Jump to content

Katırın varlık sebebi?

Recommended Posts

Canlılarda doğal seçilimle kazanılmış yalıtım mekanizmaları vardır. Farklı türlerle çiftleşmelerini önleyen iç mekanizmaları iç güdüleri vardır.

Bunun yararlarından biride şudur; Ebeveynler için kısır yani verimsiz yavru doğurmak zaman ve enerji kaybıdır. O yüzden türdeşlerini tanımak

için bir takım işaretler geliştirmişlerdir. Renklerinden, seslerinden, davranışlarından özelliklede kokularından bu tanıma işlemini gerçekleştirirler.

Çevremizde sık gördüğümüz eşek ve atın çiftleşmesiyle meydana gelen katırlar melezdir, kısırdır. Yavrulayamaz, genlerini devam ettiremez.

Bu durumu bilen, yalıtım mekanizmasına sahip olan eşek ve atın çiftleşmesinin nedeni nedir? Bencil genlere zarar veren bu zaman ve enerji

kaybının nedini bir garip fantazi midir yoksa mükemmel olmayan basit biyolojik yasaların düzensizliği mi? Yoksa mecburiyet ve imkansızlık

yüzünden oynanan bir şans oyunu mu?

Konuyla alakalı olmasada bu durum dandik tasarım örneklerine dahildir. Konuyla ilgili fikirlerinizi almak istiyorum..

NOT= Bu çiftleşmeye erkeğin zorlamasının (tecavüz) sebeb olduğu akıllara gelebilir onun için bir ilave yapalım. Genelde erkek eşek ile dişi atın çiftleştiği

gözlemlenmiştir yani attan küçük ve güçsüz olan erkek eşek baskı uygulayamaz bu da durumun biraz gönül işi olduğunu gösterir.

Sitelerde Paylaş

Katır için melez değil de hibrid terimi kullanılır.

Ve sanılanın aksine doğada çoğu bitki, onbinlerce hibrid canlı vardır.

Ayrıca yine sanılanın aksine onlar yine hibrid olarak çoğalıp, türlerini devam ettirirler.

İki farklı hayvan türünün çifleşmesi çoğu kere ürün vermez. Çünkü aradaki kromozom sayısı farkı mitoz bölünmenin düzenli olmasını önler ve çoğu kere embryo oluşamaz, oluşan embryo da canlı değildir.

Ama bazan hibrid bir yaratık ortaya çıkar ve neslini sürdürür.

Amerika kıtasındaki kırmızı kurt gibi. Baba kurttur anne ise çakal gibi bir hayvandır. Ortaya çıkan kırmızı kurtlar aralarında çiftleşerek nesillerini sürdürürler.

At, eşek veya bir başka katırla çiftleşen katır çok ender doğurur.

Ve daha da ender olarak (büyük bir istisna olarak) doğan yavru canlılıdır.

Ama o bir katır değildir. Ya bir attır ya da bir eşek.

Katır neslini devam ettiremeyen bir hibrid hayvandır.

Ama yukarda da değindiğimiz gibi doğada neslini idame ettiren, çoğu bitki, onbinlerce hibrid canlı vardır.

Sitelerde Paylaş

Canlılarda doğal seçilimle kazanılmış yalıtım mekanizmaları vardır. Farklı türlerle çiftleşmelerini önleyen iç mekanizmaları iç güdüleri vardır.

Bunun yararlarından biride şudur; Ebeveynler için kısır yani verimsiz yavru doğurmak zaman ve enerji kaybıdır. O yüzden türdeşlerini tanımak

için bir takım işaretler geliştirmişlerdir. Renklerinden, seslerinden, davranışlarından özelliklede kokularından bu tanıma işlemini gerçekleştirirler.

Çevremizde sık gördüğümüz eşek ve atın çiftleşmesiyle meydana gelen katırlar melezdir, kısırdır. Yavrulayamaz, genlerini devam ettiremez.

Bu durumu bilen, yalıtım mekanizmasına sahip olan eşek ve atın çiftleşmesinin nedeni nedir? Bencil genlere zarar veren bu zaman ve enerji

kaybının nedini bir garip fantazi midir yoksa mükemmel olmayan basit biyolojik yasaların düzensizliği mi? Yoksa mecburiyet ve imkansızlık

Konuyla alakalı olmasada bu durum dandik tasarım örneklerine dahildir. Konuyla ilgili fikirlerinizi almak istiyorum..

NOT= Bu çiftleşmeye erkeğin zorlamasının (tecavüz) sebeb olduğu akıllara gelebilir onun için bir ilave yapalım. Genelde erkek eşek ile dişi atın çiftleştiği

gözlemlenmiştir yani attan küçük ve güçsüz olan erkek eşek baskı uygulayamaz bu da durumun biraz gönül işi olduğunu gösterir.

Yoksa mecburiyet ve imkansızlık

Bence sebep budur.

Atlar doğal ortamında yaşasa dişi atlar sürünün aygırları tarafından döllenecektir. Belkide eşekle çiftleşmek gibi bir durum hayatta münkün olmayacaktır.

Ancak biz atları esaretimiz altına alıp ahırlarımızda zincirlere vurmuşuz. Onu ait olduğu doğadan koparmışız.Artık tercih ettiğiyle çiftleşme hürriyeti yok.Çiftleşmesi bile bizim kontrolümüz altında..

Fakat hala doğasını bir yönü üreme içgüdüsü içinde faal ,bu yüzden normalde dönüp bakmayacağı eşekle bile üremeye çalışıyor.

Enazından deniyor.

Burdan şu sonuç çıkabilir üreme güdüsü, doğru eşi seçme güdüsünden daha baskındır.

Sitelerde Paylaş

Fakat hala doğasını bir yönü üreme içgüdüsü içinde faal ,bu yüzden normalde dönüp bakmayacağı eşekle bile üremeye çalışıyor.

Enazından deniyor.

Burdan şu sonuç çıkabilir üreme güdüsü, doğru eşi seçme güdüsünden daha baskındır.

Sevgili tate bu güzel düşüncene ilave olarak diyebiliriz ki, annelik içgüdüsü babalıktan daha güçlü ve derindir.

Başlıkta katırın annesinin genelde at babasının ise eşek olduğunu belirtmiştim. Burada üzerine eşeği alan yani

riski alan dişi attır. Bu üremede erkek risk almaz çünkü yumurtalar dişidedir.

Bu dişinin riske girmesinde annelik içgüdüsünün rolü büyüktür.

Pek anlatamadım ama anlayanları kutlarım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...