Jump to content

Yobaz ateistler

Recommended Posts

• İleti 329
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

16 minutes ago, malta erigi said:

Isabettin, sana kimse kuran ayetleri ve hadisler celismiyor demedi ki. Burada hic bir ateist soylemez bunu. Burada onemli olan isid uygulamalarinin fikihta karsiligi olup olmamasi. Isid islam fikhi uydurmuyor. Gazaliden bu yana ne ogretiliyorsa ona uyduruyor.

Gazali fıkhını "gerçek İslam" saymaya sen mecbur olabilirsin. Asıl gerçek olan şu ki, "gerçek İslam" sayılma mecburiyeti olan bir akım yok. Ben müslüman değilim çünkü. O, müslümanların sorunu. İşit ise, jeopolitik bir sorun. Bir insanlık sorunu.

tarihinde isabettin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Just now, isabettin said:

Gazali fıkhını "gerçek İslam" saymaya sen mecbur olabilirsin. Asıl gerçek olan şu ki, "gerçek İslam" sayılma mecburiyeti olan bir akım yok. Ben müslüman değilim çünkü. O, müslümanların sorunu.

Tartisilan konu islamsa islama ait gerceklikler uzerinden konusmaya mecburuz. Ben bir muslumanla seytan konusunu tartisirken bir hristiyan gibi "seytan da bir melektir" desem hukmu olur mu? Islam, seytan cin soyundan geliyor diyor. Bu 2×2=4... bunun tartisilacak bir yani yok. 

Sitelerde Paylaş
Just now, malta erigi said:

Tartisilan konu islamsa islama ait gerceklikler uzerinden konusmaya mecburuz. Ben bir muslumanla seytan konusunu tartisirken bir hristiyan gibi "seytan da bir melektir" desem hukmu olur mu? Islam, seytan cin soyundan geliyor diyor. Bu 2×2=4... bunun tartisilacak bir yani yok. 

Melektir de diyor. Neyse ne amk. Bana ne. Kendi aralarında karar verememişler, ben mi vereceğim. Fakih miyim lan ben.

Sitelerde Paylaş
Just now, isabettin said:

Melektir de diyor. Neyse ne amk. Bana ne. Kendi aralarında karar verememişler, ben mi vereceğim. Fakih miyim lan ben.

Demiyor iste. Onu diyenler oldugunu biliyorum, haklisin ama onlar farkinda olmadan hristiyan masali anlatiyor. Islamda bu cok net. Dumansiz atesten yaratilmis ve cin soyundan geliyor. Bu cok acik. Biraz islami bilgisi olan birisiyle tartisirken "seytan melektir" dersen, zaten seni ciddiye almaz. Cunku seytan konusunu tartisiyorsun ama daha temelde yanlissin. Bu olmaz yani, mumkunu yok. Kati sekilde cin soyundandir yazmasa bile uymaz. Cunku islamdaki melek anlayisina taban tabana zit bir karakter seytan. Islamin melekleri beyinsizdir, robottur. Kendi iradeleriyle bir bok yapamaz. Yani sen bunu iddia ettiginde, muhattabin sana gereken ciddiyeti gostermez. Senin onunla tartisabilecek kapasitede olmadigini dusunur. Birini kaale almak icin bilgi seviyesine saygi duymak onemlidir. Bak turk ateistle surekli kavga ediyoruz ama yine de her seferinde onu kaale aliyorum. Cunku bilgili, akilli oldugunu biliyorum. Hic sallamadigim adamlar var mesela. Bir kere notlarini verdim, artik gormezden geliyorum. Onlar da durumu anladi, artik bana yazmayi birakti. Kendilerini biliyorlar. Adam odun, sirf cevap vermek olsun diye niye cevap vereyim?

Yani birseyi tartisirken muhattabin senin muhattap alinmaya deger bilgi seviyesinde oldugunu gormeli. Kafadan senin bos oldugunu dusunurse ya kaale almaz ya da ciddiye almadan tartisir.

Sitelerde Paylaş
45 minutes ago, malta erigi said:

Demiyor iste. Onu diyenler oldugunu biliyorum, haklisin ama onlar farkinda olmadan hristiyan masali anlatiyor. Islamda bu cok net. Dumansiz atesten yaratilmis ve cin soyundan geliyor. Bu cok acik. Biraz islami bilgisi olan birisiyle tartisirken "seytan melektir" dersen, zaten seni ciddiye almaz. Cunku seytan konusunu tartisiyorsun ama daha temelde yanlissin. Bu olmaz yani, mumkunu yok. Kati sekilde cin soyundandir yazmasa bile uymaz. Cunku islamdaki melek anlayisina taban tabana zit bir karakter seytan. Islamin melekleri beyinsizdir, robottur. Kendi iradeleriyle bir bok yapamaz. Yani sen bunu iddia ettiginde, muhattabin sana gereken ciddiyeti gostermez. Senin onunla tartisabilecek kapasitede olmadigini dusunur. Birini kaale almak icin bilgi seviyesine saygi duymak onemlidir. Bak turk ateistle surekli kavga ediyoruz ama yine de her seferinde onu kaale aliyorum. Cunku bilgili, akilli oldugunu biliyorum. Hic sallamadigim adamlar var mesela. Bir kere notlarini verdim, artik gormezden geliyorum. Onlar da durumu anladi, artik bana yazmayi birakti. Kendilerini biliyorlar. Adam odun, sirf cevap vermek olsun diye niye cevap vereyim?

Yani birseyi tartisirken muhattabin senin muhattap alinmaya deger bilgi seviyesinde oldugunu gormeli. Kafadan senin bos oldugunu dusunurse ya kaale almaz ya da ciddiye almadan tartisir.

Diyor diyor. Sen müslümanların dediğine bakma, kıvırıyorlar. Bakara'da, Kehf'te, Sad suresinde diyor.

2/BAKARA Suresi 34
Âyet Meâli: Ve meleklere: “Âdem’e secde edin.” dediğimiz zaman İblis hariç, (onlar) hemen secde ettiler. (İblis) direndi ve kibirlendi. Ve kâfirlerden oldu.

38/SAD Suresi 71-74

71. Hani, Rabbin meleklere şöyle demişti: "Muhakkak ben çamurdan bir insan yaratacağım." 72."Onu şekillendirip içine ruhumdan üflediğim zaman onun için saygı ile eğilin."

73.Derken bütün melekler topluca saygı ile eğildiler. 74.Ancak İblis eğilmedi. O büyüklük tasladı ve kafirlerden oldu.

KEHF Suresi

50- Hani meleklere: "Adem'e secde edin" demiştik; İblis'in dışında secde etmişlerdi. O cinlerdendi, böylelikle Rabbinin emrinden dışarı çıkmıştı. Bu durumda Beni bırakıp onu ve onun soyunu veliler mi edineceksiniz? Oysa onlar sizin düşmanlarınızdır. Zalimler için ne kadar kötü bir değiştirmedir.

Meleklere dedim, İblis etmedi diyor. Bu anlatım bozukluğu benim sorunum değil. Üç yerde birden, meleklere demiş iblis iplememiş diye anlatıyor. Adama demezler mi bunu anlatırken "Meleklerden istedik, uydular, iblisten rica edince hareket çekti" deseydin de ne dediğin belli olsaydı diye. İblis şunu dese haklı değil mi: "Valla, orda secde meleklere emredildi. Ben cin olduğum için üstüme alınmadım. Kütüğümden yeniden baktırdım, cin kadrosundayım. O arada bir lanetleme-küfürleşme oldu. Adil yargılandığımı düşünmüyorum. Allahtan başkasına secde edilmez diye biliyorum. Kamera şakası sandım. Şu an şoktayım". 

Bence şeytan her türlü haklıdır zaten. Allahtan başkasına niye secde edeyim kardeşim. Bu emirle, allah kendi koyduğu ilkelere de ters düşmüştür.

Neresinden tutayım, neresinden oldurayım. Bir lafı diğerini tutmayan bir ifadeler çorbası. Kehf'teki "o cinlerdendi", başka yerlerdeki "onu mangal ateşinden yarattık, melekleri ışıktan yarattık tarifleri" işi netleştirmiyor, daha da karıştırıyor. Bu karışıklığın dibini bulmak da benim görevlerim arasında yer almıyor.

58 minutes ago, malta erigi said:

Biraz islami bilgisi olan birisiyle tartisirken "seytan melektir" dersen, zaten seni ciddiye almaz.

Derdin İslamcılarla tartışırken ciddiye alınmaksa, çoğu kişi "işit gerçek islamı temsil ediyor" dediğinde de seni ciddiye almayacaktır. Ama, bunu dediğin ateistler seni ciddiye alacaktır ve yaman bir polemik olacaktır. Esasta olan da budur.

Sitelerde Paylaş

İsabettin: Sonunda çarpılacaz yalnız bu forumda, Hababam sınıfındaki Şafak Sezer gibi olcaz :)

Deve meselesi: Kim yazdı hatırlamıyorum. Günümüzde hayvan hakları denen bir şey de var. Onu yapan kişi deveye zarar vermeden yapmak zorundadır. diye biliyorum.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, leonardo18 said:

İsabettin: Sonunda çarpılacaz yalnız bu forumda, Hababam sınıfındaki Şafak Sezer gibi olcaz :)

Deve meselesi: Kim yazdı hatırlamıyorum. Günümüzde hayvan hakları denen bir şey de var. Onu yapan kişi deveye zarar vermeden yapmak zorundadır. diye biliyorum.

Zurna, Kekolog ve Malta çarpıldılar galiba. Baksana hiç sesleri çıkmıyor. Ben birlikte dolaşmayın diye uyarmıştım da beni dinleyen kim.

tarihinde isabettin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
1 hour ago, isabettin said:

Zurna, Kekolog ve Malta çarpıldılar galiba. Baksana hiç sesleri çıkmıyor. Ben birlikte dolaşmayın diye uyarmıştım da beni dinleyen kim.

2 gundur hala uyumadim oglum, halim yok. Daha light konulara yaziyorum, onlarda bile turkcem bozuldu. Yarin alirim ifadeni.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...