Jump to content

İnsanlar neden Tanrıya inanır..

Recommended Posts

Oxford üniversitesinde yaklaşık 4 milyon dolarlık bir bütçe ile "insan ırkı neden Tanrı inancını kabul etmektedir?" sorusunun yanıtı aranmaya başlanmış.

Çeşitli ilim dallarından uzmanların katılacağı bu proje hakkında detaylı bilgiye ulaşamadım. Ulaştıkca sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.

Saygılarımla,

Not: Üniversitelerimizin bu çeşit sorulara yanıt aramak yerine siyaset ve bürokrasiyle vakit kaybetmesinden dolayı çok utanıyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 45
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Oxford üniversitesinde yaklaşık 4 milyon dolarlık bir bütçe ile "insan ırkı neden Tanrı inancını kabul etmektedir?" sorusunun yanıtı aranmaya başlanmış.

Çeşitli ilim dallarından uzmanların katılacağı bu proje hakkında detaylı bilgiye ulaşamadım. Ulaştıkca sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.

Saygılarımla,

Not: Üniversitelerimizin bu çeşit sorulara yanıt aramak yerine siyaset ve bürokrasiyle vakit kaybetmesinden dolayı çok utanıyorum.

Türkiye'deki rektörlük seçimleri üniversitelerin bünyesine bırakıldıktan sonra maalesef bilimsel çalışmalar yerine siyasi kamplaşmalar başlamıştır,tabi bu utanç verici bir durumdur. Konuda bahsttiğiniz araştırmalarla ilgili yapacağınız paylaşımlar için şimdiden tşk.

Sitelerde Paylaş

Butun bunlarin cevabi bulunacak,neden oldugumuzun cevabi da,her seyin teorisi de !!

Ve butun bunlar bulundugunda

soyle diyecegiz,

"Ne kadar guzel,

Ne kadar basitmis cevap!!

Neden daha once dusunemedik???

Ne kadar aptalmisisz???"

Sitelerde Paylaş

araştırma genlerle alakalıysa şu sonuç çıkar..

7:172 Rabbin, Adem oğullarının bellerinden soylarını çıkarırken onları kendi kendilerine tanık tutar: "Ben, Rabbiniz değil miyim?" "Evet, tanıklık ediyoruz," derler. Böylece diriliş günü, "Biz bundan habersizdik," diyemezsiniz. 24

7:173 Yahut, "Atalarımız önceden ortak koştu ve biz de onlardan sonra gelen soylarıyız, bizi bidat ve hurafelere dalanlardan dolayı mı yok edeceksin," diyemezsiniz.

7:174 Ayetleri böyle açıklıyoruz ki (bize) dönebilsinler.25

Sitelerde Paylaş

İnanmak, hele ki Tanrı'ya,

o bitimsiz

«ölümsüzlük arzusu».

Yok olup gideceğini kabul etmek istemeyenlerin, varlığını -doğrusunu isterseniz hem acı hem gülünç- yüceltmesi. Kutsanmış bir korkaklık.

Bu tuhaf uğraş göğü delmek isteyen kilden kulenin suçu muydu ilk acaba?

"Çıktık baktık ki gök yüzünde yer yüzündekiler bile yok"

Yalnızca «hiçlik»...

Oysa yer hiçliği elle tutabileceğin kadar yalın ve basittir.

Kibirsiz kılar beşeri.

Gökler yerlerin kölesidir.

Tersi insan icadı.

Gökyüzünde bulmayı umut ettikleri cennet vadilerine erişmek için o görkemli Babil Kulesi'ni inşa edenler, gökyüzünden yere bir sarkaç yapsalardı ya...! Belki o vakit düşerdi cennet gökten yere, kimbilir. Tanrısız kalmak yerdeki cennete inanmaktır biraz da.

Yerdeki cennete inanmak suç ise, suçlandır beni.

Ve mucizelerini gönderme bana, inanmıyorum....!

Sitelerde Paylaş

İlk insanların Tanrılara inanma ihtiyacı korkudan kaynaklanmaktadır.. İnsanlar fırnıta, yıldırım, depremler, yanardağ patlamaları ve vahşi hayvanlar gibi birçok varlıktan korktuğu için kendilerinden güçlü olan bir varlığa sığınma ihtiyacı duymuşlardır.. Korku daha sonra kullanılarak Tanrı'nın insanları cezalandırması olarak peygamber olduğunu iddia eden kişiler tarafından kullanılmıştır. Şunu şunu yapmazsanız Tanrı sizi cehenneminde yakacak diye insan korkusu yine kullanılmıştır. Yani insanlar doğadan ve Tanrı'dan korktukları için Tanrıya inanma ihtiyacı duymuşlar.. Buda nesilden nesile kültürleşmiştir.. Artık insan bu tip şeylerden korkmayacak bilgi birikimine ve teknolojiye sahip olmasına rağmen dinler bir kültür haline geldiği için vazgeçilememektedir... Günümüz teknolijisine rağmen insanlar hala doğadan korkmakta kendisini kötülüklere karşı koruyacak güçler aramakta.. Eğer bir toplumun adalet ve güvenlik birimleri çok güçlü olursa, teknoloji ve bilim çok ilerde olursa ki bunun derecesi ütopik seviyede olursa o toplumda Tanrıya ihtiyaç kalmayacaktır.. Türkiye gibi adaletin tecelli etmediği hele hele zengine hiç işlemediği fakire anında tecelli ettiği, bilim, teknoloji hakgetire bir toplumda Tanrıya ihtiyaç olacaktır...

Sitelerde Paylaş
İlk insanların Tanrılara inanma ihtiyacı korkudan kaynaklanmaktadır.. İnsanlar fırnıta, yıldırım, depremler, yanardağ patlamaları ve vahşi hayvanlar gibi birçok varlıktan korktuğu için kendilerinden güçlü olan bir varlığa sığınma ihtiyacı duymuşlardır.. Korku daha sonra kullanılarak Tanrı'nın insanları cezalandırması olarak peygamber olduğunu iddia eden kişiler tarafından kullanılmıştır. Şunu şunu yapmazsanız Tanrı sizi cehenneminde yakacak diye insan korkusu yine kullanılmıştır. Yani insanlar doğadan ve Tanrı'dan korktukları için Tanrıya inanma ihtiyacı duymuşlar.. Buda nesilden nesile kültürleşmiştir.. Artık insan bu tip şeylerden korkmayacak bilgi birikimine ve teknolojiye sahip olmasına rağmen dinler bir kültür haline geldiği için vazgeçilememektedir... Günümüz teknolijisine rağmen insanlar hala doğadan korkmakta kendisini kötülüklere karşı koruyacak güçler aramakta.. Eğer bir toplumun adalet ve güvenlik birimleri çok güçlü olursa, teknoloji ve bilim çok ilerde olursa ki bunun derecesi ütopik seviyede olursa o toplumda Tanrıya ihtiyaç kalmayacaktır.. Türkiye gibi adaletin tecelli etmediği hele hele zengine hiç işlemediği fakire anında tecelli ettiği, bilim, teknoloji hakgetire bir toplumda Tanrıya ihtiyaç olacaktır...

gitte söyle adamlara araştırma yapmasınlar boşyere bide para harcayacaklarmış..

Sitelerde Paylaş
gitte söyle adamlara araştırma yapmasınlar boşyere bide para harcayacaklarmış..

Bilime harcanan para boşa değildir.. Müslümanlar bilime harcanan para boşa gidiyor yenmez, içilmez diye düşünebilir ama boşa değildir.. Adamları takdir ediyorum..

tarihinde Cemil tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Saygılarımla,

Doğa karşısındaki acizliğinden tanrıya inanır.

Mutlak hakimiyetin kendisinde olmadığını kabullenmek ve doğada bilinen bilinç sahibi tek varlığın insan olması insanın doğa üstü bir varlığa inanmasına yol açıyor.

Sitelerde Paylaş

Saygılarımla,

neye yarayacak bu araştirma!

ingiltere sokaklarinda aç yatan bir sürü cocuk var,sen tut böylesine abuk bir araştirma için dört milyon dolarlik bir bütçe ayir.

bir de başliği açan arkadas türkiyedeki rektörlerin oraya buraya bulasmalarindan bu tip abuk araştirmalarla ilgilenmemelerinden çok utaniyormuş..affedersin ama içimden geçen şeyi tek bir kelime ile özetleyeceğim;"AHMAKLİK"

sonucta,tanriya inanan inaniyor,inanmayan inanmiyor.bunun araştirmasi mi olur?.bir de 'insan irki neden tanriya inaniyor' derken biz tanritanimazlari insan irkinin içine dahil etmemişler gibi bir izlenim birakiyor..

gelelim neden inancin varolduguna;

inanç vardir çünkü,yoksulluğun sefaletin ya da egemen sinifin boyundurugu altinda yaşamanin bir kader oldugu,geçiciliğine duyulan bir özlem vardir...

inanç vardir çünkü,geçtiğimiz yillarda ve şimdi türkiye'de de şahit olundugu gibi,sosyalist hareketlenmelere karşi halki irticai fikirlerle zehirleyip,kapitalizmin bekasinin sağlanmasi için egemen siniflar ve devlet tarafindan sürdürülen ölümüne bir çaba vardir..

inanç vardir çünkü,çok sevdiginiz bir yakininizi kaybettiğinizde,ona ölümden sonraki hayatta kavusabileceğinize dair bir özlem bir hanisinasyon vardir.

yerküre üzerinde ateist nüfusun,850 milyonu aşamamasinin tek nedeni budur.aksi taktirde tanri inanci ve dinler yerküreden ve insanliğin vicdanindan tamamen sökülüp atilacaktir..

tarihinde torv4lds tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Powerla aramdaki bir muhabbet bu sen anlamazsın. :)

en azından, ben senin yazdığın -fikirsel anlamda hiç bi değeri olmayan- tek bi yazını anlamamışım ..

sen burda yazılan hiç bi yazıyı anlayamıyosun .. <_<

üzücü bi durum tabii

tarihinde sangreal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsanların Vicdanında Bir yaradıcının Mahlukuı olduğu bilinci var.. Vicdanı ölmemiş, kalbi bütün bütün kararmamış her RUH bunu bilir... Vicdanen bilir.. Çünki bu kod bizim programımıza yazılmış.. hayatın değişik dönemlerinde bu procedür çalışır.. Ama Dünyanın hazır lezzetleri ve koşuşturmacaları; Nefis ve Şeytanın fısıltıları ile İnsan adeta sarhoşça bu hakikati hep görmezden gelir..

Ve ölüm gelip onu kucakladı anda bunu bütün çıplaklığı ile anlar; Daha ölüm acısını tadmadan hayatının bütün pişmanlığı o son anda da olsa ruhuna yüklenmiştir.

Çünki insan başı boş ve tesadüf eseri hikmetsiz, gayesiz ve dirilmemek üzere ölüp yok olacak bir mahluk değil.. Ondaki fıtra ebedi ve daha ulvi bir alem için var.. Ve dönüşüde oraya olacak.. Bu bir hakikat olduğu için insanlar inanırlar; Kendi vehimleri değil; ALLAH Mutlak gerçeğin taa kendisidir..

Ama bazen hedefi şaşırırlar; Başka tanrılar edinirler.. O da insaniyetin bir özelliği..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...