Jump to content

Ateizm, intihar, Mehmet Pişkin...

Recommended Posts

Evet arkadaşlar Mehmet Pişkin adli sevgili vatandaşimiz bu sabah intihar etti...

Intihar etmeden hemen önce bir video yayinladi...

Ve bu videonun yayinlanmasindan sonra onun cansiz bedenine ulaşildi...

Acikca ateist olduğunu da belirtiyor...

Gayet donanimli, sevimli, iyi biri oldugu anlasilan bu insanin bu hareketini "psikoloji-ateizm" acisindan yorumlayalim...

Edit:Ben gayet üzüldüğümü belirtmek isterim...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 111
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Videoyu su an telefondan izleyemeyecegim. Ama kesin izlerim.

Ve sunu da aciklayayim. Bir insan ateist oldugundan intihar etme. Ateist oldugu icin uzerindeki baskidan intihar eder.

Ben izledim ateistlikle alakası yok konunun.

Sadece Allah'a inanmıyorum dedi bir cümle.

Sitelerde Paylaş

Diğer dinleri bilmiyorum ama İslam'da intihar yasak. Bunun sebebi, hayatın güzelliği ve "kutsallığı" falan değil. İslam, hayata ve ölüme Allah'ın karar vereceğini düşünüyor. O yüzden hayattan yorulup, sıkılıp, bunalıp basıp gitmek yasak. Çekeceksin diyorlar. Bu senin sınavın. Kanaat edeceksin, sabır edeceksin, çekeceksin...

Ateizmin, dünyevi konuların hiçbirine bir cevabı olmadığı gibi intihar konusunda da bir görüşü yok. Ateizm böyle birşey değil. Ateizm fetva makamı değil.

Ben bir ateistim ama sosyal konularda ve kendimle ilgili önemli konularda ateizmi referans almam. Acaba ateizm bana bu konuda ne öneriyor diye düşünmem. Herkes gibi ben de zaman zaman intihar etmeyi düşünmüşümdür. Ama gördüğünüz gibi vazgeçtim. Çünkü beni bunaltan şeyin geçici olduğunu, bir süre sonra farklı bir hayatım olabileceğini düşündüm. Ayrıca geride kalanların üzülmesini istemedim. Falan filan. Aslında imanlı birisinin de düşündüğü şeyler bunlar. Yoksa intihara karar veren birisi, intihar yolu ile ölünce direkt cehenneme gidiyormuşum lan diye düşünerek intihardan vazgeçmez. O duygu yoğunluğu içinde Arap mitolojisinin etkisinin çok zayıf olacağını düşünüyorum.

İntihar edenlerin büyük çoğunluğu, sanılanın aksine felsefi bunalımlardan dolayı değil, çaresiz hastalığa yakalandığı için intihar eder. Ben de böyle bir hastalığa sahibim. İntiharı bu sebeple düşündüm. Gençlik bunalımlarından, aşk meşk mevzularından dolayı değil de, amansız hastalıktan dolayı hayattan ayrılmak isteyenlere bu hakkın verilmesini destekliyorum. En temel insan haklarından birisi de ötenazi hakkıdır bence.

Sitelerde Paylaş

İntihar ateist olsun müslüman olsun herkes için çok kötü bir son diye düşünüyorum.

Ateist için zaten buradan başka hayat yok elindeki tek hayatı da sonlandırma kararı vermek baya zor olsa gerek.

Fakat müslüman için intihar daha kötü ateist kaçınılmaz sonuna ulaşma düşüncesiyle bu kararı daha kolay verebilir belki.

Fakat müslüman için filim daha yeni başlıyor ve filmin sonu hiç iyi bitmeyecek. o yüzden müslüman intihar ederken iki defa düşünmek zorunda kalıyordur.

Bu kadar dedikodu varken ateistte olsa intihar eden ya varsa diyordur belkide kim bilir opsikolojiyi tam olarak anlayamayabiliriz.

tarihinde whynot tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet çocuklar ateizm çok kötü bişeydir.İnsana kendini öldürtür. Bu yüzden sorgulamadan boyun eğip tatlı müslimcikler oluyoruz.

Çünkü müsimcikler asla kendilerine zarar vermezler, tüm dünyada, tüm zamanlarda araştırsanız bir tane intihar eden yada hayttan bezen müslimcik bulamazsınız. Neden ? -çünki dinimiz çok süpersonik, herkesi çok mutlu ediyor, herşey harika. HAdi daha ne bekliyorsunuz, hemen bu gün kelime-i şahadet getirin ve erken kayıtlara özel cennette havuzlu villa ve extra 41 adet çocuk huri fırsatını kaçırmayın...

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Toplumumuz böyle sıcak, düşünceli, temiz insanları bile intiharın eşiğine getirebiliyor. Hatta intihar ettiriyor. Adam son sigarasının külünü yere düşürmemek için bile çırpınmış. O kadar düşünceli. Hamile olan arkadaşının doğum yapmasını bekleyecek kadar naif. Böyle boktan bir dünyaya son verdiği için tebrik ederim kendisini...

Sitelerde Paylaş

İntihar dinden ya da başka etmenlerden bağımsız psikolojik bir eğilimdir. İmkansız değilidir tabi ama kimse ateistim diye durduk yere intihar etmez. Dindarlar arasında da bu eğilime sahip kişiler çok ve her sene binlercesi intihar ediyor dünyada. Hatta Türkiyede'ki intihar vakalarının çoğunda da intihar edenlerin öncesinde namaz kıldığı, dua ettiği vs. söylenir.

Son zamanlarda yapılan bazı çalışmalarda intiharın bulaşıcılığından bile bahsediliyor. Çevrede birisi intihar ettiği zaman bu eğilime sahip kişilerin de intihar girişiminde bulunma olasılıklarının arttığını gösteren çalışmalar var.

tarihinde Theravada tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...