koymak. :)

Yok ögle yagma. Yaz suraya, hangisi ?

Sizin Tanrinizi/Tasarimcinizi nasil savundugunuzu, kumas satar gibi onun reklamini nasil yaptiginizi gördük.

Hep söylerim, bugüne kadar gelmis gecmis bütün sözde Tanrilar hep dilsiz olmuslardir.

Birisi de cikip dememis ki, "Yeter ulan, Tanri benim, iste buradayim, size ne oluyor böyle ?"

Niye dememis ?. Yok ta, ondan.

Onlari dillendiren Sizin gibi dindarlardir, evvela bunu akletseniz iyi olur.

Sitelerde Paylaş

Teistlerin savunacağı çok şey mevcut. 

Evrendeki yasaların varlığı,

Evrenin hassas değerler üzerine kurulu olması,

Evrenin başlangıca sahip olması ve bu başlangıcın da çok hassas değerlere sahip olması,

Canlılardaki mükemmel sistemler ve benzeri şeyler...

Ateistlerin savunacağı şeyler:

Kötülük problemi (açlık, çocukların ölmesi ve benzeri şeyler)

Canlılardaki kusurlar, (sakat doğumlar ve benzeri şeyler)

Depremler, felaketler ve benzeri şeyler...

Tesadüf faktörü (evrenin çok büyük olması ve benzeri şeyler)

Dikkat ettiyseniz ateistlerin savunacağı şeylerin çoğu öznel olgulardan ibaret.

Teistlerde ise tamamen nesnel kanıtlanabilir yargılar mevcut. 

Sitelerde Paylaş

Bu ne ya, oyun daveti gibi, "silahını seç, düşmanlarını yok et" gibi!? Yeni bir sanal oyun reklamı mı?!

Ateistler hiç bir zaman argüman sıkıntısı çekmez. Teistler ne koyduysa ortaya, onun antitezi... Çok basit aslında. Teistler kıpraştıkça ateizme malzeme verirler. Hiç kıpraşmasalar biz de kıpraşmayız. Teistler höt dedi mi böt! Hemen karşı gard. Teist davranırsa biz de davranırız. Teist kıpırdamadan bakarsa biz de kıpırdamadan dururuz. Teist silahına asılırsa biz de asılırız ve bam... Teist iki seksen uzanır. Bizimkisi sadece özsavunma. Silaha ilk teist davranır. Zaten bütün ilk hareketler ondan gelir. O olmasa zaten biz de olmazdık. Olay bu...

Biz gölgemizden bile hızlı silah çekeriz. Ya da satranç gibi... Rakipten sadece bir hamle fazlasını düşünmek yeterli... Teistler beyaz taşlardır, ilk hamleyi onların yapmasını bekleriz. Onların her hamlesine karşılık veririz. Onlar hamle yapmazsa biz de yapmayız. Onlar oyunu terkederse biz de kalkarız. Devam ederlerse devam ederiz. Her şey teistlere bağlı. Biz ateistiz. Teizmin antitezi.   

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
36 minutes ago, ANTİATEİST said:

Teistlerde ise tamamen nesnel kanıtlanabilir yargılar mevcut. 

Öyle mi? Mesela seni ve dinini ele alalım. İnsanların Muhammed adında bir arap bedevisine inanmazlarsa sonsuza kadar yakılacağını ileri süren bir saçmalık mı nesnel kanıtlanabilir bir yargı?

Buyur, arapların ileri sürdüğü gibi Muhammed adındaki bir çöl bedevisine inanmayan insanları yakan Allah adındaki bir tanrının varlığını nesnel, kanıtlanabilir bir şekilde kanıtla. Bakalım elinde arapların palavralarından başka ne var?

Sitelerde Paylaş
9 minutes ago, ANTİATEİST said:

Olaylara çok yüzeysel bakıyorsun ve papağan gibi tekrarlıyorsun bunları.

Kanıta gelirsek, Kuran 19 sistematiğiyle günümüz çağına delil sunuyor zaten.

Aslında papağan gibi arabın palavralarını gerçekmiş tekrarlayan sen ve senin gibiler, benim gibiler sadece sizlere bunu hatırlatıyoruz.

Benim asıl merak ettiğim şey nasıl Muhammed adlı bir arap bedevisine inanmazsan sonsuza kadar yakılacağına inanabilecek kadar salak olabildiğin.

Bir insan başka bir insana inanmadı diye neden sonsuza kadar yakılsın, mal mısınız siz?

15 minutes ago, ANTİATEİST said:

Kanıta gelirsek, Kuran 19 sistematiğiyle günümüz çağına delil sunuyor zaten.

Farzet ki, ben şu anda değil de 1912 yılından yaşıyorum, senin 19 zırvan çöp olmaktan başka ne işe yaradı şimdi? 

19, İngilizce'de "wishful thinking" denen bir eylemim ürünüdür, yani bu sistem kanıtlara, akla, gerçeğe göre değil de olmasını istediğiniz, arzu ettiğiniz sonuca ulaşmak üzere düşünmenin sonucudur.

Sitelerde Paylaş
19 hours ago, TENTEN said:

Ateistler kendinizi teistlerin yerine koyun.

Teist olsaydınız tanrıyı nasıl savunurdunuz?:)

Tanrı'yı niye savunuyoruz ki?Tanrı kendini savunmaktan aciz mi?

Göndersin ebabil kuşlarını yine..gönderebiliyorsa!

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, Tremor yazdı:

Tanrı'yı niye savunuyoruz ki?Tanrı kendini savunmaktan aciz mi?

Göndersin ebabil kuşlarını yine..gönderebiliyorsa!

Teistliğinizi nasıl savunabilirsiniz? anlamında sormuştum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...