Jump to content

İLK ATEİST GÜNLERİMİZ AH

Recommended Posts

İlk ateist olduğum gün derken neyi kastettiğini tam anlayamadım . Teizmden , direk ateizme geçen bir kimseye daha denk gelmedim . İnsanlarda zaten teizmi terkettiği vakit ya yük hisseder , ya da yükü attığını... Deizm , agnostizm gibi evreleri geçirmeden direk ateist olduğunu da sanmıyorum . Eğer bu evreleri atlattıysan zaten ilk durakta bu yükü attığını hissetmişindir . Tabi böyle birşeyi hissetmen için imanı noksan , yarı kafir biri olman gerekir diye düşünüyorum. O kabuğu kırmak öyle boru değil çünkü .

Sitelerde Paylaş

ne ruhlar var

Ne ruhu güzel kardeşim ? Halen depresif mi takılıyorsun ? Halen bu aptallı şiar edinerekten tapınacak birşey arıyor ; insanlar bu yükü attığında mutluluk hissettiğini söylerken , seni acı çektiğini bildiğin için melankoliye mi kapılıyorsun ? Hayırdır ? O nasıl cümle öyle ?

Sitelerde Paylaş

İlk ateist olduğum gün derken neyi kastettiğini tam anlayamadım . Teizmden , direk ateizme geçen bir kimseye daha denk gelmedim . İnsanlarda zaten teizmi terkettiği vakit ya yük hisseder , ya da yükü attığını... Deizm , agnostizm gibi evreleri geçirmeden direk ateist olduğunu da sanmıyorum . Eğer bu evreleri atlattıysan zaten ilk durakta bu yükü attığını hissetmişindir . Tabi böyle birşeyi hissetmen için imanı noksan , yarı kafir biri olman gerekir diye düşünüyorum. O kabuğu kırmak öyle boru değil çünkü .

Aynen dediğin gibi crafterman bende direk ateist olan birisiyim ve bende de noksandı iman.

Sitelerde Paylaş

ben uzun bir evre yaşamadım ateislik ve müminlik arasında toplasan 10 gün falan dır ,ilk önce allaha küfür ettim.sonra kuran küfür ettim fakat içimden sonra ateist olduk,gel keyfim gel hayat özgür,güzel  hatta mükemmel deli saçmalarıyla uğraşmak yok, paranoya yok,obsesyon şizofreni takılmak yok

Sitelerde Paylaş

ben uzun bir evre yaşamadım ateislik ve müminlik arasında toplasan 10 gün falan dır ,ilk önce allaha küfür ettim.sonra kuran küfür ettim fakat içimden sonra ateist olduk,gel keyfim gel hayat özgür,güzel hatta mükemmel deli saçmalarıyla uğraşmak yok, paranoya yok,obsesyon şizofreni takılmak yok

Tüh ... Aynı şeyleri ben maalesef yaşamadım . 10 günde ateist olacak kadar da zeki değildim güzel kardeşim . 10 günde ben bir surenin tefsirini anca idrak ederdim . Toplam 5 senemi araştırmaya , anlamaya verdim . Nerde bizde o zeka...

Hem maldım ama mutluydum . Bilgi artttıkça mutsuzluğun kasveti de arttı . Sen de ters etki yapmış sanırım .

tarihinde Crafterman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tüh ... Aynı şeyleri ben maalesef yaşamadım . 10 günde ateist olacak kadar da zeki değildim güzel kardeşim . 10 günde ben bir surenin tefsirini anca idrak ederdim . Toplam 5 senemi araştırmaya , anlamaya verdim . Nerde bizde o zeka...

üstad ben kuran okuyarak ateist olmadım,ben mantık ateisti oldum sorgulayarak,yani ateist olmak için kuran okumaya gerek yok, öyle olsaydı ateist olmak için incili,tevratı,zeburuda,budiizmi,hindiuzm vs hepsini araştırmak hepsinin falsolarını çıkarmak gerekirdi

tarihinde ataizm tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hem maldım ama mutluydum . Bilgi artttıkça mutsuzluğun kasveti de arttı . Sen de ters etki yapmış sanırım .

bilgiyle mutluluk arasında da böyle bi ilişki var

taki tahtayı kırana kadar

http://img827.imageshack.us/img827/5944/qqqv.png

Sitelerde Paylaş

bende biseyler yasadim amma su an neyin neresindeyim onuda bilmiyorum zaten bilmekte istemiyorum her halde bu bilmek istemememde o ilk hazi daim kiliyor.

Neyse bos veremek lazim.

kelime kullanmadan terminolojik bir siralama yapmak gerekirse sürec söye isliyor gibi.

Kisi atalarindan aldigi görgü ve görenekle baslar ise demekki is atalar diniyle baslar. Bende böyleydim her halde. gözümü acitigimda ilk camii gördüm.

Yasarsin yasarsin bir noktaya gelirsin depresirsin ahada su söyle degil böyle olmazmi ahada böyle degil söyle olmazmi demeye. Alacagin tepkilerden korkar sinersen kalikalirsin atalaryin yolu üzere belli olmaz tepkiden korkmaz ama tatminde olabilirsin ve baslarsin atandan daha iyi bir ata olma mücadelesine her durumda pazarlaman gereken bir dinin var demektir artik.

Bazilarida bu asamada depresirler inatlasirlar kim ne derse desin tersine dayarlar isi, red ve inkar artik iclerine isler. ne denirse densin onu cürütmekle görevlendirirler kendilerini iste bu durumda reddi inkardir ata dinini. cürüte cürüte sonunda kalakalirlar kurak bir cölde.

Kimileri bu durumda diretir. Tabiri caiz ise erkeklige sey sürmek istemez ve geri dönmez. Kimileride ya belki ben biseyleri yanalis yaptim söyle dönüp bir daha tekrardan gözden gecireyim deme ihtiyaciyla topuklari üzerinde geri dönerler edinmis oldugu tecrübeyle.

Daha bi genis daha bi sefkatli daha bi kapsayip kucaklayici bir uslüp benimserler ve nerde seckin vecih bir söz görürlerse hemen alip koyarlar yanlarina arada siradada deneme yaparlar acaba bende bunlar gibi okkali bir kac laf ebeligi yapabilirmiyim diye. Ama en nihayetinde geride kalmislardan ileridedir bunlar.

Birde artik bosa koysa dolmuyor doluya koysa almiyor ne derse desin anlasimayan ne duyarsa duysun dinlemeyip analamayan bir tip modeli geliverir ortaya sanki kücük daglari ben yarattim edasi ile ileri geri sallar durur.

Bu is böyle devam edip durur zaten devam etmelidirde kim oldugu yerde kalirsa kalakalir köse tasi olur.

ateistlerde kendi iclerinde boy boydur kimileri daha atalar dinini inkarla meskulken kimileri nefislerini ilah edinmis konumdadir.

:-)

Sitelerde Paylaş

Huzur ve mutlulukla tanismissin ama henüz bahtiyar mesut olamamissin.

Su eskisini atip yenisini büründügün kisveyide bi ativerdinmi bak sen o zaman kus olup ucacak belkide füze olup firlayacaksin.

Belkide bir gün gelir ayaklarini yere saglam basmayida tadarsin ;-)

Sitelerde Paylaş

Benim için pek güzel günler değildi . İhtirasla bağlı olduğum , mutlakiyetinden zerre şüphe etmediğim inancımın sarsılışı , bir binanın sarsılırken uğradığı zarar gibi zarar vermişti . Tüm bildiklerimi unutuşum , o binayı yıkıp tekrardan temel atışım ise hayli zor bir süreç oldu . Hele gel-gitlerin sende bıraktığı etkinin kalıcı olacağı korkusuyla araştırmaları derinleştirmek , araştırırken de korkular duymak cabasıydı . Her geçen gün , bu aptallıklara maruz kaldığım için hem bana bu inancı aşılayanlara lanet ettim ; hem de bu kabuğu kıracağımı bilerekten de kendimi mutlu ettim . Zamanla da '' acaba '' demeyi de bırakaraktan tanrı için kafa yormanın lüzumsuz olacağını düşündüğüm için , bu kesafete takılı kalmaktan ziyade yeni bir yaşam tarzıyla yoluma tanrısız devam etmeyi kendime görev bildim . Şİmdi ise dinlerden ölesiye nefret ediyorum . Masal olduğunu bildiğin şey için bu kadar aptallıklara kayıtsız kalmak zorunda oluşum ise nefretimi perçinledi . Şimdi savaşımı sanalda vererekten , yaşamı sevmeye çalışaraktan , insanların bu zehiri zerk edilmeyen büyümesi için çabalar sarfediyorum . Çünkü ; dinsiz bir insanın bu saçma mefhumlara ihtiyacı olmadığını bilirken , zehir zerk edilmiş kimsenin ise sürekli bu uyuşturucunun boşluğunu içerisinde taşıyacağını biliyorum . Benim vücudumu tamamen ele geçirmemiş din zehirini tüm benliğimden atarak kurtulduğumu bilsem de ; beyni ölmüş , tüm benliği bu zehirin pençesine düşmüş kimselere de acıyorum .

Şimdi mutluyum . Mutsuz olduğum vakitlerin de dinin eksikliğinden kaynaklanan mutsuzluk olmadığını da çok iyi biliyorum.

Kendim için istediğimi tüm insanlık için istiyor , bu zehirden herkesin kurtulması için mücadele ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Huzur ve mutlulukla tanismissin ama henüz bahtiyar mesut olamamissin.

Su eskisini atip yenisini büründügün kisveyide bi ativerdinmi bak sen o zaman kus olup ucacak belkide füze olup firlayacaksin.

Belkide bir gün gelir ayaklarini yere saglam basmayida tadarsin ;-)

Bahtiyar olmak demek zaten mutlu olmak demek.

Mesut olmakta mutlu olmak demek.

Ne anlatmaya çalışıyorsunki.

Muhalefet olucam diye saçmalamışsın.

Ben bilinçli bir insanım.

Sen bulunduğun noktadan benim yeni bir yük yüklendiğimi nasıl anladın ?

Ayaklarım yeterince yere basıyor.

Ayağımın altında olmadıgın için farkında değilsin.

Sitelerde Paylaş

Ben bazı psikolojik rahatsızlıkların tetiklemesi sonucu ateist oldum ateist olmadan önce başlayan esrarlı kasvetlerim ateistlikten sonra dahada arttı ama düzeleceğimi umut ediyorum yoksa dinden çıktığıma filan hiiiçmi hiç üzülmedim...Hatta sevindim bile.

Çünkü sürekli yaptığım şeylerin doğruluğunu yanlışlığını abartarak düşünüyordum ve çok bunalıyordum.Ama artık ne yaptığım umurumda bile değil yemişim dünyasını ahiretini.Bize hayat zaten bi kazık atmış atabilirsem bende ona atacam..

Sitelerde Paylaş

Benim en rahatladigim alan abdest olmustur buyuk ihtimalle. Yok abdest aldim mi, banyo yaparken niyet ettim mi, simdi alip sonra sunu mu yapsam napsam offf. Simdi rahat rahat oh banyomu da yapiyorum, yaparken de anlamsiz bir takim ezbere soz soylemek zorunda kalmiyorum. Kuran'da belirtilen temsili, rituelistik temizlik yerine gercek hijyenik temizligi tercih ediyorum. Ne o oyle su ile orayi 3 kere burayi 5 kere, su bulamadin toprakla yika. Saka mi ya bu

Sitelerde Paylaş

Bazı arkadaşlar bilgi arttıkça mutsuzluğun arttığını, kısaca bilginin mutsuzluk getirdiğini söylemişler. Çok tartışılan, üzerinde çok düşünülen bir konu bu. İlginç olarak böyle düşünen insanların sayısı hayli fazla.

Ben tamamen aksini düşünüyor ve savunuyorun. Bilgi kesinlikle özgürlük sağlıyor. Bilgiyi nasıl kullandığınız, o bilgiyle ne yaptığınızdır önemli olan. Daha önce hiç düşünmediğiniz, hakkında fikir yürütmediğiniz, gerçeğini bilmediğiniz bir bilgi, bazen şoka uğratır ve sarsar. Hani dogmalarla yaşamını sürdüren birinin birden evrimle tanışıp aklını onun kemirmeye başlaması ya da öldükten sonra yok olacağı düşüncesinden kurtulamaması gibi..

Veya insan davranışlarının esas nedenlerini öğrenmeye başlaması..

Klasik olacak ama gerçekler biraz soğuk görünür. Gerçek, duygularla ilgilenmez.

Bilgi demek gerçeğe daha yakın olmak demekse, o gerçeği olduğu gibi kabullenmek ve sonrasında yaşam oyununu bazen içeriden keyifle, bazen de dışarıdan dalga geçerek izlemek olanağı verecektir.

Bilgi özgürlük ve mutluluk verir.

Sitelerde Paylaş

Yukarıda yazdıklarımın benim ateistliğimle ilgisi yok. Yani ben bilgiyle karşılaştıkça ateist olmuş falan değilim, bilginin mutluluk mutsuzlukla olan ilişkisine dair düşüncelerimdi onlar.

Ateist olmak için her zaman bilgi gerekmez ayrıca. Ben kendimi bildim bileli ateistim mesela ve bilgi milgi bir yana, okuma yazma bile bilmiyordum. Yani bilgi ve zekasıyla değil, çocuk sağduyusuyla doğruyu bulanlardanım. Tanrı empoze edilmeyince kendiliğinden ateist olunuyor. Bu durumda zaten bilgiye merak doğuyor, her şeyin açıklamasını en doğru kaynaktan aramaya başlıyorsunuz. Bu da kendiliğinden oluyor. Size doğru bilgiyi veren tek kaynağın bilim olacağını doğal olarak öğreniyor ve diğerlerini aklınızdan bile geçirmiyorsunuz. Dolayısıyla bilgi sizi şoka uğratmıyor, şaşırtmıyor. Sadece öğreniyor ve kaydediyor, sonra da değerlendiriyorsunuz.

Bu durumda diyebiliriz ki bilgi, kimilerine mutsuzluk getirirken kimilerine de mutluluk getiriyor.

Bu yine insanın suçu. Bilginin değil.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...