Jump to content

Ateist Etik

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar, adım Çağatay, 8-10 senedir sitenin üyesiyim, hatta ilk 10 üyesinden biriyim. Fakat çok nadir girip okuma yazma fırsatı buluyorum. Bunu son zamanlarda biraz daha artırma gereği duydum ve sizinle tekrar tanışmak istediğim için yazıyorum.

8 sene önce 18 yaşında genç bir ateist iken, hatta çocuk, tüm günümü sitede geçiriyordum. Bir müslümanı daha ateist yapmayı insanlık ödevi olarak görüyordum. Forumu takip etmememin çokça nedeni vardır fakat en önemlilerinden biri bir müslümanın "allah yoksa anneni niye becermiyorsun?" sorusu oldu. Neyle mücadele ettiğimi sorguladım ve forumda bulunmayı gereksiz görmeye başladım.

Yıllarca çataçat laf dalaşları gördüm sitede, kendim de çokça dahil oldum. Derdim müslüman arkadaşlar değil, ateist arkadaşlara soruyorum. Bir insanın peygamberine küfür etmek size yakışıyor mu? Bunun neye ne gibi bir katkısı oluyor? Amacınız stres atmaksa sizi anlıyorum fakat küfür edilecek kadar sinir olduğunuz bir konu varsa o konuyu konuşmak zorunda mısınız? En nihayetinde zaruri bir mevzu değildir din tartışmaları.

Bu konuda ateistlerin de en az müslümanlar kadar terbiye sorunu olduğunu düşünüyorum. Fakat derdim terbiye değil. Bir insanı ateist yapmayı ödev olarak görüyorsanız, bunu ona bilimsel argümanlarla izah etmek doğru olan değil midir? İnsanlığın islamiyetle ve diğer dinlerle kaybettiği şeyin insanlık ve barış olduğunu düşünürken, siz de aynı tuzağa düşüyor olduğunuzu farketmiyor musunuz?

Uzun uzadıya bu konuda konuşmak isterim, yazacak konuşacak çok şeyimiz olduğu umuduyla.

Sevgilerimle.

Sitelerde Paylaş

Kendinde diyorsun, "allah yoksa anneni niye becermiyorsun?" fikrine sahip insanlarla bilimsel konuşmak nasıl olur bir tarif et önce.

Beynini kullanmak istemeyen, kul olmaya inanmış insanlarla nasıl tartışılır?

Sen bir arkadaşını hiç ateist yaptın mı?

Adamların peygamberlerine sövdüğümüz felanda yok. Ben şahsen peygambere sövmedim. Onun yalancılığına, iki yüzlülüğüne, bencilliğine, sapıklığına, aşağılık bir insan oluşuna takıldım. Bunları söylemek sövmek mi? Sövmekse sövüyorum. O aşağılık, sapık bir insan. Çünkü 6 yaşında bir çocuğu koynuna almış.

Kısacası saçmalamışsın. Sen 8 sene daha gelme siteye.

Sitelerde Paylaş

Yıllarca çataçat laf dalaşları gördüm sitede, kendim de çokça dahil oldum. Derdim müslüman arkadaşlar değil, ateist arkadaşlara soruyorum. Bir insanın peygamberine küfür etmek size yakışıyor mu? Bunun neye ne gibi bir katkısı oluyor? Amacınız stres atmaksa sizi anlıyorum fakat küfür edilecek kadar sinir olduğunuz bir konu varsa o konuyu konuşmak zorunda mısınız? En nihayetinde zaruri bir mevzu değildir din tartışmaları.

Bir figüre, gerçek olsun veya olmasın, bir başkasının değeri olduğu için sövmek, aslında değer veren kişiye sövmektir. Çünkü, özellikle o kişinin değeri, o kişi temelinde sövgü malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Bir figüre, figür bazında sövmek ise sadece o figüre sövmektir.

Bir figüre, onu niteleyen sıfatlar yapıştırmak, ona sövmek değildir; onu nitelemeyen sıfatlar kullanmak ise ya alay, ya sövme amaçlıdır. Çoğu zaman, Muhammed figürü için türlü sıfatları hakaret amacı gütmeden kullanırım, çünkü bu sıfatlar onu niteler. Örneğin: Muhammed'e pislik demişliğim de vardır, ki bunun nedenlerini ilgili yazılarda daima belirtirim.

Bunu, Muhammed'i aşağılamak için değil, fakat Muhammed'i tabuluktan çıkarmak için yaparım. Müslümancılık oynayanlar için, Muhammed tabudur. Üzerine düşünülmemesi, sorgulanmaması gereken bir figürdür. Allah hakkında atıp tutabilirler, ama Muhammed hakkında hiçbir şey söyleyemezler. Çünkü allahın saçmalıklarında, sadece saçmalık olduklarından bir hikmet olduğuna inanılabilir; ama muhammed'in saçmalıklarında en sıradan insan için bile kaldırılamaz rezaletler vardır. Bu yüzden bunları ucundan kıyısından görenler bu kısımlara asla dokunulmaması gerektiğine inanıp, uzak dururlar.

Muhammed'i, hakettiği biçimde isimlendirerek, müslümancılık oynayanları rahatlatabilmek mümkündür. Hayatlarında hiç Muhammed için bu tür sözcükleri kullanmamış, kullanıldığını duymamış, kazayla Muhammed'i sorgular gibi olduklarında dübürleri dingildemeye başlamış insancıkların karşısında bu altı dolu sözcükleri rahatça dile getirebilen birileri olduğunu görmek, tabulardan kaynaklanan korkuyu bir kenara bırakıp, yavaşça da olsa, daha önce korkup kaçtıkları konuları yavaş yavaş değerlendirmeye almalarını sağlayabilir.

Bu konuda ateistlerin de en az müslümanlar kadar terbiye sorunu olduğunu düşünüyorum. Fakat derdim terbiye değil. Bir insanı ateist yapmayı ödev olarak görüyorsanız, bunu ona bilimsel argümanlarla izah etmek doğru olan değil midir? İnsanlığın islamiyetle ve diğer dinlerle kaybettiği şeyin insanlık ve barış olduğunu düşünürken, siz de aynı tuzağa düşüyor olduğunuzu farketmiyor musunuz?

Bilimsel argümanlar daima işe yaramıyor. Burada da gördüğünüz üzere, her gün tabi oldukları gerçekleri, söz konusu din olunca görmezden gelenler ortalarda dolanıyor. Arapların, metrelerce yükseklikte kum dağları ile dolu olan çölde, develerin ufukta kayboluşunu izleyerek dünyanın yuvarlak olduğunu bildiklerini savunan soytarılar gördük.

Herkesi aynı yöntem açmıyor. Buradak tanrısız veya dinsizlerin çoğu bu saçmalıklara yıllarca dört elle sarılıp, sonra günün birinde ufak bir detay sayesinde gözü açılmış olan insanlar. Takıldıkları detaylar birbirinden farklı. Kimi kadınlar meselesine, kimi belden çıkan suya, kimi katliamlara, kimi dünyanın düzlüğüne, kimi Allah'ın muhammed'e kadın yetiştirmesine, kimi allahın kendi sözleri ile çelişmesine vb. takıldığı için gözleri açılıyor.

Bu yüzden, fikrimce: her yöntem uygundur. Sadece, bazı yöntemler diğerlerinden daha sert olabilir.

Hakaret ise bir yöntem değildir. Örneğin: Muhammed şöyledir dedikten sonra, bunun açıklaması ve kanıtları sunulamıyorsa, bu sadece hakaret etmek amacıyla söylenmiş sözcüklerden ileri gitmeyecek ve sadece düşmanlığa yol açacaktır. Ama muhammed şöyledir, çünkü kuran ve hadislerde bu şekilde anlatılır diyerek ortaya konulan iddialar, belki muhattabı uyandırmaz, ama başkaları için göz açıcı olabilir.

Sitelerde Paylaş

Kendinde diyorsun, "allah yoksa anneni niye becermiyorsun?" fikrine sahip insanlarla bilimsel konuşmak nasıl olur bir tarif et önce.

Katılıyorum, boşa uğraş olur.

Beynini kullanmak istemeyen, kul olmaya inanmış insanlarla nasıl tartışılır?

En azından efendice.

Sen bir arkadaşını hiç ateist yaptın mı?

Ben kimseyi ateist yapmadım, fakat birçok arkadaşımın ateist olmasına vesile olup, birçoğunun da ateistçe düşünceler edinmesine vesile olduğumu düşünüyorum.

Adamların peygamberlerine sövdüğümüz felanda yok. Ben şahsen peygambere sövmedim. Onun yalancılığına, iki yüzlülüğüne, bencilliğine, sapıklığına, aşağılık bir insan oluşuna takıldım. Bunları söylemek sövmek mi? Sövmekse sövüyorum. O aşağılık, sapık bir insan. Çünkü 6 yaşında bir çocuğu koynuna almış.

Küfür etmek ya da onun hakkında kötü konuşmak çok farklı şeyler değil bence. Ben ateizmin bir insanın (Muhammed) ahlaki yapısı hakkındaki düşünce ve tartışmalarımızla bir yere geleceğini düşünmediğim için bunu gereksiz görüyorum. Gereksiz şeyleri konuşan insanların da samimiyetinden şüphe ediyorum.

Kısacası saçmalamışsın. Sen 8 sene daha gelme siteye.

8 senedir bu çift taraflı saçmalık için gelmiyordum, değişmeyecek bir şeyle mücadele ettiğimi farkedersem tekrar düşünebilirim bunu.

Sitelerde Paylaş

Sevgili bir_akil_insan, duyabileceğim en güzel karşı cevaplardan biri olmuş yazınız o yüzden çok teşekkür ederim öncelikle, fakat insanlar neden ateist olmalıdırlar sizce?

Ben ateizmin bir din olmamasından yanayım, sizce de peygamberine küfür edebilen birilerinin olduğunu görerek cesaretlenmiş birinin ateistliği ateizme sadece zarar vermez mi?

Ya da yine bu yöntemle ateist olacak birini kazanç olarak dahi görsek, bu yöntem yüzünden kaybedilecek onca insana değer bir kazanç mıdır bu?

Sitelerde Paylaş

Hiç inandırıcı değil. Bir müslümün saçma sapan bir lafı yüzünden siteyi terkettim demek, ahlaksız bir adamın ahlaksızlıklarını söylemeyi sövme diye nitelemek, ilk on üyeden biriyim deyip daha alıntı yapıp da yanıt yazmayı becerememek...

Bence yeni bir trol vakası...

Şuraya müslümüm deyip gelmeyi niye maçanız yemiyor, burada müslüm mü yiyoruz, bunu anlamıyorum. Niye bu sahtekarlık?

Sitelerde Paylaş

İnsanları bu forumda ateist yapmaya çalışmıyoruz..Hayatımızda hiç yeri olmayan dine-kitaplara-tanrılara küfür etmek için bu foruma girmiyoruz..Hepimizin foruma girme nedenleri farklıdır..Kimi farklı düşünen insanların ne düşündüğünü merak ettiği için girer,kimi iyi vakit geçirmek için,kimi bilgi sahibi olmak için..vb

Ateizm bir din değildir..Ateizme birilerinin yararı veya zararı dokunamaz..

Sitelerde Paylaş

Hiç inandırıcı değil. Bir müslümün saçma sapan bir lafı yüzünden siteyi terkettim demek

Tek başına bir sebep değildi, şu an en çok aklımda kalan örneği verdim, bu ve benzeri bir tutumdan rahatsız olduğumu demek istediğimi anlayabilirsiniz.

ahlaksız bir adamın ahlaksızlıklarını söylemeyi sövme diye nitelemek,

Şahsen Muhammed'in ahlakı konusunda aynı fikirleri taşıyoruz. Fakat ben bu ahlaksızlıkları ateist dayanaklarım arasında görmüyorum, hem de müslümanlar arasında sadece antipati yarattığını düşünüyorum.

ilk on üyeden biriyim deyip daha alıntı yapıp da yanıt yazmayı becerememek..

İlk on üyeden biriyim evet, çok önemli bir detay değil ama profilime bakarak bunu görebilirsiniz zaten. Buradan başka herhangi bir forumda yazmadım, alıntı yapmayı bilmiyorum, öğretirseniz sevinirim.

Bence yeni bir trol vakası...

Şuraya müslümüm deyip gelmeyi niye maçanız yemiyor, burada müslüm mü yiyoruz, bunu anlamıyorum. Niye bu sahtekarlık?

Cevaplardan anladığım kadarıyla bu şekilde yaftalanacağım daha birçok kişi tarafından ama ateist olduğumu kanıtlama gibi bir kaygım hiçbir zaman olmayacak.

Sitelerde Paylaş

Sevgili bir_akil_insan, duyabileceğim en güzel karşı cevaplardan biri olmuş yazınız o yüzden çok teşekkür ederim öncelikle, fakat insanlar neden ateist olmalıdırlar sizce?

Ben ateizmin bir din olmamasından yanayım, sizce de peygamberine küfür edebilen birilerinin olduğunu görerek cesaretlenmiş birinin ateistliği ateizme sadece zarar vermez mi?

Ya da yine bu yöntemle ateist olacak birini kazanç olarak dahi görsek, bu yöntem yüzünden kaybedilecek onca insana değer bir kazanç mıdır bu?

Ateizm bir durumdur. Herhangi bir şey ateizme zarar vermez veya yarar sağlamaz. Fakat bu durumda olanlara zarar verebilir veya yarar sağlayabilir. Küfür düşmanlık doğuracağından, düşmanlık ateist bireylere yönelecektir.

İnsanlar ateist olmalıdır gibi bir düşüncem bulunmuyor. İnsanlar, ne tür bir saçmalığa inanıyor olurlarsa olsunlar, bunu sadece kendi yaşamları ile sınırlamaları gerekir. Dinler, ne yazık ki yayılmacı parazitlerin (her türlü sömürgenin) en sevdikleri bulaşma yollarıdır. Bu yüzden, insanların dinler ve tanrılardan kurtulmaları gerektiğini düşünüyorum, Kurtulduklarında, geldikleri yer tanrısızlık veya ena azından dinsizlik olacaktır. Ateizm bir amaç veya hedef değil, bir sonuçtur.

Sitelerde Paylaş

İnsanları bu forumda ateist yapmaya çalışmıyoruz..

Bence çalışmalıyız.

Hayatımızda hiç yeri olmayan dine-kitaplara-tanrılara küfür etmek için bu foruma girmiyoruz..

Çok güzel, bence de bu olmamalı, ama birkaç yazıda denk geldim üzüldüm.

Hepimizin foruma girme nedenleri farklıdır..Kimi farklı düşünen insanların ne düşündüğünü merak ettiği için girer,kimi iyi vakit geçirmek için,kimi bilgi sahibi olmak için..vb

Evet, genel olarak bütün forumların amacı budur zaten.

Ateizm bir din değildir..

Tabi ki değildir. Ateistlerin de bir dinmişçesine, bir dindar kiniyle bunu savunmaması gerektiğini düşünüyorum ben de.

Ateizme birilerinin yararı veya zararı dokunamaz..

Bence ateizm birçok konuda insanlık refahını artıracak bir anahtardır. Tek başına yeterli değildir ama birçok konuda üzerine çok büyük bir görev düşer. Fakat ateizm bir fikirdir, her fikir gibi insanlar geliştirir ya da yıkar, bence bireysel anlamda da herkesin ateizme katkısı ya da zararı olabilir. Fakat elbette ki bu kadar büyük bir fikre tek başına kişilerin verebileceği zarar da yarar da yok denilebilecek kadar azdır kastınız buysa.

Sitelerde Paylaş

Ben hâla trol olduğunu düşünüyorum. Ateisttim, ateist ahlakından şüpheye düştüm ve düşündüm, muhammede kötü denmesine razı gelmiyorum, yani müslüm oldum demeye getiriyor. Ateist kalırsam anneme ilgi duyacağımdan korktum demeye getirip saçmalıyor da.

Bir insan aptal bir embesilse ve hiç bir kızın dikkatini çekmeyi başaramıyor, asosyal psişik bir vakaysa, annesine ilgi duyabilir. Bunun müslümü ateisti olmaz. Bunun müslüm olmakla ateist olmakla alakası yok. Sosyopat olmakla alakası var. Şimdi hiç insan bulamayıp annene mi ilgi duyacaksın? Hiç mi bir kızla arkadaşlığı beceremedin de bula bula anneni mi buldun derlerse hiç mi utanmayacaksın? Öyle ya, adama sorarlar! Sorulardan da kaçıp bir mağaraya sığınmayacaksan eğer!

Ateizme böyle filan bot atamazsınız müslümler! Bunlar sizin halisünasyonlarınız. Ateizm bilime dayanır. Bilim, yakın akraba ilişkilerinin yakınlığın artması oranında zararlı olduğunu söyler. Bu zarar sadece genetik değil, psikolojik ve sosyolojiktir de. Ensestin zararları çok büyük boyutludur ve bu gerçek tümüyle bilimseldir. Saçma sapan argümanlarla gülünç olmayın.

Bizim önümüze konan islam yemeğinin yenemez olduğunu ve çöpe dökülmesini söylemenin en etkin yollarından biri, bu dinin ileri sürdüğü peygamber figürünün ahlaksız bir tipleme oluşudur. Bu konuda ateizmin argümanlarına hiç kimse laf edemez. Dogma ile mücadelenin en etkin yollarından biri budur. Diğeri kuran eleştirisidir. Ateizmin iki temel eleştirisi bunlar. Bu konularda ateizmi beğenmeyen, hiç boşuna ateistim diye yalan söylemesin. Yalancının kuyruklusudur.

Ben yaftalama filan yapmadım. Müslüm olduğunu gizleyip trollük yapmayacaksın. Mertçe, dürüstçe ben müslümüm diyeceksin. Burda müslümleri pişirip yemiyoruz.

Sitelerde Paylaş

Ateizm bir durumdur. Herhangi bir şey ateizme zarar vermez veya yarar sağlamaz. Fakat bu durumda olanlara zarar verebilir veya yarar sağlayabilir. Küfür düşmanlık doğuracağından, düşmanlık ateist bireylere yönelecektir.

Tanrının olmaması bir durumdur. Tanrının olmadığına inanmak ise bir fikirdir. Fikirlere ise insanlar yarar ya da zarar verebilir. Küfür eden birinin göreceği düşmanlık kendine verdiği bir zarar olabilir, potansiyel ateist fikir üreticilerinde vereceği sayısal zarar açısından ise ateizme zarar vermektedir.

İnsanlar ateist olmalıdır gibi bir düşüncem bulunmuyor. İnsanlar, ne tür bir saçmalığa inanıyor olurlarsa olsunlar, bunu sadece kendi yaşamları ile sınırlamaları gerekir. Dinler, ne yazık ki yayılmacı parazitlerin (her türlü sömürgenin) en sevdikleri bulaşma yollarıdır. Bu yüzden, insanların dinler ve tanrılardan kurtulmaları gerektiğini düşünüyorum, Kurtulduklarında, geldikleri yer tanrısızlık veya ena azından dinsizlik olacaktır. Ateizm bir amaç veya hedef değil, bir sonuçtur.

İnsanlar ateist olmalıdır gibi bir düşüncenizin bulunmaması fakat insanların dinler ve tanrılardan kurtulmaları gerektiğini düşünmenizi anlamadım. Ateizm bir sonuçtur derken bireyin ateist olmasının bir sonuç olmasından bahsediyorsanız evet, ama bundan sonraki aşamada ateizmi (yaygınlaştırmayı, geliştirmeyi) bir amaç veya hedef edinmesi gerektiğini düşünüyorum. Tabi bunu gerekli görmeyebilir de. Tabi ki ateizmin kendisi amaç değildir, ama şahsen benim amacım ateist düşünceyi geliştirmek, bunu bir amaç haline getirmek gerektiğinden yana.

tarihinde jagatai tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ateizm herhangi bir etik kriter önermez...

Hadi ordan geri... Bu saçma sapan önermeyi neye dayanarak yapıyorsun? Yüreğin yetiyorsa bu konuda bari uyuyor numarası yapma da seni evire çevire bir madara edeyim. Mertsen kaçma, karşımda dur. Seni nasıl kepaze ettiğimi herkes izlesin.

Sitelerde Paylaş

Tanrının olmaması bir durumdur. Tanrının olmadığına inanmak ise bir fikirdir. Fikirlere ise insanlar yarar ya da zarar verebilir. Küfür eden birinin göreceği düşmanlık kendine verdiği bir zarar olabilir, potansiyel ateist fikir üreticilerinde vereceği sayısal zarar açısından ise ateizme zarar vermektedir.

Tanrıların olmadığna inanmıyorum. Tanrıların olmadığını biliyorum. Bu bir fikir değil, bilgidir. Herhangi bir şey bilgiye zarar veremez. Tanrısızlık bir durumdur. İnsanın içinde bulunduğu hal, vaziyettir. Herhangi bir şey bu duruma zarar veremez. Herhangi bir şey, bu durumda bulunana zarar verebilir.

İnsanlar ateist olmalıdır gibi bir düşüncenizin bulunmaması fakat insanların dinler ve tanrılardan kurtulmaları gerektiğini düşünmenizi anlamadım.

İnsanların neye inandıkları ya da inanmadıkları ile ilgilenmiyorum. İnsanların inandıkları ve asla doğrulayamayacakları şeylerin, diğer herhangi bir insanın hayatını etkilememesi gerektiğini söylüyorum. Dinler, tamamen başkalarının hayatları üzerine kuruludur. İbadetleri bile başkalarını zorlamak, sınırlamak üzerine olan bu sistemler ortadan kalkmadığı sürece onların etkisinden uzak kalmak gibi bir şansımız bulunmuyor. Bu yüzden insanların dinlerden ve tanrılardan kurtulmaları gerekiyor.

Özetle: kendi kendilerine zırvalara inanıyor olup olmamaları beni çok da ilgilendirmiyor. İnananlar toplumsal hayatı mahvettikleri ve bu şekilde yapmaları dinler tarafından emredildiği için dinlerden kurtulmak gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Ben hâla trol olduğunu düşünüyorum. Ateisttim, ateist ahlakından şüpheye düştüm ve düşündüm, muhammede kötü denmesine razı gelmiyorum, yani müslüm oldum demeye getiriyor. Ateist kalırsam anneme ilgi duyacağımdan korktum demeye getirip saçmalıyor da.

Bence dostum sen beni trollemeye çalışıyorsun ama sorun değil seninle konuşmak istediğim buradayım. Ateistlerin tartışma etiği yaratamamalarından şikayetçiyim, ateist ahlakından şüpheye düşmedim, evet Muhammed'e kötü denmesine razı gelmiyorum, bu konuda üç aşağı beş yukarı aynı fikirlere sahibim seninle ama hem bir adam üzerinden konuşmayı kendime yakıştıramıyorum, hem de bir yöntem olarak bunun yararından çok zararı olacağını düşünüyorum. Hem de evet, "insanların peygamberlerine küfür edip onları rencide etmeye kimsenin hakkı yok" demiyorum, en katısından bir ifade özgürlükçüsüyüm, ama empati kurup bunu yapmıyorum.

Bir insan aptal bir embesilse ve hiç bir kızın dikkatini çekmeyi başaramıyor, asosyal psişik bir vakaysa, annesine ilgi duyabilir. Bunun müslümü ateisti olmaz. Bunun müslüm olmakla ateist olmakla alakası yok. Sosyopat olmakla alakası var. Şimdi hiç insan bulamayıp annene mi ilgi duyacaksın? Hiç mi bir kızla arkadaşlığı beceremedin de bula bula anneni mi buldun derlerse hiç mi utanmayacaksın? Öyle ya, adama sorarlar! Sorulardan da kaçıp bir mağaraya sığınmayacaksan eğer!

Ateizme böyle filan bot atamazsınız müslümler! Bunlar sizin halisünasyonlarınız. Ateizm bilime dayanır. Bilim, yakın akraba ilişkilerinin yakınlığın artması oranında zararlı olduğunu söyler. Bu zarar sadece genetik değil, psikolojik ve sosyolojiktir de. Ensestin zararları çok büyük boyutludur ve bu gerçek tümüyle bilimseldir. Saçma sapan argümanlarla gülünç olmayın.

Bunlara ciddi ciddi cevap vermeye çalışmayacağım tabi ki.

Bizim önümüze konan islam yemeğinin yenemez olduğunu ve çöpe dökülmesini söylemenin en etkin yollarından biri, bu dinin ileri sürdüğü peygamber figürünün ahlaksız bir tipleme oluşudur. Bu konuda ateizmin argümanlarına hiç kimse laf edemez. Dogma ile mücadelenin en etkin yollarından biri budur. Diğeri kuran eleştirisidir. Ateizmin iki temel eleştirisi bunlar. Bu konularda ateizmi beğenmeyen, hiç boşuna ateistim diye yalan söylemesin. Yalancının kuyruklusudur.

Dogma ile mücadelenin en etkin yollarından birinin bu olduğunu düşünmüyorum, en basit ve verimsiz yolunun bu olduğunu düşünüyorum. Kuran eleştirisinin yine Muhammed'e hitaben yazılmış cümlelerden alıntı yapılarak olmaması gerektiği, genel olarak Kuran'ın kozmos hakkındaki kısıtlı, çoğu zaman ise hatalı açıklamaları üzerinden yapılmasını daha etkin bir yöntem olarak görüyorum. Aynı zamanda daha az antipatik de. Bence bu tam olarak karşındaki insana nasıl ulaşabileceğini bilmekle alakalı bir tartışma.

Ben yaftalama filan yapmadım. Müslüm olduğunu gizleyip trollük yapmayacaksın. Mertçe, dürüstçe ben müslümüm diyeceksin. Burda müslümleri pişirip yemiyoruz.

İnatçı yaşlılar gibi konuşuyorsun dostum.

Sitelerde Paylaş

çagatai, kişiselleştirmeye başlaman kötüye alamet... Bu tartışmaya senin sinirlerin dayanmayacak, şimdiden söyleyeyim. Bir tartışmacı kişiselleştirmeye başladı mı, köşeye sıkışmıştır. Üstelik gayet bilimsel açıklamalara diyecek hiç bir yanıt bulamıyorsa çaresizlikten nefesi kesilmiştir.

Sen şimdiden tükendin, iflas ettin Senin gibi çok trol harcadım ben. Aklını başına al, lafı dolandırmadan ben müslümüm veya müslüm olmaya niyetliyim, ne diyorsunuz diye sor. Mertçe sorarsan düzgün yanıt alırsın. Trollük yaparsan hak ettiğin yanıtı alırsın.

Sitelerde Paylaş

Tanrıların olmadığna inanmıyorum. Tanrıların olmadığını biliyorum. Bu bir fikir değil, bilgidir. Herhangi bir şey bilgiye zarar veremez. Tanrısızlık bir durumdur. İnsanın içinde bulunduğu hal, vaziyettir. Herhangi bir şey bu duruma zarar veremez. Herhangi bir şey, bu durumda bulunana zarar verebilir.

Durum, fikir, inanmak ve bilmek.... Aslına bakarsanız biraz terminolojik bir tartışmaya doğru gidiyor. Ben bu konuda birbirimizin ne demek istediğini anladığımızı düşünüyorum.

İnsanların neye inandıkları ya da inanmadıkları ile ilgilenmiyorum. İnsanların inandıkları ve asla doğrulayamayacakları şeylerin, diğer herhangi bir insanın hayatını etkilememesi gerektiğini söylüyorum. Dinler, tamamen başkalarının hayatları üzerine kuruludur. İbadetleri bile başkalarını zorlamak, sınırlamak üzerine olan bu sistemler ortadan kalkmadığı sürece onların etkisinden uzak kalmak gibi bir şansımız bulunmuyor. Bu yüzden insanların dinlerden ve tanrılardan kurtulmaları gerekiyor.

En büyük sorun budur bence de, ateistin bir görevi varsa o bu olmalıdır diye düşünüyorum. Neye inandıkları dediğiniz gibi, sorunun diğer bir boyutu, ama küçük olan.

Özetle: kendi kendilerine zırvalara inanıyor olup olmamaları beni çok da ilgilendirmiyor. İnananlar toplumsal hayatı mahvettikleri ve bu şekilde yapmaları dinler tarafından emredildiği için dinlerden kurtulmak gerekiyor.

Tam olarak dinlerden kurtulmanın yöntemi nedir sizce? Sorunu "terbiye" değil "etik" olarak adlandırırken, buna "yöntem" açısında da bakabilmek için seçim yapmıştım aslına bakarsanız. Bunu kastetiğimi gördüğünüz için çok sevindim.

Sitelerde Paylaş

ateist etik diye bişey yoktur...

Ateizm herhangi bir etik kriter önermez...

Evet haklısınız, ama ahlaki kurallar bütününden bahsetmiyorum.

"Ateizm"in etik anlayışı değil kastım, "ateist"lerin tartışma etiği.

Yoksa size tamamiyle katılıyorum, diğer türlü bir din olması için tek eksik bir peygamberi olmaması kalır.

tarihinde jagatai tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...