Jump to content

Dehriyye

Recommended Posts

Zamanın mutlaklığından yola çıkan bu akım dönemin ateist ekolünü oluşturmuşa benziyor. O günlerde savundukları argümanlar ile günümüz ateist tayfanın savunduğu argümanlar hemen hemen aynı. Tek vurgu "zaman" konusunda yapılmış belki de, zaten isim de oradan gelmekte.

"Bir yaratıcı yoktur. Dehr, yâni zaman ilerledikçe her şey değişmektedir. Âlem, böyle kendiliğinden gelmiş ve böyle gidecektir. Canlılar da böyle birbirlerinden üreyip sonsuz olarak sürecektir” diyen, maddeci, materyalist felsefî ekole verilen ad. Bu şekilde inananlara dehrî denir."

kaynaklar:

http://www.hakdin.net/icerik/70/2455/dehriyye.aspx

http://www.diyanetislam.com/dehriyye.html

Dönemin ateistleri zamana takılıp kalmışlar.

Ateistlere sormak istiyorum: Bu alem böyle gelmiş böyle mi gidecek ve neden bunda amaç yok?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 79
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Zamanın mutlaklığından yola çıkan bu akım dönemin ateist ekolünü oluşturmuşa benziyor. O günlerde savundukları argümanlar ile günümüz ateist tayfanın savunduğu argümanlar hemen hemen aynı. Tek vurgu "zaman" konusunda yapılmış belki de, zaten isim de oradan gelmekte.

"Bir yaratıcı yoktur. Dehr, yâni zaman ilerledikçe her şey değişmektedir. Âlem, böyle kendiliğinden gelmiş ve böyle gidecektir. Canlılar da böyle birbirlerinden üreyip sonsuz olarak sürecektir” diyen, maddeci, materyalist felsefî ekole verilen ad. Bu şekilde inananlara dehrî denir."

kaynaklar:

http://www.hakdin.ne...5/dehriyye.aspx

http://www.diyanetis...m/dehriyye.html

Dönemin ateistleri zamana takılıp kalmışlar.

Ateistlere sormak istiyorum: Bu alem böyle gelmiş böyle mi gidecek ve neden bunda amaç yok?

sizlerde amaç ne ?

cehenneme gitmeyip de....

sadece bakire 9 yaş huriler mi ? sonsuza kadar olup olmadığı bile belli olmayan cennette yiyip içmek - 9 yaş huri becermek mi ?

Sitelerde Paylaş

müslümanların tek amacı 9 yaşındaki bakire hurilerin bekaretlerini götürüp şarap ırmaklarından içmektir.....

yani hayvanlardan farkları yoktur. ye iç ve sexs yap başka bişey değil.....

bazen keşke allah olsaydı da bunların belasını verseydi diyorum.....

Sitelerde Paylaş

Bu müslüler böyledir işte... Darwinizm hakkında hiç bir bilgileri yoktur ve evrimi de aynen böyle Lamark üzerinden eleştirmeye kalkışırlar! :D Darwin'in Lamark'ın teorisini çöpe attığını bilmezlikten gelirler.

Eğer bu müslülerden bir tane düzgün kişi çıktığını göreyim, söz veriyorum dişimi kıracağım. Çıkmasının olanağı yoktur. Dogma bataklığında çırpınıp duran şaşkınlardan bir tane düzgün kişi çıkması olasılığı net biçimde sıfırdır.

Neymiş dehriler zamanın mutlaklığını savunurmuş! Yok ya? Her şey zamanın geçmesiyle değişir deyince zaman mutlak mı oluyor? Göreceli olan zaman geçmiyor, donup kalıyor mu? Göreceli de olsa mutlak da olsa zaman işliyor. Zaman geçiyor diyen kişinin zamanı mutlak olarak algıladığını kim söylüyor yahu?

Bir tane lafını sözünü tartıp akıllı laf eden müslüye ben ömrümde raslamadım. Dogmatik hezeyanlardan başka söz ürettiklerini bir kez olsun görmedim. Dogma esirlerinin beyinlerinin normal çalışması diye bir olasılık olamaz ve yoktur. Beynin düzgün çalışması için dogmadan temizlenmesi şarttır.

Sitelerde Paylaş

Evet,böyle gelmiş ve böyle gidecek..Tabi Dünya'nın ve Güneş'in ömrü tükeninceye kadar..!

Hayatın hiç bir amacı yoktur..Yaşamın hiç bir manası yoktur..Hayata anlam/amaç katan kendimiziz..

Tanrı konusunda da bu kadar kafa yormaya(linkin birinde uzatıldıkça uzatılmış) hiç gerek yok..

Çok basit bir şey diyeyim size..

Çöldeyiz ve önümüzdeki kumlarda ayak izi gördük diyelim ve bu ayak izleri de bir insana ait..Düşüneceğimiz şey şu olmalı;buradan bir insan geçmiş demek ki..Başka bir şey düşünemeyiz değil mi?

Buradan bir fil/zürafa geçmiş veya buradan hiç bir şey geçmemiş diyemeyiz..

Tanrı konusunda da bu minvalde düşünmeli insanlar..Öyle bir iz olmalı ki,evet Tanrı var diyebilmeliyiz..Aksi takdirde kişisel söylemlerin hiç bir değeri yoktur..

Var mı böyle bir iz?

Yok..

Olacak mı?

Asla..!

Sitelerde Paylaş

Bu amaç konusu hep yanlış anlaşılıyor. Tüm canlıların amaçları vardır ve evrimin motoru da bu amaçlardır. Amaçsız canlı olamaz ve yoktur. Hem de canlılar ölüm kalımına amaç güderler. Amaçları uğruna ölürler.

Ama doğa bir amaç gözetilerek tasarlanarak o plan ekseninde yaratılmamıştır. Yani örneğin sonuçta ortaya insan çıksın diye başta konmuş bir amaç olmamıştır. Böyle bir amaç koyacak ve bu amaç doğrultusunda işlem yürütecek hiç bir bilinç yoktur. Yani kısaca tanrı yoktur.

Amaçtan bahsederken bu ayrımı yapmak zorunlu. Ne demeye çalıştığımız anlaşılmalı.

Sitelerde Paylaş

İyi ki de arılar bal verecek şekilde evrimleşmişmiş

arılar bal vermezler.....bal yaparlar....kışlık ihtiyaçlarını stoklarlar.....insanlar yesin diye bal yapmazlar....insanlar o arıların kendileri için yaptıkları balını gidip ÇALARLAR

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yani arıların bile bir amacı var..!

elbette var....hayatta kalmak üremek nesillerini devam ettirmek

arılar namz kılıp hacca gidiyorlar da haberimiz mi yok ?

insanlar da aynı--sonuçtda evrim sürecinde tüm canlılar ile beraber evrimleştik....bizimde amacımız canlılar içinde hayatta kalmak üremek nesli devam ettirmek...

ne o ? yoksa insanlar da mı hacca gitmek için geldiler dünyana ?

peki muhammetten önce hacılar nereye gidiyordu ? kıble neresiydi ?

bukadar mı malsınız ?

Sitelerde Paylaş

Vermezlermişte yaparlarmış. İnsanlarda çalarmış. Ne kıt kafan var senin. Seninle muhatap olmayacağımı söyledim daha önce. Bana boş boş yorum yapma. Arılar açlıktan ölmüyorlar korkma bize de kalıyor yaptıklarından. Şu Dünyada sayılamayacak kadar insanın faydasına olan nimetler var. Bunların hepsini tesadüfe bağlamak ahmaklıktır

tarihinde ecel_63 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Vermezlermişte yaparlarmış. İnsanlarda çalarmış. Ne kıt kafan var senin. Seninle muhatap olmayacağımı söyledim daha önce. Bana boş boş yorum yapma. Arılar açlıktan ölmüyorlar korkma bize de kalıyor yaptıklarından. Şu Dünyada sayılamayacak kadar insanın faydasına olan nimetler var. Bunların hepsini tesadüfe bağlamak ahmaklıktır

bok ölmüyorlar arılar açlıktan....

ballarını çaldıktan sonra - kışın önlerine şekerli su koyup da takviye yapmada gör ebenin arılarını nasıl patır patır ölüyorlar...

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...