Jump to content

Ölümden sonrası

Recommended Posts

Bu aralar kafamı bu düşünce kurguluyor. Düşünmek istemiyorum ama gitmiyor kafamdan lanet olası şey. Kendimi tatmin edebilecek cevaplar arıyorum ama bulamıyorum. Geçenlerde bir habertürk muhabiri öldü, 26 yaşında daha. Trafik kazasında ölmüş. Twitter'ı falan var bakıyorum ölümden 1-2 gün önce yazdıkları var. Mesela şu çok eşlilik konusunda yorum yapmış en son. 24 Mayıs'ta yapmış bu yorumu, sonrası yok. Ya düşünsenize bir varsın bir yoksun. Ölümün ne zaman geleceği belli olmuyor. Kafayı yiyeceğim gerçekten.

Ölümden sonra hayat varsa mesela, sonsuza kadar azap çekeceğiz ki hayal etmesi bile korkunç Ölümden sonra cennette sonsuza kadar mutlu yaşamak, bu da kötü yani düşünsenize sonsuza kadar öyle anlamsız yaşıyorsun. Ölümden sonra ise hayat yoksa, sonsuza kadar bir hiç olacaksın. Bu da korkunç bir şey. Yani ölümden sonra bir daha yaşayamacağız mı dünyayı. Ateizme göre mesela, yaşam fonksiyonunu sağlayan bu atomlar protonlar falan her neyse bir daha meydana gelemez mi. Bir reenkarnasyon olamaz mı yani. Gerçekten bitiyor mu herşey, günlerce düşünüyorum kafayı yiyeceğim beni rahatlatacak bir cevap gelirse gerçekten minnettar olacağım.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 234
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

vahsis müslüman mı oluyorsun :D şaka bir yana insan basit bir varlıktır.tanrının veya başka bir şeyin insan gibi basit bir varlığın ne yaptığına odaklanması saçmalıktır.koskoca tanrıya mı kaldı insanın ne yapıp ne yapmadığı.reenkarnasyon saçma sapan bir şey zaten.benim bilgisayara ulaşmaya çalışıyorlar casper nirvana :D :D

tarihinde AteistKemalistBirey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

müslüman olmakla ne alakası var. Yani ölüm korkutmuyor mu sizi arkadaşlar. Sonsuza kadar hiç olucaksın bilinç yok falan. Bu bana korkutucu geliyor. Dinlerin ölümden sonra hayat iddiası bile bana korkunç geliyor.

Dünyada yaşamak istiyorum ben. Ölüm bir gün bir anda hiç ummadığın bir anda gelebilir. Rastgele yaşıyoruz yani hayatta. Bu düşünceden kurtulmak istiyorum tavsiyeniz var mı...

Sitelerde Paylaş

ben varsam ölüm yok

ölüm varsa ben yokum

neyden korkacağım ki.dünyanın çoğunluğu yanacak onların mantığına göre.ayrıca neden cehenneme gideceğim dinsiz olduğumu söylediğim için mi?tanrı dingil mi de kendine inanmadım diye beni yaksın..

Sitelerde Paylaş

oğlum anlamıyormusun. ölümden sonraya dahil bütün iddialardan korkuyorum diyorum. cehennemde cennette hiçlikte benim için korkutucu. Ölümden sonra bir daha dünya yok. Düşünsenize ölücez ve başka bir şey görmeyecez ama hayat devam edicek. Neler neler değişecek dünyada ve bunları göremeyeceğiz. Belki de dünyanın geleceğini merak ettiğimden, merakımın giderilemeyecek olmasından korkuyorum biraz. Reenkarnasyon gerçek olsa keşke. Bir tek bu bana umut verici geliyor. Hindu olabilirim yani.

tarihinde VahsisBack tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

oğlum anlamıyormusun. ölümden sonraya dahil bütün iddialardan korkuyorum diyorum. cehennemde cennette hiçlikte benim için korkutucu. Ölümden sonra bir daha dünya yok. Düşünsenize ölücez ve başka bir şey görmeyecez ama hayat devam edicek. Neler neler değişecek dünyada ve bunları göremeyeceğiz. Belki de dünyanın geleceğini merak ettiğimden, merakımın giderilemeyecek olmasından korkuyorum biraz.

hiçlik neden korkutucu?

Sitelerde Paylaş

vahsis müslüman mı oluyorsun :D şaka bir yana insan basit bir varlıktır.tanrının veya başka bir şeyin insan gibi basit bir varlığın ne yaptığına odaklanması saçmalıktır.koskoca tanrıya mı kaldı insanın ne yapıp ne yapmadığı.reenkarnasyon saçma sapan bir şey zaten.benim bilgisayara ulaşmaya çalışıyorlar casper nirvana :D :D

tanrının insanla ilgilenmesi önemsemesi niye saçmalık olsun ki...

neyle ilgilenecek...

evrendeki en ilginç varlık insan...

ne yapıp edeceği nasıl yaşayacağı herkesi ilgilendiriyor...

insanların yaptıklarıyla ilgili şeyler o kadar ilginç ki her defasında aynı konu olsa bile filmleri izlemekten bıkmıyoruz...

bu kadar değerli ve ilginç olan insanın kısacık bir yaşamla evrene şöyle bir bakıp gitmesi yazık olur...

onun bu evrenin en değerli misafiri olarak çok uzun yıllar yaşaması gerekir...

nerede ve nasıl yaşaması gerektiğini bu kısa dünya hayatındaki yaptıklarıyla değerlendirip evrenin kendisine uygun kısmında ebedi yaşamına yerleştirilecektir...

Sitelerde Paylaş

tanrının insanla ilgilenmesi önemsemesi niye saçmalık olsun ki...

neyle ilgilenecek...

evrendeki en ilginç varlık insan...

ne yapıp edeceği nasıl yaşayacağı herkesi ilgilendiriyor...

insanların yaptıklarıyla ilgili şeyler o kadar ilginç ki her defasında aynı konu olsa bile filmleri izlemekten bıkmıyoruz...

bu kadar değerli ve ilginç olan insanın kısacık bir yaşamla evrene şöyle bir bakıp gitmesi yazık olur...

onun bu evrenin en değerli misafiri olarak çok uzun yıllar yaşaması gerekir...

nerede ve nasıl yaşaması gerektiğini bu kısa dünya hayatındaki yaptıklarıyla değerlendirip evrenin kendisine uygun kısmında ebedi yaşamına yerleştirilecektir...

koskoca tanrının işi gücü yok insan ne ediyor onu izleyecek emi :)

Sitelerde Paylaş

hiçlik neden korkutucu?

bir anda tık diye gidiyorsun arkadaş hiçlik yani sonsuza kadar uyuyorsun dünya güzelliklerini göremiyorsun. Belki tayyibin baraj altında kalacağını göremeyeceğiz. Ne bilim belki türkiyede devrim olucak göremeyeceğiz. Sen hiçlik içinde sonsuza kadar öyle yuvarlanıcaksın. Aynı şey cehennem içinde geçerli, cennet içinde geçerli. Sonsuza kadar anlamsızca mutlu olmak ya da yanmak acı çekmek.

Ama reenkarnasyon mesela, herşeyi unutuyorsun tekrar yeni bir yaşam.

tarihinde VahsisBack tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bir anda tık diye gidiyorsun arkadaş hiçlik yani sonsuza kadar uyuyorsun dünya güzelliklerini göremiyorsun. Belki tayyibin baraj altında kalacağını göremeyeceğiz. Ne bilim belki türkiyede devrim olucak göremeyeceğiz. Sen hiçlik içinde sonsuza kadar öyle yuvarlanıcaksın. Aynı şey cehennem içinde geçerli, cennet içinde geçerli. Sonsuza kadar anlamsızca mutlu olmak ya da yanmak acı çekmek.

Ama reenkarnasyon mesela, herşeyi unutuyorsun tekrar yeni bir yaşam.

ne anlatayım da rahatlatıyım seni,kafaya takmışsın sen :( ben öldükten sonra bana ne dünyadan güneş doğmuş güneş batmış bana ne ben dünya damıyım ölünce yok.

Sitelerde Paylaş

müslüman kireç gitti,deist kireç geldi :D tanrı şapşalın tekiymiş o zaman.

ondört onbeş milyar yıldır başka işlerle uğraşmış...

koca evreni yarat bir sürü galaksi yıldız gezegen ler...

denizler dağlar bakteriler bitkiler hayvanlar ...

şimdi insanlığın zamanı...

tabi ki en çok ilgisini insana ve onun yaptıklarına verecek...

Sitelerde Paylaş

ondört onbeş milyar yıldır başka işlerle uğraşmış...

koca evreni yarat bir sürü galaksi yıldız gezegen ler...

denizler dağlar bakteriler bitkiler hayvanlar ...

şimdi insanlığın zamanı...

tabi ki en çok ilgisini insana ve onun yaptıklarına verecek...

koca kafa tanrı gitsin kumdan kale yapsın :D

Sitelerde Paylaş

Ölümden sonra hayat varsa mesela, sonsuza kadar azap çekeceğiz ki hayal etmesi bile korkunç Ölümden sonra cennette sonsuza kadar mutlu yaşamak, bu da kötü yani düşünsenize sonsuza kadar öyle anlamsız yaşıyorsun. Ölümden sonra ise hayat yoksa, sonsuza kadar bir hiç olacaksın. Bu da korkunç bir şey. Yani ölümden sonra bir daha yaşayamacağız mı dünyayı. Ateizme göre mesela, yaşam fonksiyonunu sağlayan bu atomlar protonlar falan her neyse bir daha meydana gelemez mi. Bir reenkarnasyon olamaz mı yani. Gerçekten bitiyor mu herşey, günlerce düşünüyorum kafayı yiyeceğim beni rahatlatacak bir cevap gelirse gerçekten minnettar olacağım.

Şuandaki teknoloji ile bunun sağlanması mümkün değil.

Dolayısı ile sen şuanda ölürsen toprak olacaksın.

2x2=4 bunu değiştiremezsin.

İstesende böyledir istemesende.

Öte yandan her gece uyurken sonsuz bir uyku çekmek hiçte kötü birşey değildir.

Ölmekten daha kötü birşey varsa oda doğmaktır :)

Kendini bu kadar zorlama.

Zaten her gece uyuduğunda algılama seviyen bir ölününkine yaklaşıyor.

Neredeyse bir ölü gibi oluyorsun.

Hiç ameliyat oldun mu ?

Gerçekten hiçbirşey farketmiyorsun bi uyanıyorsun saatler geçmişde sen yatağında uyuyorsun.

Bence kendini kandırma öte dünyalar fikri ile.

Sonsuza kadar yaşayacağını düşünen birisi isteklerini arzularını sonsuza böler.

70 yıl yaşayacagın gerçeği ile yaşarsan bunu yetmişe bölersin.

O yetmiş yıl sana daha güzel gelir.

En kötü gerçek bile yalandan güzeldir.

Ayrıca hayatta ölümün yanında güzel.

Ölüm olmasa inanki yaşamak çok sıkıcı olurdu.

Daha pazar günü ne yapacagını bilmiyorsun , sonsuza dek ne yapacaksın?

Ayrıca yaşlanınca tüm bu zdüşünceler hem zihinsel gelişiminden hemde fiziksel durumundan dolayı sana hiçte acı gelmeyecek.

Oltanı alıp balık tutarken ölümü bekleyeceksin.

Aslında hayat boyu yaptıgın bu , ölene kadar vakit geçiriyorsun.

Sen farkında degilsin :)

Boşver farkınada varma bırak gitsin.

Düşünme bunları.

Mükemmel olmaya çalışma.

Ölmemeye çalışma.

Ölüme üzülme.

Bırak evril gitsin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...