Jump to content

Günümüzün politik ortamında mücadele stratejisi ne olmalı?

Recommended Posts

Türkiyeyi artık hiç bir şey kurtaramaz. Türkiye Cumhuriyeti artık bitmiştir.

CHP nin en büyük hatası çok partili hayata geçmek oldu. Müslüman ülkede demokrasi ve laiklik olmaz.

CHP tek partili düzene devam etseydi şimdi İslamcı sapıklar bu ülkede yönetici olamazdı.

Sitelerde Paylaş

Tremor,

Asıl şu ortamda darbeden medet ummak gerçekçi değil. Atatürk'ün ve temsil ettiği ilerici unsurların güce kavuşması, olağanüstü bir ortam yüzündendi. Osmanlı'nın 1. dünya savaşını kaybettiği ve yıkıldığı dönem yüzünden mümkün oldu. Yoksa bu toplum çağı için ileri olan o tür bir yönetici kadroyu seçip oraya getirebilecek altyapıya sahip değildi. Aradan 100 yıl geçmesine rağmen hala değil.

Dolayısıyla, Batı tarzı bir demokrasiyi tam onlar gibi uygulamaya çalışmak aslında bizim için doğru bir seçenek değildi. Ordu her zaman aba altından sopa göstererek bunu sağlamaya çalıştı, yani hem Batı demokrasisini hem bizim özümüzden gelen totaliterliği bir arada barındıran bir şekilde yönetildik bunca zamandır. Ama yeterli olmadı. Fazla rahatladık, toplumun ilerleyip Batı tarzı bir demokrasiyi öğrendiğine çabuk inandık. Batılılar da Türkiye'yi öyle gördü, ve bu algının yerleşmesine katkıda bulundu.

Ordu'nun aba altından sopa göstermesinin ötesinde, daha katı ve daha radikal önlemler de gerekiyordu. Ama bunları anlamadık, görmedik, uygulamadık.

Daha önce açtığım bazı başlıklarda dile getirdiğim, herkese oy hakkı vermeme önerim var benim. Sınav ile verilecek bir seçmek sertifikası önerisi. Bu tür bir engel de koymak gerekiyordu alelade vatandaşın yönetimde söz sahibi olmasının önüne. Sadece belli bir seviyeye ulaşmış, kafası çalışan, bilgili ve kültürlü kişilerin oy vermesini sağlamak gerekiyordu. Bunu Batılılar uygulamıyor evet. Ama Batılı demokrasilerin bize uymadığını zaten baştan söyledik. Hatta bu dediğimi Batılılar da uygulamalılar bana kalırsa. Demokrasi bu haliyle Batı'da da iyi işlemiyor çünkü. Ama bizde hiç işlemiyor.

Güç bir kez kaybedildiğinde ise geri almak çok zor. Öncekine benzer olağanüstü bir durum gerek. Bir savaş, ya da içsavaş gerek. Onlar ise belirsiz şeyler. Şansa kalmış. Garantisi yok. Hatta iç savaş olursa, kaybederiz bile muhtemelen.

Bu yüzden, sadece güç kullanarak iktidarı geri almamız zor artık. Benim dediğim türde yöntemler gerekiyor. Bunlar ise uzun vadeli yöntemler. Hemen sonuç alınacak şeyler değil.

Sitelerde Paylaş

zeus,

Bunun bence yine de bazı yolları var. Ama darbe ile zor. Toplumun alt yapısına oynayıp, onu biraz yükseltmeye çalışmak lazım.

Fazla da değil, sadece tekrar ilerici unsurların bir kez de olsa başa gelmesini sağlayana kadar.

Ondan sonra da ilerici unsurlar Batı tarzı demokrasiyi kısıtlamalı, benim yukarıda dediğime benzer önlemler almalı.

Bu ülkede başka türlü olmaz.

Sitelerde Paylaş

Kutuplaştırıcı olmayan, ülke birliğini esas alan bir fikir mücadelesi vermek gerekir.

Mesela, "hayır" diyeni "terörist" göstermeye çalışan yobazları, aynı şekilde terör yandaşı olmakla suçlamak yerine, nasıl bir cahil fanatik tavır içinde olduğunu anlatabilmek, bence daha etkili olur. 

Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, Mindsurfer yazdı:

Kutuplaştırıcı olmayan, ülke birliğini esas alan bir fikir mücadelesi vermek gerekir.

Mesela, "hayır" diyeni "terörist" göstermeye çalışan yobazları, aynı şekilde terör yandaşı olmakla suçlamak yerine, nasıl bir cahil fanatik tavır içinde olduğunu anlatabilmek, bence daha etkili olur. 

Anlatabilirsek iyi olur tabii.. Ama adamlarda anlama yetisi yok... Sorun bizde değil. Onların anlama yetisi kazanmasını beklemekten başka elimizden bir şey gelmiyor. Onlar anlama yetisi kazanınca da, bizim onlara anlatmamıza gerek kalmıyor zaten.

Sitelerde Paylaş

Başımızdaki şahıs tam amerikanın sevdiği türden. Kitleleri ingiliz oyunları ile çekmiş. Amerika kesesini doldurdukça dolduruyor. Kendini iktidar ve kibir kuşatmış. Yandaşları kazan kazandır meselesinde. Kurumlar özelleşmiş. 15 senelik bir yol.  Cahil olabilirler ama kimse aptal değil. Orta kesim çökmüş ki bu ülkelerin refahını çatırdatan bir alarm.  Siz ne kadar karşı çıksanızda yeni gelecek olan rejim bence gelmeyecek gelemiyecektir. Söz konusu dalgayı sırtımıza alıp yön verme meseleleri için geç kalınmıştır. Bu hükümet gene ve illaki bir darbe ile karşı karşıya gelmek zorunda gözükmektedir. 

Sitelerde Paylaş
6 hours ago, haci said:

Mantık: Gerilla mücadelesi derken, eline silah alıp dağa çıkmaktan bahsetmiyorum

Silahlanıp dağa çıkarak gerilla mücadelesi yapamayız elbette. Ama birşeyler yapmamız şart. Ben darbenin gerekliliğinden bahsediyorum. Başka türlü bu sapık yönetimden kurtulamayız. Atatürkçü bir darbeye daha ihtiyacımız var. 15 Temmuz darbe teşebbüsü başarısız olmuş olabilir. Başarılı oluncaya kadar denemeliyiz. Ben orduda hala Kemalistlerin olduğuna ve bir darbe yapacaklarına inanıyorum.

Bence de darbe olacak.. Ben öyle hissediyorum.

Sitelerde Paylaş

15 Temmuz'u Kemalistler'in yaptığını hacı savunuyordu şimdi de savunuan var gördüğüm kadarıyla  ama itirafçılar bir bir feto annesizinden emir aldık diyorlar Kemalistler olsaydı bunu mu yaparlardı?

tarihinde Ateist Teolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
31 dakika önce, Abdul Alhazred yazdı:

Ben 15 temmuzu tayyibin yaptığına inanıyorum. Gülenle tayyip aynı yolda. Darbe başarılı olsaydı ne olurdur olmasaydı ne olurdu biraz düşünmek lazım ki bu gelişmeler istikametten sapmamıştır kamoyunun aksine.

17-25 Aralık Ergenekon gibi düzmece mi sence?

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
On 16.02.2017 at 19:43, zeus- yazdı:

Türkiyeyi artık hiç bir şey kurtaramaz. Türkiye Cumhuriyeti artık bitmiştir.

CHP nin en büyük hatası çok partili hayata geçmek oldu. Müslüman ülkede demokrasi ve laiklik olmaz.

CHP tek partili düzene devam etseydi şimdi İslamcı sapıklar bu ülkede yönetici olamazdı.

Umutsuz olmak yanlış bir kere.

Ve ikincisi doğru,asla seçimi hak etmiyordu bu cahil halk, Nietzsche 'nin şu sözü açıklar bunu;

''Cahil bir toplum, özgür bırakılıp kendine seçim hakkı verilse dahi, hiçbir zaman özgür bir seçim yapamaz. Sadece seçim yaptığını zanneder. Cahil toplumla seçim yapmak, okuma yazma bilmeyen adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmaklıktır! Böyle bir seçimle iktidara gelenler, düzenledikleri tiyatro ile halkın... egemenliğini çalan zalim ve madrabaz hainlerdir..."

Batılı model demokrasi o yüzden büyük hataydı.Mesela bugün Türk ülkelerinde hep laik diktatörler var,ama onlar olmasaydı islamcılar olabilir,o yüzden meşrudur iktidiarları.

Bu arada Suriye ve Mısır'da laik hukukla şeriat hukuku karışlıktır,Arap dünyasında tek laik olan Tunus'tur.

Mesela Mısır'da kadın hala yarı şahit sayılıyormuş;

https://en.wikipedia.org/wiki/Application_of_Islamic_law_by_country#Africa

Sitelerde Paylaş

Tsk'dan birsey beklemeyin artik. Akp tsk'yi fetonun yardimiyla bitirdi, gecmis olsun. Referandumdan da hayir cikacagini hic sanmiyorum. Tayyip 2023 diyip duruyor ya, buyuk ihtimalle 2023'te halife olmayi planliyor. Tayyip batiyla iyi gecinemezse belki turuncu devrim gibi birseyi finanse ederler ama o da zor. Kolluk kuvvetlerinin halka yonelik tutumunu hepimiz gorduk gezi olaylarinda. 

Sitelerde Paylaş

Olayın "sınıf mücadelesi" yönünü anlamak gerekiyor. Ülke sürekli liberal partilerin elinde olmuştur. Bunların zihniyeti de halkı sürekli ezmektir. AKP halka biraz olsun değer vermektedir. Halk da bunun sonucunda bu partiye destek olmaktadır. DArbelerde yok edilen sol'Un yerine bir nevi bunlar geçmiştir.

Tek çözüm:

- Seçim barajının düşürülmesi

- Eğitim sisteminin yeniden devletleştirilip laik hale getirilmesi.

Sitelerde Paylaş

Bu ülke halkının çoğu Atatürk gibi bir değeri hiç anlamamış,anlayacak kapasiteye de sahip değil.Genelkurmay bile, akp ağzıyla konuşuyor. Yani, bırakın kemalist darbeyi, ortada kemalist yok. Matematikte 1/10bin sıfır gibi birşey. Mücadele stratejisi??? Boş iş. Bence türkiye umutsuz vaka.Ayrıca derin devlet=Tayyip+Fethullah ; feto şu an devre dışı oldu.Başkanlık elde edildikten sonra da, MHP devre dışı bırakılır. Kullan at olayı.

Sitelerde Paylaş
1 hour ago, Tatarka said:

Bu ülke halkının çoğu Atatürk gibi bir değeri hiç anlamamış,anlayacak kapasiteye de sahip değil.Genelkurmay bile, akp ağzıyla konuşuyor. Yani, bırakın kemalist darbeyi, ortada kemalist yok. Matematikte 1/10bin sıfır gibi birşey. Mücadele stratejisi??? Boş iş. Bence türkiye umutsuz vaka.Ayrıca derin devlet=Tayyip+Fethullah ; feto şu an devre dışı oldu.Başkanlık elde edildikten sonra da, MHP devre dışı bırakılır. Kullan at olayı.

Aynen Genelkurmay bile Akp ağızıyla konuşuyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...