Jump to content

Cennet de genişliyor mu?

Recommended Posts

Şimdi şu zariyat 47 de evrenin genişlediği yazıyor diyen şarlatanlar şu ayete bir cevap versin:

Rabbınızın mağfiretine ve genişliği göklerle yer arası kadar olan cennete koşun. O, takva sahibleri için hazırlanmıştır.

Bakın ben bir şey demiyorum. Sizin masal kitabınız diyor bunu. Cennetin eninin göklerle yer arası kadar olabilmesi için göklerin genişliğinin de sabit olması gerekir. Yoksa ortaya cennetin de sürekli genişlediği gibi saçma sapan bir anlam çıkar. Bunu da iddia edecek kadar düşmezsiniz artık. Hadi bakiyim merak ettim ne kıvıracaksınız buna.

Sitelerde Paylaş

Şimdi şu zariyat 47 de evrenin genişlediği yazıyor diyen şarlatanlar şu ayete bir cevap versin:

genişliği göklerle yer arası kadar olan cennet

Cennetin eninin göklerle yer arası kadar olabilmesi için göklerin genişliğinin de sabit olması gerekir.

Tebrik ediyorum Deist Adam, güzel yakalamışsın.

Bir de eklemek gerekiyor elbette. Evrende dünya ile gök arası diye bir şeyden bahsedemezsiniz.

Bu cümleyi ancak dünyanın düz bir satıh olması ve gök denilen yer ile neredeyse eşit bir alanı kapladığını düşünüyorsanız kurabilirsiniz. Bu da tam olarak Kuran'ın yazıldığı asrın bilgileriyle uyum gösterir. Zaten bu konuda Kuran yorumsuz bir şekilde başka ipuçları verir. İlk aklıma gelen; güneşin battığı ve doğduğu yere gidilebilmesi gibi.

Sitelerde Paylaş

bu ifade kuranda iki yerde geçer...

..cennetin arduha ke ardı semavati vel ard...

...cennetin arduha ssemavatü vel ard...

bu iki cümle arasında tek fark şudur...

birinde genişliği semavat ve arz gibi olan cennet diğeri genişliği-yahut arzı-semavat ve arz olan cennet...

burada genişliğinin bizim bildiğimiz en geniş şeye benzeterek yani işte o kadar geniş denmek isteniyor olabilir...

ikinci ifade bana göre daha enteresandır...

cennetin arzı semavat ve arzdır der...

yani cennet dediğimiz şey uzakta değil tüm genişliğiyle şu gördüğümüz gökyüzü uzay ve yeryüzü zaten cennetin ta kendisi...

işte buralar salih yani iyi insanlara miras kalacaktır...

ha genişleme konusuna gelince değim gibi adamına göre bazen genişler bazen daralır...

bazen bütün dünya üstüne gelir ve sana kaçacak yer bırakmaz daracık bir yer olur...

bazen olabildiğince geniş ferah bir yer olur...

Sitelerde Paylaş

burada genişliğinin bizim bildiğimiz en geniş şeye benzeterek yani işte o kadar geniş denmek isteniyor olabilir...

Hangi insanın bildiğine göre?

7. yüzyıl insanının mı?

8. yüzyıl insanının mı?

9?

10?

21. yüzyıl?

158. yüzyıl insanı olabilir mi?

Küçük arkadaşlarıma, 'beni ne kadar çok seviyorsunuz' dediğimde 'şu kadaaar' deyip kollarını açıyorlar.

Acaba sonsuz bilgi sahibi bu tanrının da yaşı küçük olabilir mi?

Belki de uslanmaz Zeus'un çapkınlıklarından doğmuş yeni bir tanrıdır.

ikinci ifade bana göre daha enteresandır...

cennetin arzı semavat ve arzdır der...

yani cennet dediğimiz şey uzakta değil tüm genişliğiyle şu gördüğümüz gökyüzü uzay ve yeryüzü zaten cennetin ta kendisi...

işte buralar salih yani iyi insanlara miras kalacaktır...

Bu tam da ortada kalmış, kafası karışık, yarı ilkel yarı bugünün insanının yorumu. Bildiğimiz İslamiyet'i mantığında ve aklında sindiremeyen ama felsefesinden de kopamayıp yeni fikirlerle vicdanına uydurmaya çalışan insanın yorumu.

Evren öyle ya da böyle insana kalacak.

Bu kendini bir bok sanan, evren için herhangi bir hayvandan daha değerli olmayan insan hayvanını evrenin merkezine koymaktan vazgeçtiğinde ne kadar anlamsız bir yorum yaptığının farkına varabileceğini düşünüyorum.

Üstelik "iyilik" ne demek?

Ben şimdiye kadar iyilik yapmış bir tek insan görmedim.

İyi insana örnek versen ne güzel olur.

tarihinde ulsts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cennet genişliyorsa,tomurcuk memelerde genişliyor demektir.

Cennet genişliyorsa,72 huri de çoğalıyor demektir..

Cennet genişliyorsa,Cennet'teki köşklerde genişliyor(metrekaresi artıyordur herhalde) demektir..

Allah'a tapıyoruz,Allah'a..Hüloğğğ :lol:

Sitelerde Paylaş

Kurandaki, birçok çelişkinin ''allahın geleceği bilme'' sıfatını yoksayarsak çelişki olmaktan çıktığını daha önce çok kez belirttim.

Burada da aynı hileye başvurabiliriz.

Allah geleceği bilmediği için, cennete ne kadar insan girecek önceden bilemiyor. Dünyada daha kaç insan doğacak bilemiyor.

Bu yüzden beli bir sınırda cennet yapıp ''tamam tüm gelecekler için bu kadar yeterlidir' diyemiyor.

İhtyaç arttıkça cenneti büyütüyor ancak.

Sorun çözüldü..

Sitelerde Paylaş

Kurandaki, birçok çelişkinin ''allahın geleceği bilme'' sıfatını yoksayarsak çelişki olmaktan çıktığını daha önce çok kez belirttim.

Allah geleceği bilmediği için, cennete ne kadar insan girecek önceden bilemiyor. Dünyada daha kaç insan doğacak bilemiyor.

Bu yüzden beli bir sınırda cennet yapıp ''tamam tüm gelecekler için bu kadar yeterlidir' diyemiyor.

Sorun çözüldü..

ilim...sonsuz ilim ve kudret sahibi (yani bilgi sahibi ) her şeyi bilirr......

Mülk suresinin bir ayetinde şöyle buyurulur: "Sözünü ister gizleyin, ister açığa vurun; bilin ki o, sînelerin özünü bilir. Hiç yaratan bilmez mi? O, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır" (el-Mülk, 67/13-14). Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır bu ayetin tefsirinde böyle der: "Allah'ın Latîf isminde iki tefsir vardır. Bunlardan birisi en ince ve en gizli işleri bütün incelikleriyle kolayca bilendir. Bu ayetten şunu da anlıyoruz ki, yaratan Allah (c.c) yarattığını, yaratacağını ve her şeyi bilir. O halde, bütün sînelerin künhünü kalplerde saklı olan her şeyi bilen O'dur. Mükelleflerden sâdır olan gizli-açık, iyi-fenâ her söz ve fiil O'na nisbetle eşittir, onları bilir (M. Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'an Dili, VII, 5222).

Sitelerde Paylaş

Bir de "cennetin genişliği evren kadardır" demek yerine "Gökler ile yeryüzü kadardır" demesi tuhaf değil mi? Yeryüzü (Dünya) evrenin içinde yer alan sayısız gezegenden biri zaten.

Sitelerde Paylaş

Sorun çözüldü..

Eferim,,,

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...