Jump to content

TEMEL FİZİKSEL SABİTLER NELERDİR?

Recommended Posts

Fiziksel sabitlerin listesi için aşağıdaki adrese bakabilirsiniz..

http://www.ebyte.it/library/educards/const...icsAndMath.html

Fiziksel sabitler zamanla değişmişler midir?

Örneğin ışık hızı, elektronun kütlesi, elektronlar arasındaki elektrik ve çekim güçlerinin oranı, gravitasyon sabiti ve diğerleri zamanla değişmiş olabilirler mi?

Yoksa Big Bang'den beri hiç değişmemişler midir?

Çekim gücü elekromanyetik güçten 10^40 kere daha zayıftır.

Neden bu kadar zayıftır?

O kadar zayıftır ki, yerde duran ve dünyanın çekim gücü ile kendine doğru çektiği bir demir parçasını, bir miknatısla yerinden oynatmak sorun değildir.

Bu konuya dikkati ilk çeken Dirac değilse bile, bu konudaki ilk spekülasyon ondan gelmiştir. Dirac aradaki farkın atomik ünite olarak yaklaşık evrenin yaşı kadar olduğuna dikketi çekmiş ve fiziksel sabitlerin zamanla değişebileceğini ihsas etmiştir.

Superstring gibi başka kuramlar ve modeller de onların değişebileceğini kurgulamaktadır.

Fiziksel sabitlerin zamanla değişip değişmediklerini araştıran bazı yöntemler vardır.

Uzak yıldız ve quasar'lardan gelen ışıkların tayfı, radyoaktif materyellerin oranları, planetlerin çapları ve atalet momentumları ile ilgili ölçmeler, soluk yıldızların parlaklıklarındaki anomaliler, güneş tutulması onlardan bazılarıdır.

Bunlar arasında ilginç bir doğal laboratuvar vardır.

Gabon'da depolanan uranyum, 1,8 milyar yıldır doğal bir nükleer reaktör gibi davranmaktadır.

Orada gözlemlenen fission ürünlerinin izotoplarının yakından incelenmesi ile, geçmişte ve günümüzde bu sürecin değişip değişmediği anlaşılabilir.

Şimdiye kadar yapılan araştırmaların hiç birinde fiziksel sabitlerin zamanla değiştiğine dair bir gözlem yapılmamıştır.

Temel sabitler gerçekten temeldirler...

Selamlar....

HACI

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Bilim adamları fiziksel sabitleri her zaman kontrol ederler.Bundaki amaç, sabitin değerinin değişip değişmediğini test etmekten çok, daha kesin değerini bulmaktır.Eğer ışık hızını ölçmek için daha önce kullanılan teknikten daha iyi bir tekniğimiz yoksa tekrar ölçmek için bir nedenimiz yoktur.Bununla beraber ışık hızını bilinenden daha farklı bir değerde ölçtüyseniz büyük bir olasılıkla ışık hızının değiştiğini söylemekten çok, ölçüm tekniğinizin hatalı olduğundan söz edebiliriz. Çok kesin ölçüm teknikleri oldukça karmaşıktır ve her aşamada kontrol gerektirir.

Bununla beraber fizikci Paul A. M. Dirac parçacıklar arası çekim kuvveti sabiti olan G nin big-bang den bu yana zamanla değiştiğini öngördü. Dirac 'ın teorisine göre 10 milyar yıl önce çekim kuvvetinin değeri günümüzdekinin iki katı idi.Bu azalmayı bilim adamları özel bir testle sınadılar.Ayın dünyaya olan uzaklığı gel-git etkisinden dolayı gittikçe artmaktadır.Eğer G(gravity) zamanla azalıyorsa gel-git etkisi dışında ay bilinen teoriden farklı olarak daha fazla uzaklaşmalı idi.Ancak Apollo astronotlarının lazer sinyalleri ile yaptıkları çok kesin ölçümler Dirac teorisinin belirtiği gibi G deki bir küçülmeyi doğrulamıyor. ALINTIDIR.

Sürekli genişleyen bir evrende temel fiziksel sabitlerin hiç değişmemesi söz konusu. Tabii tespitler doğru ise. Genişleme big bang ten beri sürüyor teorik olarak. Ama sabitler değişmiyor. Evreni hem genişleyen bir yapı hemde sabitleri kararlı yapan şey nedir, merak etmemek elde değil. Ancak o kadar çok bilinmeyen varki elimizde, bu kadar bilinmeyen ile çok bilinmeyenli denklem olan evreni çözemiyoruz.

Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...

Belki de 4 temel kuvvetin tek bir kuvvet olduğu kadim zamanlarda (muhtemelen bir kaç bin planck zamanı süresince) temel sabitler farklıydı. Çünkü o aşamada evren şimdiki aşamadaki evrenin kanunlarına hiç uymuyor. En azından gravitasyon sabiti gibi bazı sabitler şimdiki değerlerinden farklı olabilir.

Sitelerde Paylaş

Evrende, her şeyin değişeceğine, hiçbir şeyin sabit kalmayacağına ilişkin iletim silinmiş.

proton bile bir süre sonra bozunur. Maddenin 4. boyutu hareket, sabite ve sabitliğe izin vermez.

bizim sabit dediğimiz şeyler ya önkabule dayanır veya değişim çok uzun zaman aralıklarında olduğu için sabit zannederiz.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Evrende, her şeyin değişeceğine, hiçbir şeyin sabit kalmayacağına ilişkin iletim silinmiş.

proton bile bir süre sonra bozunur. Maddenin 4. boyutu hareket, sabite ve sabitliğe izin vermez.

bizim sabit dediğimiz şeyler ya önkabule dayanır veya değişim çok uzun zaman aralıklarında olduğu için sabit zannederiz.

Sevgiler.

Evrende çok şey değişir ama herşey değişmez.

Proton çözünmez.

Temel fiziksel sabitler değişmez.

Biz böyle bir evrende yaşıyoruz. Bizi kendi aklınıza uygun bir evrende yaşatamazsınız.

Delil gösterin bize.. Gösteremezseniz bu görüşleriniz yanlış demektir.

Sitelerde Paylaş
Evrende çok şey değişir ama herşey değişmez.

Proton çözünmez.

Temel fiziksel sabitler değişmez.

Biz böyle bir evrende yaşıyoruz. Bizi kendi aklınıza uygun bir evrende yaşatamazsınız.

Delil gösterin bize.. Gösteremezseniz bu görüşleriniz yanlış demektir.

Her şey değişir.

Nedeni maddenin bir boyutunun hareket olmasıdır. Hareketsiz madde yoktur. Hareket zaten değişim demektir.

Sabit fikirler de değişir.

Temel fiziksel sabitlerin değişmezliği konusunda sabit fikirliysen. Niçin açtın bu başlığı.

Protonun bilmemkaç milyar yılda çözüneceğine ilişkin iddiayı ben senden öğrendim. Şimdi de çözünmez diyorsun.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Her şey değişir.

Nedeni maddenin bir boyutunun hareket olmasıdır. Hareketsiz madde yoktur. Hareket zaten değişim demektir.

Sabit fikirler de değişir.

Temel fiziksel sabitlerin değişmezliği konusunda sabit fikirliysen. Niçin açtın bu başlığı.

Protonun bilmemkaç milyar yılda çözüneceğine ilişkin iddiayı ben senden öğrendim. Şimdi de çözünmez diyorsun.

Sevgiler.

Ben protonun çözüneceğini söylemedim. Öyle bir iddiadan bahsetmişimdir.

Herşey değişir elbette. Ona itirazım yok.

Ama temel fiziksel sabitlerin şimdiye kadar değişmediği konusunda genel bir konsensus var.

Eğer proton veya elektronların ya da elementer parçacıkların nitelikleri değişemezse, temel fizik sabitleri de değişemez.

Ama onların çeşitli şekillerde bir araya geldiği madde değişebilir.

Hatta belki de değişmiştir. Karanlık maddenin bilinen maddeden daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Ama karanlık maddenin doğası hakkında bilinen hiçbir şey yok, onun çekim kuvvetine tabi olması dışında.

Evren zaten sürekli bir değişim içinde.

Şu ana kadar değişmeyen yalnız temel fiziksel sabitler.

Tabii sorun onların ilerde değişip değişmeyeceği.

Şimdiye kadar değişmedilerse ilerde de değişmezler diyebiliriz. Ama ilerde değişen koşullar onları değiştirebilir mi sorusunu tam olarak yanıtlayamayız.

Benim bu konuda sabit bir fikrim yok.

Ama senin var gibi. Herşey değişince temel fiziksel sabitler de değişir diyorsun. Bunun delili yok.

Delil gösterirsen veya mantıklı bir açıklama yaparsan ben onları hemen kabul ederim.

Sitelerde Paylaş

Değişimin mantıklı açıklamasını yaptım da. Temel fizik sabitlerinin değişmediğine ilişkin yapacağım örnekleme, sınırlı ömrümüz karsışında yetersiz kalır.

Değişmezlik madde davranışlarındaki benzerlikten türetilebilir.

Fizik yasaları gibi.

Bilindik maddeler, aynı ortam şartlarında aynı tepkileri verir. Bu aynı tepkilere değişmezlik diyorsak değişmezlik söz konusu edilebilir. Benzer ortam ve şartlar oluşturulabilir, ancak aynı ortam ve şartların oluşturulması mümkün değildir. Çünkü işin içine zaman girer ve zamanın tersinmezliği aynılığı dışlar. Sıradaki benzer hareket, kendinden öncekinin aynısı olamaz, aradan zaman geçmiştir.

Ayrıca temel fizik sabitleri dediklerimizin, maddenin diğer özelliklerinden farkı yoktur. Bizlerin saptadığı zamansal, mekansal, hareketsel boyutlar ve birimlerdir. Bunları yapıtaşı kabul edip, değişmezliği üzerinden evreni inşa edebiliriz. Ama bu sabitlerdeki en küçük sapmalar, karşımıza bambaşka evrenler çıkarabilir.

Özetle; maddede değişim esastır. değişim maddenin varoluş biçimlerindendir. Nereye varılacağı bilinmeden sürer gider.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Dikkatinizi çekmemiş.

Fiziksel sabitlerin hepsinin biriminde direk yada dolaylı zaman skaler büyüklüğü var.

Burada yapılan şu: Zamanla, zaman temel birimli doğa sabitlerinin değişip değişmediği sorgulanıyor.

Hem zeminde zaman var hem de zamanın akışında bunlar değişir mi diye düşünülmüş, araştırılmış, bir şey gözlemlenmemiş. Aksine değişmediğine dair gözlemler çoklukta.

Aslında mantıken kesinlikle zamanla bu constant lar değişmez. Sebebi bir dt zaman dilimiyle tanımladığın (ilişkilendirip oranladığın) sabitlerin dt lerin toplamında farklılaşmasının imkansız oluşudur.

Zaman adını koyduğumuz maddenin etkileşim davranışı; her zaman direk olarak belli birkaç kuvvetle veya bu kuvvetlerin dolaylı etkileriyle zaruri olarak; kaosları ve düzenleri arka arkaya diziyor.

Sabit değişmeyen bir kaç kural, piramitin en alt, ilkel, temel katmanı olarak üst katmanlarda giderek komplekslik, karmaşıklık kazanarak; bazen bir güneş, bazen bir yunus, bazen bir insan olarak varlık sahnesinde kendini izliyor.

Sitelerde Paylaş

Şair "her şey değişip akmada, bu hal beni hayran bırakmada" dese de Drekinci'nin söylediğinin aksine her şeyin değişmeyeceğini düşünüyorum, proton bozunsa bile quark bozunmaz, elektron ve diğer elemanter parçacıklar bozunmaz. Dolayısıyla bazı şeyler değişmez. Fizik kanunlarının bir kısmı da evrenin açık, düz ya da kapalı olmasına göre ileride değişebilir yani kapalı evrende dört temel kuvvetin tek bir kuvvet olacağı bir an oluşabilir ve bu da bazı sabitleri değiştirebilir.

Sitelerde Paylaş

Bu konuların doğasını anlamak için maddenin olabildiğince küçük yapı taşlarına kadar gitmemiz lazım.

Sonuçta temel fiziksel sabitler de madde.

Benim kendi teorim aşağılarda çok tuhaf yapıların olduğu.

Hatta mesafeleri ortadan kaldıran yapılar.

Bir V harfi düşünün mesela.

Bu V harfinin uç çatallarından birinde dünya olsun diğer uç çatalında galaksinin merkezi.

Bizim bulunduğumuz maddi ortamda maalesef bu iki uç çatal arasında mesafe oluşuyor.

Ancak madde bütünlüğünde altlara inince (yani V harfinin birleştiği noktaya doğru) ben bu mesafenin düştüğünü hatta hiç olmadığını düşünüyorum (tabi bu biraz da inanç içeriyor).

Quantumun da altına inince karşılaşacağımız madde birimleri çözüm olacaktır.

İşte şimdiki fiziksel sabitler Quantumun da derinlerdeki madde birimlerinin davranışıyla alakalı.

Onların birbirleriyle olan etkileşimiyle alakalı.

Fiziksel sabitlerin değişip değişemeyecekleri onların doğasını anlayıp deneyimlediğimizde ortaya çıkacaktır (ancak genel madde davranışına bakılırsa sürekli sabit kalma diye bir şey olmadığından, değişeceğini düşünüyorum ben)

Sitelerde Paylaş

Bu konuların doğasını anlamak için maddenin olabildiğince küçük yapı taşlarına kadar gitmemiz lazım.

Sonuçta temel fiziksel sabitler de madde.

Benim kendi teorim aşağılarda çok tuhaf yapıların olduğu.

Hatta mesafeleri ortadan kaldıran yapılar.

Bir V harfi düşünün mesela.

Bu V harfinin uç çatallarından birinde dünya olsun diğer uç çatalında galaksinin merkezi.

Bizim bulunduğumuz maddi ortamda maalesef bu iki uç çatal arasında mesafe oluşuyor.

Ancak madde bütünlüğünde altlara inince (yani V harfinin birleştiği noktaya doğru) ben bu mesafenin düştüğünü hatta hiç olmadığını düşünüyorum (tabi bu biraz da inanç içeriyor).

Quantumun da altına inince karşılaşacağımız madde birimleri çözüm olacaktır.

İşte şimdiki fiziksel sabitler Quantumun da derinlerdeki madde birimlerinin davranışıyla alakalı.

Onların birbirleriyle olan etkileşimiyle alakalı.

Fiziksel sabitlerin değişip değişemeyecekleri onların doğasını anlayıp deneyimlediğimizde ortaya çıkacaktır (ancak genel madde davranışına bakılırsa sürekli sabit kalma diye bir şey olmadığından, değişeceğini düşünüyorum ben)

Benim bildigim en kucuk mesafenin planck uzunlugu oldugu 10 uzeri -40 metre gibi birsey. Eger yanilmiyorsam bu teorik bir limit.

Sitelerde Paylaş

Fiziksel sabitler degisiyor gibi gorunuyor.

Evrenin yasi 15 milyar isik yili olmasina ragmen genisligi 90 milyar isik yili. (rakamlardan 100% emin degilim ama yakin olmasi lazim).

Eger isik hizi asilamiyorsa bu durum isik hizinin evrenin erken safhalarinda daha hizli oldugunu gosterir diye dusunuyorum.

Sitelerde Paylaş
  • 4 years later...

planck-olcegi-2-bilimfilicom.jpg

Temel Planck birimlerinin boyutları; uzunluk, kütle, sıcaklık, zaman ve yük. Planck birimleri, belli bir prototip nesneye veya parçacığa değil, sadece boş uzayın özelliklerine dayanır. Bu birimlerin tanım gereği 1’e normalize ettikleri evrensel sabitler şunlar: Işığın boşluktaki hızı (c), kütleçekimsel sabit (G), indirgenmiş Planck sabiti (ħ), Coulomb sabiti (1/4πε0) ve Boltzmann sabiti (kB). Özel görelilik için c, genel görelilik için G, kuantum mekaniği için ħ, elektromanyetizma için ε0 ve sıcaklık kavramı (istatistiksel mekanik ve termodinamik) için kB olmak üzere, bu sabitlerin her biri, temel bir fizik kuramı ya da kavramı ile ilişkilidir. Doğada bulunan sadece beş sabiti kullanarak (ışığın hızı ve kütleçekimsel sabit dahil), herkes aynı noktaya varabilirdi. Siz, ben ve hatta başka gökadalarda yaşayan birileri bile bu Planck birimlerini elde edebilirdi. Çünkü Planck birimleri cinsinden yazıldıklarında, bu beş temel sabitin değeri 1 oluyordu. Planck ölçeği bir dizi evrensel sabitten yola çıkarak ortaya konmuştu. 

tarihinde Engse Hohol tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...