Jump to content

Ateizmden Nasıl Yararlanılır?

Recommended Posts

• İleti 60
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben ne yazarsam yazayım ortalık karışacak yine, ama bildiğimi yazmak zorundayım.

Ateizmi ortaya çıkaran ana arterin adı Materyalizm

Materyalizm kuramı ortaya iki kol çıkardı.

Biri etrafta neler dönüyor, neler oluyor, ne nedir kısacası gerçekleri tespit etme ve anlama kurumu, yani bilim.

Diğeri de neler oluyor, ne nedir, gerçekleri olduğu gibi görebilme kurumu, ateizm.

Bunlar çıktı derken öyle meclisten kanun çıkar gibi çıkmadı. Bir süreç içinde oldu.

İlk gelen Materyalizmdi.

Materyalizm Ana Arterinden Ateizm sadece bir tek şey için çıktı.

O da saçmalıkları yok etmek.

Bilim nasıl bilinmeyeni yok eder, nasıl sorunları tamamen ortadan kaldırır?

Ateizm de bu sanrılara kapılmış bilinçlerin sanrılarına neden olan kaynakları yok etmek içindir.

Aslında ilk başlarda Materyalizm tüm inançları, tüm saçmalıkları çok güzel yok ediyordu.

Ama inançlar, saçmalıklar yaşayabilmek için devlet sistemlerine girdiler.

Kendilerini kanun yaptılar. askeri ve siyasi güce sahip oldular.

Bu da onların kanunlar koyan bir sisteme dönüşmesini sağladı.

Böylece Teokratik bir dünya oluştu.

Ateizmden bunun için yararlanılır.

Onun amacı o.

Bütün bu idealizmin yok edilmesi lazım.

Bütün bu inançların kökeni idealizmdir.

Hepsi gerçekliği kendilerine (yani idea denilen, bilinç dediğimiz şeye) göre yorumluyor.

Gerçekliğin nesnel yorumlanması lazım.

O yüzden idealizmi yok etmek için ortaya çıkan bir şeyden idealizmi yok etmede yararlanılır.

Bilim kurumu çalışıyor. Saldırılara maruz kalsa da tıkır tıkır çalışıyor. Ezilemeyen bir saygınlığı var.

Ateizm kurumu çalışamıyor. Saldırılara maruz kaldığından çalışamıyor. Bir saygınlığı yok.

Herkes özüne dönmeli, tavizi bırakmalı, uzlaşmayı bırakmalı. Gerçekler uzlaşma aramaz.

Sitelerde Paylaş

Ateist düşüncelerin yayılması toplumda samimi bir laiklik arzusunu oluşturur.O zaman işte Laik Demokratik Cumhuriyet olabiliriz.Buda bizim Çadaş Batı Medeniyetini yakalamamızı sağlar. Bunun manası ise Ekonomik bağımsızlıktır.Almanyadan Japonyadan hiç bir farkı olmayan bir ülke doğar.

tarihinde yeniçeri53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İdealist ateistlerin en önemli hedefi, rasyonel bakış açısı kazandırılmış bireyler olmalıdır.

Ateist düşünceyi doğmatik düşüncelere sahip insanların kafasına direkt sokmaya kalkarsanız, soğuk duş etkisi yapacaktır ve sizin iflah olmaz bir fasık olduğunuzdan başka bir şey düşünmeye odaklanamadıkları için kendi çaplarında tebliğ yapıp kısa yoldan cenneti garantilemeye çalışacaklardır.

Kuran, Hadis vs. çürütmeye kalkmak havanda su dövmek aslında, genelde burada yapılan da bu. İnsanları doğmalarından arındırmadan önce, rasyonel bakış açısı kazandırıp, sorgulayan bireyler yaratılırsa, zaten gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Bu yüzden özellikle öğretmenlere çok büyük iş düşüyor.

Benim dinden uzaklaşmama en büyük etken, Muhammed'in yaşamındaki absürtlüklerden çok, bilimsel konularda İslam'ın savunduklarına karşılık bilimin verdiği tezat cevaplardır. İslamı sorgulamaya daha sonra cesaret edebiliyorsun...

Bir de bazı insanların dinleri elinden alındığında ciddi anlamda bir travma yaşayabileceklerini de hesaba katmak lazım.

Herkese anlatılacak bir iş şey değil ateist argümanlar...

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

herkes bir dönem ateist olmalı...

Bütün toplumsal doğmaların etkisinden sıyrılıp çıkabilmek için belki bu en kestirme yol...

Ama sonra özgür eleştirel düşünceyle isterse tekrar deist yada teist olabilir...

Kirec bu forumda sana (hakli olarak) cok laf edenlerden biri benim ama biliyorsun tartisma amacli. Soyledigim her seyin hala arkasindayim ama bunu da belirteyim.

Ama gercek hayatta seninle cok iyi anlasiriz :) , keske butun Muslumler senin gibi olsa :lol:

tarihinde KafaBeyinUs tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilimsel çalışmalar açısından faydalanılmalıdır. Evrim ve canlıların gelişmesi konusundaki her keşif, bilime katkı sağlar. Yapay organ üretme, canlı oluşturma deneyleri gibi çalışmalarda daha motivasyonlu oldukları için, tıbba ciddi katkıları olabilir.

Bu nedenle, kibirle değil, bilimle birşeyleri ispatlamaya çalışanları gönülden destekliyorum ve desteklemeliyiz.

Sitelerde Paylaş

Ateist düşünceyi doğmatik düşüncelere sahip insanların kafasına direkt sokmaya kalkarsanız, soğuk duş etkisi yapacaktır

Doğruları söylememek için hiç bir bahane olmamalıdır. Dokuzuncu köyden de kovulup onuncu köyde yine doğruları söylemedikçe dava insanı olunmaz. Bunu yapamayan insanlar iddiasız, pısırık, korkak insanlardır. Fakat iş bulmak için namerde muhtaç, gelirini sağlamak için namertlere uyum sağlamak zorunda olan insanlara bir şey diyemiyorum. Ben de okuyabilmek için müslüm olmak zorunda kaldım. Yoksa okuyamazdım. Güvencesiz, her an dışlanabilecek konumda olmak çok zordur.

Dinin tepeye çıktığı bir dönemde dinin yalan olduğunu söylemenin zor olduğunu kabul ediyorum. Dincilere çıkar sağlamak için her dümenin çevrildiği, başkasına zırnık koklatılmasına homurdanıldığı bir dönem. İnsanlık dışı bir baskı, faşizm dönemi. Faşizmlerinde boğulurlar umarım. Zulüm ile abad olunmaz. Bunların işlemediği zulüm kalmadı. İnsanları aleni öldürdüler. Aleni sahte kanıtlar üretip zindanlarda esir tuttular. İç savaşa benzin döktüler. Katillere, eşkiyalara silah, para, güvence sağladılar. Hırsızlık, dolandırıcılık, yolsuzluk yaptılar. Batmadıkları suç kalmadı.

Eşkiya dünyaya hükümran olmaz. Mutlaka tepetaklak yıkılacaklar. Tarih önünde çoktan mahkum oldular. Hâla şişindiklerine bakmayın.

Sitelerde Paylaş

İslamdan nasıl yararlanılıyorsa, ateizmden de öyle yararlanılabilir. Ateist olunca bi müslümandan çok daha zeki olunmuyor ne de olsa, ya da yobazlık ve bağnazlıktan kurtulmuş olmuyorsun, ya da daha az kinci olmuyorsun, daha insancıl da olmayabilirsun... vs.

İslamı (genel olarak din) kullanarak görev adamı yetiştirirsin, propaganda araçları sağlarsın, savaşta ölmeye istekli insanlar yetiştirirsin.. Ateizmi kullanarak diğer eksik kalan düşüncelerin desteklenmesini, konuşulmasını sağlarsın. İkisinin de dengede gitmesini sağlamış olursun. Ateistleri kullanılamaz, onlar sorgular falan mı diyeceksiniz yoksa? Böyle bir şey yok. Müslümanlar ahlak konusunda çok iyi olduklarını savunurlar ama ne kadarı kast ettikleri, kendi dinlerindeki 'ahlak'a sahip acaba? Çoğu değil, ama lafa gelince öyleler. Ateistler de böyle... Çoğu bilimi sever, özgür düşünce, sorgulayabilen, zeki ve uyutulamayan insanlardır sözde.. Ama aslında öyle mi gerçekten? Sanırsınız ki ateistler bütün gün deney yapar, matematik işlemlerden başını kaldırmaz, her gün yeni icatlar yaparlar, asla siyasetçiler tarafından manipüle edilemezler... vs. Ama aslında bu da yanlış.

Müslümanlar koyun gibi kullanılabiliyorsa, ateistler de kullanılabilir bazı konularda. Kendimi konu dışı tutup üst perdeden nutuk attığım falan da yok, ben de dahilim tabi ki. Ben de kandırılabilirim. İslami düşünceler ile değil, ateist düşüncelerle, propagandalarla kandırılırım, tek farkım o olur.

Ateizmi dinin tekelleşmesini engellemek için kullanmak lazım. Dine kör kütük bağlı olanın yanında, dine sayıp döktüren de olmalı ki dengede gitsin. ''aaa ama kutuplaşma oluyor'' olacak tabi ki. Tek tip insan mı istiyordunuz, tek yönetim, tek devlet falan :)

Yeri gelince gelişim, ilericilik, kültürel değişim, yeni şeylere açık olmak gerekir, bu zamanlarda ateistlere oynarsın. Yeri gelir kültürü muhafazakarlık gerekir, yeni şeyleri kabul etmemek gerekir, savaş gerekir, bu zamanlarda da islamcılara (dincilere) oynarsın.

Sitelerde Paylaş

Ateizm kimseye birşey vaat etmez. Ateizm savunduğu bir ahlak yapısı bir kültürel yapı bir yaşam biçimi yoktur. Ateizm teizmin saçma olan kısımlarını eleştirir. İslamı gördükten sonra ateizm insalığın tek kurtuluş yolu olarak tek seçenek.

Ateist olmayı biz seçmedik, ateist olmak zorunda kaldık. İslamın sapık ruh hastası ahlaki kültürel yapısını gördükten sonra biraz kafası çalışan insan ateist oluyor.

Önemli olan dininin zırvalıklarından kurtulmak. Dünya üzeride islamın hastalıklı ahlaki yapısı ve ritüellerinden kurtulmalıyız. Bu daha iyi dünya için yapılmalı.

Hastalıklı islam dininin dünyayı ne hale getirdiğini görün. İslamı gördükten sonra ateizm insalığın tek kurtuluş yolu, tek seçenek.

tarihinde zeus- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateizm ve teizm arasındaki gitgel benim hayatımdaki en akılcı olduğum anlardı.

Şu anda zaman geçtikçe aptallaşıyorum, tembelleşiyorum ve sıkılıyorum hayattan sanki herşeyi halletmiş işim bitmiş gibi hissediyorum

Bence ateizme göre yarar ve zararın bir anlamı yoktur , ateizmin sonu nihilizmdir. Öyle bir noktadaya geliyorsun ki hayatınla ilgili karar veremiyorsun rasyonellik anlam ifade etmiyor

İrrasyonellik rasyonellikten daha cazip geliyor çoğu zaman ,

Ateist olunca bu anlamsız hayattan zevk te alamıyorsun, bu kadar kafa patlatmanın sonu iyi olsaydı keşke, bunun üstüne yaşadığım toplumda zaman geçirmek kusmuğunu içiyormuş gibi geliyor insana ,

Eğer ateizmden maddi imkan sağlamayı umuyorsanız daha teizmin etkisini tam atamamışsınızdır, Ateist olduğunuz için ödüllendirilmezsiniz, birde arada sırada cehennemi düşünürsüz .

Sitelerde Paylaş

Şu anda zaman geçtikçe aptallaşıyorum, tembelleşiyorum ve sıkılıyorum hayattan sanki herşeyi halletmiş işim bitmiş gibi hissediyorum

Bence ateizme göre yarar ve zararın bir anlamı yoktur , ateizmin sonu nihilizmdir. Öyle bir noktadaya geliyorsun ki hayatınla ilgili karar veremiyorsun rasyonellik anlam ifade etmiyor

Ateist olunca bu anlamsız hayattan zevk te alamıyorsun, bu kadar kafa patlatmanın sonu iyi olsaydı keşke, bunun üstüne yaşadığım toplumda zaman geçirmek kusmuğunu içiyormuş gibi geliyor insana ,

Eğer ateizmden maddi imkan sağlamayı umuyorsanız daha teizmin etkisini tam atamamışsınızdır, Ateist olduğunuz için ödüllendirilmezsiniz, birde arada sırada cehennemi düşünürsüz .

Ben de bunu anlamıyorum işte.

Mekanizmasın sen.

Sisteminin üstünde kontrolü olan bir farkındalık oluşturdun diye, onunla çalışan sistemini değersizleştimek veya yüceltmek yapamazsın.

Yani sen diğer canlılardan şu yönünle farklısın,

Diğer canlılar hayatın farkında,

Sen ise hayatın farkında olduğunun da farkındasın.

Şimdi bu farkında olduğunun da farkında olduğun bölümü tutup da tüm gücüyle çalışan bir mekanizmaya (vücuduna) hakim, yargıç, cellat, yargılayıcı yapman aptallık.

Kalbin atıyor, böbreğin çalışıyor.

Onların seviyesine inmelisin.

Onlardan yukarı nasıl çıktın ki?

Materyalizme tutunarak çıkmış olamazsın, Ateizm de seni onların üstüne çıkarmaz.

Demek ki içinde bir yerlerde bir inanç baloncuğu hala var.

Mantıklı bir tahmin.

tarihinde Materyalist Bilinç tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateizmin insanlığa yararlı bir uygulaması yoksa, ateist olmanın bir anlamı yok diyebiliriz.

Bu durumda Müslümanlara hak vermemek elde değil.

Ateizm salaklıktır diyorlar. Ateistleri daha kötü sıfatlarla suçluyorlar.

Ve bazı ateistler onları haklı buluyorlar.

Yanılıyor muyum?

Sitelerde Paylaş

Ben şahsen Cehennemi kabul etmediğim vede inanmadığımdan dolayı onu hiç düşünmüyorum.Ama şu var yaşamdaki Cennet ve Cehennemim zaten hep var.

Evde karıya söz geçiremeyip onunla laf kavgası yaparsan kafanda kıpkırmızı mosmor olmuşsa Cehennemdesin! sonra Düzelip bahçende Mangalını yakmış rakını içiyorsan çizgili pijama altlığın sırtında beyaz atletinle.Karıda düzelmiş yanına Patlıcan salata çoban salata yapmışsa ohhhh be keka Cennettesin işte . Daha ne be güzelim?:)Sabahları idmanda dün kaldıramadığın halter ağırlığınıda havaya fırlatıp bir güzel kopartma yapmışsam benden beceriklisi yok .Çekip çevirdim işte yine yaşıyoruuummm.Ölümü düşünme çünkü sen varsan ölüm yok! sen yoksan şayet o var.

tarihinde yeniçeri53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben de bunu anlamıyorum işte.

Mekanizmasın sen.

Sisteminin üstünde kontrolü olan bir farkındalık oluşturdun diye, onunla çalışan sistemini değersizleştimek veya yüceltmek yapamazsın.

Yani sen diğer canlılardan şu yönünle farklısın,

Diğer canlılar hayatın farkında,

Sen ise hayatın farkında olduğunun da farkındasın.

Şimdi bu farkında olduğunun da farkında olduğun bölümü tutup da tüm gücüyle çalışan bir mekanizmaya (vücuduna) hakim, yargıç, cellat, yargılayıcı yapman aptallık.

Kalbin atıyor, böbreğin çalışıyor.

Onların seviyesine inmelisin.

Onlardan yukarı nasıl çıktın ki?

Materyalizme tutunarak çıkmış olamazsın, Ateizm de seni onların üstüne çıkarmaz.

Demek ki içinde bir yerlerde bir inanç baloncuğu hala var.

Mantıklı bir tahmin.

İnanç varsa sende var , yaşamını spontene düzene bağlamışsın ve inancın bu olmus senin

Sitelerde Paylaş

Ateizmin insanlığa yararlı bir uygulaması yoksa, ateist olmanın bir anlamı yok diyebiliriz.

Bu durumda Müslümanlara hak vermemek elde değil.

Ateizm salaklıktır diyorlar. Ateistleri daha kötü sıfatlarla suçluyorlar.

Ve bazı ateistler onları haklı buluyorlar.

Yanılıyor muyum?

Bana göre hayatın kendisi salaklıktır, müslümler bunun bir kısmını görebiliyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...