Jump to content

Allah, pisliği, aklını kullanmayanlar üzerine bırakır

Recommended Posts

Bakın, en güzel isim ve sıfatların sahibi Allah, kendisine inanmayanlar için nasıl bir uygulamayı reva görüyor. Üstelik bunu güzel ahlakı tamamlamak için gönderildiği öne sürülen peygamberine söyletiyor:

وَمَا كَانَ لِنَفْسٍ أَن تُؤْمِنَ إِلاَّ بِإِذْنِ اللّهِ وَيَجْعَلُ الرِّجْسَ عَلَى الَّذِينَ لاَ يَعْقِلُونَ

Ve mâ kâne li nefsin en tu’mine illâ bi iznillâh(iznillâhi), ve yec’alur ricse alellezîne lâ ya’kılûn(ya’kılûne).

…Allah, pisliği, aklını kullanmayanlar üzerine bırakır. Yunus-100

Arapçada "rics", pis koku, dışkı ve kazurat yanında hem maddî hem manevî pislik için kullanılır.

"Rics", pis, murdar, necis olan şey, demektir. "Raculun ricsun-pis adam" şeklinde kullanılışı meşhurdur. (Rağıp el-İsfahanî, el-Müfredat fi Garibul-Kur´ân, s. 274)

Ayet müslümanlar tarafından mecazi bir pisliğin atılması olarak tefsir edilse de benzetme somut olarak ortadadır. Allah kendisini inkâr edenlerin üstüne pislik atıyor. Bu pisliği onlara reva görüyor.

Vaktiyle Muhammed namazdayken Ebu Cehil ve arkadaşları da onun üstüne deve işkembesi koymuştu. Demek Allah ve Resulü bu hadiseyi unutmamış ki hadiseyi genelleyerek bütün inanmayanların üzerine pislik atmak suretiyle karşılık vermeyi tercih etmiştirler.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 62
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ne güzel bir ifade değil mi? "Aklını kullanmayanlara" diyor. Bana inanmayanlara demiyor.

Aklını kullanmayan insanlar, evrim pisliğine batarlar, ne anlatsak çıkamazlar. Kanıtı bu sitedeki evrimciler. Allah insanı ne güzel de biliyor...

Sitelerde Paylaş

Allah nasil pisler onu d aciklar misin? Pisligini tutamadigindan kicinda bez bagli biliyordum.

Sonra sana ne allahin pisleyip kokutmasindan?Yoksa pisliklerini sen mi temizlyeceksin?

O ayri bir konu fakat buraya astigin ayetin bir numara üstünde olan ayeti okumadin mi?

Bak ne demis durmadan oraya buraya pisleyen allahin:

YUNUS

99 - Eğer Rabbin dileseydi, yeryüzünde kim varsa hepsi toptan iman ederlerdi. O halde insanları hep mümin olsunlar diye sen mi zorlayacaksın?

Bence sen allahin pisliklerini temizleyip sesini cikartmasan iyi olur.

Yukarida ki ayette sana konusmakta.

Sitelerde Paylaş

Aklını kullanan milyarlarca müslümandan bir tane Einstein, Stephen Hawking gibi olan çıkmamış ilginç değil mi?

Evet arkadasi müslüman inancli sandim müslüman inanclilari bos birakmaya gelmez özellikle bir kac kisiyi...

Yanlis anlamissam arkadasimdan özür dilerim.

Sitelerde Paylaş

Aklını kullanan milyarlarca müslümandan bir tane Einstein, Stephen Hawking gibi olan çıkmamış ilginç değil mi?

Aslında bu bilimadamları 21.yy için tanınmış tanıtılmış bilimadamları.fakat 8.yy ile 14.yy arasında çok sayıda islam bilgini vardır.Onların çalışmalarını sırf müslüman oldukları için esgeçermisiniz?

Sitelerde Paylaş

Bu ifade allahtan geldiği iddia edilen bir kitapta olamayacak bir ifadedir. Böyle basitlik ve ucuzluk olmaz.

وَيَجْعَلُ الرِّجْسَ = Yec'alurricse = Pislik yapar demektir. Ceale = yaptı kökünden. Allah pislik yapıyor! Kuranda yazıyor, bana hiç bakmayın öyle!

Utanç verici, yüz kızartıcı bir basitlik. Bunu bedevilerin yazdığı apaçık. Doğru dürüst bir insan böyle basit bir şey yazmaz!

Üstelik Glory, fena çuvalladın, "bana inanmayanlar üzerine" dememesini allahını yüceltmek için kullanmaya çalıştın ama kendi topuğuna sıktın! Senin bencil, kaprisli, ahlaksız allahın yine kendisine inanmayanlara kin ve öfke kusuyor:

أَن تُؤْمِنَ= En tu'min = İman etmez ifadesini görmemişsin. Yani iftiracı, kinci, bencil allah yine lafı kendisine inanmayanlara getiriyor! Akıldan kastı bu yine, her zamanki ahlaksızlığı ile hiç şaşırtmadı bizi! Size elli kere söyledik, kuran konusunda hiç bir müslüman ateistlerle aşık atamaz! Siz dininizi bize sorun, en iyi biz biliriz. Kimse dininizi bizim kadar iyi bilemez! Buna ilahiyatçılar dahildir. Biliyorlarsa da bilmezden gelirler, söylemezler.

Sitelerde Paylaş

glory1 siz müslümanlar hep pişkinliğinizle durumu idare ediyorsunuz. Ayetin ilk bölümü zaten pisliğin kime, niye atıldığını, muhatabın kim olduğunu veriyor. demirefe'nin vurguladığı gibi.

Allah'ın izni olmadan hiç kimse inanmaz. Allah, pisliği, aklını kullanmayanlar üzerine bırakır.

Benim üzerinde durduğum bu olmadığı için o kısmı almadım. Siz müslümanlar bu üslupla konuşan Allahınızı hoş görüyor musunuz mesele bu yani ?

Benim tasvip etmediğim -sizin kendinize sormanız gereken- Allah kendisine inanmayanı akılsız görüp üzerine pislik(dışkı) atabilecek kadar nasıl bayağılaşabiliyor?

Sen şimdi tanrına inanmadığı için akılsız olan çevrendeki kişilere gidip pislik atabilirsen aynı kafada olursunuz o zaman da sorun yok zaten :)

Cigi, sorun değil özrün kabul edildi ;)

Sitelerde Paylaş

Aslında bu bilimadamları 21.yy için tanınmış tanıtılmış bilimadamları.fakat 8.yy ile 14.yy arasında çok sayıda islam bilgini vardır.Onların çalışmalarını sırf müslüman oldukları için esgeçermisiniz?

Siz hâlâ islam tarihinden habersizsiniz. Sözünü ettiğin müslüman(!) bilim adamları yakın zamana dek zındık olarak tanınıyordu. Bu konuda Gazzali'ye danışabilirsin. Aslında onlar kendilerini yobazlardan korumak için müslman görünmeye çalışan tanrıtanımazlardı.

Sitelerde Paylaş

Ne güzel bir ifade değil mi? "Aklını kullanmayanlara" diyor. Bana inanmayanlara demiyor.

Aklını kullanmayan insanlar, evrim pisliğine batarlar, ne anlatsak çıkamazlar. Kanıtı bu sitedeki evrimciler. Allah insanı ne güzel de biliyor...

Akıl yürütmeyen demiyor, akıl kullanmayan,düşünemeyen, yaratılan olmasına rağmen yaratıcı olduğumu kabul edemeyen, yani beni kabul edemeyen diyor. Yani iman etmeyenlerin düştüğü rezil durumu anlatıyor.

tarihinde aorskaya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allah nasil pisler onu d aciklar misin? Pisligini tutamadigindan kicinda bez bagli biliyordum.

Sonra sana ne allahin pisleyip kokutmasindan?Yoksa pisliklerini sen mi temizlyeceksin?

O ayri bir konu fakat buraya astigin ayetin bir numara üstünde olan ayeti okumadin mi?

Bak ne demis durmadan oraya buraya pisleyen allahin:

YUNUS

99 - Eğer Rabbin dileseydi, yeryüzünde kim varsa hepsi toptan iman ederlerdi. O halde insanları hep mümin olsunlar diye sen mi zorlayacaksın?

Bence sen allahin pisliklerini temizleyip sesini cikartmasan iyi olur.

Yukarida ki ayette sana konusmakta.

Buraya astığın ayette; dinde zorlama olmadığını şimdi kendin görebiliyormusun? (Başka yerlerde, savaş açan, canilikle suçladığın kuranı şimdi kurtulmak için kullanıyorsun. Bu ne iki yüzlülük.

Evet, bu ayette; "dinin en büyüğüne zorlama yapma, Allah isteseydi herkesi islam yapardı. Onlar zaten Allah'ı kabul edip etmeme konusunda serbest bırakılmışlardır" der.

Daha sonraki ayette ise ; "siz bir şeye karışmayın, Allah zaten aklını kullanıp da Allahı kabul edemeyenleri pis bir durumda bırakmıştır, rezil bir durumda bırakmıştır. Sizin yrıca bir şey yapmanıza gerek yoktur" demektedir.

Gerçekten inanmayanların durumu bizleri ilgilendirmez. Herkes kendi yaptıklarından mesuldür. Ne güzel değilmi?

Sitelerde Paylaş

Einstein, Stefan Hawking'in önceki ilimlerden faydalanmadığını, onlara gözünü kapadığınımı söylüyorsun yani? Yada bunlar insanlıkta ilk dahilermi sanıyorsun?

Sitelerde Paylaş

Evet arkadasi müslüman inancli sandim müslüman inanclilari bos birakmaya gelmez özellikle bir kac kisiyi...

Yanlis anlamissam arkadasimdan özür dilerim.

İşte senin insanlık anlayışın...

Yazıyı kimin yazdığına göre her şeyi kabul eden bir ahlak. Yazı oysa, onu kimin yazdığının ne önemi olabilirki?

Kocaman bir yazık...

Sitelerde Paylaş

akıl nedir?

Düşünme, anlama ve kavrama gücü...

Akıl çok bilmek değildir. Bildiklerini anlama, yorumlama ve Allah'a ulaşma gücüdür.

Bugün ateistler bilgisine güvenir ama onlar Allah'ın tabiriyle kitap yüklü eşşektir. Ne kadar bilirsen bil GOOGLE'ı geçemezsin.

Bugün ateistlerin gelmesi gereken nokta en azından Richard Dawkins'in itiraf ettiği yer olmalıdır.

http://www.dailymotion.com/video/xh60qo_dawkins-ustun-akylly-bir-tasarymcy-olduyunu-kabul-ediyor_tech#

Sitelerde Paylaş

aklını kullanıp inanır,

ama aklını kullanıp inanmaz,

ikisi de aklını kullanıyor işte :lol:

Bu serbestin var. Bu seçimin var. Ama, yaratılan olarak yaratanını kabul etmediğinde, seni rezil etmesini, pis duruma düşürmesini de kabul etmelisin.

Seni yaratan, şunu seçersen iyilik; bunu seçersen kötülük görürsün, buyur seçim senin dediğinde; sen bunlardan kötüyü seçersen şikayet etmeye hakkın olurmu?

Sitelerde Paylaş

Ha yani kuşlar rasgele bırakır, ama allah bekleyip denk mi getiriyormuş? Bekliyor, "hah, işte bir aklını kullanamayan" deyip bırakıyor, rahatlıyor mu?

Tamam da pisliği nasıl bu kadar hızlı iniyormuş yedi kat gökten?

En iyi yaptığını sandığın şey de bile çok kötüsün demirefe.

Pislik somut değil, pis duruma düşme, rezil olma anlamındadır. Ama, zaten konunun ciddiyeti sizi ilgilendirmiyorki?

Sen de sadece yaşayarak öğrenenlerden olmaya çalışırsan, sen de yaşadığında öğrenirsin.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...