Jump to content

Recommended Posts

Çin-Tang Çömleğinde Secde hali.

%C3%87i,n+Tang+%C3%A7%C3%B6mle%C4%9Finde+secde+tarifi.jpg

Çin İmparatorunu tahtında secde ederek selamlama .

(Bunlar Müslüman değil,İmparatorun kölesi oldukları için selamlıyorlar.)

Taht%C4%B1n+%C3%A7n%C3%BCnde+secde.jpg

Devlet Memuru önünde "adalet için" secde eden bir Müslüman.

Devlet+memuruna+secde+etmi%C5%9F+bir+M%C3%BCsl%C3%BCman.jpg

Secde halinde namaz kılan bir Müslüman erkek.

namaz.jpg

Secde eden Budist Japon bir kadın.

Japo+kad%C4%B1n+ibadette+%C3%A7%C3%B6kerken.jpg

Secde halinde bir Hindu kadın ibadette.

Secde+eden+Hindu-Hindistan.jpg

Sitelerde Paylaş

Secdenin psikolojik anlamları vardır: Secde ilk olarak cenin pozisyonu ile ilişkilidir. Bu; bedenimizin bildiği (hatırladığı) en huzur verici ortamı sağlama biçimidir. Secde ikinci olarak; alın yere yaslandığı için gözlerin hiç bir şey görememesi yani; teslimiyeti ve itaati gösterir.

Müslümanlar için secde huzur ve teslimiyeti sembolize ettiği gibi itaati de sembolize eder.

Klasik secdede eller yere yaslanır. Adamın elleri bilinçsiz bir şekilde ve simetrik olmayan bir üslupla; neredeyse kendini bırakmış haldedir. Dolayısı ile devlet memuru önünde secde edildiğini iddia ettiğiniz resimdeki kişi ya secde etmiyordur yada gerçekten kendini bilmez bir haldedir; yada bedeninin hatırladığı ilk pozisyondadır.

Unutmayın; cenin pozisyonu evrenseldir ve her insanın bedensel hafızasında yer alır.

Sitelerde Paylaş

Secdenin psikolojik anlamları vardır: Secde ilk olarak cenin pozisyonu ile ilişkilidir. Bu; bedenimizin bildiği (hatırladığı) en huzur verici ortamı sağlama biçimidir. Secde ikinci olarak; alın yere yaslandığı için gözlerin hiç bir şey görememesi yani; teslimiyeti ve itaati gösterir.

Müslümanlar için secde huzur ve teslimiyeti sembolize ettiği gibi itaati de sembolize eder.

Klasik secdede eller yere yaslanır. Adamın elleri bilinçsiz bir şekilde ve simetrik olmayan bir üslupla; neredeyse kendini bırakmış haldedir. Dolayısı ile devlet memuru önünde secde edildiğini iddia ettiğiniz resimdeki kişi ya secde etmiyordur yada gerçekten kendini bilmez bir haldedir; yada bedeninin hatırladığı ilk pozisyondadır.

Unutmayın; cenin pozisyonu evrenseldir ve her insanın bedensel hafızasında yer alır.

Secdenin tek bir anlamı var o da secde yapılan kişiye/şeye sen benden üstünsün, senin üstünlüğünü kabul ediyorum demek.

Sitelerde Paylaş

tapınakların etrafı zaten din ticareti ürünleri ile dolu.

içeri girdiklerinde de, boş durmasınlar diye el ve vücutla yapılan bazı pozisyonlar üretilmiş.

mesih isa'nın sözüne bakın.

parayla imanın kimde olduğu bilinemez.

İsa da onlara, “Size doğrusunu söyleyeyim,

vergi görevlileriyle fahişeler, Tanrı’nın Egemenliği’ne sizden önce giriyorlar” dedi.(matta 21-31)

Sitelerde Paylaş

Secdenin tek bir anlamı var o da secde yapılan kişiye/şeye sen benden üstünsün, senin üstünlüğünü kabul ediyorum demek.

Secdenin bir tek anlamı var o da yakınlaşmak...

Ben derimki secde etmek yükselmek, sen dersin ki secde etmek kendini alçaltmak.

Farklı bakış açıları aynı olay.

Sahabenin birinin ayağında bir yara çıkarda, birisi ona yarasına atıfta bulunarak sana acıyorum dediğinde,

Ben ise aynı yaranın gözümde çıkmadığına şükrediyorum cevabını alır.

Olaylar karşısında farklı bakış açıları olacaktır. Bu muhakkak.

Tabi şunu da göz ardı etmemek gerek.

Allah'ın huzuruna çıkmadan kılınan namaz; namaz değildir.

Alemlerin Rabbi huzurunda olursun da hazır ol da huşu içinde beklemez, secdelere kapanmaz mısın ?

Ve nefsine iyilik eden, onu terbiye edendir. Mümkünse o islama mal edilen terörü gerçekleştirip, onu öldürmektir.

Nefsine, onun istek ve arzularını yerine getirerek iyilik değil, kötülük edersin.

O yanmaya razıdır, ancak ruhun değil,

Ruhun secdeye razıdır, ancak nefsin değil.

Sitelerde Paylaş

Secdenin bir tek anlamı var o da yakınlaşmak...

Ben derimki secde etmek yükselmek, sen dersin ki secde etmek kendini alçaltmak.

Farklı bakış açıları aynı olay.

Sahabenin birinin ayağında bir yara çıkarda, birisi ona yarasına atıfta bulunarak sana acıyorum dediğinde,

Ben ise aynı yaranın gözümde çıkmadığına şükrediyorum cevabını alır.

Olaylar karşısında farklı bakış açıları olacaktır. Bu muhakkak.

Tabi şunu da göz ardı etmemek gerek.

Allah'ın huzuruna çıkmadan kılınan namaz; namaz değildir.

Alemlerin Rabbi huzurunda olursun da hazır ol da huşu içinde beklemez, secdelere kapanmaz mısın ?

Ve nefsine iyilik eden, onu terbiye edendir. Mümkünse o islama mal edilen terörü gerçekleştirip, onu öldürmektir.

Nefsine, onun istek ve arzularını yerine getirerek iyilik değil, kötülük edersin.

O yanmaya razıdır, ancak ruhun değil,

Ruhun secdeye razıdır, ancak nefsin değil.

Sana öyle geliyor, yakınlaşmak için secdeye falan gerek yok. Hatta Allah yukarda olduğu için secde ettikçe uzaklaşmış olursun.

Dediğim gibi, secdenin tek bir anlamı var o da secde yapılan kişiye/şeye sen benden üstünsün, senin üstünlüğünü kabul ediyorum demek.

Sitelerde Paylaş

Sana öyle geliyor, yakınlaşmak için secdeye falan gerek yok. Hatta Allah yukarda olduğu için secde ettikçe uzaklaşmış olursun.

Dediğim gibi, secdenin tek bir anlamı var o da secde yapılan kişiye/şeye sen benden üstünsün, senin üstünlüğünü kabul ediyorum demek.

Yakınlık kelimesini uzaklık birimi olarak algılamana yemin ediyorum daha hiçbir şey diyemiyorum. Haklısın.

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bu resimlerle size secdenin ne anlama geldiğini değil, islamın diğer dinlerden bir farkı olmadığını göstermek için yayınladık. konuyu bulandırmayalım

Bende sana secdenin insanlık tarihinden bile daha eski olduğunu hatırlatayım mı ?

İslamın diğer dinlerden farkı olmaması kadar normal birşey olamaz zaten.

İllaki Rahman'a tapınma yolu ile başka ilahlara tapınacaklar. Çünkü öyle gördüler. Öyle öğrendiler.

Sitelerde Paylaş

Homo sapinsler,Cro magnonlar,Homo erctuslar'da yıldırımlar ve gök gürlemelerinden korktukları için mağara duvarları dibinde der top oluyorlardı. Bu lanet olasıca iş bir an önce bitsin ve güneş görünsün diye kimbilir kendilerince neler homurdanıyorlardı !

Hülasa ondan kork kapan,bundan kork kapan yere, sonuç secdenin bir başka anlamı domalmaktır bak sana teslim oluyorum insafına kalmış artık demektir.

Sitelerde Paylaş

Galiba doğada kendini bizzat aşşağılıyan canlı herdaim insan olacaktır, bunedir yahu, bir insan kendi iç dünyasını rahatlatmak için yere domalıp kapaklanıyorsa o insan ben bu doğanın en aciz canlısıyım diyordur kendine, çünkü doğaya ters hareket ediyor, doğayla bütünleşerek ( madde anlamında) madde ötesine selam çakıyorsa o zaten maddeden bağımsız değildir demektir haberi yok.

tarihinde -inmanah- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslam zaten diğer dinlerden alınan parçaların birleşmesiyle oluşmuş bir din hepsinden parça içerdiği için içerik sağlam değil parçalar ne kadar yontulup birbirine uygun hale getirilmeye çalışılsada bu gün bu acizliklerini hepimiz biliyoruz. Açıkçası budizm ile yakın ilişkisini biliyordum (özellikle ibadet) ama bu yakınlığı düzgün olarak araştırmadım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...