Jump to content

Recommended Posts

8 dakika önce, Mindsurfer yazdı:

Toplumun büyüklerine ve çevresine inanma ihtiyacı ile, ahiretteki vaad ve tehditler bir araya gelince inançlar kemikleşiyor.

Ancak diğer taraftan ülkede dine muhalefet konusunda çok doğru yöntemler de uygulanmıyor. En başta, amaç insanları dinden vazgeçirme değil, kendisinin de yanılmış olabileceğini... ve inanmayan insanın haklı sebeplerinin olduğunu, karşımızdaki insana doğru anlatabilmektir.

Ayrıca neden inancını kendi içinde yaşaması gerektiğini, bunun inanca saygı için de gerekli olduğunu topluma iyi anlatmak lazım.

Ve mümkün olduğunca diyalog ortamını korumak gerekiyor. Ortam uygunsa dine yönelik sert eleştiriler yapılabilir. ama dinini savunan insan bunu belli bir saygı çerçevesinde yapıyor ise, fazla sert ifadeler kullanılması, konuyu idrak etmelerini daha da zorlaştırır.  

Diğer taraftaki gibi bir "beğen" seçeneği de olmalı. Bence iyi olur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On ‎2‎/‎15‎/‎2017 at 17:34, Ateist Teolog yazdı:

Bir Şeriatçı ile zaten tartışamazsınız ama ben ılımlı İslamcıların takiyelerinden ve reformist İslamcıların mucizeciklerinden yoruldum. Adama yanlışını gösterdiğiniz an içinden silahsız  İşid çıkıyor yoruldum. Her yeni gelen islamcıyla bu platformda aynı tartışmaları yapıp derdimizi anlatmaktan yoruldum TD Forum Agnostik forum ve bu forum yıllarca hem de yııllarca binlerce argüman getirdik dini didik didik ettik bilimi açık seçik anlattık safsataları çürüttük ama hala bu zihniyetin küçücük bir kısmı hariç aydınlanmadı. 5 kişi anladıysa bu Ortaçağ karanlığı gerçeğini bunu kılı kırk yararak 3 ayda yapabildik en az. Olmuyor Türkiye'de mevcut iktidar ve ılımlı İslam söylemleri de dahil öyle bir zihniyet oluşmuş ki evrimi müfredettan evrim bilim değildir bilim de din değildir ahmakça mantığıyla çıkarıyor . Ateistler Türk ateistleri size sesleniyorum artık hiçbir platformda bu adamlarla tartışmayın hiçbir şekilde derdinizi anlatamazsınız sizinle samimi olarak tartışmak isteyen biri zaten gelir size adam gibi sorularını sorar bu ülke devrim dışında düzelmez artık çağ atlamak imkansız.

Bazı aklı başında ılıman Müslümanlar sizi anlamıyor değiller... Çok iyi anlıyorlar. Ama böyle zıt görüşlerin çatıştığı (confrontational)  bir ortamda değişmeleri mümkün değil. Ayrıca egoları da devreye giriyor. O ana kadar bütün ömür doğruluğundan emin oldukları inançlarının yanlış olabileceğini düşünmeleri imkansız. Bizim onlardan bunu beklememiz de yanlış zaten. Ateizme geçiş uzun zaman alan, komplike bir süreç. Direkt olarak ateist olan Müslüman sayısı çok az belki ama, inançları yumuşayan,  inanç mekanizmaları ve din anlayışları değişen Müslüman sayısı oldukça fazla. Değişmeyenlerin çoğu sorunu İslam'da değil, kendilerinde buluyorlar. İçlerine düşen kuşku onları ateist yapmıyor. Daha çok Müslüman yapıyor. Zaten onların değişmesi mümkün değil.

Sitelerde Paylaş
16 dakika önce, leonardo18 yazdı:

- Bu konuyu ben de çok yadırgadım. "Peygamber'İn sözüne uymayanlar" diyor. Ama o da o döneme özgü. O dönemde (İmparator Konstantin zamanından beri) büyük imparatorluklar teokrasi ile yönetilmeye başlanıyor (1800'lerden itibaren artık demokrasiye geçilmesi gibi). Kilise kuralları belirliyor. Kiliseyi de İmparator yönetiyor. Sonrasına bakarsak da, orta Asya'dan, İspanya'ya kadar te ve birleşik bir devlet oluyor (Sovyetler Birliği gibi düşün). Ama bu devletin temeli de "Peygamber'İn sözüne uyulması (Karl Marks'ın sözüne uyulması gibi düşünelim).

- Karşıt düşünceler konusunda böyle bir şey olacağını ben zannetmiyorum. Orta çağ islam medeniyeti, yer yer sosyalist fikirlerin bile ortaya çıkabildiği, felsefenin büyüyüp serpildiği, antik Yunan/roma filozoflarının incelenip yorumlandığı bir dünya idi. Öyle bir şey olsaydı (O dönemler Bizans hariç batıda olduğu gibi) bu tür metinleri filan "şeytan işi" deyip yakarlardı. Hatta "bilimsel yöntem" bile, İbni .... (Nat Geo da izlemiştim) o icat etmiş. Avrupalı Hıristiyanlar, Çinli bilim adamları Kordoba'da Bağdatta okumaya gelirlermiş. Herkesle ticaret yaparlarmış, ve İslam Dünya'sının tamamından Müslüman olmayan unsurlar var. Dediğin gibi elleri ve ayakları kesilmemiş.

O yüzden "bozguncu", "fitneci" demek, yasalara uymayan, denildiği gibi "fitne çıkaran adam" demek.

-Bende onu diyorum. Sudi Arabistan'da homoseksüel olmanın cezası var (galiba ölüm), ama Ateist olmanın, Başka dinden olmanın cezası yok. Yine TV'de izledim. Dubai Havaalanında Afrikalı bir Turist yanında büyü malzemeleri getirmiş. Tüm o malzemelere el koyuyorlar, "bizde büyü yasaktır" diyorlar. Adamı gönderiyorlar. Batı'da "Sapkın" ve "Büyücü" kimseler yakılmıştır. İslam Dünyasında o bile yok.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suudi Arabistan'ın Filistinli şair Eşref Fayad'ı 'İslam'dan çıktığı için' idam cezasına mahkum ettiğini duyurdu. Fayad'ın "İslam'ı terk ettiği" ve "dinden çıktığı" söylenirken, Filistinli şairin 2013 yılında gözaltına alındığı ve 2014 yılının başlarında yeniden tutuklanıp yargılandığı belirtiliyor. Şairin 2014'teki davasında dört ıl hapis cezası ve 800 kırbaca mahkum edildiği ifade edildi. 

Russia Today'in haberine göre, şairin arkadaşları Fayad'ın, Suudi Arabistan din polisinin halka açık kırbaç cezasının görüldüğü videoyu internette paylaştığı için idam cezası aldığını savunuyor. Guardian'a konuşan Fayad, "Beni ateizmle ve topluma yıkıcı düşünceler yaymakla suçladılar" ifadesini kullandı. İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün edindiği belgelere göre, suçlamaları reddeden Fayad, Müslüman olduğunu söyledi. 

Suudi Arabistan'ın adalet sisteminin İslami şeriat hukukuna dayandığı ve bu hukuk gereğince İslam'dan çıkanların öldürülmesi gerektiği bildiriliyor.

http://www.radikal.com.tr/dunya/suudi-arabistan-filistinli-saire-idam-cezasi-verdi-1477282/

Allahın indirdiği ile hükmetmeyenler,yönetmeyenler kafirdir diyen bir dinden söz ediyoruz burda.Bu ne demek,toplumsal yaşamın islama göre düzenlendiği,yapılandırıldığı,islami kurallarla,yasaklarla,cezalarla yönetilen bir düzen kur,yoksa kafir olur,cehenneme gidersin.İslam da buna hak düzen demiştir.Durum buyken,hala diyorsun ki,o dönem için geçerli.Arkadaşım farkında mısın bilmem ama islam bir din ve El ilah denilen bir Tanrıya dayandırılıp,kutsallaştırılmış.Asıl sıkıntı da burada zaten.El ilah denilen bir Tanrıya dayandırılıp,kutsallaştırıldığı,El ilah denilen kukla Tanrıda hak düzen kurun,islama göre yönetin,yoksa kafir olur,cehenneme gidersiniz dediği için,o döneme özgü olmuyor,olamıyor.El ilah denilen Tanrı dememiş ki,bu kurallar,bu yasaklar,bu uygulamalar,bu cezalar yalnızca bu döneme özgü,bundan şu kadar yıl sonra benim kurallarımla,yasaklarımla,uygulamalarımla,cezalarımla,buyruklarımla hükmetmeyebilir,yönetmeyebilirsiniz diye.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şimdi, leonardo18 yazdı:

Diğer taraftaki gibi bir "beğen" seçeneği de olmalı. Bence iyi olur.

Bu konuda samimiysen, o zaman ateistin inanmamakta haklı sebeplerinin olduğunu, ateistlere ayrımcılık yapanların ahlakdışı davrandığını kabul ediyorsun demektir.  acaba doğru mu tahmin ediyorum?

Mesela bu forumda bir müslümanın herşey normalmiş gibi sürekli islamı savunması, ateistlerin haklarına bir saygısızlıktır. bunu kabul ediyor musun?

1 saat önce, leonardo18 yazdı:

Bir şey hakkında tanımlama yapıyorsunuz (ki o tanımlamayı ben kabul etmiyorum), ve bütün argümanları bu yanlış tanımlamaya dayandırıyorsunuz.

Hangi eleştirel soruya cevap getirebildin ki, böyle bir yorum yapabiliyorsun...?

Mesela, Kuran'daki tüm hakaret, düşmanlık ve tehditlerin bizzat kendine ve sevdiklerine uygulandığını farzettiğinde..., "bunda ne var" diyebilecek tek bir müslüman bile var mıdır...?

Sadece bu forumda değil..., dünyada bu soruya dürüstçe cevap verebilecek tek bir müslümanın dahi olması kesinlikle imkansız!

Yok eğer "ben cevap verebilirim" diyebilecek varsa, buyursun çekinmesin. Sonuç zaten belli ve korkunun kimseye faydası yok.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
23 saat önce, Buzul yazdı:

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suudi Arabistan'ın Filistinli şair Eşref Fayad'ı 'İslam'dan çıktığı için' idam cezasına mahkum ettiğini duyurdu. Fayad'ın "İslam'ı terk ettiği" ve "dinden çıktığı" söylenirken, Filistinli şairin 2013 yılında gözaltına alındığı ve 2014 yılının başlarında yeniden tutuklanıp yargılandığı belirtiliyor. Şairin 2014'teki davasında dört ıl hapis cezası ve 800 kırbaca mahkum edildiği ifade edildi. 

Russia Today'in haberine göre, şairin arkadaşları Fayad'ın, Suudi Arabistan din polisinin halka açık kırbaç cezasının görüldüğü videoyu internette paylaştığı için idam cezası aldığını savunuyor. Guardian'a konuşan Fayad, "Beni ateizmle ve topluma yıkıcı düşünceler yaymakla suçladılar" ifadesini kullandı. İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün edindiği belgelere göre, suçlamaları reddeden Fayad, Müslüman olduğunu söyledi. 

Suudi Arabistan'ın adalet sisteminin İslami şeriat hukukuna dayandığı ve bu hukuk gereğince İslam'dan çıkanların öldürülmesi gerektiği bildiriliyor.

http://www.radikal.com.tr/dunya/suudi-arabistan-filistinli-saire-idam-cezasi-verdi-1477282/

Allahın indirdiği ile hükmetmeyenler,yönetmeyenler kafirdir diyen bir dinden söz ediyoruz burda.Bu ne demek,toplumsal yaşamın islama göre düzenlendiği,yapılandırıldığı,islami kurallarla,yasaklarla,cezalarla yönetilen bir düzen kur,yoksa kafir olur,cehenneme gidersin.İslam da buna hak düzen demiştir.Durum buyken,hala diyorsun ki,o dönem için geçerli.Arkadaşım farkında mısın bilmem ama islam bir din ve El ilah denilen bir Tanrıya dayandırılıp,kutsallaştırılmış.Asıl sıkıntı da burada zaten.El ilah denilen bir Tanrıya dayandırılıp,kutsallaştırıldığı,El ilah denilen kukla Tanrıda hak düzen kurun,islama göre yönetin,yoksa kafir olur,cehenneme gidersiniz dediği için,o döneme özgü olmuyor,olamıyor.El ilah denilen Tanrı dememiş ki,bu kurallar,bu yasaklar,bu uygulamalar,bu cezalar yalnızca bu döneme özgü,bundan şu kadar yıl sonra benim kurallarımla,yasaklarımla,uygulamalarımla,cezalarımla,buyruklarımla hükmetmeyebilir,yönetmeyebilirsiniz diye.

- Ben de onu diyorum. Orta çağda yapmadıkları şeyi şimdi yapıyorlar. Bu tamamen dinin siyasallaşması ve Kuran'In çarpık yorumlanması, en önemlisi din işlerinin devlet işlerinden ayrılmaması ile ilgili. İslam dünyası bugün 500 sene geriden gelmektedir.

Alıntı

Bu konuda samimiysen, o zaman ateistin inanmamakta haklı sebeplerinin olduğunu, ateistlere ayrımcılık yapanların ahlakdışı davrandığını kabul ediyorsun demektir.  acaba doğru mu tahmin ediyorum?

- Doğru

Alıntı

Mesela bu forumda bir Müslümanın her şey normalmiş gibi sürekli islamı savunması, ateistlerin haklarına bir saygısızlıktır. bunu kabul ediyor musun?

- Benim amacım bu değil. Küresel düşünüyorum. Müslüman halkların büyük bir tembellik içind eorta çağda, Game of Thrones döneminde kalamayacaklarını iddia ediyorum. Bu konuda daha bütüncül / sosyalist bir anlayışım var. Budist olsaydılar, budizmin içindeki ilerici unsurları öne çıkartmaları gerektiğini savunurdum. Bazı şeyler biraz da "ne görmek istediğin" ile alakalıdır.

Mesela Nostradamus'u ele alalım. Biri çıkıyor diyor ki "a herşeyi öngörmüş" diyor,  diğeri diyor ki "bunlar boş şeyler".

Yani Kuran'ı tartışıyoruz. Ama Kuran'ı ele alıp okumaya başlamadan önce bir takım süreçler vardır. Önce kendin mantıklı olacaksın (çünkü dünya artık mantığa dayalı bir dünyadır) sonra açıp o kitapta mantık bulmaya çalışacaksın. Akıllı insanın yaklaşımı budur.

Bir de şu var: Araplarda petrol ve haç gelirleri var. Bizim gibi gelişmeye mecbur değiller. İsterlerse (İslami olsun diye) otomobil yerine uçan halıya binme yasası getirirler.

Ben Ateist'e bir şey demiyorum. Öncelikle hepimiz dünyada yaşıyoruz ve hepimiz mantıklı olmak zorundayız. Öyleyse "İslamı seçiyorum" diyen adam mantık kapsamında davranmaya mecburdur. Yani onun da orucuna namazına ben karışamam. Ama mantıksız bir şey söylerse "İslam mantık dinidir, dolayısıyla bu yaptığınla İslamdan çıkmış durumdasın" derim.

Alıntı

Hangi eleştirel soruya cevap getirebildin ki, böyle bir yorum yapabiliyorsun...?

Mesela, Kuran'daki tüm hakaret, düşmanlık ve tehditlerin bizzat kendine ve sevdiklerine uygulandığını farzettiğinde..., "bunda ne var" diyebilecek tek bir müslüman bile var mıdır...?

Sadece bu forumda değil..., dünyada bu soruya dürüstçe cevap verebilecek tek bir müslümanın dahi olması kesinlikle imkansız!

Yok eğer "ben cevap verebilirim" diyebilecek varsa, buyursun çekinmesin. Sonuç zaten belli ve korkunun kimseye faydası yok.

- Ben ilahiyatçı değilim. Ama sureleri yollayın (sınırlı bilgimle) tartışalım.

- Söylediğin sorunlar bütün dinlerde var. Ama dikkat edersen gelişmemiş toplumlarda daha çok var. Örneğin Afrika'da Hıristiyan ülke de var. Her türlü barbarlığı da yapıyorlar. Bunun suçlusu Hıristiyanlık değil o toplumların yamyamlık düzeyinde olmaları (Hatta bir umut, bunlara Hıristiyanlık getirenler de, "belki düzelirler" düşüncesiyle bunlar Hıristiyan yapmışlardır).

- Kuran'da şiddet olduğunu kabul ediyorum. Bir önceki başlıkta el-ayak kesme, sürgün etme veya asarak idam etme seçeneği var. Bence bu çöl yaşamı için geçerli bir yasadır. Cariye/Köle edinme başlığını da gördüm. O dönemde Çin'de ve Doğu-Roma'da da cariyelik/kölelik var.

Felsefi varsayımım: Muhamed bugün gelseydi takım elbise giyerdi ve demokrasiyi savunurdu. Ama (aradan 1400 yıl geçmiş bu arada), 1400 yıl sonra belki demokrasi olmayacak, belki hapis cezası için "Bunu yapanlar ne hayvan heriflermiş" diyeceğiz. Belki kapitalizm için "Ne salak insanlar varmış" filan diyeceğiz.

- Da dediğim gibi, "sadece bilime inanırım, mistik safsatalara girmem" diyene ben bir şey demiyorum. Din bilim değildir. bir ölçüde dışardaki adama "mantıksız" gelecek şeyler olabilir. Ama "ben dindarım" deyip de bütün mantık kurallarının dışına çıkamazsın. Çok paran / Petrolün filan yoksa zaten Game of Thrones benzeri bir "krallık" kurup da içinde yaşayamazsın. Bunu yapıp da ciddiye alınan ülke olamazsın. O yüzden benim varsayımım: Kutsal Kitap varsa, insanlara mantıksızlık öneremez. Öneriyorsa o kitap kutsal filan değildir, uydurmadır. Biri onu o şekilde yorumlamışsa, o zaman, ki benim inancım öyle, mantıksız yorumlayan kişi salağın tekidir, bu tür adamları ciddiye almak da zaman kaybıdır. Peşlerine takılmak da zaten çok büyük bir hatadır.

- Yani din işi / devlet işi ayrı, Başından beri onu savunuyorum.

Sitelerde Paylaş
1 dakika önce, leonardo18 yazdı:

- Ben de onu diyorum. Orta çağda yapmadıkları şeyi şimdi yapıyorlar. Bu tamamen dinin siyasallaşması ve Kuran'In çarpık yorumlanması, en önemlisi din işlerinin devlet işlerinden ayrılmaması ile ilgili. İslam dünyası bugün 500 sene geriden gelmektedir.

Biz sorunun kaynağı islam dedikçe,bu kuran çarpık yorumlanıyor,din ve devlet işleri birbirinden ayrılmıyor diyerek,islamı cici,gösterip aklama derdinde.Allahın indirdiği ile hükmetmeyen,yönetmeyen kafirdir,toplumsal yaşamı,islama göre yapılandırın,düzenleyin diyen,islami kurallarla,yasaklarla,buyruklarla yönetin diyen bir dinden söz ediyoruz burda,aloooo.Bu dinin kendisi siyasal.Siyasal islam var,o çok kötü,birde islam var,o çok güzel,o çok cici gibisinden bir durum yok anlayacağın.Bu yorumları da ya bizi sinir etmek için yazıyorsun,ya da anlamanda bir sorun var.

Sitelerde Paylaş
Şimdi, leonardo18 yazdı:

Felsefi varsayımım: Muhamed bugün gelseydi takım elbise giyerdi ve demokrasiyi savunurdu. Ama (aradan 1400 yıl geçmiş bu arada), 1400 yıl sonra belki demokrasi olmayacak, belki hapis cezası için "Bunu yapanlar ne hayvan heriflermiş" diyeceğiz. Belki kapitalizm için "Ne salak insanlar varmış" filan diyeceğiz

Muhammed değil, her topluma hitap edebilecek kişiler gelmesi lazım. zaten günümüzde bunca sorun varken elçi gelmemesi, düşünen insan için çok ciddi bir soru işaretidir...;

Ne giydiğinden ne yediğine kadar herşeyini takip ettiğini iddia eden ve herşeyine karışan bir tanrı, en dehşet verici olaylara en ufak bir uyarı getirme gereği görmüyor !   Böylelikle kendi yokluğunu kendisi ilan ederek bize söz bırakmıyor adeta...

Bunun dışında günümüz devlet uygulamaları için, şimdiden gelişmemiş yöntemler olduğunu söylemek mümkün. 

Şimdi, leonardo18 yazdı:

- Doğru

Tamam. bu da birşeydir. teşekkürler:)         

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
21 saat önce, Buzul yazdı:

Biz sorunun kaynağı islam dedikçe,bu kuran çarpık yorumlanıyor,din ve devlet işleri birbirinden ayrılmıyor diyerek,islamı cici,gösterip aklama derdinde.Allahın indirdiği ile hükmetmeyen,yönetmeyen kafirdir,toplumsal yaşamı,islama göre yapılandırın,düzenleyin diyen,islami kurallarla,yasaklarla,buyruklarla yönetin diyen bir dinden söz ediyoruz burda,aloooo.Bu dinin kendisi siyasal.Siyasal islam var,o çok kötü,birde islam var,o çok güzel,o çok cici gibisinden bir durum yok anlayacağın.Bu yorumları da ya bizi sinir etmek için yazıyorsun,ya da anlamanda bir sorun var.

- Yorum farkı. MS 700 senesinin yorumu ile 2017 yılının yorumu aynı olamaz. 1)

- Hiçbir din mantığın dışına çıkmayı öneremez 2)

- Din mantığa dayalı olmak zorunda.

Alıntı

Muhammed değil, her topluma hitap edebilecek kişiler gelmesi lazım. zaten günümüzde bunca sorun varken elçi gelmemesi, düşünen insan için çok ciddi bir soru işaretidir...;

Ne giydiğinden ne yediğine kadar herşeyini takip ettiğini iddia eden ve herşeyine karışan bir tanrı, en dehşet verici olaylara en ufak bir uyarı getirme gereği görmüyor !   Böylelikle kendi yokluğunu kendisi ilan ederek bize söz bırakmıyor adeta...

Bunun dışında günümüz devlet uygulamaları için, şimdiden gelişmemiş yöntemler olduğunu söylemek mümkün. 

İlk cümle: 21 yy'da buna gerek yok. Bütün toplumların dinleri vardır. Her birinin içinde de, manevi ihtiyaç duyan kişi için faydalı bilgiler vardır. Günümüzde elçi kendinsin. Kızacaksın ama bu konuda Yunus Emre / Mevlana gibi kişilere yönelebilirsin. Kaldı ki piyasada her insanın erişimine açık bir sürü ilginç yazılar kitaplar var.

- Elçi bence yine de var. Mesela Yaşar Nuri Öztürk (Muhammed / Mevlana kadar olmasa da) gayet de bu döneme uygun bir çeşit elçidir. İlla mucizevi şeyler olmasına gerek yok.

- İkinci cümle: tipik isyan zihniyeti. Ama Tanrı'nın kim olduğu, Dünya'da tam olarak ne yaptığı öyle basit bir mesele değildir. O yüzden ben diyorum ki din zaten kendi içinde yeterince karmaşık ve zaman isteyen bir şeydir. Yıllarca araştırma yapıp ölünceye kadar kütüphane dolusu kitabı, çizerek / notlar alarak okuyan insanlar vardır.

Onun için dini siyasete veya eğitime sokmak en basit anlamda ciddiyetsizliktir. Tanrı (Olduğunu kabul edersek) senin ne yaptığınla ilgilenir. Komşuna, çouluğuna çocuğuna, toplumun geri kalanına bir şeyler yaptırtmak bir nevi oyalanmadır. O siyasal İslamdır, bireysel arayışlarla / mistik yaklaşımla da tutarlı değildir. O zaman ben parayla adam tutayım, benim adıma 5 vakit namaz kılıp oruç tutsun (Kilisenin cenneten yer satması gibi). Bunlar saçmalıktır.

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, leonardo18 yazdı:

Ben ne diyorum,sen ne yazıyorsun.Bu ne saçma yorumdur la böyle.Hiç mi utanmadın aşırı anlamsızlık içeren bu saçmalığı yazarken.

Sitelerde Paylaş
51 minutes ago, leonardo18 said:

Ancak bir gerizekalı dinin mantığa dayalı olduğunu iddia eder, din demek ne kadar akıl ve mantık dışı olsa da körü körüne inanmak demektir.

Mesela müslümanları ele alalım. Bunlar iki omuzlarında görünmeyen iki varlık oturduğuna ve bu görünmeyen varlıkların her hareketlerini, her söylediklerini bir deftere yazdıklarına ve zamanı gelince bunu bir rapor halinde büyük patrona sunacaklarına inanırlar. Şimdi bu saçmalığın neresinde akıl, mantık var? Normalde bunlara deli denmesi lazım.

Sitelerde Paylaş

- Hiçbir din mantığın dışına çıkmayı öneremez 2)- Din mantığa dayalı olmak zorunda.

Leo bey, siz sümen altından İslam'ı savunuyorsunuz. Açıkça yapın yani, gizliden değil. Ayrıca, dedikleriniz saçma. Din mantığa mı dayanır? Ama bu espri bile değil. Zırva.

Sitelerde Paylaş

Temel`in en samimi arkadaşı Cevdet artık kahveye uğramaz olmuştu.
Bu duruma fena halde bozulan Temel hemen Cevdet´i ziyarete gider.
Cevdet evde sürekli kalın kitaplar okumaktadır.
Temel heyecanla sorar "Ula uşağum bu merak da nerden çıkti daa ?!".
Cevdet hiç oralı olmadan okumaya devam ederek `Benim artık kahve köşelerinde kaybedecek zamanım yok. Mantık okuyorum be`
Temel `Haçan o nedir uşağum`
Cevdet Temel`e "Bak şimdi sana bir mantık testi yapacağım hoşuna giderse sen de kitap okuycan ama"
Cevdet : "Senin evde akvaryumun var mı?2
Temel: "Var"
Cevdet: "O zaman sen deniz hayvanlarını seviyorsun."
Temel: "Evet."
Cevdet: "O zaman sen karadaki hayvanları da seversin."
Temel: "Evet."
Cevdet: "Sen bitkileri de, insanları da yani kadınları da seversin, yani sen ibne değilsin!"

Temel bu yoruma ve yeni öğrendiği mantığa bayılır ve vakit kaybetmeden mantık kitapları okumaya başlar.

Günlerden birgün Temel`i İdris ziyarete gelir, ama bakar ki Temel sürekli kitap okumakta ve kendisiyle hiç ilgilenmemekte.
Hemen sorar ve öğrenir, Temel`in yeni hastalığını.

Temel onu da `Mantık sever` yapmaya niyetlenir.
Hemen malum testi uygulamaya koyulur.

Temel : "İdris, senin evde ha boyle akvaryumun var mu?"
Idris : "Yok ula."
Temel : "ULAAA O ZAMAN SEN İPNESUN !!!???"

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, Tatarka yazdı:

sümen altından İslam'ı savunuyorsunuz. Açıkça yapın yani, gizliden değil.

Katılıyorum. Herkes eteğindeki taşı açıkça ortaya dökecek. Lafı dolandırıp suyu bin dereden getirip baklayı dilinin altında saklamayacak. Saklarsa geveler durur ve laf ola torba dola teranesini boşa tekrarlayıp dolap beygiri gibi döner durur.

Neden satranç oyunların kralıdır? Çünkü tüm tehditler, amaçlar ve saldırılar, hedef açıktır, göz önündedir. Taş çalma, kart gizleme, blöf, entrika, yalan yoktur. Amaç, hedef açıktır. Nereye saldıracağınızı sadece rakibin dikkatsizliği gizler. Örtülü bir saldırı yapamazsınız. Şans faktörü sadece rakibin dalgınlığı ile etkin olabilir.

Hayat satranç gibi oynanmalı, poker gibi değil. Elini gizleyip rest diyerek değil, taşı açık bir tehdit konumuna koyup şah diyerek.

Biz mertçe, açıkça tanrı inancına şah çekiyor ve mat etmek istiyoruz. Elimizi saklamıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Bu leo her zaman böyle.İslamı savunuyor,islam güzellemesi yapıyor,alttan alta.Bunu sinsi bir biçimde yapmaya çalışıyor.Biz bunu yüzüne vuruyoruz,ama o yine bunu yapmayı sürdürüyor.Güzelce anlatıyorsun,nedenleriyle,gerekçeleriyle,sorun islamda diyorsun,sonra o gidiyor,saçma sapan,pişkinlik içeren,konuyla bağlantısı olmayan bir yorum atıyor,yukarıda yaptığı gibi.

Pişkin birine söz anlatmaya çalışmakta,yaşarken ölmek demektir.Yaşarken ölüpte ölememektir.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...