Jump to content

Recommended Posts

Alıntı

Atalarının seçimlerinin,içine doğduğun ortamın,koşulların sınav sonucunu,nereye gidip gitmeyeceğini belirleyebildiği yerde,bir düzende,inanıp inanmama konusunda yapılan Tanrısal bir sınav ve adaletli bir Tanrı.Nasıl oluyor bu?Dinler yapıları gereği,bir kültür değeri olarak atalar tarafından kuşaktan kuşağa aktarılmaktan kurtulamıyorken,dinin kendisi yapısal olarak sıkıntılıyken,atalarının seçimleri sınav sonucunu,nereye gidip gitmeyeceğini belirleyebiliyorken,müslümanlar inanıp inanmama konusunda,Allah adlı bir Tanrının sınav yaptığını söylüyorlar.Dahası,adaletsizlik olmaktan kaçamayan Allah adlı bu Tanrının adaletli olduğunu söylüyorlar.

- Yapısal sıkıntıları gireceksin tabi. Mao-Tse-Tung durup dururken kendi insanlarından 50 milyon kişi katlatmedi. Atatürk şapka devrimini eğlence olsun diye yapmadı. Bizler Tayyip / Feto gibi tiplerden durup dururken nefret etmiyorum. Boşuna dememişler "hoca camide" diye.

Evinde, günlük hayatında, iç dünyanda, ibadet yerinde yaşayabilirsin. O kadar. Sınıfa sokamazsın. Bir parka dini heykel dikemezsin. Kendi hayatında örtersin, da resmi kurumda bence örtemezsin.

Tanrı'nın sınavı, cenent/cehennem konusunu ayrıca konuşmak gerekir. Hintlilerin samsara olayını düşünelim. Cehenemden beter, bu dünyada dön babam dön, bir yere de gidemiyorsun, öylece çamaşır makinesi gibi dönüyorsun. Size kalsa "Öyle yazıyor" filan dersiniz. Da onun bile manaları var, uyarı yaptığı konular, tavsiye ettiği eylemler var.

Hatta bence, "din" konusunda sizler 100% haklısınız. Ama "dinin mesajını alabilmek" diye bir şey varsa bu mistisizme girer. Mistisizm de zaten dinle aynı şey değildir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 134
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

53 dakika önce, Buzul yazdı:

Atalarının seçimleri

Ya ataizm, ya ateizm.  Ya ata izi, ya ate izi... Ya Hande Ataizi, Ya Serpil ateisti... :D Serpil de kim, bilmem, ateist bir kız işte, Kuran yırtan kız o mu yoksa! :lol:

Lan ne fenomendi haaa! "Kuran yırtan kız!"  Aşık olur lan adam kıza! :lol:

Tabii kız "annesinin okuduğu Kuranı yırtıp fareye dönüşen kız" :D videosuna tepki olarak koymuş Kuran sayfalarını yırtıp yere atıp bir de çiğniyordu. Bir yandan da "bakın hâlâ fareye dönüşmedim" diyordu.

Lan Kuranı yırtan kız fareye dönüştüyse, bu bir de ayağıyla çiğniyor, neye dönüşmesi lazımdı be! Kertenkeleye dönüşse yine kurtarmaz! :lol:

Sitelerde Paylaş
57 dakika önce, leonardo18 yazdı:

- Yapısal sıkıntıları gireceksin tabi. Mao-Tse-Tung durup dururken kendi insanlarından 50 milyon kişi katlatmedi. Atatürk şapka devrimini eğlence olsun diye yapmadı. Bizler Tayyip / Feto gibi tiplerden durup dururken nefret etmiyorum. Boşuna dememişler "hoca camide" diye.

Evinde, günlük hayatında, iç dünyanda, ibadet yerinde yaşayabilirsin. O kadar. Sınıfa sokamazsın. Bir parka dini heykel dikemezsin. Kendi hayatında örtersin, da resmi kurumda bence örtemezsin.

Tanrı'nın sınavı, cenent/cehennem konusunu ayrıca konuşmak gerekir. Hintlilerin samsara olayını düşünelim. Cehenemden beter, bu dünyada dön babam dön, bir yere de gidemiyorsun, öylece çamaşır makinesi gibi dönüyorsun. Size kalsa "Öyle yazıyor" filan dersiniz. Da onun bile manaları var, uyarı yaptığı konular, tavsiye ettiği eylemler var.

Hatta bence, "din" konusunda sizler 100% haklısınız. Ama "dinin mesajını alabilmek" diye bir şey varsa bu mistisizme girer. Mistisizm de zaten dinle aynı şey değildir.

Allahın indirdiği ile hükmetmeyen,yönetmeyen,yönetilmek istemeyen kafirdir diyen bir din İslam.Allahın indirdiği ile hükmedin,yönetin ne demek,toplumsal yaşamı islama göre düzenle,yapılandır,islami kurallara,islami düşünceye göre yönet,yönetil,yoksa kafir olursun demek.Böyle bir din herşeye burnunu sokar,toplumsal yaşamı en ince ayrıntısına kadar kendi anlayışına göre düzenlemek ister.

Zina yapana 100 sopa cezasını ele alalım.100 sopa diyip geçmemek gerek.Bu 100 sopadan,ne kurallar,ne yargılar,ne yasaklar,ne düzenlemeler çıkar;

-Kadın ve erkeğin etkinlik yapması,bir araya gelmesi yasaktır.Zinaya,günaha giden yolu kapatmak için.

-Müzik yapmak,söylemek,konser vermek,tvlere çıkmak yasaktır.Zinaya,günaha giden yolu kapatmak için.Bir kadın binlerce erkeğin önünde,sesini duyurarak konser veriyor.Bu islam açısından sakıncalı bir durumdur.İşid neden müzisyenleri kırbaçlayıp,çalgı aletlerini kırıyor işte bu yüzden.

-Sinema,tiyatro vb etkinlikleri yapmak,bunları izlemek yasaktır.Çünkü kadın ve erkek birlikte rol yapıyorlar.

-İçeriğinde kadın ve erkek karakterler bulunduğu için kitap yazılması,bunların basılması,pazara sürülmesi,dağıtılması,satılması yasaktır.Düşün bir kitap yazdın,o kitabın bir bölümünde,kadın ve erkek karakterler sarılıyor,bu bile islami açıdan oldukça sakıncalı bir durumdur,günahtır.İslam kitap yazımına bile karışabilecek bir dindir.

100 sopa cezasının toplumsal yaşama etkisini görüyor musun?Biz kurancıyız diye geçinen,yüzeysel,sığ tiplerin gözden kaçırdığı,önemli nokta bu işte.Kuranda taşlama yoktur,zina yapana 100 sopa cezası vardır,iyi güzel.Bu kadar mı?İslam zina yapanı sopalatır,ama aynı zamanda zinaya,günaha giden yolu da kapatır,zinaya,günaha neden olan eylem ve uygulamaları ortadan kaldırır,önlemler alır.

Bu önlemler sonucunda da,beyinlerde çölleşmeye neden olan,insanların yaratıcılıklarının,köreltildiği bir düzen kurulur.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 dakika önce, democrossian yazdı:

Ya ataizm, ya ateizm.  Ya ata izi, ya ate izi... Ya Hande Ataizi, Ya Serpil ateisti... :D Serpil de kim, bilmem, ateist bir kız işte, Kuran yırtan kız o mu yoksa! :lol:

Lan ne fenomendi haaa! "Kuran yırtan kız!"  Aşık olur lan adam kıza! :lol:

Tabii kız "annesinin okuduğu Kuranı yırtıp fareye dönüşen kız" :D videosuna tepki olarak koymuş Kuran sayfalarını yırtıp yere atıp bir de çiğniyordu. Bir yandan da "bakın hâlâ fareye dönüşmedim" diyordu.

Lan Kuranı yırtan kız fareye dönüştüyse, bu bir de ayağıyla çiğniyor, neye dönüşmesi lazımdı be! Kertenkeleye dönüşse yine kurtarmaz! :lol:

Ben o videoyu hiç izlemedim,merak ettim şimdi nasıl birşeymiş.Var mı görüntüsü?

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, leonardo18 yazdı:

"hoca camide"

De... Tamam gitsin camiye tapınsınlar ama... Niye ciyak ciyak bağırıyorlar biz allaha tapınıyoruz diye? Ne halt edelim ulan tapınıyorsanız demez mi insan! "Şu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli tamam ama nolur ebedi yurdumun üstünde inlemesin yeter artık" diyen kadın, savcıya ifade vermek zorunda bırakıldı.

Nasıl bir karanlık faşizmdir?

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, democrossian yazdı:

Var tabii YouTube'da Kuranı yırtan kız yazınca çıkar ama töbe :D ayağını basmıyormuş, yere atıyormuş yırtıp, kontrol ettim. İftira ettik kızcağıza! :lol:

İzledim şimdi.Kızı fena sinir etmişler,öfkelendirmişler yalnız,boş boş konuşmalarıyla müslümanlar.Müslümanlarla konuşup öfkelenmemek,sinir olmamakta elde değil tabi,bu da bir gerçek.:D

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Buzul said:

Milyarlara ulaşmış din diyorsun da,o inananların hemen hemen hepsi atalarının yolundan giden,atalarının dini islamı seçen insanlar.İslam da her din gibi atalar dini olmaktan kurtulamamıştır.İslama bugün bu kadar inanan kişi varsa,islam bunu atalarının yolundan giden insanlara borçlu.

Dinin milyarlarca insana ulaşmış halinin dosdoğru bir gerçeklik olduğunu söylemedim. Tam tersine, bu "atalar dini" yanlış, bozulmuş bir küfür dini bile olabilir. Fakat bu din, özünde herkese özünde yalın bir koda erişme fırsatı sunuyor. Termodinamik kanunlarına göre olaya bakarsak; çok düzenli ve gelişmiş bir kod olan Kuran çevresine büyük miktarda düzensizlik (entropi) yayıyor. İslam'ın bu derece berbat durumda olmasının sebebi bu olsa gerek. Çamurun ve pisliğin ortasında bir nilüfer çiçeğine ulaşmak gibi..

Sitelerde Paylaş
Alıntı

Allahın indirdiği ile hükmetmeyen,yönetmeyen,yönetilmek istemeyen kafirdir diyen bir din İslam.Allahın indirdiği ile hükmedin,yönetin ne demek,toplumsal yaşamı islama göre düzenle,yapılandır,islami kurallara,islami düşünceye göre yönet,yönetil,yoksa kafir olursun demek.Böyle bir din herşeye burnunu sokar,toplumsal yaşamı en ince ayrıntısına kadar kendi anlayışına göre düzenlemek ister.

- Hepsinin açılımı var. Öyle yüzeysel okuyup anlam çıkartırsan, erbakanla aynı sonuca varırsın.

Alıntı

Zina yapana 100 sopa cezasını ele alalım.100 sopa diyip geçmemek gerek.Bu 100 sopadan,ne kurallar,ne yargılar,ne yasaklar,ne düzenlemeler çıkar;

- Yine dönüp dolaşıp seks meselesine geldik dimi?

Alıntı

-Kadın ve erkeğin etkinlik yapması,bir araya gelmesi yasaktır.Zinaya,günaha giden yolu kapatmak için.

Dini yaklaşımda cinselliği çocuk üretme mekanizması olarak gören bir anlayış var. Ama bu tür bir anlayış başı açıklarda da var. Değiştiremezsin ki.

Alıntı

-Müzik yapmak,söylemek,konser vermek,tvlere çıkmak yasaktır.Zinaya,günaha giden yolu kapatmak için.Bir kadın binlerce erkeğin önünde,sesini duyurarak konser veriyor.Bu islam açısından sakıncalı bir durumdur.İşid neden müzisyenleri kırbaçlayıp,çalgı aletlerini kırıyor işte bu yüzden.

- Salak muhabetti. Araplar hem öyledir, hem de parası varsa nataşalara filan yedirmekten zerre kadar kaçınmaz. Hatta açık açık "erkekler tamam ama kadınlar yapamaz" gibi laflar eder. Kitapta öyle bir şey yok. Adamın kültürü bu.

Alıntı

-Sinema,tiyatro vb etkinlikleri yapmak,bunları izlemek yasaktır.Çünkü kadın ve erkek birlikte rol yapıyorlar.

Devlet tiyatrosunu filan diyorsan o milleti iyice sığırlaştırmak için. Yoksa İran'a git, TV'de her çeşit Amerikan filami filan vardır. Müslüman olmuş Geyşa gibi bir şey onlarınki.

-

Alıntı

İçeriğinde kadın ve erkek karakterler bulunduğu için kitap yazılması,bunların basılması,pazara sürülmesi,dağıtılması,satılması yasaktır.Düşün bir kitap yazdın,o kitabın bir bölümünde,kadın ve erkek karakterler sarılıyor,bu bile islami açıdan oldukça sakıncalı bir durumdur,günahtır.İslam kitap yazımına bile karışabilecek bir dindir.

Hala kadın ve seks konusu. bence sen diyorsun ki "ben mala vuramıyorum çünkü İslamiyet var. Mala vurmak için bu forum olayını bırakıp biraz sosyalleşmen gerekiyor o kadar.

- 100 sopa filan yok. referandum var. Güzel bir oyun sahneleyip İran 2.0'a start verdiler. Bütün mesele Z.kiş sanıyorsun. mesele ülkenin kaynaklarının paylaşılması, halkın sığır gibi güdülmesi, Kıt zihinli mollaların dediklerinin yerine getirilmesi, Türkiye'yi üçüncü dünyadan çıkaartma girişimlerinin kalıcı olarak sonlandırılması. Senin Z.kişmeni engelleyerek adamın eline ne geçecek? - Onlar sen onların istediği kıvamda ol, söylediklerine inan, dediklerini yap, onların istediği gibi düşün istiyorlar.

Bi maymun meselesine o kadar kafa yoruyorlar. Millet neyle uğraşıyor, bunlar 150 sene öncesinin maymundan geldik mi? konusunu tartışıyorlar. BU veya başörtüsü niye önemli sence? Adam cenette mi gidecek? - Hayır Cumhuriyetçi / ilerici düşünce, çıkar sahiplerini (dünyada ve Türkiyede) rahatsız ediyor.

sen daha gez ortalıkta "din yüzünden mala vuramıyom, din keşke olmasaydı" filan diye.

O ayrı, o ayrı

Sitelerde Paylaş
52 dakika önce, democrossian yazdı:

De... Tamam gitsin camiye tapınsınlar ama... Niye ciyak ciyak bağırıyorlar biz allaha tapınıyoruz diye? Ne halt edelim ulan tapınıyorsanız demez mi insan! "Şu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli tamam ama nolur ebedi yurdumun üstünde inlemesin yeter artık" diyen kadın, savcıya ifade vermek zorunda bırakıldı.

Nasıl bir karanlık faşizmdir?

Ben İslam dinini havada karada savunurum.

50 dakika önce, democrossian yazdı:

Var tabii YouTube'da Kuranı yırtan kız yazınca çıkar ama töbe :D ayağını basmıyormuş, yere atıyormuş yırtıp, kontrol ettim. İftira ettik kızcağıza! :lol:

Yok o video öyle değil bak:

Sitelerde Paylaş
8 hours ago, democrossian said:

Tabi tabi ne demezsin! Senin zihnin eminim allahı, melekleri, cinleri, şeytanları, peygamberleri ve kitaplarını da çağırıyordur! :lol: Senin karın ağrın zaten bunları çağırmak. Takyon makyon bahane!

Faraday, Tanrı'nın kurduğu düzeni anlamak için doğayı incelemek geretiğine inanan bir hristiyan kültünden geliyordu. Manyetizmayı keşfetti. boyutlar ötesi matematik, izafiyet, takyonlar konusunda kıyasıya samimiyim ve bunları çok merak ediyorum. Bunun sebebinin Tanrı'yı anlamak, Tanrı'ya ulaşma isteği olup olmadığı şu aşamada pek dert olmasa gerek.

4 hours ago, leonardo18 said:

- Dİn artık sadece maneviyata, ruhsallığa ait bir şeydir. Yani oruç tutup da kendini iyi hissediyorsan, din onun için vardır.

dinin iç içe geçebileceği belki tek alan felsefedir. bu hem felsefeyi hem de dini geliştirir. Ama dine maddiyatçı yaklaşan adam, dediğim gibi, ruhu ret etmiştir. (ki tüm dinlerin mistikleri bu konu üzerinde dururlar). Biraz daha ilerletirsen, Musevilikteki gibi ölümden sonra yaşam olmadığı sonucuna bile varırsın.

Evet, din muhtemelen böyle olması gereken birşeydir. Bilim, siyaset ve hukuk dinden ayrı, akla dayalı olması gereken şeyler. Sekülerizm çoğu yönden doğru bir uygulama. Ben hipotezimde direkt böyle bir dinin varlığına felsefi olarak destek veriyorum zaten. İçinde takyonlardan, fizikten basetmesi, bunun bilimsel çalışmaların bir parçası olduğunu göstermez. Bu şimdilik bilim ve matematikten destek alan felsefi, teolojik bir görüştür.

2 hours ago, Buzul said:

Bozma,bozulmaya gelince.Ali ve Fatma islamın egemen olduğu,toplumsal yaşamın islama göre yapılandırıldığı bir düzende doğdu,kurana göre,islami kurallara göre yönetti,yönetildi,bizim dinimiz hak dindir,bozulmamıştır dediler,müslüman olarak öldüler.

Peki bu Ali ve Fatma kurmaca evrenlerde,başka dinlerin egemen olduğu toplumlarda,farklı koşullarda dünyaya gelseydi,yine aynı şeyi düşüneceklermiydi,bizim dinimiz doğrudur,diğer dinler bozulmuş diyen Ali ve Fatma ya başka evrenlerde,aynı şeyi düşünmüyorlarsa,ya azılı bir islam karşıtı olarak,müslüman olarak ölmüyorlarsa ve cehenneme gidiyorlarsa.

Anlayacağın bugün müslüman olarak ölen bir kişi,kurmaca evrenlerde,farklı koşullarda doğmuş olsa,müslüman olmayacak,başka bir dine inanarak,müslüman olmadan ölebilecekti.Bir de bu Ali ve Fatmalardan milyarlarca var.Milyarlarca kişiyi kurmaca evrenlerde,farklı koşullarda sınayın bakalım,bugün islam hak dindir diyenler,o evrenlerde ne diyecekler,islam hakkında ne düşünecekler.Ayrıca bu düşünce Tanrısal bir sınav savını da temelden yıkıyor.Atalarının seçimlerinin sınav sonucunu belirleyebildiği yerde,Tanrısal bir sınav olmaz.Olsa da adaletli olmaz.Atalarının seçimlerinin sınav sonucunu belirleyebildiği,nereye gidip gitmeyeceğini belirleyebildiği yerde,adaletli Allah kendini yok etmiş olur,çünkü Allah adaletsiz olmaktan kurtulamaz.Allah adaletsiz olmaktan kurtulamıyorsa da,İslam temelden çöker.

Diğer paralel evrenler bizim için sadece Allah'ın bildiği, bizim bilemeyeceğimiz ve bizi ilgilendirmeyen kaotik bir ortamın üyeleridir. Kuran'da burası için "gayb" deniyor.

2 hours ago, Abdul Alhazred said:

Bu tanrılar, gönderilen kitaplar ve düzen hepsi insan zihninin yansımalarıdır. İnsanlar zihinsel açıdan düzensizliğe gidebilirler, yada yönetimsel açıdan bu düzensizlik içinde bir düzene. Anlatılan bu konu daha henüz bilimin cevabını veremediği bir konudur. İnsan zihni takyon yada ışıktan daha fazla açıklamaya ihtiyaç  duyuyor bu yüzyılda. 

Tamam işte ben de aynısını diyorum. Tanrı, kitaplar insan zihninin yansıması. Öte yandan bunlar Tanrı'nın yansıması.

2 hours ago, Buzul said:

Hasan atalarının dinine uydu,şeriatla,islamla yönetilen,islamın egemen olduğu,toplumsal yaşamın islama göre yapılandırıldığı bir düzende, bir toplumda,ortamda doğdu,müslüman olarak yaşadı,müslüman olarak öldü,cennete gitti.

Jimmy hristiyanlığın egemen olduğu bir toplumda,ortamda doğdu,atalarının dinine uydu,islami kurallarla yönetmedi,yönetilmedi,hristiyan olarak yaşadı,müslüman olmadan öldü,cehenneme gitti.

Aalam hinduizmin egemen olduğu bir toplumda,ortamda doğdu,atalarının dinine uydu,islami kuralarla yönetmedi,yönetilmedi,hindu olarak yaşadı,müslüman olmadan öldü,cehenneme gitti.

ChuanXiong,budizmin egemen olduğu bir toplumda,ortamda doğdu,atalarının dinine uydu,islami kurallarla yönetmedi,yönetilmedi,budist olarak yaşadı,müslüman olmadan öldü,cehenneme gitti.

Abraham,museviliğin egemen olduğu bir toplumda,ortamda doğdu,atalarının dinine uydu,islami kurallarla yönetmedi,yönetilmedi,musevi olarak yaşadı,müslüman olmadan öldü,cehenneme gitti.

Hepsi atalarının dinine uydu,atalarının dinine inanarak öldü,aralarında ne fark var?Yok,ama Hasan atadan şanslı,atadan torpilli,bir cennet gülü,çünkü sözüm ona ataları hak din olan islamı yüzyıllar önce seçmiş, islamı kuşaktan kuşağa aktarmıştı.

Atalarının seçimlerinin,içine doğduğun ortamın,koşulların sınav sonucunu,nereye gidip gitmeyeceğini belirleyebildiği yerde,bir düzende,inanıp inanmama konusunda yapılan Tanrısal bir sınav ve adaletli bir Tanrı.Nasıl oluyor bu?Dinler yapıları gereği,bir kültür değeri olarak atalar tarafından kuşaktan kuşağa aktarılmaktan kurtulamıyorken,dinin kendisi yapısal olarak sıkıntılıyken,atalarının seçimleri sınav sonucunu,nereye gidip gitmeyeceğini belirleyebiliyorken,müslümanlar inanıp inanmama konusunda,Allah adlı bir Tanrının sınav yaptığını söylüyorlar.Dahası,adaletsizlik olmaktan kaçamayan Allah adlı bu Tanrının adaletli olduğunu söylüyorlar.

Entropi bağlamında düşündüğün zaman tam tersine, doğru ve gelişmiş dinin etrafındaki insanların daha yanlış ve bozuk olduğunu anlıyorsun.

tarihinde Temple Grandin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
17 dakika önce, leonardo18 yazdı:

- Hepsinin açılımı var. Öyle yüzeysel okuyup anlam çıkartırsan, erbakanla aynı sonuca varırsın.

- Yine dönüp dolaşıp seks meselesine geldik dimi?

Dini yaklaşımda cinselliği çocuk üretme mekanizması olarak gören bir anlayış var. Ama bu tür bir anlayış başı açıklarda da var. Değiştiremezsin ki.

- Salak muhabetti. Araplar hem öyledir, hem de parası varsa nataşalara filan yedirmekten zerre kadar kaçınmaz. Hatta açık açık "erkekler tamam ama kadınlar yapamaz" gibi laflar eder. Kitapta öyle bir şey yok. Adamın kültürü bu.

Devlet tiyatrosunu filan diyorsan o milleti iyice sığırlaştırmak için. Yoksa İran'a git, TV'de her çeşit Amerikan filami filan vardır. Müslüman olmuş Geyşa gibi bir şey onlarınki.

-

Hala kadın ve seks konusu. bence sen diyorsun ki "ben mala vuramıyorum çünkü İslamiyet var. Mala vurmak için bu forum olayını bırakıp biraz sosyalleşmen gerekiyor o kadar.

- 100 sopa filan yok. referandum var. Güzel bir oyun sahneleyip İran 2.0'a start verdiler. Bütün mesele Z.kiş sanıyorsun. mesele ülkenin kaynaklarının paylaşılması, halkın sığır gibi güdülmesi, Kıt zihinli mollaların dediklerinin yerine getirilmesi, Türkiye'yi üçüncü dünyadan çıkaartma girişimlerinin kalıcı olarak sonlandırılması. Senin Z.kişmeni engelleyerek adamın eline ne geçecek? - Onlar sen onların istediği kıvamda ol, söylediklerine inan, dediklerini yap, onların istediği gibi düşün istiyorlar.

Bi maymun meselesine o kadar kafa yoruyorlar. Millet neyle uğraşıyor, bunlar 150 sene öncesinin maymundan geldik mi? konusunu tartışıyorlar. BU veya başörtüsü niye önemli sence? Adam cenette mi gidecek? - Hayır Cumhuriyetçi / ilerici düşünce, çıkar sahiplerini (dünyada ve Türkiyede) rahatsız ediyor.

sen daha gez ortalıkta "din yüzünden mala vuramıyom, din keşke olmasaydı" filan diye.

O ayrı, o ayrı

Lan ben ne yazıyorum,sen ne yazıyorsun bana..Ben sana 100 sopa cezasından yola çıkarak,düzenlemeler,yasaklar,kurallar,yargılar çıkarıyorum,islama uygun olarak,islam egemen olursa,bunlar,bunlar olur diyorum,sen bana burda masal anlatıyorsun,konuyu saptırıyorsun,boş boş konuşup,işi halk oylamasına getiriyorsun,ne alakaysa.Kafan güzel herhalde.

Birde adamların yaşantısı,kültürü o demişsin.İslam denilen din bir yere egemen olursa,toplumsal yaşam islama göre yapılandırılırsa,düzenlenirse,orası neden arabistana benzemeye başlıyor,lan o zaman.İşte islamın yapısı nedeniyle.

Kitap yazılmasını,müzik yapılmasını,sinema izlenmesini,film çekilmesini bile yasaklayan bir dinin olduğu yerde gelişim ilerleme olmaz,çünkü islam beyinlerde çölleşmeye neden olur,insanların yaratıcılıklarını,yeteneklerini köreltir.İslam çıktığı coğrafya gibidir,çölleştirir,çoraklaştırır.Anlatmak istediğim bu.Biz burda islamın yapısı hakkında konuşuyoruz.

O molla,hacı,hoca dediklerin de bunları yapmaya çalışmıyor mu,böyle bir düzen kurmak istemiyor mu?

Masal anlatıp,konuyu saptırıp,kafa ütüleme.

Bu arada senin ne olduğunda belli değil,delikanlı gibi çıkıp islamı savunmuyorsun,hangi bayrağa selam verdiğin de belli değil.Sağın solu ayrı oynuyor,bu da gözüme çok batıyor,bunu da söyleyeyim.

Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, Temple Grandin yazdı:

Dinin milyarlarca insana ulaşmış halinin dosdoğru bir gerçeklik olduğunu söylemedim. Tam tersine, bu "atalar dini" yanlış, bozulmuş bir küfür dini bile olabilir. Fakat bu din, özünde herkese özünde yalın bir koda erişme fırsatı sunuyor. Termodinamik kanunlarına göre olaya bakarsak; çok düzenli ve gelişmiş bir kod olan Kuran çevresine büyük miktarda düzensizlik (entropi) yayıyor. İslam'ın bu derece berbat durumda olmasının sebebi bu olsa gerek. Çamurun ve pisliğin ortasında bir nilüfer çiçeğine ulaşmak gibi..

Küfür dini,hak din,yanlış din,doğru din diye birşey yok.Din dindir.Sizin en büyük yanılgınız da bu işte,doğru dinin olduğunu sanmanız.İkinci olarak Kuran çevresine,büyük ölçüde düzensizlik yayıyor demişsin de.O düzensizlik Kuranın,İslamın kendisinden kaynaklanıyor.Müzik yapılmasını bile,günaha neden oluyor diye yasaklayan,yasaklatan bir dindir islam,kurduğu sözüm ona hak düzende.Bu hak düzen sözü Kuranda geçiyor,bu arada.İşte islamın düzeni bu.Beyinlerde çölleşmeye neden olan,bir düzen,aynı çıktığı topraklar gibi.İslamın egemen olduğu yerlerin çöl gibi,arabistan gibi olmasının nedeni de bu işte.Demek ki sorun islamın,kuranın kendisinde.O yüzden islam güzellemesi yapıp,palavralarını,yalanlarınızı burada satmayın.

Sitelerde Paylaş

Evlatlığının karısı ile evlenebilmek için bunu yapmamı Allah adında bir tanrı istiyor gibi komik bir bahane uyduran cahil bir arap bedevisinin zırvalarından saçmalamalarından akla, mantığa ters düşmeyen sonuçlar çıkarmaya çalışmak kadar boş, aptalca bir uğraş olamaz. 

Yahu bu İslam denen arap dini Muhammed adlı bir çöl bedevisinin "Bana inanmayan herkesi bir tanrı sonsuza kadar yakacak." gibi akla, mantığa aykırı deli saçması bir iddiası üzerine inşa edilmiş bir din değil mi? Böyle deli saçmasının nesi akla, mantığa, bilime uydurulabilir ki?

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, Temple Grandin yazdı:

Faraday, Tanrı'nın kurduğu düzeni anlamak için doğayı incelemek geretiğine inanan bir hristiyan kültünden geliyordu. Manyetizmayı keşfetti.

Elbette, Tycho Brahe, adı pek duyulmamıştır ama çok büyük bir astronomdur. Tüm amacı gökyüzüne bakarak tanrıyı kanıtlamaktı. Bunu yapabilmek için o kadar çaba gösterdi ki, tuttuğu kayıtlar bir kaynak niteliği kazandı. Gezegenlerin hareketlerini çok ayrıntılı izlemiş ve kaydetmişti.

Kanıtlamada izlediği yöntem şuydu: Aristo'nun iç içe yedi kat kristal mükemmel kürelerini matematik ve ölçümle kanıtlamak. Bu küreler şeffaf olduğu için görülemiyor ama varlar demek. Tabii bunu kanıtlayabilse büyük bir koz ele geçirirdi. Çünkü böyle iç içe mükemmel küreler çok düzgün hareketler yapıyorsa bunları tanrı çeviriyor olmalıydı.

Bir gün derste birden aklına bir fikir gelmiş ve tanrıyı gökte bulmasını sağlayacak bir hesap yapmak üzere sınıfı terkedip çıkmıştı. Kilise tarafından desteklendiği için kafasına göre hareket edebiliyordu.

Aradığı kanıtları bulamayınca ve gözlemlediği gök cisimlerinde düzensiz hareketler yakalayınca sinirleri bozuldu ve bunalıma girdi. Zaten bir düelloda kılıç burnunu uçurmuştu, takma burun kullanıyordu. İç içe mükemmel biçimli ve kusursuz hareketler yapan kristal küreleri kanıtlayamayacağını anlayınca sinirleri tümden bozuldu ve çalışmalarını, gözlem aletlerini tam kesin hatırlayamayacağım Kepler olabilir mi ama emin değilim, öyle başka bir astronoma bıraktı. Çalışmaları önemli bir temel oluşturdu ve güneş sisteminin keşfini hızlandırdı.

Olabilir tabii, fizikçi Abdusselam örneği var, Nobel kazandı.

Sitelerde Paylaş
1 minute ago, Buzul said:

Küfür dini,hak din,yanlış din,doğru din diye birşey yok.Din dindir.Sizin en büyük yanılgınız da bu işte,doğru dinin olduğunu sanmanız.İkinci olarak Kuran çevresine,büyük ölçüde düzensizlik yayıyor demişsin de.O düzensizlik Kuranın,İslamın kendisinden kaynaklanıyor.Müzik yapılmasını bile,günaha neden oluyor diye yasaklayan,yasaklatan bir dindir islam,kurduğu sözüm ona hak düzende.Bu hak düzen sözü Kuranda geçiyor,bu arada.İşte islamın düzeni bu.Beyinlerde çölleşmeye neden olan,bir düzen,aynı çıktığı topraklar gibi.İslamın egemen olduğu yerlerin çöl gibi olmasının nedeni de bu işte.Demek ki sorun islamın,kuranın kendisinde.O yüzden islam güzellemesi yapıp,palavralarını,yalanlarınızı burada satmayın.

İslam güzellemesi ne zaman yaptım. İslam, dediğiniz gibi toplum hayatını düzenlemeye çalışan şimdiki haliyle kötülüğün dibi halindedir. Aynen katılıyorum; topluma kunt bir düzen verme anlayışı, çoğu yerde kaosun ortaya çıkarttığı yaratıcılığı öldürür. Sizin din olarak bildiğiniz şey, küfürdür, müşrikliktir. Kuran ile mevcut uygulanan din kesinlikle aynı değil ve Kuran zaten bununla mücadele eden bir dile sahip.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Temple Grandin yazdı:

Kuran ile mevcut uygulanan din kesinlikle aynı değil ve Kuran zaten bununla mücadele eden bir dile sahip.

Kuran'ı en iyi uygulayan İşit'tir. Kuran uygulanamıyor diye üzülmeyin, İşit bunu tam olarak yerine getiriyor, harfi harfine. Kuran'da yazdığı halde Müslümlerin çok vahşi olur artık bu kadarı da fazla deyip uygulamaya çekindiği çarmıha germeyi bile uyguluyor, o derece Kuran'a harfi harfine sadık gidiyorlar.

Bu arada Brahe farkında olmadan Kepler'in o hayali kristal küreleri paramparça edip yok eden devrim niteliğindeki güneş sistemi keşfine veri hazırlamış oldu. Kepler onun gözlemleri ve notlarıi hesaplarından devam ederek güneş sistemini çözdü. Brahe tam amaçladığının aksi sonuca hizmet etmişti. Gökte kristal küreler filan yoktu!

Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, Temple Grandin said:

İslam güzellemesi ne zaman yaptım. İslam, dediğiniz gibi toplum hayatını düzenlemeye çalışan şimdiki haliyle kötülüğün dibi halindedir. Aynen katılıyorum; topluma kunt bir düzen verme anlayışı, çoğu yerde kaosun ortaya çıkarttığı yaratıcılığı öldürür. Sizin din olarak bildiğiniz şey, küfürdür, müşrikliktir. Kuran ile mevcut uygulanan din kesinlikle aynı değil ve Kuran zaten bununla mücadele eden bir dile sahip.

Hadi be, sen ancak kendini kandırırsın bu zırvalarla. Kuran çok iyiymiş de onu uygulayanlar kötüymüş de falan filan. 

Tahrim/4-5. (Ey peygamber’in eşleri!) Eğer siz ikiniz Allah’a tövbe ederseniz, ne iyi. Çünkü kalpleriniz kaydı. Eğer Peygamber’e karşı birbirinize arka çıkarsanız bilin ki Allah onun yardımcısıdır, Cebrail de, salih mü’minler de. Bunlardan sonra melekler de ona arka çıkarlar. Eğer o sizi boşarsa, Rabbi ona, sizden daha hayırlı, müslüman, inanan, sebatla itaat eden, tövbe eden, ibadet eden, oruç tutan, dul ve bakire eşler verebilir.

Yahu burada karılarına söz geçirebilmek için "Bakın putum da, Cebrail de, salih mü’minler de, melekler de benden yana, hem ben sizi boşarsam putum bana itaat eden sürüyle bul ve bakire kadınlar verir." diyen cahil, ilkel bir çöl bedevisinin safsatalarından, zırvalarından bahediyoruz. Hadi bu herif zamanındaki cahil bedevileri kandırabilmiş, peki günümüzün kendini akıllı, zeki, uyanık sanan insanlarının mazereti ne?

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
10 minutes ago, democrossian said:

Elbette, Tycho Brahe, adı pek duyulmamıştır ama çok büyük bir astronomdur. Tüm amacı gökyüzüne bakarak tanrıyı kanıtlamaktı. Bunu yapabilmek için o kadar çaba gösterdi ki, tuttuğu kayıtlar bir kaynak niteliği kazandı. Gezegenlerin hareketlerini çok ayrıntılı izlemiş ve kaydetmişti.

Kanıtlamada izlediği yöntem şuydu: Aristo'nun iç içe yedi kat kristal mükemmel kürelerini matematik ve ölçümle kanıtlamak. Bu küreler şeffaf olduğu için görülemiyor ama varlar demek. Tabii bunu kanıtlayabilse büyük bir koz ele geçirirdi. Çünkü böyle iç içe mükemmel küreler çok düzgün hareketler yapıyorsa bunları tanrı çeviriyor olmalıydı.

Bir gün derste birden aklına bir fikir gelmiş ve tanrıyı gökte bulmasını sağlayacak bir hesap yapmak üzere sınıfı terkedip çıkmıştı. Kilise tarafından desteklendiği için kafasına göre hareket edebiliyordu.

Aradığı kanıtları bulamayınca ve gözlemlediği gök cisimlerinde düzensiz hareketler yakalayınca sinirleri bozuldu ve bunalıma girdi. Zaten bir düelloda kılıç burnunu uçurmuştu, takma burun kullanıyordu. İç içe mükemmel biçimli ve kusursuz hareketler yapan kristal küreleri kanıtlayamayacağını anlayınca sinirleri tümden bozuldu ve çalışmalarını, gözlem aletlerini tam kesin hatırlayamayacağım Kepler olabilir mi ama emin değilim, öyle başka bir astronoma bıraktı. Çalışmaları önemli bir temel oluşturdu ve güneş sisteminin keşfini hızlandırdı.

Olabilir tabii, fizikçi Abdusselam örneği var, Nobel kazandı.

Tycho Brahe örneği Faraday'a benzemiyor. Anladığım kadarıyla bu kişi; kanıtlamak istediği din destekli yanlış bir teoriyle takıntı derecesinde uğraşınca bilim için büyük bir veri tabanı oluşturmuş. Zira en azından yöntemi doğruymuş. Keşke bizim müslümanlar da en azından böyle olsa. Fakat benim tarzım bu değil. Bilim yöntemleri ve matematik sonucunda ne çıkarsa kabulümdür. Tanrı'nın varlığı için "iç içe küreler", "akıllı tasarım" gibi mekanik teorilerin olması şart değildir. Şimdiki kozmolojik görüş ve ileride bilim ve deney tarafından ortaya çıkacak her neyse kabulümdür. Bunlar hiç bir Tanrı'nın varlığına halel getirmeyecektir. Getiremez ki... Biz gerçek neyse onu araştırıp bulalım. Tam tersine asıl bu bizi Tanrı'ya ulaştıracak diye seziyorum ben.

tarihinde Temple Grandin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...