Jump to content

Kadinlar sadece vajina mi?

Recommended Posts

• İleti 170
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Avrat ve Avret kelimeleri Turkce'de her ne kadar iki farkli kelime gibi kullanilsada bu kelimelerin Arapca karsiligi tektir. Her iki kelimeninde kokeni Arapca "Awrat" sozcugudur.

Bakiniz İslam Hukukçusu Prof. Dr. Orhan Çeker konuya nasil aydinlik getiriyor;

Avret" kelimesi Türkçe’ye ses uyumu sebebiyle “avrat” diye geçmiştir. Dolayısıyla her ne kadar örfümüzde avrat kelimesi kaba bir anlamı çağrıştırsa da bu kelimeye böyle bir mana yüklenmesinde hiç de haklı değiliz. “Avret” dolayısıyla Türkçe ifadesiyle “avrat” her zaman için örtülmesi gereken muhterem, saygıdeğer, muhafazaya değer bir mana taşır. Yani bu kelimeyi örfteki kaba manasında kullanmanın böyle uygun olmayan bir durumu söz konusudur. Kadına “avret” dendiğine göre bu kelimeden şunu anlıyoruz; kadınların neredeyse her tarafı örtülmesi gerekiyor. Her tarafı örtülmesi gerektiği için de zaten avrat kullanılmıştır."

Kaynak= Cemaat haber

Yani sonuc olarak diyebiliriz ki Arap kulturunde kadinlar birer vajinadir. O yuzden tepeden tirnaga her taraflarini ortunmelidirler.

Yani aslında huri, tamamen haksız değil.Koskoca bir prof böyle dangalakça açıklama yapmış. Huri de onun bu açıklamasına dayanarak eleştirilerini sunmuş.

Övünmek gibi olmasın ama müslümanların yüz karası bu din baronlarının yanlışlarını düzeltmek bile biz ateistlere düşüyor.

Nûr 58

(Medenî 102) Ey müminler! Ellerinizin altında bulunan (köle ve cariyeleriniz) ve içinizden henüz ergenlik çağına girmemiş olanlar, sabah namazından önce, öğle vakti ve yatsı namazından sonra (yanınıza gireceklerinde) sizden üç defa izin istesinler. Bunlar,çıplak halde bulunabileceğiniz üç vakittir. Bu vakitlerin dışında ne sizin için ne de onlar için bir mahzur yoktur. Birbirinizin yanına girip çıkabilirsiniz. İşte Allah ayetleri size böyle açıklar. Allah, (her şeyi) bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

58. Ya eyyühellezıne amenu li yeste'zinkümüllezıne meleket eymaüküm vellezıne lem yeblüğul hulüme minküm selase merratv min kabli salatil fecri ve hıyne tedaune siyabeküm minez zahırati ve mim ba'di salatil ışa'i selasü avratin leküm leyse aleyküm ve la aleyhim cünahum ba'dehünn tavvafune aleyküm ba'duküm ala ba'd kezalike yübeyyinüllahü lekümül ayat vallahü alımün hakım

Bakın bu ayette bırakın insanları,kuran bu üç vakte avrat diyor.Yani soyunma vakitleri.

Sitelerde Paylaş

NUR

(58) Ya eyyühellezıne amenu li yeste'zinkümüllezıne meleket eymaüküm vellezıne lem yeblüğul hulüme minküm selase merratv min kabli salatil fecri ve hıyne tedaune siyabeküm minez zahırati ve mim ba'di salatil ışa'i selasü avratil leküm leyse aleyküm ve la aleyhim cünahum ba'dehünn tavvafune aleyküm ba'duküm ala ba'd kezalike yübeyyinüllahü lekümül ayat vallahü alımün hakım

Sitelerde Paylaş

Benim bu konuyu acmamdaki neden, Kuran'in kadinlara avrat diye hitap edip etmedigi degil..

Konuyu acmamda ki neden Turkce'de iki farkli anlamda kullanilan avrat ve avret kelimelerinin aslinda arapca tek bir kelimeden turedigi..

Arapca kadin kelimesi yani avrat hem kadin anlamindadir ve hemde cinsel organ..

Aksini iddia eden savundugumu curutsun bende ozur dileyecegim..

Sitelerde Paylaş
kuran erkeği mi mal gibi görüyor öyleyse?

Bundan şüphen mi vardı?

Evet 3:14'te net şekilde meta demiş işte..Oğullara da meta demiş..

Neyse Huri'nin konuya dönersek,

Türkçe'deki AVRAT kelimesinin kökeni Arapça'daki AVRET kelimesi mi?

Ve yine türkçeye göre Kadın kocasına avradım diyebiliyor mu?

Sitelerde Paylaş
Benim bu konuyu acmamdaki neden, Kuran'in kadinlara avrat diye hitap edip etmedigi degil..

Konuyu acmamda ki neden Turkce'de iki farkli anlamda kullanilan avrat ve avret kelimelerinin aslinda arapca tek bir kelimeden turedigi..

Arapca kadin kelimesi yani avrat hem kadin anlamindadir ve hemde cinsel organ..

Aksini iddia eden savundugumu curutsun bende ozur dileyecegim..

huri,arkadaşım daha öncre aaçıkladım ama hala ısrar ediyorsun.Arapça avrat,kadın demek değildir.Cinsel organda değildir.

Avrat arapçada,soyunuk anlamındadır. Bunula ilgili ayeti verdim.Avrat kelimesi birde arapçada mecazi anlamda soyunuk olarakta kullanılır. Örneğin türkçece banka soygunu gibi.

Ahzâb 13 Onlardan bir gurup da demişti ki: Ey Yesribliler (Medineliler)! Artık sizin için durmanın sırası değil, haydi dönün! İçlerinden bir kısmı ise: Gerçekten evlerimiz emniyette değil, diyerek Peygamber'den izin istiyordu; oysa evleri tehlikede değildi, sadece kaçmayı arzuluyorlardı.

mealciler bu ayetteki avrat kelimelerini emniyet olarak çevirmiler ama sonuçta anlam olarak aynı kapıya çıkıyor

13. Ve iz kalet taifetüm minhüm ya ehle yesribe la mükame leküm farciu ve yeste'zinü ferıkum minhümün nebiyye yekulune inne büyutena avratün ve ma hiye bi avrat iy yürıdune illa firara

Ahzâb 13 Onlardan bir gurup da demişti ki: Ey Yesribliler (Medineliler)! Artık sizin için durmanın sırası değil, haydi dönün! İçlerinden bir kısmı ise: Gerçekten evlerimiz açıktır, diyerek Peygamber'den izin istiyordu; oysa evleri açık değildi, sadece kaçmayı arzuluyorlardı.

Sitelerde Paylaş
Avrat ve Avret kelimeleri Turkce'de her ne kadar iki farkli kelime gibi kullanilsada bu kelimelerin Arapca karsiligi tektir. Her iki kelimeninde kokeni Arapca "Awrat" sozcugudur.

Bakiniz İslam Hukukçusu Prof. Dr. Orhan Çeker konuya nasil aydinlik getiriyor;

"Avret" kelimesi Türkçe’ye ses uyumu sebebiyle “avrat” diye geçmiştir. Dolayısıyla her ne kadar örfümüzde avrat kelimesi kaba bir anlamı çağrıştırsa da bu kelimeye böyle bir mana yüklenmesinde hiç de haklı değiliz. “Avret” dolayısıyla Türkçe ifadesiyle “avrat” her zaman için örtülmesi gereken muhterem, saygıdeğer, muhafazaya değer bir mana taşır. Yani bu kelimeyi örfteki kaba manasında kullanmanın böyle uygun olmayan bir durumu söz konusudur. Kadına “avret” dendiğine göre bu kelimeden şunu anlıyoruz; kadınların neredeyse her tarafı örtülmesi gerekiyor. Her tarafı örtülmesi gerektiği için de zaten avrat kullanılmıştır."

Kaynak= Cemaat haber

Yani sonuc olarak diyebiliriz ki Arap kulturunde kadinlar birer vajinadir. O yuzden tepeden tirnaga her taraflarini ortunmelidirler.

Actigim konu bir kere direk kuran ile ilgili degildir..(ilk mesajimi tekrar okuyunuz)

Arabin kulturunu kendi kulturune secmis insanlara "avrat" kelimesinin kokeni ve cirkinligi hakkinda bilgi vermek istedim ve cokta basarili oldum...

iddia ediyorum, arapca'da kadin ve cinsel organ anlamindaki avrat kelimesi bir degildir, farkli kelimelerdir diyenler iddiami curutsun..

Sitelerde Paylaş

Avrat kelimesi Arapca "ayn-vav-ra" kokunden turemistir. Fiili olarak "avira" seklinde kullanilir ve Turkce "tek gozu kor" anlamindadir. Bu kokten tureyen diger sozcuklere ornek ise hatali, kusur anlamindaki "avar" ve tek gozlu anlamindaki "avar" kelimeleridir.

Bu demektir ki Arapca "kadin" anlaminda olan "avrat" kelimesinin kokeni bile "kusurlu" anlamina gelmektedir. Resulallah kuranda bir cok kere kadinlara "avrat" diye hitap etmistir. Sadece bu ornekten bile Islam'in kadina bakis acisini anlayabilmekteyiz.

Sitelerde Paylaş
Profosorun dedigi;

"Kadına ?avret? dendiğine göre bu kelimeden şunu anlıyoruz; kadınların neredeyse her tarafı örtülmesi gerekiyor. Her tarafı örtülmesi gerektiği için de zaten avrat kullanılmıştır."

o prof işkembeden sallamış bence.

tarihinde jadı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

http://www.cevaplar.org/index.php?khide=vi...mp;yazi_id=5903

Orhan Çeker'in konuyla ilgili yazısı bu linkte var..

Sexy Huri olayı kendi işine geldiği gibi anlamaya çalışmış...Ve kadın sadece vajina mıdır diye işgüzarlık yapıyor..

Erkeğin de açık olmaması gereken yerleri var demiş adam..

Avret kelimesi bir cinsiyete atıf değil açık olmaması gereken edep bölgelerine atıftan başka birşey değildir..

Sitelerde Paylaş
ben kuranda en az 10-15 ayetten kontrol ettim kadınlardan nisa diye bahsetmiş.

Kadın avrattır. (Evden) dışarı çıkınca, Şeytan onu bekliyor.

(Gazali, "İhy'a 'Ulum ed-Din", Dar al-Kutub al-'Elmeyah, Beyrut, Cilt II, Kitab Adab al-Nikah, s. 65)

Ali, Resullullah'ın şöyle konuştuğunu rivayet etti: "Kadının on tane avratı vardır. Evlenince kocası onun bir tanesini örtüyor. Ölünce de, mezar on tanesini örtüyor".

(Kanz-el-'Ummal, cilt 22, hadis 858)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...