Jump to content

Tanrı'nın olduğuna dair bilimsel veriler..

Recommended Posts

:lol::D

On 09.02.2017 at 19:27, Cesed yazdı:
(Kehf 18/65)
Sonra kullarımızdan bir kulu buldular. Ona katımızdan bir ilim öğreterek ikramda bulunmuştuk. 

(Kehf 18/66)
Musa dedi ki “Sana öğretilen doğruya ulaştıran bilgiden bana öğretmen için senin yanında kalsam olmaz mı?" 

(Kehf 18/67)
"Sen benimle birlikte olmaya dayanamazsın” dedi. 

(Kehf 18/68)
“İç yüzünü bilmediğin bir şeye nasıl dayanacaksın?" 

(Kehf 18/69)
Musa dedi ki "Allah izin verirse dayandığımı göreceksin, hiçbir işte sana karşı çıkmayacağım[*].” 

[*]  إن شاء  Araf 7/188’in dipnotu. 

(Kehf 18/70)
O da "Eğer yanımda kalacaksan, ben anlatıncaya kadar sakın bir şey sorma" dedi. 

(Kehf 18/71)
Bunun üzerine ikisi de kalkıp gittiler; derken bir gemiye bindiler. O kişi gemiyi deldi. Musa dedi ki "Onu, içindekileri boğmak için mi deldin? Doğrusu, çok garip bir durum meydana getirdin." 

(Kehf 18/72)
"Sana demedim mi sen, benimle birlikte olmaya dayanamazsın?" dedi. 

(Kehf 18/73)
Musa dedi ki "Unuttuğum şeyi yüzüme vurma; işimde beni zora sokma." 

(Kehf 18/74)
Sonra yola koyuldular. Nihayet bir oğlan çocuğuyla karşılaştılar; o hemen çocuğu öldürdü. Musa dedi ki "Sen cana karşılık olmadan suçsuz birinin canına kıydın ha? Doğrusu, anlaşılmaz bir durum meydana getirdin." 

(Kehf 18/75)
"Sana demedim mi benimle birlikte olmaya dayanamazsın?" dedi. 

(Kehf 18/76)
Musa dedi ki "Bir daha sana bir şey sorarsam benimle arkadaşlığı bitir; artık senden özür dileme hakkım bitmiş olur." 

(Kehf 18/77)
Sonra tekrar yola koyuldular. Bir kentin halkına varıp yiyecek istediler. Onlar bunları misafir etmeye yanaşmadı. Sonra orada yıkılmak üzere olan bir duvara rastladılar; hemen doğrultuverdi. Musa dedi ki "Anlaşsaydın[*] emeğinin karşılığını alırdın." 

[*]  لو شئت أي لو كونت لعملك أجرا أي لو كنت طالبا له أجرا

(Kehf 18/78)
Dedi ki "İşte bu, benimle seni ayırır. Ama ben, dayanamadığın şeylerin içyüzünü sana bildireceğim. 

(Kehf 18/79)
O gemi, denizde çalışan çaresiz durumdaki kimselere aitti, ilerisinde her gemiye zorla el koyan bir kral vardı; bu sebeple onu hasarlı hale getirmek istedim. 

(Kehf 18/80)
Oğlana gelince, anası babası inanıp güvenmiş (mümin) kimselerdi. Onları azgınlığa ve nankörlüğe sürüklemesinden korktuk. 

(Kehf 18/81)
İstedik ki Rableri, onun yerine daha[1*] hayırlı ve daha merhametli[2*] bir çocuk versin. 

[1*] zekaten ( زَكَوٰةً) Yüce Allahın bereketinden hasıl olan, ortaya çıkan büyüme ve artış.(Müfredat) Burada çocuk ile aile imthan olup, nefsini tezkiye etmesi gerektiği anlaşılabilir. (Şems 91/9Bakara 2/43

Allah düşüncelerimizi bildiğine göre muhtemelen bu çocuk sürekli kötü şeyler düşünüyordu ve ileride eyleme geçmeden önce etkisiz hale getirilmesi uygun görüldü anne babasına zarar gelebilir diye. Bu cocuk ölünce de aile üzülecekti ama sonra bir başka çocuk daha nasip edecek ancak onun düşüncesi iyi ya da kötü nasıl olur o da dünyaya geldikten sonra şekillenecek. ya da ikinci bir yorum olarak 

[2*]  Meryem 19/13 ile birlikte düşünülmeli ve ona göre mana verilmelidir. Kullanıldığı her yerde 'zekâten'e farklı mana verilmiş. Bu konu çok önemli. Eğer bu huylar yaratılıştan geliyorsa diğer insanların bu özellikte olma çabası manasızlaşır. Tevbe 9/103'te kullanılan 've tuzekkî-him' 'e 'onları geliştir' manası vermişsiniz.  

(Kehf 18/82)
Duvar ise şehirdeki iki yetim oğlanındı. Altında onlara ait bir gömü vardı. Babaları iyi bir kimse idi. Rabbin istedi ki erginlik çağına gelsinler de gömülerini çıkarsınlar. Bu, Rabbinin bir ikramıdır. Ben bunları, kendiliğimden yapmış değilim. İşte katlanmaya güç yetiremediğin işlerin iç yüzü budur." 

İnsan görünümün de bir melek te olabilir. Belki de doğrudan vahiy alan bir insandı.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 200
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...