Jump to content

Hitler ve Stalin'e rağmen neden ateistsiniz? Argumentum ad Stalinum

Recommended Posts

Konuşmacıların din eleştirisini tartıştıkları bir diyalogta ateizme karşı en yaygın kontra-kritisizmlerden (karşı eleştirilerden) biri şöyle yapılır:

"Yirminci yüzyılın en büyük zulümleri ateizm adına ateistler tarafından Işlenmiştir."

Bu, bazı ateistlerin bu tür tartışmalar sırasında en az bir kez bahsedilmesini beklediği kadar yaygındır. Neredeyse bir saat mekanizması gibi! Resmi adı argumentum ad Stalinum/Hitlerum olan bu arguman aşağıdaki videoda tartışılıyor:

Bu argumanı kullanan insanların çoğu zaten ateizmin, inançsızlığın ahlaki olarak en kötü şey olduğuna inanmış olan teistlerdir. Tanrıya inanmamak affedilmez bir günahtır! Bu, ateizmin öldürmek, çalmak, yalan söylemek ve hilekâlık dahil yapmayı istediğiniz her şeyi iyi yapan “ateistik moralite” denen şeye yol açtığını düşünmektir, çünkü herhangi bir transandan (üstün) bir otorite figürüne cevap vermek zorunda değilsin. Bu yüzden, yegâne ahlaki değer havuç-sopa tarzına sahip olandır. Uslu ve ahlaklı bir çocuk olursan ödüllendirilirsin, yaramazlık ve haylazlık yaparsan Tanrı seni cız yapar. Oysa kişisel otonomi olmadan ahlak imkânsızdır. Eğer biz sadece emirleri izleyen robotlarsak, o taktirde eylemlerimiz sadece itaatkâr veya itaatsiz olarak tanımlanabilir, ancak sadece itaat, ahlak olamaz. Bu yüzden Gök Baba’yı kızdırmamak için kötülükten kaçınmak ya da Onun gözüne girmek için iyi şeyler yapmak moral bir davranış sayılmaz. İnsan ve hayvan davranışları üzerinde sistematik analizler yapan davranış bilimi bize ahlak için gaipten indiği sanılan kitaplardan daha sağlam gerekçe sağlıyor.

7UWDsOe.jpg

Ve bana göre dinsel dogmatizm ile politik dogmatizm arasında temelde bir fark yok. Öncelikle ateizmin kendisi insanların uğruna dövüştüğü, öldüğü ya da öldürüldüğü bir prensip, amaç, felsefe ya da inanç sistemi değildir. Ama dini retoriklerle gerekçelendirilmiş ve şiddetlenmiş pekçok haçlı seferi, engizisyon, cadı avcılığı ve köleleştirme vakası var. Bunu da kutsal kitaplarından aldıkları cesaret ve motivasyonla yapıyorlardı. Stalin, Pol Pot ve diğer psikotik komünist liderlerin cinayetlerini ateizmin hanesine yazmak adil olmaz. Zira bunlar tanrısızlığı dayatmak için işlenen suçlar değildir. Bir teist Stalin'in teistlerin XY ya da Z nedenle öldürülmeleri gerektiğine inandığını iddia edebilir, ama o zaman nasıl bir Tanrı'ya inanç eksikliğinin bu sonuca yol açabildiğini makul bir şekilde göstermesi lazım. Stalin bu cinayetleri din düşmanlığından çok politik kazançlar için gerçekleştirdiğini gösteren kanıtlar var. Stalin, pozisyonunu sağlamlaştırmak için milyonları katleden bir paronoid idi. Ateizm değil, totaliteryanizm itici güç ve nedensel bağlantıdır. Göz ardı edilen bu gerçek apolojetiklerin iddialarının sahte olduğunu göstermektedir.

CoJoMoz.jpg

tarihinde Tasvir-i Efkar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 279
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

'argumentum ad Stalinum/Hitlerum' ne kadar saçma ve işe yaramazsa 'argumentum ad Arabistanum/Sunnilium' da aynı derecede saçma,işe yaramaz ve gereksizdir. :)

Hep söyleniyor zaten ama bir kez daha belirteyim:Bir ideolojiyi/felsefeyi/dini eleştirmek ile onun mensuplarını eleştirmek aynı şey değildir.

Stalin gibi 'kötü,cani' ateistler hakkındaki düşüncemi de söyleyeyim.Yaptıkları 'kötü' işler ateizm ile çelişmiyor.Yani bu kişiler için ateistlikten çıktı falan denilmez.Diyen aptaldır.Pek tabi yaptıkları şeyi ateizm emrediyor veya bütün ateistlerin içinde bir stalin yatar diyen de aptaldır.

SON NOT:Eğer ben ateist olsaydım iyi bir sonuç doğuracağına inansaydım milyonlarca insanı gözümü kırpmadan öldürtebilirdim.Yani Stalin gibileri anlayışla karşılıyorum.Adamın hayali iyi bir düzen kurmak idi belkide.Bunun için önüne çıkan engelleri öldürmek istemesi normal.Ne de olsa onun bakış açısında öldürdüğü 'şeyler' sadece C-O-H atomlarından oluşmuş bir sistem.

tarihinde bizon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Stalin ve Hitler birer paranoyaktı. Herkes inancına bakılmaksızın ruh hastası olabilir. Bunun inançla ilgisi yok. Ben ne inançlı paranoyaklar gördüm. Bir tanesi bir mushafı sürekli başının üstünde taşıyor ve hezeyanlı şekilde bağırıyordu. Yanına yaklaşıp mushafı elinden almak isteyene son derece tehditkar şekilde tıslıyordu. İnsan ısıracağından korkuyordu, bir hayvanla karşı karşıya olmak gibiydi, çok rahatsız edici bir deneyimdi.

Ayrıca iyi bir sonuç doğuracağına inandıktan sonra katliam yapmak için de ne tür bir inancın gerekli olduğu diye bir mevzu yok. Tersine ateist yapmaz bunu. Birey bilinci gelişkindir, sürü psikolojisine girmez. Müslüman için de diğerleri allaha tapmayan müşrikler pistir, görüldükleri yerde öldürülmelidirler. Üstelik bu, tartışmaya açmadıkları kutsal saydıkları kitapta yazıyor. Öbürüne yanlış düşünmüş der geçersin. Kaldı ki ateist niye insanları protein yığını düşünsün? Öyle olmadığımızı, duygularımızın olduğunu hepimiz biliyoruz.

O zaman biz de "Muhammede ve Kurana rağmen nasıl müslüman olabiliyorsunuz?" diyelim bari...

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tasvir,

Konunuz çok güzel. Baştaki videyo ben daha önce izleyip bilgisayarıma çoktan indirmiştim :lol:

Yazdığınız bu metinler de sizin yazdığınız cümlelere beziyor. Türkçeyi bu şekilde kullanmak bana çoğu zaman zorluk çıkartıyor. Sizin yazınızı görünce de şaşırtıcı geldi, ama olabileceği şekli de budur. Başka türlü anlaşılmaz oluyor. Yanlız anlamadığım bir cümle oldu. Açıklık getirirseniz sevinirim:

"Bir teist Stalin'in teistlerin XY ya da Z nedenle öldürülmeleri gerektiğine inandığını iddia edebilir, ama o zaman nasıl bir Tanrı'ya inanç eksikliğinin bu sonuca yol açabildiğini makul bir şekilde göstermesi lazım."

Varsa ingilizcesi direkt yazın gitsin. Hiç uğraşmayın Türkçesiyle :lol:

Sitelerde Paylaş

Komünist ve faşistleri ateizmin temsilcileri saymak çok abestir. Bunlar siyasi ideolojilerdir.

Değiştirmek istedikleri rejim muhafazakar bir yapı olduğu için de dine karşı tutum takınırlar. Olay bu yani, temelinde ateizm yok. Temelinde siyasi ideolojiler var. İşte kral tanrının hizmetindeyim diye milleti uyutuyor, ideolojiler de tanrı filan yok, ne tanrının hizmetinde olacak, sizi uyutuyor diye kralı deviriyorlar.

Olay bu yani... Oturup nasıl milleti ateist yaparız, hah buldum, komünist olalım, hah buldum nasyonal sosyalist olalım filan demiyorlar.

Sitelerde Paylaş

SON NOT:Eğer ben ateist olsaydım iyi bir sonuç doğuracağına inansaydım milyonlarca insanı gözümü kırpmadan öldürtebilirdim.Yani Stalin gibileri anlayışla karşılıyorum.Adamın hayali iyi bir düzen kurmak idi belkide.Bunun için önüne çıkan engelleri öldürmek istemesi normal.Ne de olsa onun bakış açısında öldürdüğü 'şeyler' sadece C-O-H atomlarından oluşmuş bir sistem.

Stalinin yaptığı iyi bir sonuca örnek değildir. İyi sonuca giden yol genellikle kansız giden yoldur. Kan yanlızca varlığınız şüphe altında iken dökülebilir. İnsanların hayatını geliştirmek amacıyla kan dökülmez. Staline boşuna manyak dememişler.

Sitelerde Paylaş

Evet, katılıyorum.

Bugün dünyanın her yerinde tımarhanelerin içinde (ve dışında) ellerine fırsat geçse en az Hitler ve Stalin kadar kötülük yapacak çok sayıda ruh hastası olduğu var. Bunların kimi ateist, kimi teist, ama neredeyse her durumda onların din ile irtibatlarının ruh sağlıklarıyla hiçbir ilgisi yok. Hangi din hakim olursa olsun her kültür bu tür çılgın insanlar üretmiştir. Her toplumda ruh hastası insanlar yetişebilir.

Eğer çılgın insanlara otorite ve güç verirseniz onlar da "en büyük zulümleri" gerçekleştirebilir, dindar olsa bile, -ki dindarlar tarafından işlenmiş katliamlar listesi hayli kabarıktır.

• 390 AD, Macedonia – Emperor Theodosius of Rome, an Orthodox Christian, orders the killing of 7000 Thessalonians after one of his commanders is murdered.
  • 1325, South Dakota – Shamanistic Crow Creek Native Americans organise and carry out the massacre of the inhabitants of a nearby village. About five hundred people are killed.
  • 1572, France – the St Bartholomew’s Day Massacre of up to 30,000 French Protestants is carried out under the orders of the Catholic Queen Mother, Catherine de Medici.
  • 1809, Whangaroa, New Zealand – pantheistic Maoris kill and eat 66 crew and passengers from the European ship The Boyd.
  • 1894-1896, Anatolia, Turkey – under the orders of Muslim Abdul Hamid II, up to 300,000 Christian Anatolians are massacred across the country.
  • 1919, Amritsar, India – under the orders of Reginald Dyer, a Christian and presumably a Protestant, British troops open fire on unarmed Indians. Between 379 and 1,500 people are killed.
  • 1937, Nanking, China – Shintoist Japanese troops are permitted to go on a rampage of violence which results in the deaths of 200,000 to 400,000 Chinese residents.
  • 1948, Jeju, South Korea – the Buddhist South Korean army massacres between 14,000 and 60,000 inhabitants of a small island in rebellion against the government.
  • 1948, Deir Yassin, Palestine – Jewish Zionist paramilitary groups kill around 150 inhabitants of a small village.
  • 1964, Zanzibar – John Okello, head of his own fundamentalist Christian sect, leads the massacre of 8,000-17,000 Arab and Indian inhabitants.
  • 1968, My Lai, Vietnam – US troops, largely Protestant and Catholic, massacre 450 Vietnamese villagers, mostly women and children.
  • 1972, Burundi – Hutu tribespeople – largely Catholic and Protestant Christians – murder up to 100,000 Tutsi from an opposing tribe.
  • 1972, Uganda – Moslem President Idi Amin orders the execution of up to 300,000 members of rival political parties.
  • 1982, Hama, Syria – the Ba’athist Syrian army kills 17,000 to 40,000 townsfolk in response to a rebellion by the fundamentalist Muslim Brotherhood.
  • 1988, Iran – 4,000 to 30,000 political prisoners across the country are executed under the orders of Moslem Ayatollah Khomeini.
  • 1989, Peking, China – 400-3,000 demonstrators in Tianamen Square are killed on the orders of the Marxist Communist government.
  • 1994, Rwanda – Hutu people in Rwanda – largely Catholic and Protestant Christians – massacre around 800,000 Tutsi.
  • 1995, Srebrenica, Bosnia – Serbian Orthodox troops kill 8,000 Moslem male inhabitants of the town.
  • 2005, Zimbabwe – Catholic Robert Mugabe’s insane policies leave 700,000 people homeless and destroy the economic prospects of millions more.

Yanlız anlamadığım bir cümle oldu. Açıklık getirirseniz sevinirim:

"Bir teist Stalin'in teistlerin XY ya da Z nedenle öldürülmeleri gerektiğine inandığını iddia edebilir, ama o zaman nasıl bir Tanrı'ya inanç eksikliğinin bu sonuca yol açabildiğini makul bir şekilde göstermesi lazım."

Yani Stalin şu ve bu nedenle müslümanlar ve hristiyanlar üzerinde terör estirdi denildiğinde böyle bir durumun ateizmle nasıl bağlantılı olabileceğinin gösterilmesi lazım, tartışma bağlamında.

Sitelerde Paylaş

Hitler Nasyonel Sosyalist Partidendir.

Bizdeki Karşılığı Milliyetçi Hareket Partisidir.

Masyonel Sosyalistler her yerde dinle ve örf adetlerle motive olurlar.

Ateizmle uzaktan yakından alakası olmaz.

Muhsin Yazıcıoğlu ne kadar Ateist ise, Hitler de o kadar Ateistdir.

Staline gelince.

Tam bir Güçlü Ateisttir.

Bunda haklılar.

Ancak onun için Ateizmden önce gelen konular vardı.

Bunlardan biri devrimin korunması, devletin korunması, komünizmin sıcak tutulması, faşizmle savaşılması.

Bunlar onun Ateizminden önce gelir.

Ayrıca Avrupayı kurtaran adam Stalin :)

Nasıl oluyor da hem Hitler hem Stalin hem aynı görüşte oluyor hem de kıran kırana savaşıyor?

Bu islamcılaırn hiç aklı yok.

Desteksiz sallıyorlar.

Hitler tam bir Alman ümmetçisiydi.

Yani bir çeşit Alman Müslümanı :)

Sitelerde Paylaş

Ayrıca Avrupayı kurtaran adam Stalin :)

Lol Stalin olmasaydı adımız Emilie, Leon, Paul, Niklas filan olurdu. :)

Sitelerde Paylaş

Stalin Papaz okuluna gitmiştir ama papaz olmadan ayrılmıştır.

Iktidarı ortodoks kilisesi ile paylaşmamak için ateist kimliği ön plana çıkartmıştır.

Bunu okuyunca anibal'ın bir iletisini anımsadım:

Tam tersine.

Stalin hristiyandır ve kendi ortodoks kilisesini kurmak üzere kiliseye savaş açar. İkinci dünya savaşındaki söylevlerinde, sık sık, siz çarın torunlarısınız isa ve tanrı bizlerle diyerek konuşur.

Hitler'de aynı şekilde. Hayatının her döneminde kendini tanrının üstün ırk olarak yarattığı bir arian olarak görmüştür.

Stalin'in Hristiyan olduğu iddiası bana çok fantastik geldi. Kilise ile güç kavgasına tutuşması ile ilgili pek bilgim yok. Savaş yıllarında dini retorikler kullanmışsa bence bu sadece faydacı bir tutum.

Sitelerde Paylaş

Lol Stalin olmasaydı adımız Emilie, Leon, Paul, Niklas filan olurdu. :)

Hayır ciddi söylüyorum.

Amerikalılar orada da üçkağıtçılık yapıp zaferi sahiplendiler ama Avrupanın kurtuluşunu sağlayan Stalindir.

Zaten Amerikalılar ve İngilizlerin bu küstahlıkları yüzünden, yalan dolanları yüzünden sovyet ordusu almanları süpürdüğü yerden çekilmedi.

Oraları sovyetler haricinde tuttu ama Amerikalılara da bırakmadı.

Yoksa niyetleri gerisin geri çekilmekti Hitler düştükten sonra.

Ama ortada oyun döndüğünü görünce Sovyetler kapitalistler kendi sınırlarına yakın olacağına uzakta dursunlar, o toprakları da kapitalistler sahipleneceğine kendi denetimlerinde olsunlar diye strateji değiştirdi.

Sonra pakt kuruldu hitlerden kurtarılan ülkelerle.

Yani Avrupayı bizzat kurtaran adam Stalindir.

Hitler Rusya sınırına dayandığında dünyada Hitleri yenebilecek bir ordu yoktu.

Olsaydı zaten Avrupada olurdu.

Sovyetleri işgale başladıklarında sovyetler direnemiyordu.

Sonra Stalinin bir konuşması savaşın seyrini değiştirdi.

Yoksa Hitlerin ordusu Moskovayı gördü. Oraya kadar gitti.

Sitelerde Paylaş

Hayır ciddi söylüyorum.

Amerikalılar orada da üçkağıtçılık yapıp zaferi sahiplendiler ama Avrupanın kurtuluşunu sağlayan Stalindir.

Zaten Amerikalılar ve İngilizlerin bu küstahlıkları yüzünden, yalan dolanları yüzünden sovyet ordusu almanları süpürdüğü yerden çekilmedi.

Oraları sovyetler haricinde tuttu ama Amerikalılara da bırakmadı.

Yoksa niyetleri gerisin geri çekilmekti Hitler düştükten sonra.

Ama ortada oyun döndüğünü görünce Sovyetler kapitalistler kendi sınırlarına yakın olacağına uzakta dursunlar, o toprakları da kapitalistler sahipleneceğine kendi denetimlerinde olsunlar diye strateji değiştirdi.

Sonra pakt kuruldu hitlerden kurtarılan ülkelerle.

Yani Avrupayı bizzat kurtaran adam Stalindir.

Hitler Rusya sınırına dayandığında dünyada Hitleri yenebilecek bir ordu yoktu.

Olsaydı zaten Avrupada olurdu.

Sovyetleri işgale başladıklarında sovyetler direnemiyordu.

Sonra Stalinin bir konuşması savaşın seyrini değiştirdi.

Yoksa Hitlerin ordusu Moskovayı gördü. Oraya kadar gitti.

hayır öle olmadı....stalin ordusunu moskova gerisine çekti ağır silahları ile birlikte

sadece oyun oynadı stalin...güçsüz gözüktü...ama aslında güçlüydü....güçsüz gözükmesinin sebebi ağır silahlı orduyu almanların önünden çekmesi oldu....

dediğin gibi olsa...o dönem sanayi tam gelişmemiş...almanlar dayanmış moskovaya....nerden geldi birden bire rusyanın savaş silahları ? sovyet yapımı tankları-topları-uçakları...gökten zembille mi indi onca ağır silah mühimmat ? uzaylılar mı getirdi yoksa ? :)

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hayır öle olmadı....stalin ordusunu moskova gerisine çekti ağır silahları ile birlikte

sadece oyun oynadı stalin...güçsüz gözüktü...ama aslında güçlüydü....güçsüz gözükmesinin sebebi ağır silahlı orduyu almanların önünden çekmesi oldu....

dediğin gibi olsa...o dönem sanayi tam gelişmemiş...almanlar dayanmış moskovaya....nerden geldi birden bire rusyanın savaş silahları ? sovyet yapımı tankları-topları-uçakları...gökten zembille mi indi onca ağır silah mühimmat ? uzaylılar mı getirdi yoksa ? :)

Savaşta en çok kaybı Sovyetler verdi.

Topyekün insanlar kendilerini feda ettiler.

Sen Çanakkalede, İstanbulda, Egede bilerek mi geri çekildin? :)

Kalabalık bir güçle saldırdığında karşı taraf afallıyor.

Yani ön saftakiler ölmek için hücum edior.

Sitelerde Paylaş

Savaşta en çok kaybı Sovyetler verdi.

Topyekün insanlar kendilerini feda ettiler.

Sen Çanakkalede, İstanbulda, Egede bilerek mi geri çekildin? :)

Kalabalık bir güçle saldırdığında karşı taraf afallıyor.

Yani ön saftakiler ölmek için hücum edior.

stalinin yaptığı taktikdii....

ne yani taşıyayımmı buraya googleden safaları ? :D

Sitelerde Paylaş

stalinin yaptığı taktikdii....

ne yani taşıyayımmı buraya googleden safaları ? :D

Bir insan taktik olsun diye nasıl başkenti bırakıp gider?

Bana bildiklerimi yeniden anlatmaya kalkma.

Kremlini terketti gitti adam.

Böyle bir taktik mi olur?

Ülkenin uyarısını düşmana veren taktik mi olur?

Ne saçmalıyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Bir insan taktik olsun diye nasıl başkenti bırakıp gider?

Bana bildiklerimi yeniden anlatmaya kalkma.

Kremlini terketti gitti adam.

Böyle bir taktik mi olur?

Ülkenin uyarısını düşmana veren taktik mi olur?

Ne saçmalıyorsunuz?

okadar tank top tüfekle uçakla nasıl karşı taaruza geçtiler ruslar sonradan peki ?..madem yoktu bişileri...kaçtılar gittiler ruslar..??? allah mı verdi onlara hem de sovyet damgalı uçakları - tankları - topları - mühimmatı ?

Sitelerde Paylaş

okadar tank top tüfekle uçakla nasıl karşı taaruza geçtiler ruslar sonradan peki ?..madem yoktu bişileri...kaçtılar gittiler ruslar..??? allah mı verdi onlara hem de sovyet damgalı uçakları - tankları - topları - mühimmatı ?

Almanlar Sovyetlerde işgal ettikleri yerlerde zaten köprüleri yıka yıka geri çekiliyorlardı.

O kadar kısa sürelerde köprü yapmadılar herhalde.

Tank, top, zırhlı araç hikaye.

Kullanamazsın.

Almanlar kendi seyyar köprüleriyle bile sınırlı getirebildiler.

Piyade gücü ile kazanıldı savaş.

Yani ufak toplar ve tüfeklerle.

Moskovadan geri çekildiklerinde de cephelenip bastıra bastıra Almanya'ya kadar sürdüler.

Ağır silahlar sonradan piyadenin arkasından getirildi.

Piyade için ne lazım ki?

Kamyon ve jip.

Başka bir şey mi lazım?

Toplamda 25 milyondan fazla (asker sivil karışık) Sovyet öldü o savaşta.

Savaşın başından sonuna kadar ölen Alman sayısı 8 milyon civarı (asker sivil karışık).

İkinci dünya savaşında en fazla kaybı veren iki ülke Çin ve Sovyetlerdir.

Çin de 20 milyon civarı bir kayıp vermiştir.

Toplam ölen İngiliz, 500 bin

Toplam ölen Amerikalı 500 bin

Toplam ölen Japon 3 milyon.

Toplam ölen Fransız 500 bin

Toplam ölen Polonyalı 5 buçuk milyon

Buradan anlarsın neler olduğunu.

Bu savaşın en ağır yara alan tarafı Sovyetlerdir.

Ayrıca 3 milyondan fazla Alman askeri de esir olarak Sovyet topraklarında kalmıştır.

Onlar bir kaç yıl zorla çalıştırılmışlar çalışma kamplarında.

Sonra onlara vatandaşlık verilerek Sovyetlerin orta bölgelerine dağıtılmışlar.

Yani dediğin gibi büyük silah savaşları olsaydı o kadar adam nasıl ele geçirilsin?

Sitelerde Paylaş

Stalin ve Hitler'in aslında dindar oldukları çok önemli bir belirleme, kesinlikle katılıyorum. Stalin iktidarda kalmak için ben İsa'yım diyebilecek tiyniyette bir adamdı. Hitler zaten belli, adam tanrı Almanları üstün yarattı diyordu. Ateist filan kesinlikle değildirler.

Dünyada iki tarihe geçmiş savunma destanı vardır. Birisi Almanlara karşı Rus halkının verdiği Petersburg (Leningrad) savunması. Bu tüyler ürperten bir destandır. Stalin bu kenti tamamen savunmasız bıraktığı halde halk tüyler ürperten bir direnişle kenti Almanlara vermemek için açlık içinde direnmiştir. Hiç bir yardım gelmemiştir Stalin'den. Halk cesetleri yeme pahasına teslim olmamıştır.

İkinci destan ise Çanakkale savunmasıdır. Liseli çocuklar bu direnişe katılmıştır, bir kuşak burada gömülmüştür, Çanakkale geçilmez cümlesini tarihe kazımak için.

O değil de, bu çürük Hitler Stalin argümanı şöyle dursun da...

Kuran ve Muhammede karşın nasıl müslüman kalabiliyorsunuz?

argümanı bence enfes olur. Bu argümanı bundan sonra kullanmaya karar verdim. Çevremdeki müslümanlara karşı kullanacağım. Bakalım suratları ne şekil alacak ve beni dövmeye kalkışacaklar mı merak ettim şimdi! :lol:

Aslında AKP ve cemaate karşın nasıl müslüman kalabiliyorsunuz da iyi olur. :D

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Amerikanın Stalin propogandası.

Korkudan yanına yaklaşamadıkları, hayatında laf edemedikleri adamı öldükten sonra ellerine alıyorlar.

Eleştirdikleri adam insanların hepsini yoldaş diye çağırıyor, ona da kapıcısı dahil herkesin yoldaş demesini istiyor,

Eleştirenler de otobüste zenci, beyaz ayrımı yapıyor.

Kapitalizm bir toplum sistemi olarak çok ahlaksız bir sistem.

Yavşak bir sistem.

Haklının, doğrunun değil de, yavşağın ve üç kağıtçının üstün tutulduğu bir sistem.

Yok edilmeli.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...