Jump to content

Dini Duyguların İncinmesi

Recommended Posts

Din adamlarından, inanırlardan ve özellikle de müslümanlardan sık duyduğumuz bir slogan var: Dini duyguları incinmiş.

Muhammed karikatürlerinden haberdar olan müslümanlar, dini duyguları incindiği için, ortadoğu ülkelerinde epeyce cıngar çıkardılar.

Dini duyguları incinen müslümanalar Afganistanda Buda heykellerini topa tutarak yerle bir ettiler.

Artık Türkiyede gündemde müslümanların dini duygularını incitenler hapis ve para cezası alıyor (Ömer Bahadır Baruter, Fazıl Say, Sevan Nişanyan, Greener Naitulus vs. vs.). Avukatlar bu durumdan iyi paralar kazanır oldular. Muhtemelen dini duyguları incindiğini öne sürüp şikayet edenler de bu durumdan ceplerini ve cüzdanlarını doldurmaya başladılar.

Dini duyguları incindiği için feryad-ü figan edip mazlumları oynayan müslümanları kandi çevremde de bir çok sefer yaşadım.

İyi de...

Nedir bu "dini duygular"? Böyle bir duygu grubu var mıdır? Varsa, hangi organımızla veya nasıl hissederiz?

Mesela şu tanıdık videolardaki adamların duyguları dini duygu grubuna girer mi?

Dini duygular varsa eğer,

Neden ve nasıl incinirler?

Mesela şu videodaki ritüel Asya ve Afrikada bir çok müslüman ülkede uygulanıyor. Bu kişileri ve dini duygularını daha fazla incitmek mümkün mü?

(Dikkat! +18. İşkence ve kan var! İnternette çok daha iğrençleri kol geziyor. Ben en zararsızlardan birisini koydum buraya.)

Link 3

Benim sevinç, üzüntü, güven, yakınlık, sevgi gibi duygularım korunma altında değilken, dini duygular neden devlet tarafından korunmaya muhtaçdırlar?

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
  • İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevgili kozmopolit.

Benim bilmek istediğim, dini duygu diye bir şey var mıdır?

Varsa nedir?

Nasıl bir duygudur?

Nasıl incinir?

Gözden geçirdiğim duygular arasında dini duygu diyebileceğim bir duyguya henüz raslamadım.

Sevgiler

Senin bahsettiğin dini acizliktir. Osmanlı'da kimse gıkını çıkaramıyordu, nerden nereye geldik.

Sitelerde Paylaş

Dini duygu niye birsey yokdur. Müslümanlar sadece "Islam/Muhammed süper" demeyen herkesi onlarin Dinine hakaret yapti niye görüyorlar.

Muhammedin Peygamber olmadigini inanmak bilem onlar icin rencide edici.

Arap ülkelerinde bunu desen sei öldürürler bilem. Sen Yalan ve ölüm dininden ne bekliyorsun ?

Sitelerde Paylaş

Sevgili kozmopolit.

Varsa nedir?

Nasıl bir duygudur?

Nasıl incinir?

Gözden geçirdiğim duygular arasında dini duygu diyebileceğim bir duyguya henüz raslamadım.

Sevgiler

Ben şöyle düşünüyorum sevgili 3xAli, ister Muhammed karikatürleri, ister Papa motifli fotoğraf kolajları veya bazı avantgarde sanat eserleri: devamlı şekilde dindar insanlar sanat ve mizah tarafından kendilerini incitilmiş ve buna karşı öfkeli protestolar yapmak zorunda kalmış hissediyorlar. Hatta bazıları küfre karşı (kastedilen her türlü dini eleştiri, mesela Allah'ın olmadığını veya dinin, Kuran'ın, peygamberlerin yalan ve yanlış olduğunu söylemek gibi, bunlar da onlara göre küfre giriyor) bunlara karşı hukuktaki yasaların sıkılaştırılması ve cezaların ağırlaştırılması gerektiğini düşünüyor. Ancak: Tanrı bundan hiç rahatsız olabilir mi? Bu tür eylemlerin gerçek alıcıları kimler? Dini duyguların korunması hakkı, gerçekten ifade ve konuşma özgürlüğü hakkından daha mı yüksektir, bu tartışılmak ve insanların eleştiri ve inanmama hakkında engel olunmak isteniliyor. Bunun yanında bir din diğer bir dini doğası gereği eleştirmeden edemez. Müslümanlar için Tanrının oğlu olduğunun söylenmesi küfürdür, Hristiyanlar için de İsa'dan sonra bir peygamberin ve kitabın gelmiş olmasını iddia etmek bir küfürdür. Bu durumda kendileri için hak gördükleri başka dinleri eleştirme özgürlüğünü, sözde ateistlere, deistlere ya da agnostiklere yasaklayarak kurnazlık yapmak istiyorlar ama başaramayacaklarını kendileri de biliyorlar.

Video onların gerçek düşüncelerini zaten açıklıyor. Dinden Çıkanı Küfür edeni öldürmeseydik İslam bugüne kadar yaşayamazdı.

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çok güzel ve cidden açıklanması gereken bir konu.

Ve konuyu görünce on dakika uğraşıp henüz isim vermediğim şu resmi yaptım.

Bu resime hangi adı verirsem içinizde nasıl bir duygu oluşur ? öfke ? allahtan korkma ? incinen duyguyu birtürlü bulamadım hangisi ?

Çok mu inciniksiniz ? ortada anlamsız bir öfkeden başka birşey yok, gülüp geçmek, ulaşılabilecek erdemlerdendir, erdem edinmemiş kulu allah ne yapsın ?

Adını siz koyun, ben koyarsam katlim vacip olur mazallah :)

nmzkj.jpg

Sitelerde Paylaş

Sevgili kozmopolit.

Varsa nedir?

Nasıl bir duygudur?

Nasıl incinir?

Sevgiler

dini duygunun incinmesinden şunu anlıyorum;

dinsel değeri olan şeylerle alay edilmesi

(Allah, Muhammed, İsa; Yahova ve tabii günümüzde ona inanan varsa Zeus vb)

ifade özgürlüğü dinsel değeri olan şeyleri eleştirme hakkı verir

ama alay etme hakkını da verir mi

ben alayın hakaret anlamında olduğunu

mizahın, gülmecenin de alay anlamına gelebilecek türleri olabileceğini düşünüyorum

yanılıyor muyum?

Örneğin Allahın kuyruğu var mıdır sorusunun gerçek eleştirel bir soru olmadığını

mizahın alay türünde ve anlamında olduğunu düşünüyorum

Sitelerde Paylaş

Güzel sanatları sevenler için onlara yönelik çirkin ithamlar nasıl bazı duyguları rencide ediyorsa, dine öncelik verenlerin dinsel inançlarının aşağılanması da onları o kadar incitebiliyor.

Mantıksız gibi görünse de bu, sinir krizlerine, toplu protestolara, isyanlara ve kitle hareketlerine bile neden olabilecek gerçek bir etki.

Ateizme yönelik vurdumduymazlık ve aşağılamalar da ateistleri derin bir şekilde incitebilir.

Bunlar, bazıları için aşırı bile olabilen gerçek duygular. Hayali duygular değil. Çok duyarlı olanların ölümüne bile neden olabilirler.

Dinsel duyguları diğerlerinden soyutlayıp bir takım yasalarla korumaya teşebbüs etmek, toplumun dinleri nasıl değerlendirdiği ile ilgili bir sorun.

Toplumun önceliği din ise bu mümkün. Bir heykele veya resime karşı yönelik saldırılar sanat severleri nasıl olumsuz olarak etkiliyorsa, dine olan saldırılar da dindarları o şekilde etkileyebilir.

Kutsal olsun olmasın bazı değerlere karşı hakaret ve eleştiriler, o değerlere inananlar için çok ağır olsa da, çağdaş bir toplumda düşünce, inanç ve kendini istediği gibi belirtme özgürlükleri bu hakaret ve eleştirilere yönelik cezalara sınır koyacaktır. İleri bir demokraside, fizik olarak tahrip etmek dışında, bazı değerlere hakaret edenleri cezalandırmak yanlıştır. Taliban'ın Buda heykellerini yermesi düşünce ve inanç özgürlükleri kapsamına girer. Ama onları top ateşine maruz bırakması Taliban'ı çağ dışı ilkel bir toplum yapar. Hiç kuşkusuz Taliban Müslümanlar o heykellerden son derece olumsuz olarak etkilenmişlerdir. Ama bu duygularını onları tahrip edecek düzeyde belli etmeye hakları yoktur.

Dini duygular vardırlar ve incinebilirler. Ama onları incitenleri cezalandırmak, Taliban'ın Buda heykellerini top ateşine tutmasından fazla farklı değildir.

Sitelerde Paylaş

Dini duygular özel duygular mıdır?

Kutsal mıdırlar?

Kutsal nedir? Kutsal aynı zamanda dokunulmaması, değiştirilmemesi gereken değerler için de kullanılır.

Mülkiyet kutsaldır gibi örneğin..

Bu açıdan bakınca dini duygular da kutsaldırlar, ateistlerin ateizm için hissettikleri de.

Ama dini duygular özel duygular değillerdir.

Dini duyguların özel olabilmesi için diğer duygulardan farklı olmaları gerekir.

Allah varsa dini duygular özel duygulardır. Muhammed ayı yardı ise onlar elbette çok özel duygulardır.

Bütün duygular onları algılayanlar için aynı derecede kutsal olabilirler.

Sitelerde Paylaş

İleri bir demokraside, fizik olarak tahrip etmek dışında, bazı değerlere hakaret edenleri cezalandırmak yanlıştır.

bu bazı değerleri açabilir misin? kriter nedir?

örneğin Amerikanın ölmüş kurucu babalarına hakaret edebilir miyim?

veya Amerikan bayrağını mizah konusu yapabilir miyim?

Sitelerde Paylaş

Her duygu incilebiliyor, örnegin erkeklik duygusu,kadinlik duygusu, milliyetcilik duygusu, hatta mac taraftari duygulari.

Ama isin tuhaf tarafi, Müslümanlara gercekler söylendigindede dinlerine saldiri var zannediyorlar.

Örnegin islamiyet iskence iceriyor dense.

Hatta biri cikip ben dinsizim,ateistim dese,bunu bile dinlerine saldiri, dini duygulari rencide oluveriyor.

Müslümanlar ayiplarla, günahlarla, korkularla yetistirildikleri icin cogu kompleksli kisiler.

Müslümanlar dini duygularini incitenlerin canlarini incitmeye kalkiyorlar. Inandiklari dinde insanin canina kiymak gayet normal.

Sitelerde Paylaş

"Dini duygu" denen şeyin diğer duygulardan ayrı tutulup özel bir kategori gibi sunulması ve hukukta da kendine böyle yer bulması, dinsel inanç ve hassasiyetin toplumların ortak onayını alması nedeniyledir. Elbette dini duygu diye özel bir duygu yoktur, insanın her duygusu incinebilir.

Düşünüldüğünde, bu konunun çok yönü olduğu ortaya çıkar. Dini inançların bireysel yönü ve sosyal kökü, herhalde ilk ele alınması gereken kısım olacaktır.

Yine de sonuç olarak "kutsal" duvarına çarpılıacaktır sanırım.

Dini inançlar, verdikleri kişisel hazdan başka, toplumların benliğini de oluşturur veya önemli bir parçası olur. Dini inanç burada "Kutsal nesne"dir. Dinsel yaşamın çok daha ilkel halinin yaşadığı dönemlerde toplumlar bütünüyle kutsal nesne tarafından yönetilirdi örneğin. Kutsal olan nesne ve inanç her ne ise onun etrafında toplanır, inançlar ve ibadetlerle bir sistem oluşturulurdu. Din. Bu sisteme dahil herkes tek bir manevi toplulukta birleştirilirdi, aslında hala öyle. Birbirinden farklı gibi görünen dinlerin kendi ibadet merkezleri ayrı gibi görünse de temelde hepsi aynı. Bir kısım kiliseye gider, diğeri camiye.

Dünya değişti, yeni sistemde yönetici kutsallar değil. Ancak hala önemli bir birleştirici ve ortaklık olduğu kesin. Burada bir kere daha karşımıza çıkan bir gerçek var ki o da İslam'a inanan toplumların kutsallarına çok daha sıkı bağlı olduğu ve modern yasalara geçenlerin bile kutsal sayılan dini inanç veya nesneye ayrıcalık tanıdığı. Dini inancın belirleyici ve birleştirici bir faktör olmaktan çoktan uzaklaştığı, insanların dini inançları sembolik olarak yaşadığı hatta dini inançtan neredeyse tamamen uzaklaştığı ülkelerde bu gibi yoğun hassasiyetler ve yasalar olduğunu hiç sanmıyorum.

Güzel ve önemli bir konu.

Sitelerde Paylaş

Diyorlar ki "Hooop, orada dur bakalım. Bu hepimizin tartışmasız kutsalı, bizim en değerli aidiyetimiz, hayatı anlamlandırma biçimimiz, doğrumuz ve ruhumuzun ilacı. Sen bütün bunlara laf söyleyemezsin!".

Devlet de "Benim vatandaşım bu kutsal değere koşulsuzca bağlı ve bu konuda çok hassas. Bu bizim bağdaştırıcımız ve ortak alanımızın buluşma merkezi. Laf söylersen koskoca halkı birden üzmüş ve daha da fenası kışkırtmış olursun. O yüzden kes sesini otur, başına dert açma" diyor.

Yani burada korunup kollanmak isteyen kişilerin tek tek duyguları değil, dini inançların toplumsal yanıdır. Çünkü din çoğu zaman toplumsal bir olaydır, dinlerin tarihine bakıldığında bunun böyle olduğu kolayca görülür.

Sitelerde Paylaş

bu bazı değerleri açabilir misin? kriter nedir?

örneğin Amerikanın ölmüş kurucu babalarına hakaret edebilir miyim?

veya Amerikan bayrağını mizah konusu yapabilir miyim?

Amerika iyi bir ölçü değil. Çünkü bir Türk bir Amerikalı gibi geniş yürekli olamaz.

Amerika'nın her türlü değerine hakaret ve küfür edebilirsin. Suç değildir.

Bayrağını yalnız yakmak değil, üstüne çıkıp çiğner ve üstüne işeyebilirsin.

Amerikayı kuranların anasına da küfredebilirsin, avradına da.

Presidentlerin de dokunulmazlığı yok. Karılarına bile küfredebilirsin..

Kimse seni dava edemez. Kimse seni suçlayamaz.

Gerçek demokrasi ve özgürlüğün ne olduğunu bilmediğiniz için bunları abarttığımı sanabilirsiniz.

Bunlar abartı değildir.

Sitelerde Paylaş

Her duygu incilebiliyor, örnegin erkeklik duygusu,kadinlik duygusu, milliyetcilik duygusu, hatta mac taraftari duygulari.

Ama isin tuhaf tarafi, Müslümanlara gercekler söylendigindede dinlerine saldiri var zannediyorlar.

Örnegin islamiyet iskence iceriyor dense.

Hatta biri cikip ben dinsizim,ateistim dese,bunu bile dinlerine saldiri, dini duygulari rencide oluveriyor.

Müslümanlar ayiplarla, günahlarla, korkularla yetistirildikleri icin cogu kompleksli kisiler.

Müslümanlar dini duygularini incitenlerin canlarini incitmeye kalkiyorlar. Inandiklari dinde insanin canina kiymak gayet normal.

Dini eleştirmekle dindarlara saldırıyorsun. Derecesine göre bu eleştiri dindarları çileden çıkarabilir.

Birisi benim ateistliğime saldırsa ve onu aşağılasa ben de çileden çıkarım.

Senin erkekliğin saldırıya uğrarsa sen de zıvanadan çıkarsın.

Bunlar normal insan reaksiyonları. Elimizde bile değil bu şekilde etkilenmemek.

Ama sorun bu değil.

Sorun bu durumumda bizim ne yapacağımızdır. Bu saldırılara karşı nasıl bir tepki göstermeliyiz.

Ne kadar uygar olduğumuz işte bu tepkilerde kendini belli edecektir.

Sitelerde Paylaş

Sol yanlı olduğu için iftarı sol elindeki kaşıkla açan birini öldürecek kadar çağdışı bir davranış sergileyen bu topluma çağdaş uygarlıktan bahsetmek çok anlamsız.

Bir toplumun önem verdiği değerler aslında onun gerçek değerini ortaya koyar.

Her insan toplumu uygardır. Yeni Gine ormanlarında yaşayan ilkel kabileler bile uygardır.

Ama ehemmiyetsiz değerlere önem ve aşırı ehemmiyet veren her toplum aynı zamanda ilkeldir.

Müslümanların oluşturduğu uygarlık ilkeldir.

Çağdaş uygarlığa ulaşabilmeleri için Müslümanların İslam'dan kurtulmaktan başka çareleri yoktur.

İslam toplumları asla çağdaş bir batı toplumu düzeyine çıkamayacaklardır.

Sitelerde Paylaş

Amerika iyi bir ölçü değil. Çünkü bir Türk bir Amerikalı gibi geniş yürekli olamaz.

Amerika'nın her türlü değerine hakaret ve küfür edebilirsin. Suç değildir.

Bayrağını yalnız yakmak değil, üstüne çıkıp çiğner ve üstüne işeyebilirsin.

Amerikayı kuranların anasına da küfredebilirsin, avradına da.

Presidentlerin de dokunulmazlığı yok. Karılarına bile küfredebilirsin..

Kimse seni dava edemez. Kimse seni suçlayamaz.

Gerçek demokrasi ve özgürlüğün ne olduğunu bilmediğiniz için bunları abarttığımı sanabilirsiniz.

Bunlar abartı değildir.

Evet, Amerika ve halkı söylediğiniz gibidir ve biz de bunu görürüz ama Türkler de din konusunda hiç öyle yobaz veya tahammülsüz değildir.

Geçen gün bir başlıkta daha yazmıştım, yine geldi yeri.

Bizim filmlerimizde imamlar, hocalar vb din adamları en sahtekar, en karı kız düşkünü, en dolandırıcı, en sümsük tipler olarak canlandırılır. Müthiş mizahı yapılır din adamlarının. Dinle bile mizah yapılır.

Yani aslında Türk halkı din konusunda gayet de toleranslıdır, mizahı sever, kendisiyle dalga geçer ve dinciye güvenmez. Radikal bir azınlık daima olmuştur ancak seslerini çıkarmazlar. Çünkü halk onları sevmez, dinlemez, uzak durur.. idi.

Sorun hükumetlerde, politikacılarda ve yasalarda. Biz bugüne kadar dini duygusu incinen bir halk görmedik, ilk Danimarka'daki karikatür olayında bizde kimse bir şey yapmadı. Müslüman ülke olmaktan mütevellit bir kınama yaptık, hepsi o. Belki radikaller bir şeyler yapmaya kalkmıştır ama duyulmadı bile çünkü kimse takmazdı, takmadı. Hatta Türk Müslümanlar İslam ülkelerinin aşırı tepkisini eleştirdi, kınadı. Danimarkalıları unutup onlara baktık...

Halkı dindarlaşmaya zorlayan hükumetler olmuştur hep. Bugüne dek Türkiye'de kim din eleştirdiği için katli vacip ilan edilmiş, peşine polisler düşüp onu mahkemelerde yargılamış, hapse atmış? Yok böyle bir örnek. Son senelerde çıktı bunlar. Devlet eliyle yapılıyor/yaptırılıyor ve biz hep halkı suçluyoruz.

Hem bir dakika..

Kürtler yıllardır anamızı ağlattı, etmedikleri küfürler kalmadı, Tayyip'le beraber Türklüğü de bayrağı da rezil rüsva etti, kurumlardan TC ibaresini bile kaldırmaya kalktı da ne oldu? Kim kime ne yaptı, kimi katletti, hangi büyük Türk gidip birilerini bıçakladı mesela?

Bunlar hep ön yargı. Bu halkı tanımıyor kimse.

Halkın dini duygularının incindiği falan yok. İncinse idi onlarca sene dalga geçilen o hacı hocalar ve onları üreten yapılar incinir ve harekete geçerdi. Bizdeki dinle dalga geçen karikatür miktarı inanılmaz kabarıktır ve bu yaklaşım bile son derece sıradandır. Hepimiz çok iyi biliriz.

Son yıllarda olanları yanlış okumamak gerek. Dinine bağlı ama aynı anda garip bir toleransı olan bir milletiz biz.

ABD'de yasalar insanları özgür bırakıyor. Bizde ise dindarlaştırıyor artık. Zorla "İncineceksin, incinmelisin, hatta inciniyorsun da farkında değilsin" diyor.

tarihinde XUser tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Halkımızın dini duygularının çok incindiğini söyleyen ve inciticileri hapse attırmaya uğraşan isim hep aynı, farkında mısınız?

Adnan Oktar.. Ve arkasındaki iktidar. Halk ortalarda yok, sadece gaza gelip dinini keşfetmiş çömez dejenere dindarlar var.

Hiçbir şey göründüğü gibi değil aslında. Devlet eliyle zorla ve baskıyla dindarlaştırılıyoruz, bir kısmımız da "ikbal" vaadi ile..

Sitelerde Paylaş

Evet, Amerika ve halkı söylediğiniz gibidir ve biz de bunu görürüz ama Türkler de din konusunda hiç öyle yobaz veya tahammülsüz değildir.

Geçen gün bir başlıkta daha yazmıştım, yine geldi yeri.

Bizim filmlerimizde imamlar, hocalar vb din adamları en sahtekar, en karı kız düşkünü, en dolandırıcı, en sümsük tipler olarak canlandırılır. Müthiş mizahı yapılır din adamlarının. Dinle bile mizah yapılır.

Yani aslında Türk halkı din konusunda gayet de toleranslıdır, mizahı sever, kendisiyle dalga geçer ve dinciye güvenmez. Radikal bir azınlık daima olmuştur ancak seslerini çıkarmazlar. Çünkü halk onları sevmez, dinlemez, uzak durur.. idi.

Sorun hükumetlerde, politikacılarda ve yasalarda. Biz bugüne kadar dini duygusu incinen bir halk görmedik, ilk Danimarka'daki karikatür olayında bizde kimse bir şey yapmadı. Müslüman ülke olmaktan mütevellit bir kınama yaptık, hepsi o. Belki radikaller bir şeyler yapmaya kalkmıştır ama duyulmadı bile çünkü kimse takmazdı, takmadı. Hatta Türk Müslümanlar İslam ülkelerinin aşırı tepkisini eleştirdi, kınadı. Danimarkalıları unutup onlara baktık...

Halkı dindarlaşmaya zorlayan hükumetler olmuştur hep. Bugüne dek Türkiye'de kim din eleştirdiği için katli vacip ilan edilmiş, peşine polisler düşüp onu mahkemelerde yargılamış, hapse atmış? Yok böyle bir örnek. Son senelerde çıktı bunlar. Devlet eliyle yapılıyor/yaptırılıyor ve biz hep halkı suçluyoruz.

Hem bir dakika..

Kürtler yıllardır anamızı ağlattı, etmedikleri küfürler kalmadı, Tayyip'le beraber Türklüğü de bayrağı da rezil rüsva etti, kurumlardan TC ibaresini bile kaldırmaya kalktı da ne oldu? Kim kime ne yaptı, kimi katletti, hangi büyük Türk gidip birilerini bıçakladı mesela?

Bunlar hep ön yargı. Bu halkı tanımıyor kimse.

Halkın dini duygularının incindiği falan yok. İncinse idi onlarca sene dalga geçilen o hacı hocalar ve onları üreten yapılar incinir ve harekete geçerdi. Bizdeki dinle dalga geçen karikatür miktarı inanılmaz kabarıktır ve bu yaklaşım bile son derece sıradandır. Hepimiz çok iyi biliriz.

Son yıllarda olanları yanlış okumamak gerek. Dinine bağlı ama aynı anda garip bir toleransı olan bir milletiz biz.

ABD'de yasalar insanları özgür bırakıyor. Bizde ise dindarlaştırıyor artık. Zorla "İncineceksin, incinmelisin, hatta inciniyorsun da farkında değilsin" diyor.

Türkler hoşgörülü oldukları için mi ülkemizde Aleviler katledilmişlerdir? Bu katliam ilerde de devam edebilir.

Yoksa size göre birkaç Alevinin öldürülmesi Sünni Müslümanların hoşgörüsüne gölge düşürmeye yetmez mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...