Jump to content

işeme ile abdest arasında yapılan uygulama..

Recommended Posts

cuma günü işyerinde öğle vakti lavabolar dolu olur..

abdest kuyruğu olur..bende gireyim bakayım ne yapıyor şu müslümanlar dedim..

lavaboda iki kişi abdest alıyor, iki kişi işiyor..

bir diğer iki kişide yanyana lavabonun bir ucundan bir ucuna yürüyor..

hadi işeyeni anladık çişini yapıyor abdest öncesi..

abdest alan zaten malum..ama bu yürüyen iki kişide ne bok yiyor çözemedim bir türlü..

herifler bir oraya bir buraya yürüyorlar, birde içlerinden rakam sayıyorlar..

ulen dayanamadım sorayım bari dedim..

efendim olay şuymuş..

önce işenirmiş, sonra da 40 adım yürümek gerekirmiş..

çünkü pipiden son damlanın düşmesi lazımmış..

işerken ne kadar sallarsan salla son damla düşmezmiş..

bu manyaklarda 40 adım yürüyerek son damlayı donlarına düşürüp sonra abdeste başlıyorlarmış..

vay efendim senmisin bunu duyan..40 dakka güldüm bee..

bu ne lan..

sonra farkettim ki bu müslümanlarda 19 gibi 40 sayısına da bir takıntı var..

her boklarında bir 40 oluyor neredeyse..

iyi günler..

Sitelerde Paylaş

Birde umumi tuvaletlerin lavabosuna ayaklarını sokup göya temizlik yapıyorlar :bad: .Millet oraya genzini burnunu temizliyo yahu

Ve muhteşem temizlik işleminden sonrada eski kirli çorallar nemli ayaklara tekrar giyilir ve koku daha da keskin hale getirilmiş olur. Sultanahmet de ki turistik camilerin içi bile leş gib ayak kokuyor :80:

Bu çiş meselesi zaten müslümanların çok büyük sorunudur. Taharetini 3 taşla, olmadı 5-7 gibi tek sayıda taşlarla alan bedevilerin bu konuya neden takıldıklarını anlamasamda muhtemelen iç çamışırlarını çok nadiren değiştirdikleri için böyle bir adet geliştirmişler diye düşünmekteyim

Sitelerde Paylaş

Goddar ben bunu ilk defa duydum. Burda böyle bir şey görmedim..Abartmışlar yani.

tarihinde Tatar Ramazan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Goddar ben bunu ilk defa duydum. Burda böyle bir şey görmedim..Abartmışlar yani.

bak herkes biliyor tatar..

büyüklerine sor anlatsınlar nasıl yapacağını..

son damla ile mi abdset alıp namaz kılıyordun bugüne kadar..

o zaman sayılmaz onlar..

:huh:

Sitelerde Paylaş

hani bir fıkra vardı avcımısın yoksa

ulan islam hakında bir halt bildigin yok gelmiş burda islamı savunuyorsun

kırk meselesi aslında ilginc bir mesele islamda olsun gündelik hayata olsun 40 sayısı bir cok yerde karşımıza cıkar

peygamberlik 40 yaşında gelmiş muhammede

4 halife + muhammed 40 yıl iktidarda kalmışlar

kırklar

kırk gün kırk gece

kırk katır kırk satır

birde bizim kırkıncı hoca var ünlü nurcu

mhp nin kırkıncı yılı

ali baba ile kırk haramileride unutmamak lazım..

bu kırk meselesinin ic yüzünü bilen varmı 40 sayısı 19 sayısı gibi bir öneme sahipmidir :ph34r:

tarihinde Dadaş tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
olay gerçektir, fıkıh kitaplarında geçer bu olay.

her ne kadar müslümanlar için benim lafım hüccet sayılmazsa da

bana güvenen ateist arkadaşlar böyle bir olayın var olduğundan emin olabilirler.

fıkıh kitaplarına bakmadım ama uygulamalarda var oldugu kesin

cocukluktan beri hocalarımız tarafından bize söylenir işedikten sonra 40 adım yürüyünüz

bize inanmıyorlarsa hocalarına sorsunlar

size komik gelecek ama taharet almanında islami birşekli ve duası vardır

islam komik bir dindir :lol:

Sitelerde Paylaş
Hadis No : 3495

Ravi: Lübabe Bintu'l-Haris

Tanım: Hz. Ali'nin oğlu Hasan (ra), Resulullah (sav)'ın kucağında idi, elbisesine akıttı. Ben atılıp: "Ey Allah'ın Resulü (yeni) bir elbise giy. İzarını da bana ver yıkayayım!" dedim. Cevaben: "Kız çocuğun idrarı olsa yıkanırdı; ancak erkek çocuğun idrarı su çilemek suretiyle temizlenir!" buyurdular.

Kaynak: Ebu Davud, Taharet 137, (375)

Hadis No : 3496

Ravi: Enes

Tanım: Biz, Resulullah (sav) ile birlikte mescidde otururken bir bedevi çıkageldi. Durup mescidin içine akıtmaya başladı. Resulullah (sav)'ın Ashab'ı kalkıp: "Dur! dur!" diyerek [üzerine yürümeye] kalktılar ki Resulullah (sav) müdahale etti: "Kestirmeyin, bırakın tamamlasın." Ashab müdahale etmedi, adam da ihtiyacını tamamladı. Sonra Resulullah (sav), adamı yanına çağırdı ve: "Bu mescidler, idrar ve pislik bırakma yeri değildir. Allah'ın zikredildiği yerlerdir. Buralarda namaz kılınır. Kur'an okunur" dedi. Sonra cemaatten birine bir kova su getirmesini emretti. Kova gelince sidiğin üzerine boşalttı.

Kaynak: Buhari, Vudu 57, 58, Edeb 35; Müslim, Taharet 99, (284); Nesai, Taharet 45, (1, 48)

ben de bunu anlamıyorum.

bir damla dona değmesin diye kastırıyorlar.

sonra da yukarıdaki gibi temizlik yapıyorlar.

bir de penisin ucuna küçücük pamuk gibi birşeyi sokup

iç çamaşıra damlamasını engelleme yöntemi vardı.

İstibra yapmama hususunda insanlar muhteliftir.Herkes kendi durumuna vakıftır.Bazı kimselerin idrar akıntısı hemen kesilir.Bu kimselerin abdestini hemen almaları caizdir.Bazılarının akıntıları daha fazla sürer.Bunların istibra yapmaları farzdır.

Her şeye rağmen evham yapıp vesveseye düşenlerin yapacakları bir korunma çaresi de şudur: Bir kağıt parçasını yada bir pamuk parçasını bükerek tenasül uzvunun dış deliğinden itibaren yarım santim içeri koymaktır.Pamuk dış taraftan görülmemelidir.Zira idrar yaşlılığı pamuğun pamuğun dışarısına sıçrayacak olursa abdestti bozar.Her idrar yaptıktan sonra pamuk değiştirilir.Tek mahsuru pamuk veya kağıt parçasında mikrobik hastalıklar bulaşabilir veya nadir olsa da bu maddelerin kalıntısının idrar torbasına kaçması sebebiyle çeşitli hastalıklara sebep olur.

http://www.geocities.com/alihatay_48/istibra.htm

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...