Jump to content

Aptal Non-Teistler

Recommended Posts

Teistlerin ilkel mantık yürütmeleriyle kıyasladıklarında kendilerini doğru işlem yapıyor sanıyorlar.

Mesela bir Deist şöyle bir saçmalık söylüyor

- Müdahalede bulunmayan bir Tanrı

Şimdi bu bir saçmalıktır.

Kıçtan uydurulmuş bir sonuçtur.

Pikaçu gibi.

Şimdi Panteiste bakalım:

- Her şey tanrıdır ve tanrı her şeydir.

Bu da bir saçmalık.

Bu da kıçtan uydurulmuş.

Bu da başka bir Pikaçu.

Agnostike bakalım:

- Tanrının varlığı yokluğu, evrenin kökeni bilinemez.

Yine başka bir saçmalık.

Hiçbir deneysel kökeni yok.

Yine inanç sistemi kullanılarak Tanrı denilen bir malzeme alınmış ve boyanmış.

Süslenmiş ve başka bir Pikaçu yapılmış.

Başka bir tane daha var

Apateizm

- Tanrı umursamazlık.

İnanca veya inançsızlığa karşı ilgisizlik, ignor yani.

Şimdi bu saflar biraz daha uyanık sanıyorlar kendilerini.

Teizmi ve Ateizmi inanç ilan ediyorlar.

Hem akıl hastasını hem de doktoru hastanenin hastası ilan edip kendilerini de hastaneden kaçan ziyaretçi yapıyorlar.

Akılları sıra Ateizme suikast yapıp kaçıp inanç ve idealizm cephesine saklanıyorlar.

Bu karmaşık pikaçulardan.

Ama kaynak yine neresi?

Kıç.

Bütün bu insanlar bu yukarıdaki saçmalıkları GERÇEK diye ileri sürüyor.

Yani kıçından uydurdukları bir yalanı piyasaya sürüyorlar.

Bu ahlaksızlıklarını saklamakta da Teistleri günah keçisi yapıyorlar.

Teistler onların günah keçisi oluyor ve bu ahlaksızlar da ortalıkta dolaşıyor.

Bu davranış en az islam kadar mikrop bir davranış.

Aptallık.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 124
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir ülkenin cumhurbaşkanı gibi konuşmuşsun ve tıpkı onun gibi boş konuşmuşsun faşist gibi konuşmuşsun davar gibi konuşmuşsun

senin o kıçtan dediğin her şeyin felsefi literatürde kitaplar dolusu açıklaması var diyalektiği var.Böyle boş boş konuşan ''tanrı tanımaz'' gördükçe kafayı yiyorum yahu hiç mi açıp 2 kelam bir şey okumazsınız?

O kadar şey yazmışsın ama içerisinde 1 tane bile bu felsefik görüşleri çürütecek cümle yok saçmalıkmış yok boşmuş bu tür yanıtların düşünce terazisinde ağırlığı 0dır.

Boş.

Sitelerde Paylaş

Ateistler nonteisttir..

Nolan bana bu oyunları yapma.

Non-Teizm içerisinde Ateizmin yeri yok.

Benim Ateizm diye bahsettiğim bilinç seviyesi dinsizlik değil.

Ateizm diye Güçlü Ateizmden bahsediyorum. Herhalde farkını anlıyorsundur.

Ateizm sadece Tanrı saçmalığının gerçekle yoklanması değildir.

Bu saçma Non-Teist argümanları bırakın.

Ateizm sadece böyle olsaydı (bazı angutların dediği gibi)

Tanrı saçmalığını yoklayan ama büyüye, spiritüelliğe, metafiziğe kapılan bilinçlere de Ateist denirdi.

Ama denmiyor.

Non-Teizmle Ateizmin en ufak bir alakası yoktur.

Ateizm Materyalizm ana arterine bağlı bir bilinin adı.

Non-Teizmin Materyalizmle alakası yok.

Non-Teizm idealizm grubunda. İdeaya, gözlemciye odaklı gerçeklik tanımları yapıyorlar.

Ateizmde idealizm olamaz.

Heryeri dezenformasyonla kirletmeyin.

Sitelerde Paylaş

Sen hiç rüya görüyor musun Mato? Rüyanda uçtuğunu, Jessica Alba ile seviştiğini, birden bire donsuz kaldığını falan görüyor musun? Uyumadan önce, materyalistim ulan ben diyerek çenene iki yumruk atıp uyusan bile rüya görürsün. Rüyada mantık gevşer, gerçekler yumuşar, objeler sakız gibi uzar, aradan Jessica görünür.

Insan aklı ve mantığı, bir laboratuvar test cihazı kuruluğunda çalışmaz. Bazen felsefi soruların kıvrımlarında takılır kalır. Kendi adıma, felsefi ya da fantastik inançlara sahip insanlara tepki duymam. Dini inançları ikiye ayırırım. 1- felsefi sorulara cevap veren din, 2- insanları garip davranışlara sürükleyen din.

Insanın kafasındaki felsefi sorulara ya da korkulara -yalan yanlış da olsa - cevaplar veren inançlar ile niçin kavga edelim?. Şöyle düşün, varlıkların ruhlarının toplamı tanrıdır deyip bütün varlıklara saygı duyan bir adam var, bir de kıçından mı uyduruyon lan bunları diyerek sağa sola tekme atan bir adam. Bunlardan hangisi daha iyi?

Insan aklını cendereye sokan, acayip toplumsal kurallar koyan, aklı baskılayarak, iradeyi yok eden zırvalıklar ile agnostizm ya da panteizm bir tutulabilir mi?

Sitelerde Paylaş

Bir ülkenin cumhurbaşkanı gibi konuşmuşsun ve tıpkı onun gibi boş konuşmuşsun faşist gibi konuşmuşsun davar gibi konuşmuşsun

senin o kıçtan dediğin her şeyin felsefi literatürde kitaplar dolusu açıklaması var diyalektiği var.Böyle boş boş konuşan ''tanrı tanımaz'' gördükçe kafayı yiyorum yahu hiç mi açıp 2 kelam bir şey okumazsınız?

O kadar şey yazmışsın ama içerisinde 1 tane bile bu felsefik görüşleri çürütecek cümle yok saçmalıkmış yok boşmuş bu tür yanıtların düşünce terazisinde ağırlığı 0dır.

Boş.

Saçmalığın felsefesi olmaz.

Sana burada sayfalarca kırmızı başlıklı kızdaki kurt karakteri gerçek değildir yazamam.

Bu senin aptallığın.

Felsefeymiş.

İdea odaklı gerçeklik tanımları yap, ondan sonra felsefeden bahset.

Bir fizikçi meleklerin havada neden süzülmediğini açıklamaz.

Aptal diye boşuna dememişim.

Benden Sindrellanın at arabasına dönüşen balkabağının neden gerçek olmadığının felsefi açıklamasını istiyorsun :)

Beni senin kendi kategorindeki RTE gibi tiplerle eşleştirmen, onla ortak noktalar uydurman,

Bunlar neden biliyor musun? İnancını korumak için. Bulmuşsun herkesin reddettiği, sevmediği bir tip,

Onunla benim aramda benzerlik üreterek bana karşı nefret körüklüyorsun.

Aaa... Bu tam da RTE'nin yaptığı şey değil mi? Konuşmasında birini başka bir kötü birine benzetir, suçlar ve nefret körükler.

Ayrıca sen hainsin.

RTE senin kategorinden biri.

Senin Atan. Çarpıttığın tanrı inancının orijinal merkezinde duran ana üretici.

Sen süte su katan bir üç kağıtçısın.

Bugün benle olursun yarın RTE'yle.

RTE sizlerin sahibiniz, o su kattığınız tanrı inancını çok yoğun şekilde savunan bir temsilciniz :)

Su katılmamış ürün üretiyor.

Ben biliyorum bunu çünkü ben üretilen ürünleri yiyen bir canavarım.

Onun ürettiği tanrı inancı GDO'suz tanrı inancı.

Sen GDO'lusun.

Onun tanrı inancını yerken kıtır kıtır ses geliyor,

Senin Tanrı inancını vıcık vıcık.

O senin içinden çıktığın ama beğenmediğin kabuğun.

O senin derinin altına sakladığın diğer yüzün.

Gerçek olanı savunuyorum ben.

Sanrılı dangalaklar.

Üç kağıtçılar.

Sitelerde Paylaş

Sen hiç rüya görüyor musun Mato? Rüyanda uçtuğunu, Jessica Alba ile seviştiğini, birden bire donsuz kaldığını falan görüyor musun? Uyumadan önce, materyalistim ulan ben diyerek çenene iki yumruk atıp uyusan bile rüya görürsün. Rüyada mantık gevşer, gerçekler yumuşar, objeler sakız gibi uzar, aradan Jessica görünür.

Insan aklı ve mantığı, bir laboratuvar test cihazı kuruluğunda çalışmaz. Bazen felsefi soruların kıvrımlarında takılır kalır. Kendi adıma, felsefi ya da fantastik inançlara sahip insanlara tepki duymam. Dini inançları ikiye ayırırım. 1- felsefi sorulara cevap veren din, 2- insanları garip davranışlara sürükleyen din.

Insanın kafasındaki felsefi sorulara ya da korkulara -yalan yanlış da olsa - cevaplar veren inançlar ile niçin kavga edelim?. Şöyle düşün, varlıkların ruhlarının toplamı tanrıdır deyip bütün varlıklara saygı duyan bir adam var, bir de kıçından mı uyduruyon lan bunları diyerek sağa sola tekme atan bir adam. Bunlardan hangisi daha iyi?

Insan aklını cendereye sokan, acayip toplumsal kurallar koyan, aklı baskılayarak, iradeyi yok eden zırvalıklar ile agnostizm ya da panteizm bir tutulabilir mi?

Aptalca bir şeyi milyonlarca kişi de söylese o şey aptalcadır.

Bu söz eksik.

Tamamlıyorum.

Aptalca bir şey ne kadar süslense de o şey aptalca bir şeydir.

Ben yaşaması gereken şeyler sadece gerçekler olmalı diyorum.

Bana laf söylerken bilim dünyasına neden laf söylemiyorsun?

Bilim dünyası yanlışları tamamen ortadan kaldırmaya yönelik bir dünyadır.

Senin anlayacağın dille söylüyorum.

Bilim yanlış olan, bilinmeyen, anlaşılmayan, yanlış bilinen, doğru olmayan herşeye tekme savurup onları yok etmeye programlı bir kurumdur.

Tıp bilimi hiçbir hastalığın var olmasına izin vermez. Amacı bu.

Fizik bilimi kapsama alanında dokunulmadık hiçbir şey bırakmaz.

Eğer sen fizik bilimine karşı herhangi bir yalan ifadede bulunursan fizik bilimi gelir o ifadeni yok eder, tekmeyi yapıştırır, bir daha yapmaman için bulgularını kurallaştırır ve gider.

Yani yanlışlığa, bilinmeyene, yanlış bilinene, doğru olmayan herşeye soykırım uygular.

Bilim yanlışa soykırım uygular.

Bunu neden yapar?

Bilim Materyalizm Ana Arterine bağlı bir kurumdur.

Materyalizm tarafından yaratılmış ve kurulmuştur.

İlk saat kurar gibi mekanizmasını Materyalizm kurmuştur.

Materyalizm Ana Arterine bağlı bilimden başka bir kurum daha var.

Bilinçlerin ortak adı olan bir kurum. Ateizm (yani Güçlü Ateizm)

Bu kurum da bilinçlerin iddialarına karşı soykırım uygular.

Bir insan yalanın, yanlışın, uydurma şeylerin yaşamasına neden izin verir ki?

Ancak onlarla işbirliği yapmış, onlara teslim olmuşsa izin verir.

Bana böyle basit analojiler yapma.

Uydurma olduğu kesinlikle tespit edilmiş şeyler neden var oluyor otur da onu düşün.

Utanç verici bir durum bu.

Sitelerde Paylaş

Apateizm bana ilginç geldi.Dinler toplumlardan silindiği vakit "tanrı yoktur" diye haykırmaya gerek kalmayacaktır.İnsanlığın ulaşacağı son nokta apateizm olabilir.Biri yanınıza gelip spagetti canavarının var olamayacağını söylese ve apastafaryanistler derneği kurduğunu söylese ne tepki verirdiniz

Sitelerde Paylaş

Budistler non teistmidirler? hayır değildirler çünkü reenkarnasyona Bedende var olan ruhun ölümden sonra tekrar varlığını sürdürdüğüne inandıkları için Non teist değildirler!

Nedir o zaman Non teizmin ateizmden farkı?Yaratıcı Tanrı hususunda ateistlerle aynı görüşteler (Yoktur)

Ruhmuş Cinmiş Melekmiş Şeytanmış? Varmıu bunlar Non teistlerde? Yok!

Bilimemi karşılar? Hayır.

Evrimemi karşılar? Hayır

Fark nedir ben bulamadım.

Ha Dini doğmaların Yukarıda belirtmiş olduğum sınırlar dahilinde izahını yapıyorlarsa Bu aslında Ateizme bir başka açıdan hizmettir aynı zamanda. Çünkü Ateistlerin dilleri FELSEFİ dildir.Yani Normal halk dilinden farklıdır.Felsefe Billur kuleler üzerinde yapılır. Halka asla inemez!Ben açık söyleyim Materyalist Bilincin ne dediğini anlayabilmek için Gogıl karıştırıyorum Yüksek tahsilim olduğu halde. Nesnel Öznel Zarf Tümleç Yüklem ANALOJİ!?Yahu bizler Normal Lisede dahi bu Türkçe dil bilgisi dersinden çoğumuz bir mok anlayamazdık kardaşım! Edebiyattan falan kurtarırdık paçayı!

Ama bir non teist yada Panteist pekala bir teiste ne demek istediğini anlatabilir.Mesela Zaman yoktur kardeşim zaman hesap yapabilmek için konulmuş bir kavramdır dersin anlar.Şeytan yoktur Şeytan senin aklındır dersin anlar.Melek Kuvvettir dersin anlar. Ama kabul eder ama kabul etmez.Fakat anlamadığını hiç kabul etmez.

Sitelerde Paylaş

Teistlerin ilkel mantık yürütmeleriyle kıyasladıklarında kendilerini doğru işlem yapıyor sanıyorlar.

Pikaçu gibi.

Şimdi Panteiste bakalım:

Bu da bir saçmalık.

Bu da kıçtan uydurulmuş.

Bu da başka bir Pikaçu.

Agnostike bakalım:

Yine başka bir saçmalık.

Başka bir tane daha var

Apateizm

- Tanrı umursamazlık.

Hem akıl hastasını hem de doktoru hastanenin hastası ilan edip kendilerini de hastaneden kaçan ziyaretçi yapıyorlar.

Akılları sıra Ateizme suikast yapıp kaçıp inanç ve idealizm cephesine saklanıyorlar.

Ama kaynak yine neresi?

Kıç.

Aptallık.

Göster o zaman bana neden herhangi bir yaratıcının var olamayacağını. Kesin ve net bir bilimsel kanıt göster. Hemen ateist olacağım.

Sitelerde Paylaş

Bu zat türkiye de ki bilinçsiz ateizmin kanıtıdır.Felsefeden uzak düşünceden uzak dallamalardan oluşuyor %95 i. Materyalist ''BİLİNÇ'' miş. Kendi kendiyle bu kadar çelişen başka davar var mı acaba? Bazen gerçekten de şaşıyorum 21.yy da mı yaşıyoruz diye bilginin bu kadar kolay elde edebildiğimiz böyle bir dünya da bir insan nasıl bu kadar mankafa olabilir? Bunlar da 21.yy ın gazalileri işte.

Sitelerde Paylaş

Pikaçu gibi.

Şimdi Panteiste bakalım:

Bu da bir saçmalık.

Bu da kıçtan uydurulmuş.

Bu da başka bir Pikaçu.

Agnostike bakalım:

Yine başka bir saçmalık.

Başka bir tane daha var

Apateizm

- Tanrı umursamazlık.

Ama kaynak yine neresi?

Kıç.

Aptallık.

Tamam dünyanın en zekisi en akıllısı en bilgilisi sensin ok.

Sitelerde Paylaş

Göster o zaman bana neden herhangi bir yaratıcının var olamayacağını. Kesin ve net bir bilimsel kanıt göster. Hemen ateist olacağım.

Benden gözüne yönelik görmelik bir veri istiyorsun.

Herhalde o kıçından uydurduğun tanrı sonucu için de duyu organlarından herhangi birine hitap eden bir veri istemişsindir.

Ya da sağlaması, doğrulaması yapılabilen aklına hitap eden bir formül vardır, öyle mi?

5 duyu organı + Tüm Deneyler + Tüm Gözlemler + Tüm Formüller + Tüm Kuramlar

Tanrı saçmalığı için yukarıda aralarına artı koyarak sıraladığım şeylerden hangilerinden veriler geldi sana.

En çok veri hangi kanaldan geldi?

Mesela 5 duyu organından tat ve dokunma duyularına hitap eden bir şey oldu mu? Tanrıyı yaladın mı?

Sen anlatsan bana olmaz mı?

Sana bir şeyi varlayıp yoklamadan önce aklın başında mı, değil mi öğrenmem lazım.

Aklının başında olması için de araların artı koyduğum o sıralamadan en az 1 veri ortaya koymalısın.

Sıfır veri olduğu halde bir şeyler ileri sürüyorsan aklı başında biri olamazsın.

Sitelerde Paylaş

Sayin Materyalist Bilinc

Deizmdeki Tanri'yi kanitlamanin veya reddetmenin herhangi bir yolu yoktur. Bilime dayandirarak bu meseleyi cozemezsiniz zira bilim Tanri ile ilgilenmez. Bilim ile yalnizca teizm Tanrilari curutulebilir. Deizmin iddia ettigi Tanri olsa ya da olmasa bizim icin herhangi bir degisiklik olmayacagi icin varligi kanitlanamaz veya

reddedilemez.

Agnostikler bilinemez dedigi icin deneysel kokeni yok demissiniz. Tanri'yi reddetmenin de deneysel bir kokeni yok. Dedigim gibi, teizm tanrilari bilimle celistigi icin bilim kullanilarak reddedilebilirler. Ama deizmdeki gibi bir Tanri'yi bilimsel olarak reddedemezsiniz. Ama ayni zamanda kabul de edemezsiniz.

Bunlar sacmalik diyerek isin icinden cikilmaz.

En fazla benim dedigim seyi diyebilirsiniz.

Bana Tanri ile alakali herhangi bir kanit getirmediginiz surece Tanri yoktur. Evet dedigin Tanri reddedilemez ama kanitini da goremiyorum."

Bu biraz da suna benziyor. Ben desemki uzayin obur ucunda ucan insanlar var kim reddedebilir? Reddedilemez cunku mantik dahilindedir. Insan kanatli evrilseydi ucabilirdi. Ama kaniti da yoktur ve ben kanit gosterilene kadar onlar yok derim.

Karmakarisik bir anlatim oldu ama umarim anlayabilirsiniz.

tarihinde KafaBeyinUs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sayin Materyalist Bilinc

Deizmdeki Tanri'yi kanitlamanin veya reddetmenin herhangi bir yolu yoktur. Bilime dayandirarak bu meseleyi cozemezsiniz zira bilim Tanri ile ilgilenmez. Bilim ile yalnizca teizm Tanrilari curutulebilir. Deizmin iddia ettigi Tanri olsa ya da olmasa bizim icin herhangi bir degisiklik olmayacagi icin varligi kanitlanamaz veya

reddedilemez.

Agnostikler bilinemez dedigi icin deneysel kokeni yok demissiniz. Tanri'yi reddetmenin de deneysel bir kokeni yok. Dedigim gibi, teizm tanrilari bilimle celistigi icin bilim kullanilarak reddedilebilirler. Ama deizmdeki gibi bir Tanri'yi bilimsel olarak reddedemezsiniz. Ama ayni zamanda kabul de edemezsiniz.

En fazla benim dedigim seyi diyebilirsiniz.

Bana Tanri ile alakali herhangi bir kanit getirmediginiz surece Tanri yoktur. Evet dedigin Tanri reddedilemez ama kanitini da goremiyorum."

Bu biraz da suna benziyor. Ben desemki uzayin obur ucunda ucan insanlar var kim reddedebilir? Reddedilemez cunku mantik dahilindedir. Insan kanatli evrilseydi ucabilirdi. Ama kaniti da yoktur ve ben kanit gosterilene kadar onlar yok derim.

Karmakarisik bir anlatim oldu ama umarim anlayabilirsiniz.

İnsan bilincinin alınan veriiler işlemesi, değerlendirmesi ve nitelemesi bilimsel bir iştir.

Eğer rüzgarda sallanan bir papatya görüyor, ona dokunuyor, onu anlıyor, işliyor ve sınıflandırabiliyorsan

Bu bir gerçektir. Bu gerçeği sana ayrılan bir yerde, bir bölmeye yerleştiriyorsun.

Yani bilincinde bunu bir değerlendirmeye sokup bir kabul oluşturuyorsun.

Tanrı saçmalığının nereden, nasıl, hangi metotlarla geldiğinin bir önemi yok.

Elimizde mantığın şablonu var.

Sen o papatya ile yanyana koyabileceğin şeyleri ancak aynı süreçlerden geçirerek koyabilirsin.

benzer bir gerçeği onunla yanyana getireiblirsin.

Öyle sözlerinle, sloganlarınla, propagandalarınla yüceltip "var var var var, en büyük en büyük en büyük, yarattı yarattı yarattı" gibi saçmalıklarla

Papatya ile eşdeğer gerçeklik gücüne getirdiğini sanma bir şeyi.

Tanrı saçmalığının muhatabı bilinçtir.

Bilinç materyalizmin ve bilimin konusudur.

Tanrı saçmalığına takınan tüm tavırlar bilimin konusudur.

Bu saçmalık için mantık kurallarından ödün veriyorsunuz.

Bu verdiğiniz ödünün de bir açıklaması yok.

Üzerinize gelip bu verdiğiniz ayrıcalığın hesabı sorulduğunda da,

Bana hesap soramazsın bana ne bana ne,

Bu bilimin konusu değil diye

Her türlü ahlaksızlığı şerefsizliği yapıyorsunuz.

Kendini cidden Materyalizmden, Maddeci bilinçlerden akıllı sanıyorsan aptalsın.

Maddeci bilinçler hata yapmaz.

Asla hata yapmayız biz.

tarihinde Materyalist Bilinç tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Böyle alıntılayıp üstüne iftira atarak bir halt mı yapacağını sandın?

Bu sözlerle kendini acizleştiriyorsun.

Felsefe ise felsefe, bilim ise bilim.

Bu forumda ben kendimi ve düşüncelerimi kanıtladım.

Senin gibi yeni yetme bir yavşak ancak mankafa olabilir.

Gerçeğe meydan okuyan üç kağıtçı pislik seni.

Gerçek kalpazanı seni.

Felsefeden sen ne anlarsın ulan?

Kuracağın her türlü düşünce Materyalizmin tek cümlesiyle yok olur.

Bilgiden ne anlarsın sen?

Orta çağıın epistemolojik sloganlarıyla mı hayatta kalacaksın.

Aşağılık gerçeklik sahtekarı.

önce bi git salyalarını temizle bakalım sonra havlamaya devam edersin :)

Sitelerde Paylaş

Böyle alıntılayıp üstüne iftira atarak bir halt mı yapacağını sandın?

Bu sözlerle kendini acizleştiriyorsun.

Felsefe ise felsefe, bilim ise bilim.

Bu forumda ben kendimi ve düşüncelerimi kanıtladım.

Senin gibi yeni yetme bir yavşak ancak mankafa olabilir.

Gerçeğe meydan okuyan üç kağıtçı pislik seni.

Gerçek kalpazanı seni.

Felsefeden sen ne anlarsın ulan?

Kuracağın her türlü düşünce Materyalizmin tek cümlesiyle yok olur.

Bilgiden ne anlarsın sen?

Orta çağıın epistemolojik sloganlarıyla mı hayatta kalacaksın.

Aşağılık gerçeklik sahtekarı.

önce bi git salyalarını temizle bakalım sonra havlamaya devam edersin :)

Sitelerde Paylaş

Sayin Materyalist Bilinc

reddedilemez.

Katılıyorum.. Ayrıca yaratıcı, mutlaka tanrı olmak zorunda değildir. maddeye mudahele eden, evrendeki kuralları düzenleyen bir güç de olabilir.

Genel kabule göre deizm tanrısının, dünyadaki dinsel inançlarla hiçbir alakası yoktur. sadece mantıksal bir varsayımdır. bilimle çelişen hiçbirşey önermez. Bu varsayıma göre, fizik kanunları, abiyogenez, evrim, doğal seçilim vb.. başlangıçta programlanmış ve evren akışına bırakılmıştır. aksine bu gorüş, ateizme kıyasla teizmden daha uzaktır ve daha geniş bir düşünce alanı gerektirir.

Agnostizm ise bunun da ötesinde geniş bir perspektif sunar, belli bir düşünceye sabitlenmez.

Bir ateist, sorulardan ve yeni varsayımlardan kaçmıyorsa, sabit fikirli değilse, o da ilericidir. Ancak bunun için, öncelikle farklı görüşlere açık bir insan olmak gerekiyor.

Ayrıca bu varsayımın insani bir tarafı var; evrendeki ve doğadaki güzelliklere karşı, vefa ve teşekkür arzusudur. ve bu son derece insani duygunun küçümsenebilir bir tarafı olamaz. Başka insanların duygu ve düşüncelerine saygısı olmayan insandan, aydın insan çıkmaz.

Birşeyi ayıplıyorsan, sana bir zararı olması gerekir, tüm insanların eşitliğini savunan, savaş ve şiddet karşıtı, bilim ve felsefe dostu bir düşünce, aydın ve ilerici insanlar için her zaman saygı görecektir

Bunun yanında, ateizme saygı duyan bir yaratıcı düşüncesine karşılık, dayatmacı küçümseyici bir tavırla maddeyi savunan kişi, kendi kendisiyle çelişecek ve maddeyi çok daha fazla ilahlaştırma konumuna düşecektir. bazı arkadaşların, bu hataya tekrar düşmemesini dilerim.

tarihinde Mindsurfer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nedir bu vaaz verir gibi kendi görüşünü tek gerçekmiş gibi göstermek? Yorum farkı denen şeyi nasıl açıklayacaksın materyalizmle? ''yorumlar zihnin yanılsamasıdır, oysa ortada tek gerçek vardır'' mı diyeceksin yoksa? Sağır bir adamın dünyası mı gerçek yoksa seninki mi? Renk körünün algısı mı gerçek yoksa seninki mi? ''Hepsi yalan, bunlardan bağımsız bir gerçek vardır'' diyeceksin herhalde? İyi o zaman bu hepsinden bağımsız gerçeğe sen nasıl ulaştın ve bunun gerçek olduğunu nereden anladın, anlat da bilelim. Çünkü sonuçta bu da senin yorumun ve yorumu zihin yanılsaması olarak görüyorsundur.

Sen sistemin dışından mı yazıyorsun arkadaşım? Sistemin sınırları içindesin, onun elemanlarını kullanıyorsun ve onun kurallarına uyuyorsun, bu yüzden bu sistem hakkındaki tek gerçeğin ne olduğunu bilemezsin. Ben de her şeyin madde (madde, enerji, dalga.. vs hepsi) olduğunu düşünüyorum. Ama çıkıp da ''alın size hakikat, hadi dağılın şimdi cahiller'' demiyorum.

Ayrıca bilimi de buna alet etme. ''Bu kainat bir düşünceden ibaret, madde yoktur. Hatta hepimiz 5 dakika önce yaratıldık ama bütün bilgi birikimi ve anılar beyinlere 5 dk önce kodlandığı için biz yıllardır yaşıyoruz zannediyoruz. Hatta ölmüş dedelerimiz bile aslında hiç olmadılar, sadece anı olarak yerleştirildiler zihnimize'' dese biri bunu bilimle nasıl yanlışlayacaksın? Saçmalık der geçersin en fazla... Bu kadar. Bilimi kullanıp ispat edemezsin çünkü bunun bilimle bir ilgisi yok. Tanrıyı da bilimle yoklayamazsın çünkü tanrının da bilimle bir ilgisi yok. Ha mantıkla yokladığını zannedersin en fazla, ama sonuçta mantık da bir yorumdur, dolayısıyla zihin yanılsamasıdır sana göre, değil mi?

İlla fanatiklik, yobazlık yapmanın gereği yok. Materyalizmi, ateizmi din haline getirip materyalizmin Papa'sı gibi elaleme vaaz vermenin, materyalizmden, ateizmden aforoz etmenin de gereği de yok.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...