Jump to content

müslüman türkler neden kuran okumuyor?

Recommended Posts

soruda yazdığım gibi araplar az çok kuran okuyup anlarlar.... Fakat türklerin %95lik kısmı kuranı 1 kere bile türkçesini okumamştır...

sokakta kime sorsan elhamdirillah müslümanım der peki neden türkler kuran okumuyor? Bazı kesim arapçasını tercüme eder ama anlayamaz...

Peki türkler müslümanım dedi,kleri halde neden kuran okumuyor? :)

Sitelerde Paylaş
  • İleti 170
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

soruda yazdığım gibi araplar az çok kuran okuyup anlarlar.... Fakat türklerin %95lik kısmı kuranı 1 kere bile türkçesini okumamştır...

sokakta kime sorsan elhamdirillah müslümanım der peki neden türkler kuran okumuyor? Bazı kesim arapçasını tercüme eder ama anlayamaz...

Peki türkler müslümanım dedi,kleri halde neden kuran okumuyor? :)

çünkü onlara "kuran okursan da ARAPÇASINI oku - türkçesini okumak sevap getirmez" demişler.....buna inanmış türkler....sorun orda yani.....türkçesini okuyup zaman kaybedeceğine - arapçasını okur (okursa o da) sevap kazanır....arapça okuyan ise zaten bi halt anlamaz...çünkü arapça bilmiyor..sadece arapça harfleri ezverlemiş mır mır ne dediğini anlamadan okuyor....

bi de tabi bunca HACI - HOCA var onlar okumuş - anlamış anlatıyorlar işte...diğer kesim neden okuyup da zaman kaybetsin ki hazır anlatan biri varken ?

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar kuran okuduğunda kendisi değil Allahın anlamasını istiyorlar. Allah, kuranı anladığı zaman sevap yazıyormuş.Müslümanların Allahı Türkçe bilmiyormuş, anlamıyormuş. Anlamadığı içinde sevap yazmıyormuş. Bunun için müslümanlar kuranı Türkçe okumazlar, zaten islamiyeti anlamakta istemezler, anlatanlar var nasıl olsa.

Sitelerde Paylaş

Türkiye'deki müslümanlar Kuran'ı okumuyorlar,çünkü Kuran'ı anlamaktan korkuyorlar..Bu korkuları da aslında o kadar anlaşılmaz değildir..

İnsanlar sosyal varlıklardır ve sosyal olmak için ellerinden geleni yaparlar..Bir toplum içinde yaşamaya mecbur olan insanlar,toplumun normlarını sorgulamak istemezler..Çünkü bunun sonucunda toplumdan uzaklaşma/kopma gibi bir olasılık vardır..Kuran'ı anlayıp içinde bulunduğu toplumdan kopmamak adına,Kuran'ı okumuyor insanlar..Bu da gayet doğal/nomal..

Anormal olan biziz.. :)

Sitelerde Paylaş

Ortaokulda din hocamız söylemişti

"insanların yazdığı bir sürü kitabı okuyorsunuz, Allahın yazdığı kitabı neden okumuyorsunuz?"

Aklımdan hiç çıkmadı ama yinede okumadım.

Okumuyorken dinime bağlıydım, hatta peygamber efendimizi rüyada görmek için 33 kere ayetel kürsi falan okumuşluğumda vardır

Sonra okumaya başladım

Geldiğim son nokta Darth Vader oldu

Sitelerde Paylaş

Ben müslümanken Kuran okumak için bir grup kurdum. Katılanlar önce tecvitli okumayı öğrenelim dediler. Siz aptal mısınız, Arapça Kurandan ne anlayacağız, tabii ki anlamını araştıracağız dedim. Mırın kırın etmeye başladıklarında ben bırakır giderim, siz tecvitli mi okuyacaksanız nasıl okuyacaksanız ne yaparsanız yapın dedim. Restimi görüp sustular.

Başlar başlamaz sorun çıktı. Mağdub neymiş, dallin ne demekmiş, mealdi tefsirdi derken yahu bunlar hiç hoş ifadeler değil? Bu ne böyle? Başka inançlara hakaretle başlıyor kitap! Böyle iş mi olur yahu dedim. Bu böyle olmaz, bir büyüklere danışalım, biz galiba yanlış yapıyoruz dediler. Büyüklerin haberi olunca kıyametler koptu! Bu işi derhal bırakmazsak hepimiz kafir olup cehenneme gidecekmişiz!

Rezalete bakar mısınız? Okunduğu için kafir olunan bir kutsal kitap! Bende şafak o zaman attı. Lan hiç bir dinin kutsal kitabı okununca o dinden çıkılır mı? Daha çok bağlanılır, ne harika, ne güzelmiş denmesi gerekmiyor mu yahu? Bu kepazelik yani, olacak iş değil!

Ötekiler tırstı ve bıraktılar. Ben kendim devam ettim ve derhal islamdan çıktım. Bu kitabın allahtan geldiği asla kabul edilebilir değildi. Bunu cahil ve yağmacı kişilerin yazdıkları besbelliydi.

Kısa sürede tüm arkadaşlarımla ilişkilerim bozuldu. Sonunda hepsine ben ateist oldum, dinle hiç bir alakam kalmadı diye açıkça söyledim. Bazısı selam bile vermiyor, hiç konuşmuyorlar. Bu müslüm milleti ile bir alakam olmadığı için son derece mutlu ve huzurluyum. Hiç birine kafamı asla şişirttirmiyorum. Bir allah muhammed demeye kalksalar hemen tersliyorum. Dünya varmış! Yaşamak buymuş! Neydi o dogmadan kurtulamadığım günler! Kabus gibi. Hatırlamak bile istemiyorum. Ben müslümanlıktan çıkınca yaşadığımı anladım.

Sitelerde Paylaş

Cahillikten dolayı.Tek Kuran'a özgü bir durum değil bu.Müslüman Türkler hiçbir şey okumuyorlar ki Kuran okusunlar.

Türkçesini bırakın hayatında Kuranı arapça bile okumayan tanıdıklarım var.

Tüm sorun bu.

Sitelerde Paylaş

Cahillikten dolayı.Tek Kuran'a özgü bir durum değil bu.Müslüman Türkler hiçbir şey okumuyorlar ki Kuran okusunlar.

Türkçesini bırakın hayatında Kuranı arapça bile okumayan tanıdıklarım var.

Tüm sorun bu.

onu da boşver...yıllardır namaz kılarlar...sübhanekeyi okurlar...yıllardır günde 5 vakit namaz ve her rekatında sübhaneke nerdeyse okunur....

sor bi anlamını ? bilen kaç kişi çıkar ??

bırak anlamını - sübhaneke ne demek ? diye sorsana ???

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Türkiye'deki müslümanlar Kuran'ı okumuyorlar,çünkü Kuran'ı anlamaktan korkuyorlar..Bu korkuları da aslında o kadar anlaşılmaz değildir..

İnsanlar sosyal varlıklardır ve sosyal olmak için ellerinden geleni yaparlar..Bir toplum içinde yaşamaya mecbur olan insanlar,toplumun normlarını sorgulamak istemezler..Çünkü bunun sonucunda toplumdan uzaklaşma/kopma gibi bir olasılık vardır..Kuran'ı anlayıp içinde bulunduğu toplumdan kopmamak adına,Kuran'ı okumuyor insanlar..Bu da gayet doğal/nomal..

Anormal olan biziz.. :)

Aslında anlamamak başta olmak üzere, anlamaktan da korkuyorlar.

Onlara göre Allah rabb, kuran da onun kutsal sözleri. Onu okudukları zaman, onu anlayamayıp, onu anlamadıkları için, olması gerektiğinden farklı yorumlayıp Allah'a karşı günah işlemek ve küfre düşmekten korkuyorlar. Kafam basmayıp da küfre düşeceğime, okumam daha iyi diyorlar. Onu okumuş ve anlamış olanların kendilerini doğruya yönlendireceğine inanıyorlar.

Bazıları ise anlamaktan korkuyorlar. Bu anlayıp da dinden çıkma korkusu değil, anlayıp da ne kadar pisliğe battıklarını görmek korkusudur. Birçok insan, özellikle cahil cuhela kesim ağrıları, sızıları varken doktora gitmekten çekinirler. Ta ki dayanılmaz olana kadar, doktordan uzak dururlar. Bunun sebebi, duymak istemedikleri birşeyleri duymaktan korkmalarıdır. Doktorun onlarda hastalık bulma ihtimali nedeni ile bir türlü kalkıp da kontrole gitmezler.

Kuranı da bu yüzden okumazlar. Bir hayat tutturmuş giden insanlar, ne kadar günaha battıklarını suratlarına vuracak olan kitabı okumak istemezler. Battı balık yan gider ile elimden geldiğince dini vecibelerimi yerine getiriyorum bahaneleri onlar için yaşam tarzıdır.

Gerçekte olacak olan ise, onu okuyacaklar ve ne tür saçmalıklardan korktuklarını görecekler. Fakat bu iki temel korkudan dolayı, bir türlü gerçekte korkmalarını gerektiren birşey olmadığını göremiyorlar.

Sitelerde Paylaş
Kuranı da bu yüzden okumazlar. Bir hayat tutturmuş giden insanlar, ne kadar günaha battıklarını suratlarına vuracak olan kitabı okumak istemezler. Battı balık yan gider ile elimden geldiğince dini vecibelerimi yerine getiriyorum bahaneleri onlar için yaşam tarzıdır.

Hemfikirim sizinle sn.bir_akil_insan..

Peki,bir de Kuran'ı okuduğu halde anla(ya)mayanlar var..Onlar için ne diyeceğiz?

Kuran'ı veya hadisleri bilmeyen bir müslümana o kadar da kızmamak lazım aslında..Çünkü bu kişilere küçükken,Kuran'ın en uygun yerinin ''duvar'' olduğu aşılandı..

Asıl kızmamız gereken kişiler,Kuran'ı TÜRKÇE okuduğu halde,müslüman kalmakta ısrar edenler..

Bu gerçekten inanılmaz bir şey..Bunun analizini yapmakta inanılmaz zor..

Sitelerde Paylaş

Aslında anlamamak başta olmak üzere, anlamaktan da korkuyorlar.

Onlara göre Allah rabb, kuran da onun kutsal sözleri. Onu okudukları zaman, onu anlayamayıp, onu anlamadıkları için, olması gerektiğinden farklı yorumlayıp Allah'a karşı günah işlemek ve küfre düşmekten korkuyorlar. Kafam basmayıp da küfre düşeceğime, okumam daha iyi diyorlar. Onu okumuş ve anlamış olanların kendilerini doğruya yönlendireceğine inanıyorlar.

Bazıları ise anlamaktan korkuyorlar. Bu anlayıp da dinden çıkma korkusu değil, anlayıp da ne kadar pisliğe battıklarını görmek korkusudur. Birçok insan, özellikle cahil cuhela kesim ağrıları, sızıları varken doktora gitmekten çekinirler. Ta ki dayanılmaz olana kadar, doktordan uzak dururlar. Bunun sebebi, duymak istemedikleri birşeyleri duymaktan korkmalarıdır. Doktorun onlarda hastalık bulma ihtimali nedeni ile bir türlü kalkıp da kontrole gitmezler.

Gerçekte olacak olan ise, onu okuyacaklar ve ne tür saçmalıklardan korktuklarını görecekler. Fakat bu iki temel korkudan dolayı, bir türlü gerçekte korkmalarını gerektiren birşey olmadığını göremiyorlar.

yok ya bu kadar komplike düşünmüyorlar :D

adamlar prensip olarak düşünmüyor.

tarihinde BabyKnight tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Savsaklıyorlar, en sona bırakıyorlar. 45 yaşına kadar cıbıldak dolaşıp sonrasında tesettüre girenler de aynı familyadandır. Ölüme yaklaştıkça Kabe ziyaretleri, namazlar falan başlar ya da daha önceden varsa sıklaşır. Bizimkiler tatlı su müslümanı. Esas islam şeriattır, kesmektir, cezalandırmaktır, kısasa kısastır! Kitaplarını okuduktan sonra tek yolları vardır: ya dinden çıkmak ya da dine teslim olup şeriatçı olmak. Orta yol bulunamaz artık.

Sitelerde Paylaş

democrossian isimli arkadaş eskiden bir kuran okuma gurubu oluşturduğunu fakat destek bulamadığını, daha sonradan kendisinin mealleri okuduğunu ve dinden çıktığını yazmış. bu mealler sadece senin kafanı kurcalamıyor kardeş. emin ol inandığını iddia eden birçok kişinin kafası karışıyor bu mealler ile. ben ve bir arkadaşım da senin gibi bu işe bi kafa yoralım dedik ve bir yola çıktık. doğruya ulaşmanın yolu işe ilk baştan, yani yolun başından başlamaktır. yani bu yazılanlar yaratıcı bir güç tarafından mı yazılmış yoksa bir insan yazısımıdır. tanrı yazısı ile delilleri nedir. ama tamamen objektif bakmak lazım. yazılanlar saçma sapan deyip geçmemek ve aynı zamanda vay be tüm bu ayetler açık birer delildir demeden objektif olarak araştırmak. yalnız burda işin püf noktasının kesinlikle arapçayı öğrenmek olduğunu gördük (arkadaşım kendisini geliştirdi bu konuda, onunla birlikte çalışmalarımızı yapıyoruz). çünkü yaptığımız incelemeler tam bir felaketi ortaya çıkardı. meallerin çoğu hatalı çevrilmiş. özellikle piyasada yaygın olanlar diyanet ve elmalılı çevirileridir ve herkes bu çeviriler üzerinden yorum yapıyorlar. fakat, aklını özgürce kullanan bir birey, bu çevirileri okuyup da dinden çıkmaması mümkün değil. arapöada derinleşince ortaya çıkıyor ki piyasada adamakıllı, birebir ne yazılmışsa direkt türkçeye çevrilen meal sayısı malesef ki 1 veya 2 tane diyebildik. diğerleri neredeyse çeviri yerine resmen yorum yapmışlar, değiştirmişler. millet de bu yazılanları haliyle allah yazmış zannediyor. allahın yazdığı iddia edilen meal onlar değil bi kere bunu bilelim. en yakın çeviri yaşar nuri öztürk çevirisi çıktı. araştırmalarımıza devam ediyoruz. bir örnek ile bitireyim:

Hac / 15

Elmalılı Hamdi Yazır

Allah'ın ona (peygambere) dünyada ve ahirette yardım etmeyeceğini sanan kimse hemen yukarıya bir ip uzatsın, sonra (kendini intihar edip) boğsun da baksın bu hilesi kendisini öfkelendiren şeyi giderecek mi?

----------------------------------------------------------------------

Hac / 15

Diyanet İşleri Meali

Her kim ona (Muhammed’e) Allah’ın dünyada ve ahirette asla yardım etmeyeceğini zannediyorsa hemen tavana bir ip çeksin, sonra kendini assın da bir baksın; başvurduğu (bu yöntem), öfkelendiği şeyi giderecek mi?

----------------------------------------------------------------------------

Hac / 15

Yaşar Nuri Öztürk

Kim Allah'ın dünyada ve âhirette kendisine yardım etmeyeceğini sanıyorsa; bir sebeple göğe uzansın, sonra öteki ilişkilerini kessin de bakıversin: Oyunu, öfkelendirdiği şeyleri gerçekten giderecek mi?"

Sitelerde Paylaş

democrossian isimli arkadaş eskiden bir kuran okuma gurubu oluşturduğunu fakat destek bulamadığını, daha sonradan kendisinin mealleri okuduğunu ve dinden çıktığını yazmış. bu mealler sadece senin kafanı kurcalamıyor kardeş. emin ol inandığını iddia eden birçok kişinin kafası karışıyor bu mealler ile. ben ve bir arkadaşım da senin gibi bu işe bi kafa yoralım dedik ve bir yola çıktık. doğruya ulaşmanın yolu işe ilk baştan, yani yolun başından başlamaktır. yani bu yazılanlar yaratıcı bir güç tarafından mı yazılmış yoksa bir insan yazısımıdır. tanrı yazısı ile delilleri nedir. ama tamamen objektif bakmak lazım. yazılanlar saçma sapan deyip geçmemek ve aynı zamanda vay be tüm bu ayetler açık birer delildir demeden objektif olarak araştırmak. yalnız burda işin püf noktasının kesinlikle arapçayı öğrenmek olduğunu gördük (arkadaşım kendisini geliştirdi bu konuda, onunla birlikte çalışmalarımızı yapıyoruz). çünkü yaptığımız incelemeler tam bir felaketi ortaya çıkardı. meallerin çoğu hatalı çevrilmiş. özellikle piyasada yaygın olanlar diyanet ve elmalılı çevirileridir ve herkes bu çeviriler üzerinden yorum yapıyorlar. fakat, aklını özgürce kullanan bir birey, bu çevirileri okuyup da dinden çıkmaması mümkün değil. arapöada derinleşince ortaya çıkıyor ki piyasada adamakıllı, birebir ne yazılmışsa direkt türkçeye çevrilen meal sayısı malesef ki 1 veya 2 tane diyebildik. diğerleri neredeyse çeviri yerine resmen yorum yapmışlar, değiştirmişler. millet de bu yazılanları haliyle allah yazmış zannediyor. allahın yazdığı iddia edilen meal onlar değil bi kere bunu bilelim. en yakın çeviri yaşar nuri öztürk çevirisi çıktı. araştırmalarımıza devam ediyoruz. bir örnek ile bitireyim:

Hac / 15

Elmalılı Hamdi Yazır

Allah'ın ona (peygambere) dünyada ve ahirette yardım etmeyeceğini sanan kimse hemen yukarıya bir ip uzatsın, sonra (kendini intihar edip) boğsun da baksın bu hilesi kendisini öfkelendiren şeyi giderecek mi?

----------------------------------------------------------------------

Hac / 15

Diyanet İşleri Meali

Her kim ona (Muhammed’e) Allah’ın dünyada ve ahirette asla yardım etmeyeceğini zannediyorsa hemen tavana bir ip çeksin, sonra kendini assın da bir baksın; başvurduğu (bu yöntem), öfkelendiği şeyi giderecek mi?

----------------------------------------------------------------------------

Hac / 15

Yaşar Nuri Öztürk

Kim Allah'ın dünyada ve âhirette kendisine yardım etmeyeceğini sanıyorsa; bir sebeple göğe uzansın, sonra öteki ilişkilerini kessin de bakıversin: Oyunu, öfkelendirdiği şeyleri gerçekten giderecek mi?"

yaşar nurinin çevirisini DOĞRU kabul etsek bile....

ee bu ayet ne anlatıyor bize ? ne yapmamız gerekiyormuş yani ? ayetin SAÇMALIĞI - ANLAMSIZLIĞI kabak gibi duruyor halen ? hala daha ANLAŞILMAZ - ANLAMSIZ - boş boş duruyor ölece ?

bir sebeble göğe mi uzanalım ? nasıl yani ?

öteki ilişkileri keselimmi ? hangi ilişkileri mesela ?

oyunumuz mu ? biz oyun falan oynamıyoruz zaten ?

öfkelendiğimiz şeyleri giderecek olan ne ? ayrıca biz öfkeli değiliz ki ?_ ne öfkesi ?

SAÇMALIK!!!!!!!!!!!

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

democrossian isimli arkadaş eskiden bir kuran okuma gurubu oluşturduğunu fakat destek bulamadığını, daha sonradan kendisinin mealleri okuduğunu ve dinden çıktığını yazmış. bu mealler sadece senin kafanı kurcalamıyor kardeş. emin ol inandığını iddia eden birçok kişinin kafası karışıyor bu mealler ile. ben ve bir arkadaşım da senin gibi bu işe bi kafa yoralım dedik ve bir yola çıktık. doğruya ulaşmanın yolu işe ilk baştan, yani yolun başından başlamaktır. yani bu yazılanlar yaratıcı bir güç tarafından mı yazılmış yoksa bir insan yazısımıdır. tanrı yazısı ile delilleri nedir. ama tamamen objektif bakmak lazım. yazılanlar saçma sapan deyip geçmemek ve aynı zamanda vay be tüm bu ayetler açık birer delildir demeden objektif olarak araştırmak. yalnız burda işin püf noktasının kesinlikle arapçayı öğrenmek olduğunu gördük (arkadaşım kendisini geliştirdi bu konuda, onunla birlikte çalışmalarımızı yapıyoruz). çünkü yaptığımız incelemeler tam bir felaketi ortaya çıkardı. meallerin çoğu hatalı çevrilmiş. özellikle piyasada yaygın olanlar diyanet ve elmalılı çevirileridir ve herkes bu çeviriler üzerinden yorum yapıyorlar. fakat, aklını özgürce kullanan bir birey, bu çevirileri okuyup da dinden çıkmaması mümkün değil. arapöada derinleşince ortaya çıkıyor ki piyasada adamakıllı, birebir ne yazılmışsa direkt türkçeye çevrilen meal sayısı malesef ki 1 veya 2 tane diyebildik. diğerleri neredeyse çeviri yerine resmen yorum yapmışlar, değiştirmişler. millet de bu yazılanları haliyle allah yazmış zannediyor. allahın yazdığı iddia edilen meal onlar değil bi kere bunu bilelim. en yakın çeviri yaşar nuri öztürk çevirisi çıktı. araştırmalarımıza devam ediyoruz. bir örnek ile bitireyim

Aynı yollara bir çok insan başvuruyor. Kişi art niyetsiz yaklaşıyorsa anlatılanlar,yazılanlar gibi olmadığını görüyor!

Baştan art niyet varsa hiçbirşey gözükmez.

Geldiğiniz nokta neresidir. Elinizde tuttuğunuz yazılı kitap bir yaratıcı tarafından mı yollanmış,yazdırılmış yada insanlar tarafından birşeyleri referans alarakmı yazılmış?

Allahın ayetleri yazıyla mı sınırlıdır?

Musafı anlamak için arapça şart diyorsunuz. Arapca ana dili olan topluluklar tam manada anlayıp,yaşıyorlarmı?

Yazıyı okumak için dil gerekli fakat dilin okuduğunu anlamak için akıl gerekli!

Zaman,kültür,lisan... yazının manasını değiştirir. Hani derler ya bu devir o devir değil. Okurken bunları akıl ardı etmemek gerek.

Sitelerde Paylaş

Yukarda arkadaşlar açıklamışlar. Fazla eklenecek birşey yok.

Kuran değilde normal kitap okuma oranlarına baktığımızda da durum aynı. Batı anadolu kesimi işte biraz okuyor. Eh işte. Ama yinede çok ama çok az.

İlahi denilen, tanrıdan geldiğine inanılan, kuran bile azcık okunuyorsa, normal eserlerin okunmaması çok normal.

Al işte müsloların çelişkili diğer bir tarafı.

Sitelerde Paylaş

Halkımız daha çok öğrenmeye değil inanmaya yatkındır. Bu yüzden de hala iktidarımızda bu adam durmaktadır. Müslüman Türkler dediğimiz halkımızın büyük bölümünü oluşturan grup genelde cahillikleri yüzünden Kur'an okumuyorlar. Sadece Kur'an değil hemen hemen doğru düzgün hiç kitap okumuyorlar. Yine de sağdan soldan duydukları bilgilerle kendilerini alim ilan etmekten çekinmiyorlar. Ateist olanlar ise daha çok cehaletini azaltan artık okuyan öğrenen kişilerden oluştuğu için onlar bile Kur'an'ı daha iyi biliyorlar, okuma alışkanlığı var çünkü.

Ben Kur'an ile beraber pek çok kitap okuyan, araştıran görüşünü geliştiren nesnel bakabilen Müslüman'a saygı duyarım. Onlara aptal demek hiç bir aptalın bile haddine değildir. Zaten fanatik Müslüman'da olamaz böyleleri.

Sitelerde Paylaş

Ben Kur'an ile beraber pek çok kitap okuyan, araştıran görüşünü geliştiren nesnel bakabilen Müslüman'a saygı duyarım.

Sen saygı duymaya devam et o zaman..

Kur'an ile beraber pek çok kitap okuyan, araştıran görüşünü geliştiren nesnel bakabilen insan müslüman olmaz. Bizim aramıza katılır. Ateist olur. Aklın alıyor mu senin kuranı gerçekten anlayarak okuyan bir insanın çelişkiye düşmeden ömrünün sonuna kadar yaşayacağına..

Birde şunu eklemekte fayda var. İlkokul, ortaokul ve hatta bazı lise menzunu kişiler, o güne kadar ellerine uzun kitap almamış, yorumlamak nedir bilmeyen kişilerden biz büyük şeyler bekliyoruz. 600 küsür sayfalık bir kitabı, türkçeye çevrildiğinde bol bol devrik cümlelerin, anlamsız kelimelerin olduğu bir kitabı okuyup anlamalarını bekliyoruz. Bu imkansıza yakın bir olasılık...

Sitelerde Paylaş

Sen saygı duymaya devam et o zaman..

Kur'an ile beraber pek çok kitap okuyan, araştıran görüşünü geliştiren nesnel bakabilen insan müslüman olmaz. Bizim aramıza katılır. Ateist olur. Aklın alıyor mu senin kuranı gerçekten anlayarak okuyan bir insanın çelişkiye düşmeden ömrünün sonuna kadar yaşayacağına..

Birde şunu eklemekte fayda var. İlkokul, ortaokul ve hatta bazı lise menzunu kişiler, o güne kadar ellerine uzun kitap almamış, yorumlamak nedir bilmeyen kişilerden biz büyük şeyler bekliyoruz. 600 küsür sayfalık bir kitabı, türkçeye çevrildiğinde bol bol devrik cümlelerin, anlamsız kelimelerin olduğu bir kitabı okuyup anlamalarını bekliyoruz. Bu imkansıza yakın bir olasılık...

Zaten fanatik olamayacaklarını da belirttim. Bir dine inandığı halde bilime ve insanlığa katkıda bulunmuş aralarında Müslümanların da bulunduğu pek çok bilim adamı vardır. Her biride kendi dini kitaplarını yalayıp yutmuş kişiler. Yani evet buna rağmen inancında kalmaya devam edenler olmuştur ama öyle ama böyle. Ki muhtemelen hepsi de senden daha saygı duyulası insanlardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...