Jump to content

Tanrı'nın olduğuna dair bilimsel veriler..

Recommended Posts

• İleti 200
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

(Ankebut 29/60)
وَكَأَيِّن مِّن دَآبَّةٍ لَّا تَحْمِلُ رِزْقَهَا ٱللَّهُ يَرْزُقُهَا وَإِيَّاكُمْ ۚ وَهُوَ ٱلسَّمِيعُ ٱلْعَلِيمُ
Nice (hareketli) canlılar vardır ki rızıklarını biriktirmezler. Onlara da, size de rızık veren Allah’tır; o işitir ve bilir. 

(Ankebut 29/61)
وَلَئِن سَأَلْتَهُم مَّنْ خَلَقَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ وَسَخَّرَ ٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ لَيَقُولُنَّ ٱللَّهُ ۖ فَأَنَّىٰ يُؤْفَكُونَ
“Bunlara, “Gökleri ve yeri ya­ratan, Güneş’i ve Ay’ı hizmete sokan kimdir?” diye sorsan kesinlikle “Allah’tır.” derler. Öyleyse nereden o yalana sarılıyorlar? 

(Ankebut 29/62)
ٱللَّهُ يَبْسُطُ ٱلرِّزْقَ لِمَن يَشَآءُ مِنْ عِبَادِهِۦ وَيَقْدِرُ لَهُۥٓ ۚ إِنَّ ٱللَّهَ بِكُلِّ شَىْءٍ عَلِيمٌ
Allah rızkı, kullarından çalışan ve gerekli güce sahip olan için yayar. Allah her şeyi bilir. 

(Ankebut 29/63)
وَلَئِن سَأَلْتَهُم مَّن نَّزَّلَ مِنَ ٱلسَّمَآءِ مَآءً فَأَحْيَا بِهِ ٱلْأَرْضَ مِنۢ بَعْدِ مَوْتِهَا لَيَقُولُنَّ ٱللَّهُ ۚ قُلِ ٱلْحَمْدُ لِلَّهِ ۚ بَلْ أَكْثَرُهُمْ لَا يَعْقِلُونَ
Onlara,; “Gökten su indirip ölü toprağı canlandıran kimdir?” diye sorsan “Allah’tır.” derler. De ki; “Her şeyi güzel yapmak Allah’a mahsustur.” Ama onların çoğu bunu düşünmezler.” 

(Ankebut 29/64)
وَمَا هَٰذِهِ ٱلْحَيَوٰةُ ٱلدُّنْيَآ إِلَّا لَهْوٌ وَلَعِبٌ ۚ وَإِنَّ ٱلدَّارَ ٱلْءَاخِرَةَ لَهِىَ ٱلْحَيَوَانُ ۚ لَوْ كَانُوا۟ يَعْلَمُونَ
Şu yaşanan hayat, bir oyun ve eğlenceden ibarettir. Asıl hayat, son yurttaki hayattır; keşke bilseler. 

(Ankebut 29/65)
فَإِذَا رَكِبُوا۟ فِى ٱلْفُلْكِ دَعَوُا۟ ٱللَّهَ مُخْلِصِينَ لَهُ ٱلدِّينَ فَلَمَّا نَجَّىٰهُمْ إِلَى ٱلْبَرِّ إِذَا هُمْ يُشْرِكُونَ
Gemiye bindiklerinde Allah’a boyun eğer, yalnız ona yalvarırlar. Allah onları karaya çıkardı mı, bakarsın ki, şirk koşuyorlar[*]. 

[*] Şirk koşmak: ortaklar oluşturmaktır.

(Ankebut 29/66)
لِيَكْفُرُوا۟ بِمَآ ءَاتَيْنَٰهُمْ وَلِيَتَمَتَّعُوا۟ ۖ فَسَوْفَ يَعْلَمُونَ
Bunu, Allah’ın onlara verdiğini görmemek ve günlerini gün etmek için yaparlar. Onlar yakında öğreneceklerdir. 
Sitelerde Paylaş
15 hours ago, Cesed said:
(Ankebut 29/60)
وَكَأَيِّن مِّن دَآبَّةٍ لَّا تَحْمِلُ رِزْقَهَا ٱللَّهُ يَرْزُقُهَا وَإِيَّاكُمْ ۚ وَهُوَ ٱلسَّمِيعُ ٱلْعَلِيمُ
Nice (hareketli) canlılar vardır ki rızıklarını biriktirmezler. Onlara da, size de rızık veren Allah’tır; o işitir ve bilir. 

(Ankebut 29/61)
وَلَئِن سَأَلْتَهُم مَّنْ خَلَقَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ وَسَخَّرَ ٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ لَيَقُولُنَّ ٱللَّهُ ۖ فَأَنَّىٰ يُؤْفَكُونَ
“Bunlara, “Gökleri ve yeri ya­ratan, Güneş’i ve Ay’ı hizmete sokan kimdir?” diye sorsan kesinlikle “Allah’tır.” derler. Öyleyse nereden o yalana sarılıyorlar? 

(Ankebut 29/62)
ٱللَّهُ يَبْسُطُ ٱلرِّزْقَ لِمَن يَشَآءُ مِنْ عِبَادِهِۦ وَيَقْدِرُ لَهُۥٓ ۚ إِنَّ ٱللَّهَ بِكُلِّ شَىْءٍ عَلِيمٌ
Allah rızkı, kullarından çalışan ve gerekli güce sahip olan için yayar. Allah her şeyi bilir. 

(Ankebut 29/63)
وَلَئِن سَأَلْتَهُم مَّن نَّزَّلَ مِنَ ٱلسَّمَآءِ مَآءً فَأَحْيَا بِهِ ٱلْأَرْضَ مِنۢ بَعْدِ مَوْتِهَا لَيَقُولُنَّ ٱللَّهُ ۚ قُلِ ٱلْحَمْدُ لِلَّهِ ۚ بَلْ أَكْثَرُهُمْ لَا يَعْقِلُونَ
Onlara,; “Gökten su indirip ölü toprağı canlandıran kimdir?” diye sorsan “Allah’tır.” derler. De ki; “Her şeyi güzel yapmak Allah’a mahsustur.” Ama onların çoğu bunu düşünmezler.” 

(Ankebut 29/64)
وَمَا هَٰذِهِ ٱلْحَيَوٰةُ ٱلدُّنْيَآ إِلَّا لَهْوٌ وَلَعِبٌ ۚ وَإِنَّ ٱلدَّارَ ٱلْءَاخِرَةَ لَهِىَ ٱلْحَيَوَانُ ۚ لَوْ كَانُوا۟ يَعْلَمُونَ
Şu yaşanan hayat, bir oyun ve eğlenceden ibarettir. Asıl hayat, son yurttaki hayattır; keşke bilseler. 

(Ankebut 29/65)
فَإِذَا رَكِبُوا۟ فِى ٱلْفُلْكِ دَعَوُا۟ ٱللَّهَ مُخْلِصِينَ لَهُ ٱلدِّينَ فَلَمَّا نَجَّىٰهُمْ إِلَى ٱلْبَرِّ إِذَا هُمْ يُشْرِكُونَ
Gemiye bindiklerinde Allah’a boyun eğer, yalnız ona yalvarırlar. Allah onları karaya çıkardı mı, bakarsın ki, şirk koşuyorlar[*]. 

[*] Şirk koşmak: ortaklar oluşturmaktır.

(Ankebut 29/66)
لِيَكْفُرُوا۟ بِمَآ ءَاتَيْنَٰهُمْ وَلِيَتَمَتَّعُوا۟ ۖ فَسَوْفَ يَعْلَمُونَ
Bunu, Allah’ın onlara verdiğini görmemek ve günlerini gün etmek için yaparlar. Onlar yakında öğreneceklerdir. 

Ne bu? Bunlar basit insan gözlemleri..Afrika'nın balta görmemiş ormanlarında ki bir sefilde aynı gözlemlerde bulunabilir..

Sitelerde Paylaş
(Enam 6/33)
قَدْ نَعْلَمُ إِنَّهُۥ لَيَحْزُنُكَ ٱلَّذِى يَقُولُونَ ۖ فَإِنَّهُمْ لَا يُكَذِّبُونَكَ وَلَٰكِنَّ ٱلظَّٰلِمِينَ بِـَٔايَٰتِ ٱللَّهِ يَجْحَدُونَ
Onların söylediklerinin seni üzdüğünü elbette biliyoruz. Onlar seni yalanlamıyorlar, aslında yanlış yapan o kimseler Allah’ın âyetleri karşısında bile bile yalan yanlış şeylere sarılıyorlar. 

(Enam 6/34)
وَلَقَدْ كُذِّبَتْ رُسُلٌ مِّن قَبْلِكَ فَصَبَرُوا۟ عَلَىٰ مَا كُذِّبُوا۟ وَأُوذُوا۟ حَتَّىٰٓ أَتَىٰهُمْ نَصْرُنَا ۚ وَلَا مُبَدِّلَ لِكَلِمَٰتِ ٱللَّهِ ۚ وَلَقَدْ جَآءَكَ مِن نَّبَإِى۟ ٱلْمُرْسَلِينَ
Senden önce nice elçiler yalancı yerine kondu. Yalanlanmalarına ve eziyet edilmelerine rağmen sabrettiler. Nihayet yardımımız ulaştı. Allah'ın sözlerini kimse değiştirebilecek değildir. İşte o elçilerin haberinden bir kısmı sana da gelmiş oldu. 

(Enam 6/35)
وَإِن كَانَ كَبُرَ عَلَيْكَ إِعْرَاضُهُمْ فَإِنِ ٱسْتَطَعْتَ أَن تَبْتَغِىَ نَفَقًا فِى ٱلْأَرْضِ أَوْ سُلَّمًا فِى ٱلسَّمَآءِ فَتَأْتِيَهُم بِـَٔايَةٍ ۚ وَلَوْ شَآءَ ٱللَّهُ لَجَمَعَهُمْ عَلَى ٱلْهُدَىٰ ۚ فَلَا تَكُونَنَّ مِنَ ٱلْجَٰهِلِينَ
Bunların yüz çevirmeleri sana ağır geldiyse, yerde bir kanal veya gökte bir merdiven bulup gücün de yetiyorsa gider bir mucize getirirsin. Allah, zorlayıcı düzen koysaydı[1*] elbette bunların hepsini doğru yolda toplardı[2*]. Sakın kendini bilmezlerden (cahillerden)[3*] olma. 

[1*] tercihini o yönde kullansaydı

[2*] Bkz. Bakara 2/20 ve Maide 5/48 ve dipnotları.

[3*] “Onların ayetleri görmezlikten gelmelerine kızıp ta kendine hakim olamayıp (kontrolünü kaybedip) sakın sana verdiğimiz görevin dışında (uyarmak ve öğretmek) istek ve zorlamalarda bulunma” anlamına gelir. Arapça olan ‘cahil’ kelimesine verdiğimiz “kendini bilmez, kendini tutamayan” anlamı için Bkz. Hud 11/46 ve Yunus 12/33 ayetleri ve dipnotları

(Enam 6/36)
إِنَّمَا يَسْتَجِيبُ ٱلَّذِينَ يَسْمَعُونَ ۘ وَٱلْمَوْتَىٰ يَبْعَثُهُمُ ٱللَّهُ ثُمَّ إِلَيْهِ يُرْجَعُونَ
Sana olumlu cevap verecek olanlar sadece dinleyenlerdir. Ölülere gelince; Allah onları diriltecek sonra O’na döndürüleceklerdir. 

(Enam 6/37)
وَقَالُوا۟ لَوْلَا نُزِّلَ عَلَيْهِ ءَايَةٌ مِّن رَّبِّهِۦ ۚ قُلْ إِنَّ ٱللَّهَ قَادِرٌ عَلَىٰٓ أَن يُنَزِّلَ ءَايَةً وَلَٰكِنَّ أَكْثَرَهُمْ لَا يَعْلَمُونَ
“Rabbinden ona bir mucize indirilseydi olmaz mıydı?” dediler. De ki “Allah’ın mucize indirmeye gücü yeter.” Ama onların çoğu bunu bilmezler. 
Sitelerde Paylaş

Ben Allah'a, Kuran'a, Ahiret'e  inanan birisiyim. Kuran'ın Allah'ın kitabı olduğuna ve bize uyarıcı ve müjdeci olarak geldiğine inanıyorum. Ben Allah'a sözle teslim olmuş ve fiilen de elimden geldiği kadarıyla yalnız ona kulluk etmeye çalışıyorum Allah eksiklerim ve yanlışlarımdan dolayı beni bağışlasın.

Benim burada yaptığım şey,  bir soruna aklımda cevap olabilecek bir ayet varsa onu yazmak. Çünkü ayetleri paylaşmanın bir müslümanın görevi olduğunu düşünüyorum ve ayetlerin hakikat olduğuna inanıyorum. Belki farklı ayetler daha güzel cevap olabilir ben sadece kabiliyetim ölçüsünde yapabiliyorum.

tarihinde Cesed tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben Arapça ayetlerin ateistler üzerinde muska ve büyü etkisi yapmasını umduğu konusunda ısrarcıyım. :D Bu Müslümlerin böyle saçma sapan umutları beklentileri olduğunu hepimiz biliyoruz. Zaten bunun avatarı da nicki de çok tuhaf. İnsan ben zombiyim der mi yahu! Hayır ben Müslümler içinde yaşamayı zombiler içinde yaşamaya benzetiyorum ama bir müslüme direk zombisin sen pek demiyorum yani! Şimdi böyle bir şey de denmez pek çok sinirlenmedikçe. Ama yani bu kendine diyor ben zombiyim diye, nasıl olur yahu!

Acayip yani, avatarı cin midir şeytan mıdır hayalet midir nedir, öyle avatar mı olur yahu! Yorumsuz ayet asması desen ayrı tuhaf. Forumun tuhafı... Kesin bu Arapça ayetleri muska büyü niyetine asıyor bu... :lol:

Benim tahminim bu meslek itibariyle çok ölü görüyor, morg görevlisi filan da olabilir, depresyon yapmış. Bu depresyondan çıkmalı, ölümü kanıksamalısın arkadaş. Öyle dine mine sarılmana gerek yok. Hepimiz akıbet öleceğiz. No problem...

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 2/6/2017 at 01:52, Cesed said:
(Enbiya 21/30)
أَوَلَمْ يَرَ ٱلَّذِينَ كَفَرُوٓا۟ أَنَّ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَٰهُمَا ۖ وَجَعَلْنَا مِنَ ٱلْمَآءِ كُلَّ شَىْءٍ حَىٍّ ۖ أَفَلَا يُؤْمِنُونَ
Kafirlerin görmeleri gerekmez mi gökler ve yer bütün halinde iken ayırdık[*] ve her canlı şeyi sudan yarattık; hâlâ inanmayacaklar mı? 

[*] ( فَفَتَقْنَٰهُمَا  : ikiye ayırma) denilmesinin sebebi göğün duman halinde bulunduğu bildirilmiştir.

"Sonra, duman halinde bulunan göğe yöneldi,.." (Fussilet 41/11)

(Enbiya 21/31)
وَجَعَلْنَا فِى ٱلْأَرْضِ رَوَٰسِىَ أَن تَمِيدَ بِهِمْ وَجَعَلْنَا فِيهَا فِجَاجًا سُبُلًا لَّعَلَّهُمْ يَهْتَدُونَ
Onları çok sarsmasın diye yerin içinde sabitleyen (oturaklı) dağlar oluşturduk. Hedefledikleri yere ulaşsınlar diye de derin vadiler, yollar oluşturduk. 

(Enbiya 21/32)
وَجَعَلْنَا ٱلسَّمَآءَ سَقْفًا مَّحْفُوظًا ۖ وَهُمْ عَنْ ءَايَٰتِهَا مُعْرِضُونَ
Gökyüzünü de korunmuş bir tavan yaptık. Ama onlar göğün göstergelerinden (ayetlerinden) yüz çeviriyorlar. 

(Enbiya 21/33)
وَهُوَ ٱلَّذِى خَلَقَ ٱلَّيْلَ وَٱلنَّهَارَ وَٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ ۖ كُلٌّ فِى فَلَكٍ يَسْبَحُونَ
Geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı yaratan O’dur. Her biri bir yörüngede yüzmektedirler[*]. 

[*] Arapçada çoğul en az üçtür. Ayette kullanılan dönme fiili çoğudur(يَسْبَحُونَ- yesbehûne). Bu nedenle ayette bildirilen ve kendilerine ait bir yörüngede dönen şeyler güneş, ay ile gece ve gündüz’e neden olan şeydir. (Güneş+ay+(gece gündüz) dönmektedir.

(Enbiya 21/34)
وَمَا جَعَلْنَا لِبَشَرٍ مِّن قَبْلِكَ ٱلْخُلْدَ ۖ أَفَإِي۟ن مِّتَّ فَهُمُ ٱلْخَٰلِدُونَ
Senden öncekilerden hiç bir insanı ölümsüz yapmadık. Sen ölsen onlar ölümsüzleşecekler mi? 

(Enbiya 21/35)
كُلُّ نَفْسٍ ذَآئِقَةُ ٱلْمَوْتِ ۗ وَنَبْلُوكُم بِٱلشَّرِّ وَٱلْخَيْرِ فِتْنَةً ۖ وَإِلَيْنَا تُرْجَعُونَ
Her canlı ölümü tadacaktır. Kötüyle de iyiyle de sizi yıpratıcı bir imtihandan geçiririz. Huzurumuza çıkarılacaksınız. 

'' Kafirlerin görmeleri gerekmez mi gökler ve yer bütün halinde iken ayırdık[*] ve her canlı şeyi sudan yarattık; hâlâ inanmayacaklar mı?  '' evren 13 milyar 800 milyon yıl eski. dünya 4.5 milyar yıl eski.demekki yazdığın bilimsel veriyle tutmuyor.

Sitelerde Paylaş

Bunalımların riskli yanı nedir biliyor musunuz, bunalımdan zevk almak, hoşnut olmak ve bunalımla yaşamaya adapte olmak. Canlılardaki koşullara uyum yeteneği, büyük bir çeşitlilik yaratmıştır.

Örneğin insanı huzur sıkar ve kendini bir gerilimin içine atar, sonra gerilim bağımlılık yapar ve bu tutku ile ömrü erken noktalanır. Bu kişi iyi bir iş mi yaptı hızlı yaşadı genç öldü, yaşlanıp sürünmedi rezil olmadı mı... Yoksa ömrünü yedi, bir rahat yatağında huzurla yaşlanıp ölmedi mi... Hangisi?

İnsanlara bir şey tavsiye etmek de çok zordur.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, burbachi said:

'' Kafirlerin görmeleri gerekmez mi gökler ve yer bütün halinde iken ayırdık[*] ve her canlı şeyi sudan yarattık; hâlâ inanmayacaklar mı?  '' evren 13 milyar 800 milyon yıl eski. dünya 4.5 milyar yıl eski.demekki yazdığın bilimsel veriyle tutmuyor.

Uzmanlık alanım değil ama sonuçta evren bir bütünden ayrılarak oluşuyor.

Sitelerde Paylaş
5 hours ago, burbachi said:

Kafirler bu ayetleri görünce gülüyorlar ve kafirlikleri daha da artıyor.

Dediğin gibi dünya 4.5 milyar yaşında evren ise (haydi buna gökyüzü diyelim) 13,5 milyar yaşında,yani gökyüzü yani evren dünyadan çok önceleri oluşmuştur.Bilim böyle diyor

Ya kuran ne diyor?

Fussilet suresine göre ilk 4 gün yeryüzü( dünya) yaratılmış,son iki gün ise gökyüzü yaratılmıştır,yani bilime tamamen ters!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...