Jump to content

Evrimi Allah Yaratmış Olabilir Mi? İşte Cevabı !

Recommended Posts

• İleti 83
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

26:53 Firavun, kentlere kitle propagandacıları gönderdi:

26:54 "Bunlar küçük bir çetedir."

26:55 "Bize karşı öfkeyle ayaklanmaktadırlar."

26:56 "Biz ise çoğunluk olarak alarmda olmalıyız."

26:57 Sonunda, onları çıkardık: Cennetlerinden, çeşmelerden

26:58 Hazinelerden, yüksek makamlardan...

Yada bu ne anlama geliyor ? Firavun cennetten çıkarılmış, bak sen..

:)

Sitelerde Paylaş

Bakara 

30 - Bir zamanlar Rabb'in meleklere: "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti. (Melekler): "A!.. Orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni överek tesbih ediyor ve seni takdis ediyoruz" dediler. (Rabb'in): "Ben sizin bilmediklerinizi bilirim." dedi.

31 - Ve Âdem'e isimlerin hepsini öğretti, sonra onları meleklere gösterip: "Haydi davanızda sadıksanız bana şunları isimleriyle haber verin." dedi.

32 - Dediler ki: "Yücesin sen (ya Rab!). Bizim, senin bize öğrettiğinden başka bir bilgimiz yoktur. Şüphesiz sen bilensin, hakîmsin".

33 - (Allah): "Ey Âdem, bunlara onları isimleriyle haber ver." dedi. Bu emir üzerine Âdem onlara isimleriyle onları haber verince, (Allah): "Ben size, ben göklerin ve yerin gayblarını bilirim, sizin açıkladığınızı da, içinizde gizlediğinizi de bilirim" dememiş miydim?" dedi.

34 - Ve o zaman meleklere: "Âdem'e secde edin!" dedik, hemen secde ettiler. Yalnız İblis dayattı, kibrine yediremedi, inkârcılardan oldu.

35 - Dedik ki: "Ey Âdem, sen ve eşin cennette oturun, ikiniz de ondan dilediğiniz yerde bol bol yeyin, fakat şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz."

36 - Bunun üzerine şeytan onları(n ayağını) oradan kaydırdı, içinde bulundukları (cennet yurdu)ndan çıkardı. Biz de: "Birbirinize düşman olarak inin, orada belirli bir vakte kadar sizin için bir karar yeri ve bir nasib vardır." dedik.

Bu masalda bu olayların hepsi,El ilah putunun katında geçiyor,gerçekleşiyor.Melekler El ilaha karşı çıkıyor,orada bozgunculuk yapacak,kan dökecek birini mi yaratacaksın diye.El ilah ben sizin bilmediklerinizi bilirim diyor meleklere.El ilah putu adem ile eşini yaratıyor.Adem meleklere,El ilahın buyruğu üzerine bir şeyler söylüyor.Melekler sonra El ilahın buyruğu üzerine Ademin önünde secde ediyor.İblis buna karşı geliyor.El ilah Adem ile adsız eşini cennete yerleştiriyor.Onlara dilediğinizden bol bol yiyin,ama şu ağaca yaklaşmayın  diyor.Yani cennette çalışmıyorlar,çabalamıyorlar,geçinme gibi dertleri yok.Sonra cennete nasıl girdiği bilinmeyen şeytan,cennete bir şekilde sızıp,onları ağaca yaklaştırıp,yasak meyveyi yediriyor.Bunu göre El ilah Adem ile eşini yeryüzüne yolluyor,orda bir süre kalacaksınız,geçinmeye çalışacaksınız diyor.

Şu masalı görüpte,evrimle islamı bağdaştırmaya çalışan kim varsa,o budalanın tekidir.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
59 dakika önce, ANTİATEİST yazdı:

68:17 Biz, cennet sahiplerini sınadığımız gibi onları da sınıyoruz. Hani bir vakit onlar, sabahleyin kesinlikle meyvelerini toplayacaklarına yemin etmişlerdi.

Bu ne demek oluyor peki ?

Şuna bir kaynak belirtsen ya ?

56 dakika önce, ANTİATEİST yazdı:

26:53 Firavun, kentlere kitle propagandacıları gönderdi:

26:54 "Bunlar küçük bir çetedir."

26:55 "Bize karşı öfkeyle ayaklanmaktadırlar."

26:56 "Biz ise çoğunluk olarak alarmda olmalıyız."

26:57 Sonunda, onları çıkardık: Cennetlerinden, çeşmelerden

26:58 Hazinelerden, yüksek makamlardan...

:)

Cennet şeklinde çeviri yapılmamış hiç bir yerde ? Zaten bakarada ki okunuş : Ve kulnâ yâ âdemuskun ente ve zevcukel cennete ve kulâ minhâ ragaden haysu şi’tumâ ve lâ takrabâ hâzihiş şecerete fe tekûnâ minez zâlimîn(zâlimîne). Ortak kelime bulsana cennet ile ilgili ? 

Sitelerde Paylaş

11.Andolsun, sizi yarattık. Sonra size şekil verdik. Sonra da meleklere, "Adem için saygı ile eğilin" dedik. İblisten başka hepsi saygı ile eğildiler. O, saygı ile eğilenlerden olmadı.

12.Allah, "Sana emrettiğim zaman seni saygı ile eğilmekten ne alıkoydu?" dedi. (O da) "Ben ondan hayırlıyım. Çünkü beni ateşten yarattın. Onu ise çamurdan yarattın" dedi.

13.Allah, "Şimdi in aşağı oradan. Çünkü senin orada büyüklük taslamak haddine değil! Hemen çık! Çünkü sen aşağılıklardansın" dedi.

14.Şeytan dedi ki: "(Öyle ise) bana insanların tekrar diriltilecekleri güne kadar süre ver."

15.Allah da, "Sen süre verilenlerdensin" dedi.

16.Şeytan dedi ki: "(Öyle ise) beni azdırmana karşılık, yemin ederim ki, ben de onları saptırmak için senin dosdoğru yolunun üzerinde elbette oturacağım."

17."Sonra (pusu kurup) onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım ve sen onların çoğunu şükreden (kimse)ler bulamayacaksın."

18.Allah dedi ki: "Yerilmiş ve kovulmuş olarak çık oradan. Andolsun, onlardan sana kim uyarsa sizin, hepinizi cehenneme doldururum."

19."Ey Âdem! Sen ve eşin cennette kalın. Dilediğiniz yerden yiyin. Fakat şu ağaca yaklaşmayın. Yoksa zalimlerden olursunuz."

20.Derken şeytan, kendilerinden gizlenmiş olan avret yerlerini onlara açmak için kendilerine vesvese verdi ve dedi ki: "Rabbiniz size bu ağacı ancak, melek olmayasınız, ya da (cennette) ebedi kalacaklardan olmayasınız diye yasakladı."

21."Şüphesiz ben size öğüt verenlerdenim" diye de onlara yemin etti.

22.Bu sûretle onları kandırarak yasağa sürükledi. Ağaçtan tattıklarında kendilerine avret yerleri göründü. Derhal üzerlerini cennet yapraklarıyla örtmeye başladılar. Rableri onlara, "Ben size bu ağacı yasaklamadım mı? Şeytan size apaçık bir düşmandır, demedim mi?" diye seslendi.

El ilah meleklere,Adem için saygı ile eğilin diyor.İblis karşı çıkıyor,beni ateşten,onu çamurdan yarattın diye.El ilah öfkeleniyor,sinirleniyor,iblise bulunduğun yerden in,orada oturup,durup büyüklük taslayamazsın diyor.İblis yeniden diriltilecekleri güne kadar süre ver,diyor.Peki  Adem ile eşi henüz cennete yerleştirilip,yasak ağaca yaklaşıp,yasak meyveyi yememişlerken,yeryüzüne sürülmemişlerken,İblisin Adem ile eşinin yeryüzüne sürüleceğinden,yeniden dirilme gününden nasıl bilgisi,salığı(haberi) olabiliyor.El ilah Adem ile eşi hakkındaki tüm planlarını iblise anlatmış demek ki.Her neyse iblis,El ilaha onları saptıracağım,senin yolundan alıkoyacağım diyor.Sonra El ilah iblisi,katından kovuyor.Sana da kim uyarsa,cehenneme atarım dolduracağım,diyor.El ilah Adem ve eşini cennete yerleştiriyor,orda dilediğinizi yiyin,ama sakın şu ağaca yaklaşmayın diyor.Daha sonra,Adem ile eşinin,yasak meyveyi yiyeceğini, yeryüzüne sürüleceğini,yeniden dirilme gününü önceden bilen iblis,bir şekilde cennete girip,Adem ile eşine sesleniyor,Allah size bu ağacı melek olmayasanız,cennette sonsuza kadar kalmayasınız diye yasakladı,diyor.Adem ile eşi iblise aldanıp,yasak meyveyi yiyince,cinsel organlarını görüyorlar.Oralarını cennet yapraklarıyla örtmeye çalışıyorlar.İblise,Adem ile eşinin sonunun ne olacağını,önceden söylemiş olan El ilah yaşananları görünce, ben size bu ağacı yasaklamadım mı,şeytan sizin düşmanınızdır demedim mi diyor.

Adem El ilaha karşı gelerek,lan put,bu şeytan bizim yasak meyveyi yiyeceğimizi,yeryüzüne sürüleceğimizi önceden nasıl bilebiliyor,sen bize iblisle birlikte olup oyun oynadın,yasak meyveyi bize sen yedirdin,bizim yasak meyveyi yememe gibi bir seçeneğimiz yoktu,diyor.Ademin eşi de ordan haklısın kocacığım,bu put tam bir üçkağıtçı,sağı solu ayrı oynuyor diyor.Bu konuşmalara daha fazla dayanamayan,sinirden,öfkeden çılgına,deliye dönen Put bey Adem ile eşini yeryüzüne sürüyor.

tarihinde Buzul tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bakarada cennet olarak kulanılan kısım :  الْجَنَّةَ  (cennet) (ing: paradise)

Şuarada iddia ettiğin cennet kısmı مِنْ جَنَّاتٍ وَعُيُونٍۙ   (Bahçeler ve çeşmeler) (ing: Of gardens and fountains)

Belli ki bir halt bilmiyorsun.  Bari ayetleri çarpıtma.

tarihinde NotImportant tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
11 hours ago, NotImportant said:

Bakarada cennet olarak kulanılan kısım :  الْجَنَّةَ  (cennet) (ing: paradise)

Şuarada iddia ettiğin cennet kısmı مِنْ جَنَّاتٍ وَعُيُونٍۙ   (Bahçeler ve çeşmeler) (ing: Of gardens and fountains)

Belli ki bir halt bilmiyorsun.  Bari ayetleri çarpıtma.

Ayetlerin Arapçasına baktığında cennet kelimesini göreceksin orada. 

10 yaşındaki bir çocuk Kuran'a sadece bir dakikasını ayırıp cennet kelimesinin bahçe olarak kullanıldığını anlayabilir.

Fakat bunu bile yapamıyorsun.

Araştırma yok, sorgulama yeteneğin yok.

Ateizm sizi kör etmiş..

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, ANTİATEİST yazdı:

10 yaşındaki bir çocuk Kuran'a sadece bir dakikasını ayırıp cennet kelimesinin bahçe olarak kullanıldığını anlayabilir.

Ateizm sizi kör etmiş..

Sen bizi gerizekalı sanıyorsun da cennetin ne olduğunu öğretmeye çalışıyorsun. Kuran'da cennet düşülmesi mümkün olan, içine şeytanın girebildiği, her türlü nimetin olduğu, ütopik bir yerdir. Sen kimi kandırmaya çalışıyorsun ,ayrıca evrim Muhammedi bir teori değildir evrimin kökeni Eski Yunan'a dayanır ve onlar putperestti şimdi saçmala bakalım ne saçmalayacaksın daha.

tarihinde Ateist Teolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
2 saat önce, ANTİATEİST yazdı:

Ateizm sizi kör etmiş..

Madem öyle kullanılıyor neden yazımı farklı ayrıca mantıklı olan bahçe ve çelme olması değil midir ? Madem firavundan bahsediyoruz. Durumu mantıksız kılmak için cennet anlamını kullanıyorsun ama gittiğin yol mantıksız bir çıkarım oluşturuyor. Hiç bir tercüme de cennet olarak çevrilmemiş. Yazım şekli farklı ve firavunun cennetle bir alakası olamaz. Tüm ispatlar yanıldığını gösteriyor. Bunun dışında musa - firavun hikayesinin devamlılığı açısından da cennet anlamı olmaması gerekir. Bilmiyorum hoş kuranı okudun mu

Birde araştırma yok diyor utanmaz :lol:

Sitelerde Paylaş

Allah sizi hakkaten ibretlik olsun diye yaratmış. :)

Durumu mantıksız kılmak için Firavun ayetinde cennet var diyorsun. Yalan mı söylüyorum peki ? Ayette cennet ifadesi mevcut.

Madem mantığa akla bu kadar önem veriyorsun, Cennette şeytanın olmasını neden normal karşılıyorsun :)

Ayetlerin tamamında bahçe cennet olarak yazılıyor. Yazım şekli farklı filan değil. Cennet ve cennetler..

Adem bu dünyada yaşamıştır. Cennette değil.

Kuran her konuda olduğu gibi bu konuda da gelenekçilerin iddialarını geçersiz kılıyor.

Bunları sana ben öğretiyorum. Aşağıladığın Müslümanlar sana ders veriyor burada.

Sonra gelip pişkince araştırma yaptım diyorsun hala.

Utanmanız yok mu sizi ?

Selam.

tarihinde ANTİATEİST tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, ANTİATEİST yazdı:

Durumu mantıksız kılmak için Firavun ayetinde cennet var diyorsun. Yalan mı söylüyorum peki ? Ayette cennet ifadesi mevcut.

Madem mantığa akla bu kadar önem veriyorsun, Cennette şeytanın olmasını neden normal karşılıyorsun :)

Ayetlerin tamamında bahçe cennet olarak yazılıyor. Yazım şekli farklı filan değil. Cennet ve cennetler..

Bunları sana ben öğretiyorum. Aşağıladığın Müslümanlar sana ders veriyor burada.

Utanmanız yok mu sizi ?

Selam.

Cennette şeytanın olması Kuran'ın yazarlarının kafa karışıklığı yaşadığını gösteriyor ayrıca ikinci bir ihtimal daha var ki daha makul şeytan aslında düşmüş bir melek olduğu için cin ve melek kavramının anlamı İslam literatüründe cinin düşmüş melekler anlamında kullanılmış olmasından dolayı farklı olduğu  içi şeytan düşmüş melek oluyor. Yani şeytan düşmeden önce kibirlenmiş sonra cennetten düşürülmüş bir melektir. Tabi sen ne dinler tarihi ne mitoloji en matematik ne numeroloji ne diğer Kutsal Kitaplar ne teoloji bildiğin için bu kadar aptalca suçlamalar yapman normal. Yüzüne vurmak lazım senin bu salaklıklarını. 

İlk ihtimal Kuran yazarları düşmüş melek ve melek ayrımını tam oturtamadılar bu yüzden şeytan kötü olduğu halde cennete girebildi.

İkinci ihtimal Kuran yazarları cinden her bahsettiğinde düşmüş meleklerden bahsediyordu ki bu da yüksek bir ihtimaldir. Çünkü Hristiyan mitolojisine göre şeytan kendi yanındaki meleklerin 3'te birine denk gelen kankalarıyla cennetten düştü. meleklerin 3'te 1'i şeytanı seçti.

tarihinde Ateist Teolog tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
4 dakika önce, ANTİATEİST yazdı:

Ayetlerde anlatılanı çarptırmak için Kuran dışı kaynaklara yönelmeniz (19 dahil) ne acı bir durum.

Ohoooo  ya sanki Kuran tarihinden kopuk bir metin bu yorumları görünce insanın umudu kırılıyor bu zihniyeti hakkaten değiştirmek imkansız.

Sitelerde Paylaş
7 minutes ago, ANTİATEİST said:

Ayetlerde anlatılanı çarptırmak için Kuran dışı kaynaklara yönelmeniz (19 dahil) ne acı bir durum.

Muhammed'in kaç tanesi karısı ve cariyesi vardı Kuran'a göre? Aşağıdaki ayetten tam sayı anlaşılmıyor ama bayağı çok gibi duruyor, 19 karısı ve 19 cariyesi olabilir mi? 19'a göre öyle olması lazım.

Ahzab/50. Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları (cariyeler); seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helâl kıldık. Ayrıca, diğer mü’minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber’e bağışlayan, Peygamber’in de kendisini nikâhlamak istediği herhangi bir mü’min kadını da (sana helâl kıldık.) Mü’minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, ANTİATEİST yazdı:

Adem bu dünyada yaşamıştır. Cennette değil.

Kuran her konuda olduğu gibi bu konuda da gelenekçilerin iddialarını geçersiz kılıyor.

Utanmanız yok mu sizi ?

Selam.

Hala yazılışları aynı diyor ya, adama bak... 

Gözünün içine içine soktum yazım farkını. Hala kalkmış bahçe cennet olarak yazılmıştır diyor. Madem bahçe cennet olarak yazıldı, gerçekten cennet olarak yazılan şey ne o zaman cahil herif. 

Alıntı

Cennetten çıkarılmamış orada cennet yazmıyor. O kelime cennet değil. Anladın mı yok hala anlamadın mı ?

Sitelerde Paylaş
On 23.2.2017 at 19:19, ANTİATEİST said:

Merhaba arkadaşlar,

Youtube üzerinden kaliteli videolar paylaşan bir kanal tarafından Kuran ve Evrim konulu tarafsız güzel bir video hazırlanmış.

Faydalı olabileceği düşüncesiyle paylaşıyorum. Kanalın diğer videolarına da göz atabilirsiniz. Selamlar.

Edit: Videoda evrim güzel ve sade bir şekilde anlatılıyor. Evrim hakkında bilgi edinmek isteyenler de bu videodan faydalanabilir. 

Videoya dün biraz baktim ve aklima ilk gelen ayeti yazdim ama ne yazik görmezlikden gelindi.
Müslümanlarin bazen (islerine gelmeyen ayetler de oldugu gibi) görme özürlü olduklarini biliyorum. Ve bir daha deniyorum.

Ey insanlar! Doğrusu Biz sizleri bir erkekle bir dişiden yarattık. Sizi milletler ve kabileler haline koyduk ki birbirinizi kolayca tanıyasınız...  Hucurat-13
Homo Sapienslerin, kendilerinden önce ortaya cikmis olan Neandertaler ile ciflestikleri biliniyor!
Adem (ve esi) bir(er) Homo Sapiens mi?
Yoksa baska bir insan türü mü?

ALLAH'a göre İsa'nın örneği, Adem'in örneği gibidir; topraktan biçimlendirdikten sonra ona "Ol," dedi ve o da oldu.  Al Imran-59 
Videoda söylenenin aksine Adem ile Isayi diger insanlardan ayri kilan özellikleri “topraktan olmalari” degildir cünkü her insanda topraktaki ELEMENTLER bulunmaktadir. “OL” diyince olmalari ve babasiz olmalari onlarin özellikleridir.
Homo Sapiens veya hangi insan türü BABASIZ ortaya cikmistir?

İnsanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan, ondan da eşini yaratan, ikisinden pek çok erkek ve kadın üreten Rabbinizi dinleyin... Nisa-1
Hangi insan türünün eşi/dişisi erkekten olusmustur?

Sitelerde Paylaş
4 hours ago, NotImportant said:

Cennetten çıkarılmamış orada cennet yazmıyor. O kelime cennet değil. Anladın mı yok hala anlamadın mı ?

Peki o kelimeyi yazar mısın buraya ?? Yatarak olduğun yerden yorum yapılmaz. Herşeyi benden bekleme. Kelimenin Arapçasını buraya yaz.

2 hours ago, poiuz said:

Videoya dün biraz baktim ve aklima ilk gelen ayeti yazdim ama ne yazik görmezlikden gelindi.
Müslümanlarin bazen (islerine gelmeyen ayetler de oldugu gibi) görme özürlü olduklarini biliyorum. Ve bir daha deniyorum.

Ey insanlar! Doğrusu Biz sizleri bir erkekle bir dişiden yarattık. Sizi milletler ve kabileler haline koyduk ki birbirinizi kolayca tanıyasınız...  Hucurat-13
Homo Sapienslerin, kendilerinden önce ortaya cikmis olan Neandertaler ile ciflestikleri biliniyor!

ALLAH'a göre İsa'nın örneği, Adem'in örneği gibidir; topraktan biçimlendirdikten sonra ona "Ol," dedi ve o da oldu.  Al Imran-59 
Videoda söylenenin aksine Adem ile Isayi diger insanlardan ayri kilan özellikleri “topraktan olmalari” degildir cünkü her insanda topraktaki ELEMENTLER bulunmaktadir. “OL” diyince olmalari ve babasiz olmalari onlarin özellikleridir.

İnsanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan, ondan da eşini yaratan, ikisinden pek çok erkek ve kadın üreten Rabbinizi dinleyin... Nisa-1

Selam Poiuz, neyi nerede görmedim bilmiyorum, forumda birden fazla kişiyle uğraştığım için gözümden kaçmış olabilir. 

Kuran'ın hiç bir ayetinde Adem'in ilk insan olduğu yazmamakla birlikte Adem peygamberden önce insanların olduğunu söyleyen ayetler var. Öncelikle bunu bilmek gerekiyor.

Verdiğin ayeti yaratılış olarak yorumlamak dışında genel bir ifade olarak da yorumlanabilir.

Sende bir dişiden (anne) ve bir erkekten (baba) yaratıldın. 

Bu ayet önemli. Bu ayetin anlamsal bağı Kuran'a matematiksel olarak da yansıtılmış. 

Kuran'da Adem ve İsa 25'er defa geçiyor. Bu ayete kadar bile eşit sayıda 7şer kez Adem ve İsa ismi kullanılmış.

Yani belli ki kasıtlı yapılmış. Demek ki dikkat çekilmesi gereken bir durum var.

İsa babasız evet ama burada Meryem'in 9 aylık hamilelik süreci geçirdiğini görmezden gelmemek gerekiyor. 

Dahası burada senin dediğin gibi babalık değil topraktan yaratılma özelliğinin vurgulanması akla daha yatkın bir durum.

Çünkü insanlar İsa'ya tapıyor onu Tanrı olarak görüyorlardı. Allah ise burada İsa'nın da tıpkı Adem gibi topraktan yaratıldığını belirtiyor. 

Topraktan yaratılma ifadesinin mecazi anlamda kullanıldığını zaten Kuran'ın geneline ve bu ayete bakarak da anlıyoruz.

İnsanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan, ondan da eşini yaratan, ikisinden pek çok erkek ve kadın üreten Rabbinizi dinleyin... Nisa-1

Bu ifadenin aynısı şu ayette geçiyor:

O sizi bir tek nefisten yarattı. Ondan da eşini yarattı ki dinginlik bulsun. Eşine yaklaşınca, hafif bir yükle yüklendi ve onunla gezindi. Yükü ağırlaşınca her ikisi Rab'leri Allah'a: "Bize kusursuz bir çocuk verirsen şükredenlerden olacağız," diye yalvardılar. Onlara kusursuz bir çocuk verince, O'nun kendilerine verdiği bu hediyeyle ilgili olarak O'na ortaklar koşmaya başladılar. Allah onların ortak koştukları her şeyden çok yücedir. (Araf 189-190)

Bu iki ayette geçen "nefsi vahide" ifadesinin yine Adem olduğunu söylemek zorlama bir yorumdur. 

Zira Araf 189-190 ayetinde Adem'in çocuk isteyip sonra da Allah'a ortak koştuğuna dair bir ifade ortaya çıkıyor ki böyle bir şeyin olmadığını biliyoruz.

Nefs ifadesinin birçok anlamı var, tür olarakta kullanılıyor (nefsinizden peygamberler gönderdik), kişilik olarakta kullanılıyor. Hatta Allah için de kullanılıyor.

Anlayacağın Kuran'da evrim aleyhine bir ifade yok. 

Bu konuya yüzeysel değil derinden bakmamız gerekiyor. Gelenekçi bir kafayla yaklaşırsak Adem ve Havva hikayesini bulabiliriz.

Zaten Kuran'da evrim aleyhine apaçık bir ifade olsaydı islam alimleri çeşitli evrimsel teoriler üretmezler ve bunları okullarda okutmazlardı.

Sitelerde Paylaş
27 minutes ago, ANTİATEİST said:

Peki o kelimeyi yazar mısın buraya ?? Yatarak olduğun yerden yorum yapılmaz. Herşeyi benden bekleme. Kelimenin Arapçasını buraya yaz.

Selam Poiuz, neyi nerede görmedim bilmiyorum, forumda birden fazla kişiyle uğraştığım için gözümden kaçmış olabilir. 

Kuran'ın hiç bir ayetinde Adem'in ilk insan olduğu yazmamakla birlikte Adem peygamberden önce insanların olduğunu söyleyen ayetler var. Öncelikle bunu bilmek gerekiyor.

Verdiğin ayeti yaratılış olarak yorumlamak dışında genel bir ifade olarak da yorumlanabilir.

Sende bir dişiden (anne) ve bir erkekten (baba) yaratıldın. 

Bu ayet önemli. Bu ayetin anlamsal bağı Kuran'a matematiksel olarak da yansıtılmış. 

Kuran'da Adem ve İsa 25'er defa geçiyor. Bu ayete kadar bile eşit sayıda 7şer kez Adem ve İsa ismi kullanılmış.

Yani belli ki kasıtlı yapılmış. Demek ki dikkat çekilmesi gereken bir durum var.

İsa babasız evet ama burada Meryem'in 9 aylık hamilelik süreci geçirdiğini görmezden gelmemek gerekiyor. 

Dahası burada senin dediğin gibi babalık değil topraktan yaratılma özelliğinin vurgulanması akla daha yatkın bir durum.

Çünkü insanlar İsa'ya tapıyor onu Tanrı olarak görüyorlardı. Allah ise burada İsa'nın da tıpkı Adem gibi topraktan yaratıldığını belirtiyor. 

Topraktan yaratılma ifadesinin mecazi anlamda kullanıldığını zaten Kuran'ın geneline ve bu ayete bakarak da anlıyoruz.

Bu ifadenin aynısı şu ayette geçiyor:

O sizi bir tek nefisten yarattı. Ondan da eşini yarattı ki dinginlik bulsun. Eşine yaklaşınca, hafif bir yükle yüklendi ve onunla gezindi. Yükü ağırlaşınca her ikisi Rab'leri Allah'a: "Bize kusursuz bir çocuk verirsen şükredenlerden olacağız," diye yalvardılar. Onlara kusursuz bir çocuk verince, O'nun kendilerine verdiği bu hediyeyle ilgili olarak O'na ortaklar koşmaya başladılar. Allah onların ortak koştukları her şeyden çok yücedir. (Araf 189-190)

Bu iki ayette geçen "nefsi vahide" ifadesinin yine Adem olduğunu söylemek zorlama bir yorumdur. 

Zira Araf 189-190 ayetinde Adem'in çocuk isteyip sonra da Allah'a ortak koştuğuna dair bir ifade ortaya çıkıyor ki böyle bir şeyin olmadığını biliyoruz.

Nefs ifadesinin birçok anlamı var, tür olarakta kullanılıyor (nefsinizden peygamberler gönderdik), kişilik olarakta kullanılıyor. Hatta Allah için de kullanılıyor.

Anlayacağın Kuran'da evrim aleyhine bir ifade yok. 

Bu konuya yüzeysel değil derinden bakmamız gerekiyor. Gelenekçi bir kafayla yaklaşırsak Adem ve Havva hikayesini bulabiliriz.

Zaten Kuran'da evrim aleyhine apaçık bir ifade olsaydı islam alimleri çeşitli evrimsel teoriler üretmezler ve bunları okullarda okutmazlardı.

Neandertaller evrim,homo sapiensler de ol dedi oldu sonucu mu oluştu?

Bilgilerin ve bilimin içine sıçmak budur ..

Homo denisovalarda şeytan+ evrim işbirliği sonucu oluşmuş olabilir mi?

Ne dersin?

tarihinde Tremor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...