Jump to content

Işık neden kırılır?

Recommended Posts

Isik bir medyuma girdigi zaman, o medyumun kristalleri arasindan gecerkene, sankim cift yariktan gecermis gibi olur. Dalgalar atomlara carpar, atom araliklarindan gecen dalgalar bazi yönlerde birbirlerini göcertirken, bazi yönlerde de birbirini güclendirir. Bizler de bu güclendirilmis dalgalari isigin kirilmasi olarak algilariz.

Sitelerde Paylaş
ışık iki nokta arasında en çabuk yoldan gider

en kısa yol değil en çabuk yol :)

Snell yasası bunun bir sonucudur

Şöyle ki

Fen bilimleri hususundaki cahilliğimi af buyurun; bu en kısa yol ile, en hızlı yol arasında neden farklılaşma var? -gözünüzü seveyim matematiksel olmasın cevabınız :) -

Sitelerde Paylaş
DeHRi, formüllerle bizi allak bullak etmesende şu en çabuk yolun ne anlama geldiğini bir açıklasan. Işık kısa yolu seçmiyor tamam ama çabuk yol ile ne kastediliyor?

Vallahi matematiğim çok kötü, kasıyorum ama hala anlayamadım matematiksel açıklamayı, ama bir yarım saat içerisinde çözerim işin aslını :)

Sitelerde Paylaş

iki ortamdaki hızın aynı değilse ortama belirli bir açı ile giriyorsan A noktasından B noktasına giden en çabuk yol en kısa yol yani düz bir doğru değildir

Bu şekli incelersek belki daha iyi anlarız

Işık için değil herhangi bir şey içinde geçerlidir bu

A dan B ye giderken düz bir çizgide giderseniz al taraftaki yolu yani daha yavaş alacağınız yolu uzatmış olursunuz

En çabuk yol = en kısa zamanda varmak için izlediğin yol

post-41-1235587917_thumb.jpg

Sitelerde Paylaş
iki ortamdaki hızın aynı değilse ortama belirli bir açı ile giriyorsan A noktasından B noktasına giden en çabuk yol en kısa yol yani düz bir doğru değildir

ohh be, vallahi anladım, çok sağolasın :) ben yine de kasıcam şu matematiğe biraz daha :) :)

Sitelerde Paylaş

A dan B ye giderken düz bir çizgide giderseniz al taraftaki yolu yani daha yavaş alacağınız yolu uzatmış olursunuz

En çabuk yol = en kısa zamanda varmak için izlediğin yol

İyi de A noktasındaki ışık B noktasına neden gitsin?

Zannederim cevabı biraz karışık.. Huygens–Fresnel ilkesine göre kırılıyor.

Bu her türlü dalga için geçerlidir. Ses de olabilir, ışık da..

Ayrıca quantum mekaniğine göre madde olabilir.

Sitelerde Paylaş
İyi de A noktasındaki ışık B noktasına neden gitsin?

Belki canı sıkılmıştır:)

Işık küresel dalga cephesi olarak yayılır noktasalsa kaynak ama kırılma olgusunu daha açık görmek için sadece belirli bir doğrultuda yayılmasınıda sağlayabilirsin mesela alırsın eline lazer kaynağını bir kristal yüzeyine veya su yüzeyine belirli bir açı ile tutarsın ışık kırılır ve herhangi bir B noktasına gelir.

Sitelerde Paylaş
Belki canı sıkılmıştır:)

Işık küresel dalga cephesi olarak yayılır noktasalsa kaynak ama kırılma olgusunu daha açık görmek için sadece belirli bir doğrultuda yayılmasınıda sağlayabilirsin mesela alırsın eline lazer kaynağını bir kristal yüzeyine veya su yüzeyine belirli bir açı ile tutarsın ışık kırılır ve herhangi bir B noktasına gelir.

Senin B noktası dediğin bir nokta.

Daha önce saptamış, yeğlenen bir nokta değil. Çeşitli koşullara bağlı olarak gidilen bir hedef.

Her zaman bir B noktası olacak.

Ve yapılan açıklama yeterli değil.

Feynman bir eksiklik bulmuş. Ben de buldum.

Konu ilginç aslında ve daha ayrıntılı bir cevap beklemek hakkımız..

Yalnız ayrıntılı değil ama.. Açıklamanın anlaşılır da olması gerekiyor.

Sitelerde Paylaş
Senin B noktası dediğin bir nokta.

Daha önce saptamış, yeğlenen bir nokta değil. Çeşitli koşullara bağlı olarak gidilen bir hedef.

Her zaman bir B noktası olacak.

Ve yapılan açıklama yeterli değil.

Feynman bir eksiklik bulmuş. Ben de buldum.

Konu ilginç aslında ve daha ayrıntılı bir cevap beklemek hakkımız..

Yalnız ayrıntılı değil ama.. Açıklamanın anlaşılır da olması gerekiyor.

Elbette herzaman bir B boktası olacak ama ışık kaynağı, ışık demetinin yüzeye değdiği nokta ve B noktası her şartta aynı doğru üstünde olmayacak. Geliş ve kırılma açıları arasındaki bağıntının nasıl çıkarıldıgını yukarda gösterdim. Daha basit açıklama bilmiyorum bilen varsa snell yasası ile beraber çıkarırsa güzel olur. Mrseppy de dalgalar temelinde bir açıklama yapmış. Daha temelde kuantum mekaniksel bir açıklama yapılabilir elbette

Sitelerde Paylaş
ohh be, vallahi anladım, çok sağolasın :) ben yine de kasıcam şu matematiğe biraz daha :) :)

aynen bende.. :D öyle bakakaldım sade.. sen sonunda oh be anladım diyebilmişsin ben onu hala diyemedim bak üstünden bir gece geçti.. :( ben kesin matematik özürlüyüm ya :(

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...