Jump to content

Allah'ın ayetlerini yiyen mübarek keçi

Recommended Posts

Gunumuzde peygamber oldugunu iddia eden biri ciktigi takdirde gonderilecegi ilk yer timarhanedir. Muhammed'de zamanin delilerinden biridir. Mekkeliler zamaninda Muhammed'in deli oldugunu iddia etmislerdir. Bu Kuranda sayisiz ayette mevcuttur.

Muhammed'e vahiy geldiginde kisiler bunlari akillarinda tutarak tahta parcalarina, hurma yapraklarina ve geyik derisine yazarlardi.

Paramparca bir halde hurda yigininin uzerindeki yazilari bir kitap haline donusturmek ve ayetleri saklamak elbette zor bir isti;

Nafî İbn-i Ömer'den nakleder ki: "Hiçbiriniz ben "Kur'an'ın tümünü öğrendim" demesin. Çünkü, ne biliyor Kur'an'ın bir çoğu kaybolup gitmiştir. Sadece desin ki ben Kur'an'dan ortada olan kısmını öğrendim

El-İtkan (Suyûtî), c.2, s.25

Fakat Allah Kuran'i koruyacagini acikca belirtmistir;

Hicr 9.
Şüphesiz o zikri (Kur'an'ı) biz indirdik biz! Onun koruyucusu da elbette biziz.

Taa ki o Mubarek keci kuranin bazi ayetlerini yiyinceye kadar;

Aişe (r.ah) nakleder: "Recm ve büyüklerin on defa süt emzirmesi (nin süt kardeşliği oluşturacağı) hususundaki ayetler benim yatağımın altında bulunan bir sayfa üzerinde yazılı idi. Peygamber vefat edince Peygamber'in vefatıyla meşgul olduk da
keçi gelip onları yedi
."

Dar-e Kutni, c.4, s.105, İbn-i Mâce, c.1, s.625

Mubarek kecinin yedigi ayetler recm ile ilgili idi. Ayse, muslim ve tirmizinin bize aktardigi hadislerde bu ayetlerin varligindan soz etmistir;

Aişe(r.ah) derki Peygamber(s) vefat edinceye kadar Recm ayeti okunurdu.

Muslim c. 4. s. 167, Tirmizî, c.2, s.309

Omer duruma mudahale etmek istemis, fakat "Allah'in sozunu degistirdi" ya da "Allah'in sozu ustune soz ekledi" diyeceklerinden korkup caresiz kalmisti.

"Keçinin yemesi sonucu Kuran'dan çıkan taşlama ayetini Ömer Kuran'a tekrar sokmak istedi;
ancak halkın dedikodusundan korktuğu için cesaret edemedi"

(Buhari 53/5; 54/9; 83/3; 93/21; Muslim, Hudud 8/1431; Ebu Davut 41/1; Itkan 2/34).

Kenz-ül Ummal'da Ömer b. Hattab'ın Müsned'inden naklen, Ömer'in Hüzeyfe'ye şöyle dediği nakledilmiştir: Ömer b. Hattab bana dedi ki: "Ahzap suresinin (ayetlerini) kaç olarak sayıyorsunuz?" Ben de "72 veya 73 olarak" dedim. O da şöyle dedi: "
Oysa (büyüklükte) Bakara suresine yakındı! Recm ayeti de onun içindeydi

Kenz-ül Ummâl, c.2, s.480.

Aynı rivayet şu Müsned-i Ahmed'de Ubeyy b. Ka'b'dan nakledilmiştir.; c. 5, s.132. Yine Beyhaki de nakletmiştir Sünen'inde: c. 8, s.211. Müstedrek-üs Sahihayn, c.2, s.415, c.4, s.359.

Übeyy b. Kab bana şöyle dedi: "Ey Zerr, Ahzap suresini kaç (ayet) olarak okuyorsun?" Ben de "Yetmiş üç" dedim. O zaman şöyle dedi:
"Oysa Bakara suresine benziyordu; yada ondan da uzundu!!
Biz onda recm ayetini de okuyorduk." Bir nakilde ise şöyle geçer: "O (Ahzap suresinin) sonunda şöyle diyordu: "Evli erkek ve evli kadın zina ettiklerinde, onları elbette recm edin!! Allah'tan bir ceza olarak; ve Allah Aziz ve Hekim'dir!! Bu hesaba göre Ahzap suresinden 200'ü aşkın ayet eksilmiştir.

Kenz-ül Ummâl, c.2, s.567, Ed-Dürr-ül Mensûr (Suyûtî), c. 5, s180.

Hz. Ömer (ra)'i hutbe verirken dinledim. Şöyle demişti: "Allah Teala hazretleri Muhammed (sav)'a hak (din ile) gönderdi ve O'na Kitaba indirdi. Bu indirilenler arasında recm ayeti de vardı! Biz bu ayeti okuduk ve ezberledik. Ayrıca, Resulullah (sav) zina yapana recm cezasını tatbik etti, ondan sonra da biz tatbik ettik. Ben şu endişeyi taşıyorum: Aradan uzun zaman geçince, bazıları çıkıp:
"Biz Kitabullah'da recm cezasını görmüyoruz (deyip inkara sapabilecek ve) Allah'ın kitabında indirdiği bir farzı terkederek dalalete düşebilecektir. Bilesiniz, recm, kadın ve erkekten muhsan olanların zinaları, -delil veya hamilelik veya itiraf yoluyla- sübüt bulduğu takdirde, onlara tatbik edilmesi gereken Kitabullah'da mevcut bir haktır. Allah'a kasemle söylüyorum, eğer insanlar: "Ömer Allah Teala' nın kitabına ilavede bulundu" demeyecek olsalar, recm ayetini (Kitabullah'a) yazardım."

Kaynak: Buhari, Hudud 31, 30, Mezalim 19, Menakibu'l-Ensar 46, Megazi 21, İ'tisam, 16; Müslim, Hudud 15.

tarihinde Sexy Huri tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 87
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sexy Huri;

O keçi sen olsaydın eğer;

ev halkı peygamberin cenazesi ile ilgiliyken, fırsat bu fırsat deyip hangi ayeti yerdin ya da yokederdin?

En kolay kimin eli uzanabilir ayetlere?

Ve en karşı olduğu ayet recm olan o kişi kim olabilir?

Sitelerde Paylaş
Sexy Huri;

ev halkı peygamberin cenazesi ile ilgiliyken, fırsat bu fırsat deyip hangi ayeti yerdin ya da yokederdin?

ayşe kendisimi yok etti diyorsun?

Sitelerde Paylaş
Sexy Huri;

Aise?

Eger bahsettigin kisi Aise ise o halde Aise'nin Muhammed'e inanmadigini savunmus oluyorsun..

Sitelerde Paylaş
Aise?

Eger bahsettigin kisi Aise ise o halde Aise'nin Muhammed'e inanmadigini savunmus oluyorsun..

İfk hadisesinde 2 şık var:

1- Ayşe masumdur.

2- Ayşe masum değildir.

Eğer Ayşe masum değilse, ama Allah'tan "masum" diye ayet geldiyse,

Ayşe bundan sonra müslüman mı kalır yoksa münafık mı olur?

İfk hadisesi nedeniyle bir anda recmle karşı karşıya kalan Ayşe'nin ilerde bu tehlikenin tekrar başına gelmemesi için ve doğru bulmadığı bir cezalandırma şekli için ayeti yoketmesi büyük olasılıktır.

Zaten Cemel savaşı ile İslam halifesine karşı savaşa kalkışmasıyla Kur'an emrini çiğnemiştir.

Sitelerde Paylaş
İfk hadisesinde 2 şık var:

1- Ayşe masumdur.

2- Ayşe masum değildir.

Eğer Ayşe masum değilse, ama Allah'tan "masum" diye ayet geldiyse,

Ayşe bundan sonra müslüman mı kalır yoksa münafık mı olur?

İfk hadisesi nedeniyle bir anda recmle karşı karşıya kalan Ayşe'nin ilerde bu tehlikenin tekrar başına gelmemesi için ve doğru bulmadığı bir cezalandırma şekli için ayeti yoketmesi büyük olasılıktır.

Zaten Cemel savaşı ile İslam halifesine karşı savaşa kalkışmasıyla Kur'an emrini çiğnemiştir.

Pantecim cok mantikli ve akilci bir iddia bu. Mantikli kisilere saygim sonsuz. Fakat kanit olmadan seninde dedigin gibi bu sadece bir olasilik.

Ispatli olan tek gercek hadistende anlasildigi gibi kecinin ayeti yemesi..

Ustelik Muhammed'in uydurukcu oldugunu anlayan bir kisi neden Muhammed ve islam hakkinda 2200 tane hadise ravilik etsin?

Sitelerde Paylaş
Ustelik Muhammed'in uydurukcu oldugunu anlayan bir kisi neden Muhammed ve islam hakkinda 2200 tane hadise ravilik etsin?

Bana da mantıklı geldi.Aişe olayın farkında olabilir ama müslüman toplum içindeki yerini,olanaklarını kaybetmeme adına tiyatro oynamış olabilir.

Sitelerde Paylaş
Bana da mantıklı geldi.Aişe olayın farkında olabilir ama müslüman toplum içindeki yerini,olanaklarını kaybetmeme adına tiyatro oynamış olabilir.

Tabiki.. "bana mantikli gelmedi" deseydim yalan soyluyor olurdum. Ki muslumanlar gibi yalan soyleme gibi bir aliskanligim yoktur Allah'a sukur :)

malesef ayetlere gercekten ne oldu, hic bir zaman bilemeyecegiz. Ama bilinen bir gercek var o da kecinin mubarekligi :)

tarihinde Sexy Huri tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Aynı rivayet şu Müsned-i Ahmed'de Ubeyy b. Ka'b'dan nakledilmiştir.; c. 5, s.132. Yine Beyhaki de nakletmiştir Sünen'inde: c. 8, s.211. Müstedrek-üs Sahihayn, c.2, s.415, c.4, s.359.[/size]

Übeyy b. Kab bana şöyle dedi: "Ey Zerr, Ahzap suresini kaç (ayet) olarak okuyorsun?" Ben de "Yetmiş üç" dedim. O zaman şöyle dedi: "Oysa Bakara suresine benziyordu; yada ondan da uzundu!! Biz onda recm ayetini de okuyorduk." Bir nakilde ise şöyle geçer: "O (Ahzap suresinin) sonunda şöyle diyordu: "Evli erkek ve evli kadın zina ettiklerinde, onları elbette recm edin!! Allah'tan bir ceza olarak; ve Allah Aziz ve Hekim'dir!! Bu hesaba göre Ahzap suresinden 200'ü aşkın ayet eksilmiştir.

Kenz-ül Ummâl, c.2, s.567, Ed-Dürr-ül Mensûr (Suyûtî), c. 5, s180. [/indent]

Keçi mi Ayşe mi bilinmez ama ben favorilerimden ahzapın devamını gerçekten merek ettim.

tarihinde legrandmensonge tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Saol arkadaşım güzel çalışma olmuş.

Şimdi bir müslüman acaba bu yazıyı okuduktan sonra ne yapıyordur?

Kafadan inanmayacaktır. Tümden yok sayacak ve hayatına devam edecektir.

Dur şu ateisti mat edim modunda araştırmaya girecektir ; bu aşama biraz sıkıntılı. Düşünsenize İslami forumda bir konu, ayetleri keçi yedi mi?

Uzun lafın kısası dini savunmak zorunda kalmak bazen hakkaten ne sıkıntı verici, empati yaptım da.

tarihinde fevkinde tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Saol arkadaşım güzel çalışma olmuş.

Şimdi bir müslüman acaba bu yazıyı okuduktan sonra ne yapıyordur?

Kafadan inanmayacaktır. Tümden yok sayacak ve hayatına devam edecektir.

Dur şu ateisti mat edim modunda araştırmaya girecektir ; bu aşama biraz sıkıntılı. Düşünsenize İslami forumda bir konu, ayetleri keçi yedi mi?

Uzun lafın kısası dini savunmak zorunda kalmak bazen hakkaten ne sıkıntı verici, empati yaptım da.

Oğlum bizim savunulacak, icabında uğrunda ölebileceğimiz değerlerimiz var, ya senin neyin var uğrunda ölebileceğin? Kendin düşün zavallı ateist, dedesini maymun, ölünce de kendisini ıspanak olacağını zanneden zavallı...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...