Jump to content

Burayı daha ateist hale getirmek

Recommended Posts

Forumda İslami sitelerden çok fazla alıntı yapılıyor.

Sürekli devam eden bir "Müslümanlar şöyle yapmış, Müslümanlar şöyle demiş" gidişatı görüyorum.

Aptal insanların yazdıkları, söyledikleri, kameraya aldıkları saçma şeylere gülünmesini kast etmiyorum. Ona da ihtiyacımız var.

Ama biraz daha Ateist / okumuş / bilgili kişilere hitap eden mantıklı başlıklar açılamaz mı?

Mesela ünlü bilim adamlarının konuşmaları / yazıları, sol siyasetçilerin yorumları / görüşleri, Bilimsel buluşlar / ilerlemeler veya islamı sevmeyenler için, buna alternatif kabul ettiğiniz düşünceler inanışlar.

Yani "Müslümanlar aptal" anladık ama, söyleyeceğiniz başka bir şey yok mu?

Bir de avatarların yarısı AKP'li MHP'li avatarı. Yani böyle bir yerde Ateist birinin okuyacağı / beğeneceği şeyler olması gerekir.

Mesela bu "cübbeli hoca" ya da "kabe'deki rezillikten" bana ne? Benim beynim var, onların yok. Bunu mu duymak istiyorsunuz?  

Sitelerde Paylaş

Ateistforum Türkiye'de islamı eleştiren en aktif forum. Ama mesaj denetimi, takibi veya mesajların forum yeri uygunluğu yanlışsa, uygun forum dizinine taşıyacak veya silecek moderatör yok, gözükmüyor kimse. Kişisel olarak benim görüşüm forumda yapılması gerekenlerden biri, iğneli başlıkların sayısını azaltmak, birkaç tanesini birbirilerinin içiine koymak olmalı. Güncellenmiş konuyu okumak için iğneli başlıkların aşağısına doğru kaykılmak her seferinde zaman kaybettiriyor. Sonra KURALLAR ve DUYURULAR forumunda üyelerin başlık açması veya mesaj yazabilmesi serbest olmalı. Öneriler, İstekler ve Şikayetler bölümüne yazılabiliyor sadece. Bu yüzden bazı üyeler ATEİSTCAFE'de "Mesaj: Sil / Düzelt", "Merhabalar/Tanışalım" , "Başlığın adı Önemlimi" şeklinde başlıklar açmışlar. Halbuki forum işleyişiyle ilgili bu tür konuların ATEİSTCAFE'de ne işi olabilir? ATEİSTCAFE'de zaten hem siyaset hem siyaset dışı güncel konular var. Aynı şekilde ATEİSTFORUM'um içinde de incik-cincik ne ararsan orda var. EVRİM REHBERİ'nin ATEİSTFORUM'um içinde ne işi var? ATEİSTFORUM'daki iki altforumdan biri islam dışındaki dinlere ayrılmalı, evrim rehberine değil. Evrim rehberi altforumunu, Bilim forumunun içerisine koymak lazım. Ve HODRİ MEYDAN FORUMU'na da aktif olarak bir işlev kazandırılması lazım.

Sitelerde Paylaş

Bu foruma moderatör gerekli aslında. Olasılıkla güvenilecek adam olmadığı için eksiklik duyuluyor.

Örneğin Üçüncü Görüş adlı üyenin " Cumhuriyet yazarı Nuray Mert Atatürk'ü hedef aldı" başlığını, foruma nasıl yapıştırmışsa, chrome tarayıcımda arka plan görüntüsü oluşturuyor. Hem de sayfa boyu 14 iletinin arka planında şeffaf olarak ilk iletisi aşağıya doğru uzamış görüntüsü var. Bir moderatör olsa, ilk iletiyi notepad'de 1 dakikada düzeltip yerine koyabilir.  

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Engse Hohol yazdı:

Bu foruma moderatör gerekli aslında. Olasılıkla güvenilecek adam olmadığı için eksiklik duyuluyor.

Örneğin Üçüncü Görüş adlı üyenin " Cumhuriyet yazarı Nuray Mert Atatürk'ü hedef aldı" başlığını, foruma nasıl yapıştırmışsa, chrome tarayıcımda arka plan görüntüsü oluşturuyor. Hem de sayfa boyu 14 iletinin arka planında şeffaf olarak ilk iletisi aşağıya doğru uzamış görüntüsü var. Bir moderatör olsa, ilk iletiyi notepad'de 1 dakikada düzeltip yerine koyabilir.  

Biz sizin nasıl gördüğünüzü bilemeyeceğimiz için sorununuzu raporlamanızı veya özel mesajla bildirmenizi bekleriz. Şikayetinizi sizi okuyunca gördüm ve ilgili yazıyı düzelttim.

Her başlık ve yazıyı takip etme olanağımız bulunmadığından forumda asılı duran sorunlu iletileri raporlamak kullanıcılarımızın da görevidir, biz kendilerinden daima ileti raporlamalarını rica etmiş ve beklemişizdir. Bu forum en önce yazarlarınındır. Temiz ve kullanışlı bir forum için, forumu sahiplenen tüm yazarların yardım ve desteği bizim için çok önemlidir.

Sitelerde Paylaş

Ben forumu da eleştirmiyorum. Yanlış anlaşılmasın. Kolay iş değil o kadar saldırı yapılmış 10 senedir ayaktalar. Belli bir para da harcadıkları kesin.

- Da ben buranın dedikodusunu yapıyorum. demedi demeyin.

Katılımcılar açısından diyorum. Mesela ben cübbeli Ahmet hoca filan tanımıyorum. Gerçekten de merak etmiyorum. Merak etseydim samanyolu / TGRT filan izlerdim.

- Evet deistim. Ama adam "evrime inanmam" diye başlık açmış. İnanmazsan inanma, Ben okul değilim ki adama evrimi anlatayım. Annesi babası okula göndermediyse ben ne yapayım?

Benim dediğim şu: Konular bize hitap eden konular olmalı. Ben sanki bazı başlıklar birilerini provoke etmek için açılmış gibi hissediyorum (bazen). Da ben provoke de olmuyorum. "Bu ne" deyip geçiyorum.

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, leonardo18 yazdı:

Ben forumu da eleştirmiyorum. Yanlış anlaşılmasın. Kolay iş değil o kadar saldırı yapılmış 10 senedir ayaktalar. Belli bir para da harcadıkları kesin.

- Da ben buranın dedikodusunu yapıyorum. demedi demeyin.

Katılımcılar açısından diyorum. Mesela ben cübbeli Ahmet hoca filan tanımıyorum. Gerçekten de merak etmiyorum. Merak etseydim samanyolu / TGRT filan izlerdim.

- Evet deistim. Ama adam "evrime inanmam" diye başlık açmış. İnanmazsan inanma, Ben okul değilim ki adama evrimi anlatayım. Annesi babası okula göndermediyse ben ne yapayım?

Benim dediğim şu: Konular bize hitap eden konular olmalı. Ben sanki bazı başlıklar birilerini provoke etmek için açılmış gibi hissediyorum (bazen). Da ben provoke de olmuyorum. "Bu ne" deyip geçiyorum.

Forumu eleştirin, eleştirmekten hiç kaçınmayın. O eleştiriler bize yol gösterecek ve yenilenmemize olanak sağlayacaktır.

Bu forum herkesin düşündüğünü yazaması gerektiği doğrusundan yola çıkarak kuruldu. Fikir yanlış bile olsa engellenmemesi esas alındı ki, doğrusu yazılsın, bu vesileyle doğrusunu bilmeyen doğruyu öğrensin diye düşünüldü. O nedenle forumda başlık silmeme temel kurallardan biridir. Zaten zırva başlıklar tavanarasına atılmaktadır. Sizlerden beklentimiz olmaması gerektiğini düşündüğünüz başlıkları raporlayarak bize bildirmeniz; görelim ve nerede olacağına karar verelim...

Foruma yıllardır hesabını tutmadığımız miktarda para harcadık. Bundan da hiç hayıflanmadık, çünkü tek amacımız forumu her şeye rağmen yaşatmaktı. Sanırım bunu da başardık... Son bir kaç yıldır forum ufak tefek bir reklam geliri elde ediyor, bu gelir de masraflarını üç aşağı beş yukarı karşılıyor. Geçmişte olduğu gibi forumun ağır maddi yükü üzerimizden kalkmış durumda. Bunun bir nedeni de artık hosting hizmetlerinin eskisi kadar pahalı olmaması...

Forumun 10 senedir ayakta olduğunu söylemişsiniz, 10 sene değil, tam 16 senedir yaşamda... Ateistforum 2001 yılında faliyetine başladı, o günden bu yana onlarca badire atlatarak varlığını sürdürmeyi başardı...

Sitelerde Paylaş
On 06.02.2017 at 13:35, Engse Hohol yazdı:

Doğru bir tespit... Forumda moderatörlük görevi vermek çok hassas bir konudur, bu görev herkese verilemez. Kişinin çok iyi tanınıp analiz edilmesi, aylarca izlenmesi gerekir. Böyle biri bulunsa bile, kalıcı olmasının garantisi yoktur. 16 yıllık süreç içinde onlarca moderatör görevlendirdik, ama maalesef hiç biri kalıcı olmadı. Kurucu kadro dışında hiç bir moderatör süreklilik göstermedi, hatta şu anda da hiç bir moderatörümüz bulunmamaktadır. O nedenle moderasyon işlerinde sizlerin yardımlarına ihtiyaç duymaktayız. Gözünüze batan her noktada raporlama seçeneğini kullanarak bizi haberdar etmeniz bizim için çok önemli bir husustur. Bu konuda duyarlı olmanızı rica ediyoruz... 

Sitelerde Paylaş
56 dakika önce, administrator yazdı:

Doğru bir tespit... Forumda moderatörlük görevi vermek çok hassas bir konudur, bu görev herkese verilemez. Kişinin çok iyi tanınıp analiz edilmesi, aylarca izlenmesi gerekir. Böyle biri bulunsa bile, kalıcı olmasının garantisi yoktur. 16 yıllık süreç içinde onlarca moderatör görevlendirdik, ama maalesef hiç biri kalıcı olmadı. Kurucu kadro dışında hiç bir moderatör süreklilik göstermedi, hatta şu anda da hiç bir moderatörümüz bulunmamaktadır. O nedenle moderasyon işlerinde sizlerin yardımlarına ihtiyaç duymaktayız. Gözünüze batan her noktada raporlama seçeneğini kullanarak bizi haberdar etmeniz bizim için çok önemli bir husustur. Bu konuda duyarlı olmanızı rica ediyoruz... 

Forumun kendi başlıgının yetersiz oldugunu düşünüyorum, örnegin geçen "İşçi sınıfının duruşu" adında bir başlık açmıştım, uygun bir başlık göremedigim için hiç alakasız olan "Ateistcafe" bölümüne açmak zorunda kalmıştım. Örnegin "Politika"  başlıklı bir bölüm olsaydı iyi olurdu...

Bir diğer gördügüm konu da sağ tarafta bulunan son mesajlar (Konular) kısmında son mesajı gönderenin adı yerine başlıgı ilk açanın adı geçiyor, bu da son mesajı göndereni bilemediğimiz için son mesaj anlamını yitiriyor...

Başlık silmemek olumlu bir davranış ancak laga-luga türünde gereksiz başlıkların çok oldugunu görüyorum, bence bu durum bir başka olumsuz tarafı, zira bu yüzden başlıklara itibar etmeden geçebiliyorum, diğer anlamda forumun kalitesini düşürdüğünü düşünüyorum...

Moderatör sorunu izlediğim kadarıyla ateist forumların en büyük sorunlarından biridir. Moderatör eksikliği haliyle hem forumun işleyişine hem de cazip tarafına olumsuz etki ediyordur. Ateist forumlara ciddi moderatör bulmak bence çok zor olmalı, çünkü o karakterde, düşüncede sorumluluk alacak insan sayısının çok az oldugunu düşünüyorum. Bu da ateist forumların yaşadıgı  diğer zor koşullara bir başka ek sorun olarak görünüyor...

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, bilgivehis yazdı:

Forumun kendi başlıgının yetersiz oldugunu düşünüyorum, örnegin geçen "İşçi sınıfının duruşu" adında bir başlık açmıştım, uygun bir başlık göremedigim için hiç alakasız olan "Ateistcafe" bölümüne açmak zorunda kalmıştım. Örnegin "Politika"  başlıklı bir bölüm olsaydı iyi olurdu...

Bir diğer gördügüm konu da sağ tarafta bulunan son mesajlar (Konular) kısmında son mesajı gönderenin adı yerine başlıgı ilk açanın adı geçiyor, bu da son mesajı göndereni bilemediğimiz için son mesaj anlamını yitiriyor...

Başlık silmemek olumlu bir davranış ancak laga-luga türünde gereksiz başlıkların çok oldugunu görüyorum, bence bu durum bir başka olumsuz tarafı, zira bu yüzden başlıklara itibar etmeden geçebiliyorum, diğer anlamda forumun kalitesini düşürdüğünü düşünüyorum...

Moderatör sorunu izlediğim kadarıyla ateist forumların en büyük sorunlarından biridir. Moderatör eksikliği haliyle hem forumun işleyişine hem de cazip tarafına olumsuz etki ediyordur. Ateist forumlara ciddi moderatör bulmak bence çok zor olmalı, çünkü o karakterde, düşüncede sorumluluk alacak insan sayısının çok az oldugunu düşünüyorum. Bu da ateist forumların yaşadıgı  diğer zor koşullara bir başka ek sorun olarak görünüyor...

Forumu fazla incelemediğiniz bu yazınızdan anlaşılıyor, bu konuda (politika) üst tarafa yapıştırılmış kapı gibi bir yazı var, okumanızı tavsiye ederim... Forumumuzda politika yapılmasını istemiyoruz, o nedenle politik başlıkların şurada şu şekil politik başlık açılır gibi bir dağılımı yapılmamıştır. Ateistcafe'de açılmasına müsade ediyorsak da, aşırıya kaçılmasına izin vermiyor ve müdahale ediyoruz.. Bu forum adıyla kendini belirten bir forum, burada mümkün olduğunca politik başlık açmayın, forumu politize etmeyin...

Önceki yazımda söylediğim gibi laga luga yapılmış başlıklar Tavanarası'na gidiyor, biz göremeyebiliriz bize bildirme konusunda iş size düşüyor... Bize yardım ederseniz, forum temiz olur...

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, administrator yazdı:

Forumu fazla incelemediğiniz bu yazınızdan anlaşılıyor, bu konuda (politika) üst tarafa yapıştırılmış kapı gibi bir yazı var, okumanızı tavsiye ederim... Forumumuzda politika yapılmasını istemiyoruz, o nedenle politik başlıkların şurada şu şekil politik başlık açılır gibi bir dağılımı yapılmamıştır. Ateistcafe'de açılmasına müsade ediyorsak da, aşırıya kaçılmasına izin vermiyor ve müdahale ediyoruz.. Bu forum adıyla kendini belirten bir forum, burada mümkün olduğunca politik başlık açmayın, forumu politize etmeyin...

Önceki yazımda söylediğim gibi laga luga yapılmış başlıklar Tavanarası'na gidiyor, biz göremeyebiliriz bize bildirme konusunda iş size düşüyor... Bize yardım ederseniz, forum temiz olur...

Ateistcafe dışında politika kelimesi göremedim, bana görünmeyip size görünüyorsa bir sorun var demektir.

Laga-luga başlıkların dahi silinmemesi olumlu olurken politik başlıkların istenmemesi bir çelişki olmuyor mu?

Ne diyorsunuz, laga-luga da olsa fikirlerin gelişimi açısından başlıkları silmiyoruz, yani dolaylı olarak laga-lugaya izin var ama politik olursa izin yok anlamı taşıyor.

Laga-lugaya izin verip politikaya izin vermeyen bir yaklaşım ateist foruma nasıl yakışır ona siz karar verin.

Üstelik reel yaşamda ateizmin kısmen politikadan bagımsız olmadıgını göz önüne aldıgımızda politikaya izin verilmemesi bir başka çelişki olarak görünüyor.

Tabi sonuçta bunlar benim görüşüm, forum kuralını koyan ve denetleyen sizlersiniz...

Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, bilgivehis yazdı:

Ateistcafe dışında politika kelimesi göremedim, bana görünmeyip size görünüyorsa bir sorun var demektir.

Laga-luga başlıkların dahi silinmemesi olumlu olurken politik başlıkların istenmemesi bir çelişki olmuyor mu?

Ne diyorsunuz, laga-luga da olsa fikirlerin gelişimi açısından başlıkları silmiyoruz, yani dolaylı olarak laga-lugaya izin var ama politik olursa izin yok anlamı taşıyor.

Laga-lugaya izin verip politikaya izin vermeyen bir yaklaşım ateist foruma nasıl yakışır ona siz karar verin.

Üstelik reel yaşamda ateizmin kısmen politikadan bagımsız olmadıgını göz önüne aldıgımızda politikaya izin verilmemesi bir başka çelişki olarak görünüyor.

Tabi sonuçta bunlar benim görüşüm, forum kuralını koyan ve denetleyen sizlersiniz...

Gayet net anlattığım mevzuyu anlamamak için çaba gösterdiğinizi görüyorum. Dedim ki yukarıda üst tarafa yapıştırılmış iğneli bir yazı var, o yazıyı okudunuz mu? Okumadığınız anlaşılıyor. (link vermeyeceğim, ciddiyseniz zaten o yazıyı bulursunuz) Okumadıysanız boş yere konuşuyorsunuz. Biz o yazıyı laf olsun diye asmadık, 16 yıllık forum tecrübemize dayanarak astık... O yazı aktif bir yazıdır ve forumun kuralları dahilindedir... 

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...