Jump to content

Kuran'in İlkelliklerine Örnekler 4

Recommended Posts

10 hours ago, Great Evil Beast said:

Enbiya(21)/30. İnkar edenler, göklerle yer bitişikken, bizim onları ayırdığımızı ve diri olan her şeyi sudan meydana getirdiğimizi görmediler mi? Hala inanmayacaklar mı? 

Ilk cumlelere dikkat !

Sevgili kardesim,

bu âyeti aktararak, demek istediğini pek anlayamadım; bence, bu âyet, gelecekteki inkâr edenlere hitap ediyor.

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, Great Evil Beast yazdı:

Enbiya(21)/30. İnkar edenler, göklerle yer bitişikken, bizim onları ayırdığımızı ve diri olan her şeyi sudan meydana getirdiğimizi görmediler mi? Hala inanmayacaklar mı? 

Ilk cumlelere dikkat !

Görmedik  vala sen gördünmü

Sitelerde Paylaş
19 dakika önce, mmmrkl yazdı:

Sevgili kardesim,

bu âyeti aktararak, demek istediğini pek anlayamadım; bence, bu âyet, gelecekteki inkâr edenlere hitap ediyor.

Alakası yok hiçbir çöl yazması muhattabı olan zamandan ve kişilerden başka kişilere hitap edemez.

tarihinde Ateist Teolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
22 hours ago, Ateist Teolog said:

Alakası yok hiçbir çöl yazması muhattabı olan zamandan ve kişilerden başka kişilere hitap edemez.

Sanki o zamanı yaşamış biri gibi yazmışsın, mucizevî bir âyet olmadığını nereden biliyorsun? ''Aklım bunu almıyor' diyeceksin.

Bu cevap sadece katı bir önyargıdan kaynaklanıyor, Allah'ın varolmadığı yargısından, yoksa saf ve önyargısız akıl bu kadar katı ve seçeneksiz olmamalı.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, mmmrkl yazdı:

Sanki o zamanı yaşamış biri gibi yazmışsın, mucizevî bir âyet olmadığını nereden biliyorsun? ''Aklım bunu almıyor' diyeceksin.

Bu cevap sadece katı bir önyargıdan kaynaklanıyor, Allah'ın varolmadığı yargısından, yoksa saf ve önyargısız akıl bu kadar katı ve seçeneksiz olmamalı.

Kardeşim ne alakası var ben hayatımda hiçbir masalın geleceğe dair ön bildiri yaptığını görmedim sen gördüysen söyle. Burda açık bir şekilde muhattaba sesleniyor kıvırma.

Sitelerde Paylaş
On 14.02.2017 at 10:24, mmmrkl said:

Sevgili kardesim,

Kimi şarlatanlar, bu ayeti, geçmişe götürüp büyük patlamayla ilişkilendirerek yaratılışın ne kadar bilimsel olduğunu kanıtlamaya çalışırlarken, kimileri de geleceğe izafe ederek tam tersini söylüyorlar. Cahiliye kitabına tanrısallık atfederek uçuk kaçık yorumlarla bitmez tükenmez anlamlar çıkarmaya çalışmak abesle iştigaldir.

Demek bu ayet "sence" gelecekteki inkar edenlere hitap ediyor. Öyle olabilmesi için, o anı/zamanı ifade eden  "...görmüyorlar mı?" sorusunun "görmeyecekler mi" formunda olması gerekirdi. Dininizi ne de dilinizi gereği gibi bilmiyorsunuz, buna rağmen ahkam kesmekte sınır tanımıyorsunuz. 

Bin dört yüz yıllık cahiliye kitabında, göklerle (Yedi kat) yerin (Allah ve/veya Muhammed'e göre Dünyadan başka yer/gezegen yokmuş/bilmiyormuş.) altı günde yaratıldığı söyleniyor. O zaman için geleceği olan ve ve şu an gelmiş olan günümüzde bilim, bu zamanın (yaratılışın/oluşumun) yaklaşık on dört milyar yol olduğunu söylüyor.

Sen hangisine inanıyorsun? Yani; o zaman için gelecekteki, şu an için gelmiş olan imansızlardan mısın, imanlılardan mısın?

Sitelerde Paylaş
15 hours ago, ilkeli said:

...göklerle (Yedi kat) yerin (Allah ve/veya Muhammed'e göre Dünyadan başka yer/gezegen yokmuş/bilmiyormuş.) altı günde yaratıldığı söyleniyor.

Sevgili ilkeli,

altı gün, altı devir demek; yani yaradılış altı devirde, altı aşamada oldu demek; artık ''yevm'' kelimesinin sadece gün değil, devir anlamına geldğini de öğrenin.

15 hours ago, ilkeli said:

"...görmüyorlar mı?" sorusunun "görmeyecekler mi" formunda olması gerekirdi.

Bunun çok önemli olduğunu düşünmüyorum;

...görmezler mi formunda çevrilebilir.

Sitelerde Paylaş
23 hours ago, Ateist Teolog said:

Kardeşim ne alakası var ben hayatımda hiçbir masalın geleceğe dair ön bildiri yaptığını görmedim sen gördüysen söyle. Burda açık bir şekilde muhattaba sesleniyor kıvırma.

Zaten ben Kur'an'ı bir masal olarak görmene katı bir önyargı dedim.

Sitelerde Paylaş
1 saat önce, mmmrkl yazdı:

Zaten ben Kur'an'ı bir masal olarak görmene katı bir önyargı dedim.

Masal olmasa masal değil derdim.  İçinde büyüklere masallar var uçan kaçanlar, ölümsüzlük iksiri içmiş gibi asırlarca yaaşaynlar, ölüyü canlandıranlar,balığın karnında 3 gün canlı kalanlar,asayı yılan yapanlar,çamurdan kuş yapıp canlandıranlar v.b v.b v.b

Ben bunlara ne diyim şimdi. Astrofizik mi?

Sitelerde Paylaş
22 hours ago, Ateist Teolog said:

Masal olmasa masal değil derdim.  İçinde büyüklere masallar var uçan kaçanlar, ölümsüzlük iksiri içmiş gibi asırlarca yaaşaynlar, ölüyü canlandıranlar,balığın karnında 3 gün canlı kalanlar,asayı yılan yapanlar,çamurdan kuş yapıp canlandıranlar v.b v.b v.b

Ben bunlara ne diyim şimdi. Astrofizik mi?

Bütün bunların bir şekilde izahının olduğunu düşünüyorum ben. Üstelik bunlar Kur'an'da, toplasan birkaç cümlelik yer kaplıyor;

halbuki Kur'an, bize Allah'ı tanıtıyor her yerinde.

Siz bardağın boş tarafına bakıyorsunuz, ben ise dolu tarafına.

Sitelerde Paylaş
28 dakika önce, mmmrkl yazdı:

Bütün bunların bir şekilde izahının olduğunu düşünüyorum ben. Üstelik bunlar Kur'an'da, toplasan birkaç cümlelik yer kaplıyor;

halbuki Kur'an, bize Allah'ı tanıtıyor her yerinde.

Siz bardağın boş tarafına bakıyorsunuz, ben ise dolu tarafına.

Nah birkaç cümlelik yer alıyor Kuran'da doğaüstü olayları say bakayım ve cehennem tehditlerini en az %50'si vardır o tehditler ve doğaüstü olaylar.

Sitelerde Paylaş

Sevgili ilkeli,

altı gün, altı devir demek; yani yaradılış altı devirde, altı aşamada oldu demek; artık ''yevm'' kelimesinin sadece gün değil, devir anlamına geldğini de öğrenin.

Türkçe'mize de geçen “devir” kelimesi Arapça kökenli, ama nedense Allah bu kelimeyi kullanmamış. "İmanlı(!) kullarım nasıl Allahlık yapıyorlar göreyim." diye olsa gerek…

Ne yapalım, bize öğrenme yeteneği vermemiş, senin gibi sivri zekalı olarak yaratmamış, burada da adaletsizliğini göstermiş Allah. Kader mi utansın, yaratan mı utansın desem? Ki ikisi de aynı kapıya çıkıyor.

“altı gün, altı devir demek…” diyorsunuz. Doğru diyorsunuz, aksini iddia eden kim?..

Allah’ın kitabına göre: Akşam oldu, sabah oldu ve bir gün oldu. Yani güneş dünyanın etrafında bir tam devir yaptı, bir gün oluştu. Bu olay beş kere daha devri daim yaptığında altı gün tamam oluyor.

Bizim kitaba göre; Dünya, kendi ekseni etrafında bir tam devir yaptı bir gün oldu. Dünya, böyle beş devir daha yaptığında altı gün tamamlanıyor. Demek ki neymiş? Bir devir = bir gün(müş)  

Şimdi de sana uyan bir devir meydana getirelim. Yukarıda sözünü ettiğim günlerin toplamını esas alırsak altı günlük zaman dilimini içeren bir devir meydana getirmiş oluruz ve buna yaratılış devri, zamanı, çağı vb. deriz/diyebiliriz.

Allah'ın bir günü, bizim bin yılımıza eşit olduğuna göre, Allah'ın altı günü, bizim için altı bin yıl demek oluyor ki, bu da hatırı sayılır bir devir demektir. Evren söz konusu olduğunda, bu hatırlı dini zamanlar ve devirler, malum dinleri ve de dincileri, çok, ama çok zavallı ve komik durumlara düşürüyorlar.

On 16.02.2017 at 10:19, mmmrkl said:

Bunun çok önemli olduğunu düşünmüyorum;

...görmezler formunda çevrlebilir

Çevir kazı yanmasın. Bu ne kıvraklık? İnsan, birazcık olsun sözünün arkasında durur. Bence önemli olmayabilir de, sence çok, ama çok önemli olmalı. Dikkat! Allah'ının ayetini çeviriyorsun, tuvalet kağıdını değil...                                                          

Yeni zaman formunuz da geniş zaman oluyor. Bu da başı ve sonu belli/belirsiz olan bir zaman dilimi demektir. Allah söz konusu olduğunda, ezelden ebede kadar belirsiz, hatta imkansız bir zaman aralığı demektir. İnsanlık söz konusu olduğunda Adem'den (Ölmüşler ve doğacaklar dahil) kıyamete kadar olan Adem nesli demektir. İnsan söz konusu olduğunda, bu zaman, buluğ çağından son nefesine kadar olan zamanı içeren geniş bir aralıktır ki, son nefese kadar izin var demektir. Anlaşılan, senin son nefeste gelen imanın geçersiz olduğundan da haberin yok. 

Sitelerde Paylaş
20 hours ago, Ateist Teolog said:

Nah birkaç cümlelik yer alıyor Kuran'da doğaüstü olayları say bakayım ve cehennem tehditlerini en az %50'si vardır o tehditler ve doğaüstü olaylar.

Sanıyorum bunu ''...ebedi kalırlar veya kalacaklar'' ibarelerinden etkilenerek yazıyorsun; oradaki ''ebedi'' sözü ''çok uzun zaman'' olarak düşünülmeli; çünki ebedi olan sadece Allah'tır.

O gün için, konuşma dilinde, ''ebedi'' derken, kesinlikle çok uzun zaman kasdediliyor olsa gerek.

Tehdit tabiki olur, biz de benzer şekilde, uyarırken en azılı şeylerle tehdit etmiyo muyuz?

Sitelerde Paylaş
14 hours ago, ilkeli said:

Allah’ın kitabına göre: Akşam ol du, sabah oldu ve bir gün oldu. Yani güneş dünyanın etrafında bir tam devir yaptı, bir gün oluştu. Bu olay beş kere daha devri daim yaptığında altı gün tamam oluyor.

Yapma bunu! Bu ibareler Kur'an'dan değil, tahrif edilmiş Tevrat'tan!

''yevm'' kelimesi, Arap dilinde ''devir,dönem'' anlamına da geliyor.

14 hours ago, ilkeli said:

Allah'ın bir günü, bizim bin yılımıza eşit olduğuna göre, Allah'ın altı günü, bizim için altı bin yıl demek oluyor ki, bu da hatırı sayılır bir devir demektir. Evren söz konusu olduğunda, bu hatırlı dini zamanlar ve devirler, malum dinleri ve de dincileri, çok, ama çok zavallı ve komik durumlara düşürüyorlar.

''Bin yıl'' çokluktan kinayedir, ''binlerce,onbinlerce...yıllık zaman dilimi demek.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, mmmrkl yazdı:

Sanıyorum bunu ''...ebedi kalırlar veya kalacaklar'' ibarelerinden etkilenerek yazıyorsun; oradaki ''ebedi'' sözü ''çok uzun zaman'' olarak düşünülmeli; çünki ebedi olan sadece Allah'tır.

O gün için, konuşma dilinde, ''ebedi'' derken, kesinlikle çok uzun zaman kasdediliyor olsa gerek.

Tehdit tabiki olur, biz de benzer şekilde, uyarırken en azılı şeylerle tehdit etmiyo muyuz?

Savunmalarınızın temelinde allah onu orada öyle söylemek istemedi, şöyle söylemek istedi olduğunun farkında mısınız?

Bir insan, allahınızın yarattığı, kısıtlı yetilere sahip olan bir varlık olarak siz, allahınızın nedense düzgün söylemeyi beceremediğine inandığınız şeyleri açıklamaya çalışıyorsunuz. Allahınız, aslında çok da anlaşılır laflar ediyor. Bakınız bir örnek:

Ahzab 50:

Ey Peygamber, mehirlerini verdiğin eşlerini ve Allah'ın ganîmet olarak sana ihsân ettiği ve senin de temellük ettiğin câriyeleri, amcanın, halanın, dayının ve teyzenin, seninle berâber yurdundan göçen kızlarını helâl ettik sana. Bir de inanan bir kadın, kendisini Peygambere bağışlar da Peygamber de dilediği takdîrde onu nikâhla almak isterse bu, yalnız sana helâldir, başka inananlara değil. Sana bir güçlük olmasın diye onlara, eşleri ve sâhip oldukları câriyeleri hakkında ne farz ettiğimizi de gerçekten bildirdik ve Allah, suçları örter, rahîmdir. 

Ben bu ayet üzerinde, hayır aslında onu diyor diye tartışan kimseyi görmedim. Allahınız aslında her zaman için çok açık konuşuyor. Siz, allahınızın söylediklerini beğenmediğiniz için hayır aslında onu demek istemedi diye savunmaya ve allahınızın sözlerini çarpıtmaya geçiyorsunuz. Allahınızın sözlerini yalanlayandan daha kafir kimdir?

Bu arada, rahat olun, allahınız deyip durduğum şey zır cahil ilkçağ arabıdır. allah diye bir şey yok. arabın zırvalarını gerçek sanan sizler kafanızda bir tanrı yaratmışsınız, araın zırvalarını o tanrıya yakıştıramadığınız için sürekli onu değil bunu diyor diye çırpınıyorsunuz. aslında arabı işin içine karıştırmasanız tanrınızı daha kolay idare edebilirdiniz. deistlere bir bakın, araptan kurtulunca daha bir mutlular.

Sitelerde Paylaş

Sevgili ilkeli,

11 hours ago, mmmrkl said:

Yapma bunu! Bu ibareler Kur'an'dan değil, tahrif edilmiş Tevrat'tan!

''yevm'' kelimesi, Arap dilinde ''devir,dönem'' anlamına da geliyor.

''Bin yıl'' çokluktan kinayedir, ''binlerce,onbinlerce...yıllık zaman dilimi demek.

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, mmmrkl yazdı:

Ha ebedi olmus ha cok uzun zaman olmus, ne farkeder ?

Birisi sadece inanmadi diye,  ebedi yada cok uzun cezalandirmak ne demek, bir nano saniye bile herhangi bir cezaya maruz kalamaz, kalmamali.

Tanri dediginiz, yigit olur, kekeme gibi habire tehdit savurmaz. Gerci her hangi bir yaptirim gücü olmadigi icin bos keseden salliyor ya, neyse anlayan anladi.

Dostum, kitabinizdaki bütün tehditler aslinda onun olmadiginin ispatidir. Bütün mesele kücük cocuklar gibi millete göz dagi vermek.

12 saat önce, mmmrkl yazdı:

Aynen öyle, dogu söze ne denir ?!

Hasili, yoktur herhangi bir Tanri ile bir farkimiz.

Kitabinizin insan ürünü oldugunu ne güzel de tarif etmissiniz. :D

Sözde Tanrinizdan ve sözde Kitabindan hümanizm fiskiriyor mübarek.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 18.02.2017 at 09:37, bir_akil_insan said:

Savunmalarınızın temelinde allah onu orada öyle söylemek istemedi, şöyle söylemek istedi olduğunun farkında mısınız?

Bir insan, allahınızın yarattığı, kısıtlı yetilere sahip olan bir varlık olarak siz, allahınızın nedense düzgün söylemeyi beceremediğine inandığınız şeyleri açıklamaya çalışıyorsunuz.

Metin bir tane, yorum çok; gayet normal herkesin aklı farklı düşünüyor.

Allahınız, aslında çok da anlaşılır laflar ediyor. Bakınız bir örnek:

Ahzab 50:

Ey Peygamber, mehirlerini verdiğin eşlerini ve Allah'ın ganîmet olarak sana ihsân ettiği ve senin de temellük ettiğin câriyeleri, amcanın, halanın, dayının ve teyzenin, seninle berâber yurdundan göçen kızlarını helâl ettik sana. Bir de inanan bir kadın, kendisini Peygambere bağışlar da Peygamber de dilediği takdîrde onu nikâhla almak isterse bu, yalnız sana helâldir, başka inananlara değil. Sana bir güçlük olmasın diye onlara, eşleri ve sâhip oldukları câriyeleri hakkında ne farz ettiğimizi de gerçekten bildirdik ve Allah, suçları örter, rahîmdir. 

Ben bu ayet üzerinde, hayır aslında onu diyor diye tartışan kimseyi görmedim. Allahınız aslında her zaman için çok açık konuşuyor. Siz, allahınızın söylediklerini beğenmediğiniz için hayır aslında onu demek istemedi diye savunmaya ve allahınızın sözlerini çarpıtmaya geçiyorsunuz.

Âyetlerin farklı yorumları olur, doğrusunu sen seçersin.

Bu arada, rahat olun, allahınız deyip durduğum şey zır cahil ilkçağ arabıdır. allah diye bir şey yok. arabın zırvalarını gerçek sanan sizler kafanızda bir tanrı yaratmışsınız, araın zırvalarını o tanrıya yakıştıramadığınız için sürekli onu değil bunu diyor diye çırpınıyorsunuz. aslında arabı işin içine karıştırmasanız tanrınızı daha kolay idare edebilirdiniz. deistlere bir bakın, araptan kurtulunca daha bir mutlular.

Zaten problem bu:

Allah var mı, yok mu, Big Bang bir başlangıç mı değil mi, evren yaratıldı mı ezelî mi?...

Sen inanmyorsun diye herkes senin gibi mi düşünsün?

On 18.02.2017 at 20:03, kavak said:

Ha ebedi olmus ha cok uzun zaman olmus, ne farkeder ?

Birisi sadece inanmadi diye,  ebedi yada cok uzun cezalandirmak ne demek, bir nano saniye bile herhangi bir cezaya maruz kalamaz, kalmamali.

Ceza tehdidine maruz kalanlar inanmayanlar değil, hem inanmayıp hem saldıranlar.

Tanri dediginiz, yigit olur, kekeme gibi habire tehdit savurmaz. Gerci her hangi bir yaptirim gücü olmadigi icin bos keseden salliyor ya, neyse anlayan anladi.

Dostum, kitabinizdaki bütün tehditler aslinda onun olmadiginin ispatidir. Bütün mesele kücük cocuklar gibi millete göz dagi vermek.

Kara cahil insanlar için, gözdağı vermek,yaptırımın ilk basamağı değil midir?

Aynen öyle, dogu söze ne denir ?!

Hasili, yoktur herhangi bir Tanri ile bir farkimiz.

Kitabinizin insan ürünü oldugunu ne güzel de tarif etmissiniz. :D

Sözde Tanrinizdan ve sözde Kitabindan hümanizm fiskiriyor mübarek.

Muhatabın insan değil mi? Elbette hitap ettiğine göre davranırsın.

15 hours ago, Ateist Teolog said:

Yine kıvırmaya başlandı tartışmayı kısır döngüye çevirmek için kıvırıyor arkadaş takmayın.

Hayır kıvırma yok, samimî yazıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...