Jump to content

Erkek erkeğe cinsel ilişkide bulunmuşsanız,kan bağışında bulunamazsınız..!

Recommended Posts

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve kan bağışlayan kişilerin doldurduğu "Kan bağışçısı bilgilendirme, sorgulama ve kayıt formu"ndaki bir madde tartışma konusu oldu.

Formda, kimlerin kan bağışlayamayacağı ile ilgili sıralanan maddeler arasında "Kondom (prezervatif, kılıf) kullanarak ya da kullanmadan ve bir defalığına bile olsa oral veya anal yolla erkek erkeğe cinsel ilişkide bulunmuşsanız(...) kan bağışından vazgeçiniz" şeklinde bir madde yer alması tartışma konusu oldu.

Sosyal medyada bazı kullanıcılar, "kan vermeye engel teşkil eden" bir durumun neden sadece "erkek erkeğe" sakıncalı görüldüğünü, "kadın- erkek" olması durumunda ise neden sakıncasının olmadığını sorguladı.

İşte o madde:

gfhhgjj.jpg

http://www.odatv.com/n.php?n=kan-bagisi-formundaki-o-madde-tartisma-konusu-oldu-2711141200

Hadi analı anladıkta,oral nedir ya :lol:

Erkek erkeğe oral seks yapılmasının nasıl bir sakıncası olabilir ki..

Diğer maddeler de ilginç..Var mı bu konuyu açıklayacak birisi?Ben birşey anlamadım..

Sitelerde Paylaş

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve kan bağışlayan kişilerin doldurduğu "Kan bağışçısı bilgilendirme, sorgulama ve kayıt formu"ndaki bir madde tartışma konusu oldu.

Formda, kimlerin kan bağışlayamayacağı ile ilgili sıralanan maddeler arasında "Kondom (prezervatif, kılıf) kullanarak ya da kullanmadan ve bir defalığına bile olsa oral veya anal yolla erkek erkeğe cinsel ilişkide bulunmuşsanız(...) kan bağışından vazgeçiniz" şeklinde bir madde yer alması tartışma konusu oldu.

Sosyal medyada bazı kullanıcılar, "kan vermeye engel teşkil eden" bir durumun neden sadece "erkek erkeğe" sakıncalı görüldüğünü, "kadın- erkek" olması durumunda ise neden sakıncasının olmadığını sorguladı.

İşte o madde:

gfhhgjj.jpg

http://www.odatv.com...oldu-2711141200

Hadi analı anladıkta,oral nedir ya :lol:

Erkek erkeğe oral seks yapılmasının nasıl bir sakıncası olabilir ki..

Diğer maddeler de ilginç..Var mı bu konuyu açıklayacak birisi?Ben birşey anlamadım..

Özetle: Biz verilen kanları kesinlikle herhangi bir hastalığa karşı kontrol etmiyoruz diyorlar. Ya da etsek de, elimizdeki imkanlar sadece kısıtlı bir çerçevedeki hastalıkları tanımaya olanak sağlıyor diyorlar.

Zaten sadece test yaptırmak için kan bağışlıyorsanız kısmı da bunu destekliyor görünüyor.

Diğer bir açıdan bakılınca, bizi boşuna uğraştırmayın da diyor olabilirler. Fakat bu durumda, sırf yukardakiler söz konusu diye, nadir kanları veya genel olarak kan vericileri uzaklaştırmış ve bu sefer de hastaları tehlikeye atmış oluyorlar.

Tabii akla zarar olanları da yok değil. Yanılmıyorsam, hemofili genetik ya da vücudun kendi bozukluğu. Bu tür bir insanla cinsel ilişki ne tür bir problem yaratabilir ki?

Bu arada hatırlamakta fayda var ki, bana eşcinsel organı takılmasın, eşcinsel kanı verilmesin diye ortalığı yıkan insanlar oldu ve olmakta. Düşük bir olasılık olsa da, bu maddeler ile bu beyinsiz hastaları rahatlatıyor da olabilirler.

Sitelerde Paylaş

Bu listenin, neredeyse tamâmı salakça!!

Bâzı hastalıkları anlayabiliyorum. Ama...

"Eğer son bir yıl içinde, üç günden fazla tutuklu kalmışsanız, ya da tutuklu kalanla cinsel ilişkide bulunmuşsanız..."

Bu, nasıl salakça bir durumdur!

Düşünsenize; adamın birine zulmediliyor ve suçsuz olduğu hâlde kodese tıkanıyor! Ve bu adama, ömür boyu cinsellik yasaklanıyor!!!!!

Sitelerde Paylaş

Tıp eğitimini, nerede ve hangi yollarla tamâmladın? :blink:

Yoksa kimyâcı mısın? :o

Dam üstünde saksağan....

Boş konuşmadan önce bulaşıcı hastalıklarda risk grubu ne anlama gelir onu öğren.

İkinci olarak da, hastaneye gittiğinde duvarda asılı olan şeyleri okumak faydalı bir şeydir, tavsiye ederim.

tarihinde Mırnaw tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dam üstünde saksağan....

Boş konuşmadan önce bulaşıcı hastalıklarda risk grubu ne anlama gelir onu öğren.

İkinci olarak da, hastaneye gittiğinde duvarda asılı olan şeyleri okumak faydalı bir şeydir, tavsiye ederim.

Bilgi sâhibi olmadığın konularda, fikir beyân etme.

Şehir efsâneleri, toplumun eğitimsiz kesimlerinde üretilir.

İnsan bedeninin en bağışıklı bölgesi, makattır. Ondan sonra da sırada ağız vardır.

Bağışıklığı en zayıf olan bedeb bölgesi ise vajinadır.

Bu bilgileri, beyninde karşılaştır; buna göre, ibneler mi dahâ tehlikeli yaşıyor, yoksa kadınlar mı?

Sitelerde Paylaş

Bu konu sandılığından çok daha karışık. Aşağıdaki kayanaklara göz atarsanız durumun önemini daha iyi anlarsınız.

http://www.redcrossblood.org/donating-blood/eligibility-requirements

http://www.childrenshospital.org/ways-to-help/donate-blood/eligibility-requirements

http://web.princeton.edu/sites/September11/eligib.htm

İngilizce bilenler için bu konuda çok sayıda literatür var.. Hemen karar vermeyin..

Ben birkaçına değindim. Diğerleri de var..

Sitelerde Paylaş
bu maddeler ile bu beyinsiz hastaları rahatlatıyor da olabilirler.

Bu tespitiniz hoşuma gitti..Bu ülkenin büyük bölümü yobaz deyip,böyle şeyler yazmaları;yobazların sağlık sistemine güvenmeleri için olabilir..

''Fuhuş yapanlar,eşcinseller,hapishanede kalanlar,uyuşturucu kullananlar ile kanımız karışmayacak,hüloğğğğ'' derler artık :lol:

Sitelerde Paylaş

Çok saçma. Yani "cinsel yolla bulaşmış hastalığınız varsa kan veremezsiniz" diyeceğine "ben homofobiğim" demeyi seçiyorlar. Bir de bir şeye dikkatinizi çekeceğim; eşcinsel ilişkide bulunduysanız asla kan veremiyorsunuz ama zina yaptıysanız nedense üzerinden 1 yıl geçince iyi oluyor. Hmm, ben zaten biliyorum bu kafadaki insanlar sürekli "garıya" gidip dururlar sonrada din dersi vermeye kalkarlar.

Sitelerde Paylaş

Hacı'nın verdiği linklere göre Kızılay'ın yaptığı abest bir şey yok, eksik hatta... Riskli görülen ülkelere -bazı Afrika ülkeleri gibi-, seyahat edenler gibi fazlalıklar da var. Amerika'ya özgü bir durum olduğu için ilave edilmiş olabilir...

Sitelerde Paylaş

Bu mahpushane meselesini pek anlamadım.

Yani şunu mu demek istiyorlar ?

Orada ikamet etmiş olanlar öyle veya böyle eşcinsel eğilimleri ağır basan kişilerdir.

Sakın onlara yaklaşmayınız.

Ayrıca neden en az 3 günde karar kılmışlar ?

Hergün cinsel ilişkiye girenleri unutmuşlar galiba.

Bunların mantığı böyle çalışıyorsa, yüce manitu hepimize sabır versin.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu tespitiniz hoşuma gitti..Bu ülkenin büyük bölümü yobaz deyip,böyle şeyler yazmaları;yobazların sağlık sistemine güvenmeleri için olabilir..

''Fuhuş yapanlar,eşcinseller,hapishanede kalanlar,uyuşturucu kullananlar ile kanımız karışmayacak,hüloğğğğ'' derler artık :lol:

Hacı'nın verdiği linklere göre Kızılay'ın yaptığı abest bir şey yok, eksik hatta... Riskli görülen ülkelere -bazı Afrika ülkeleri gibi-, seyahat edenler gibi fazlalıklar da var. Amerika'ya özgü bir durum olduğu için ilave edilmiş olabilir...

Hacı'nın da belirttiği gibi dier ülkeler de benzer koşullar öne sürüyorlar. Fakat kontrol süreleri farklı, örneğin bazı ülkeler eşcinsel ilişki için 1 yıl gibi bir süre belirlerken, homofobinin ata sporu olduğu ülkelerde bu süre için bir sınır bulunmuyor. Bu durum, süre şartı ne olursa olsun, amerika'da da ingiltere'de de vb homofobi üzerinden oldukça tartışma yaratan bir durum.

Bizim durumumuzda bu maddelerdeki sıkıntılardan bir tanesi de oral yoldan kondomlu da olsa, eşcinsel ilişkide bulunanlara sınırsız süre ile sen gelme demesi. Amaç ne olursa olsun eşcinsel istemiyoruz demek gibi görünüyor. Sebepleri gerçekten yetersiz bir test uyguluyor ya da hiç uygulamıyor olmaları olabilir, homofobi olabilir, her türlü pisliğe izin ve teşvik veren dinimiz insani ihtiyaçlara karşıdır diyor olabilirler vb.

Geçmişte kızılaydan aidsli kan alan hastaları defalarca duyduk. Bir ailenin bu şekilde mahvolduğunu gördük. Bu köpek soyları, hayatın bir gerçeği olan hastalıkları tanımak ve teşhis etmek için yatırım yapmak yerine işi zinacı gelmesin, içkici gelmesin gibi kıstaslara bıraktılarsa bundan sonra nice rezaletin sırada olduğundan da emin olabiliriz.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu aralar yobaz basın da azıttı sürekli LGBTİ guruplara karşı linç ve şiddeti teşvik eden yayınlar manşetten veriliyor, bu kızılayın ''sağlık'' politikasıyla ilgili değil ''inanç'' meselesi, daha düne kadar organ bağışı yapabileceğiniz kapı yoktu şimdi var mı bilmiyorum, kapı kapı gezerdiniz ''nereye yapılıyor hiç bilmiyorum'' diyen sağlık personelleri ile uğraşırdınız, böyle çapulcu bir sistemleri var tek dertleri ''aman homoluk bulaşır mundar oluruz''

Sitelerde Paylaş

Bu sorunu abartamazsınız. Dikkatli olmak şart. Kan nakli tehlikeli bir tedavidir. Bu tehlikeyi göz ardı edemezsiniz.

Yobazların tutumu belli. Siz ne yaparsanız yapınız onların tutumu değişmeyecek.

Sizin bilimsel kriterleriniz arasında onların yobazlığı yok.

Bilimin onlardan çok farklı bir kulvarda ilerlediğini dikkate alırsanız, bu konuyu tartışırken yobazların ne düşündüğüne önem vermezsiniz.

Sitelerde Paylaş

eşcinsel ilişkide bulunanlara sınırsız süre ile sen gelme demesi.

Anlıyorum, Kızılay'ın bağış sonrası tabii ki üstüne vazife olan sağlık önlemlerini almış olması gerekiyor.

Yine bir şey demeden edemeyeceğim.

''1977 yılından itibaren'' gibi bir şart getirilmiş baktığım linklerin bazılarında...

Geriye yönelik bu kadar uzun bir sürenin homofobik kaygı ile koyulacağını sanmıyorum.

Bildiğim kadarıyla bazı testler -hiv PCR testi- gibi virüs bulaştıktan sonra, en erken, 10 gün sonra tespit edilebiliyor.

Yani bu evrede yapılan bir taramada pozitif bir vaka, yapılan testte negatif bir sonuç verebilir; fakat bu evrede virüsün bulaşma ihtimali bulunabilir ve kan acil durumdaki bir hastaya verilmiş olabilir... Amacım polemik yaratmak ya da kafa bulandırmak değil, konu toplum sağlığıysa şayet ince eleyip sık dokumak kötü bir şey değildir. Bu yüzden hassas olunması gereken bir durum bence.

Söylediğiniz yöntemle de yakalanabilecek hastalıklar olabilir, milyarda bir de olsa hastalık bulaştırma riski varsa risk vardır yani...

Sitelerde Paylaş

Anlıyorum, Kızılay'ın bağış sonrası tabii ki üstüne vazife olan sağlık önlemlerini almış olması gerekiyor.

Yine bir şey demeden edemeyeceğim.

''1977 yılından itibaren'' gibi bir şart getirilmiş baktığım linklerin bazılarında...

Geriye yönelik bu kadar uzun bir sürenin homofobik kaygı ile koyulacağını sanmıyorum.

Bildiğim kadarıyla bazı testler -hiv PCR testi- gibi virüs bulaştıktan sonra, en erken, 10 gün sonra tespit edilebiliyor.

Yani bu evrede yapılan bir taramada pozitif bir vaka, yapılan testte negatif bir sonuç verebilir; fakat bu evrede virüsün bulaşma ihtimali bulunabilir ve kan acil durumdaki bir hastaya verilmiş olabilir... Amacım polemik yaratmak ya da kafa bulandırmak değil, konu toplum sağlığıysa şayet ince eleyip sık dokumak kötü bir şey değildir. Bu yüzden hassas olunması gereken bir durum bence.

Söylediğiniz yöntemle de yakalanabilecek hastalıklar olabilir, milyarda bir de olsa hastalık bulaştırma riski varsa risk vardır yani...

Eleştirim iki parçadan oluşuyor.

1. Kızılayın temel görevi koşulsuz yardım etmektir ve uzun yıllardır kan konusunda hizmet vermekte ve çalışmalar yürütmektedir. Bu kurumun bir araştırma, geliştirme kadrosu olması, kan üzerinde yapılan testlerin iyileştirilmesi, yeni tarama sistemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Kızılayın misyon ve hedeflerin baktığımızda -kendi sitesinde var- ancak ayrıştırma ve hataların giderilmesi konularında ar-ge çalışmalarından üstünkörü söz ediliyor. Bundan yurt dışından alet getirtçezden başka bir şey anlamıyorum.

Kızılayın bir sürü gelir kaynağı var. Kızılayın bir sürü gideri var. Kızılay nedense her alanda var. Bu beyinsiz Kızılay kurban kesip dağıtıyor. Bağışlar yetmeyince, kendi kesesinden kesip dağıtıyor. Kendi banka hesaplarını -300 civarı idi en son- kovalayamıyor, hesaplar zaman aşımına uğruyor. Bir sürü kenenin kan emmek için yanaştığı bir kurum haline dönmüş. Elinde bu kadar imkanlar varken, bu hale gelmiş. Kullanılamayan kaynaklar yatırıma dönmeyince, ülkenin en büyük kan bankası kan testi yapabilmekten aciz duruma geliyor. Aids için belirtilerin ortaya çıkma süreci kişiden kişiye değişse de, nihayet uygun testler ile bu sürecin azaltılması mümkün. Binlerce bilim insanı, bu süreci nasıl kısaltabiliriz diye mesai harcıyor. Bu soytarılar kurban kesmenin derdinde.

Kızılay bunu yapınca, kambur olunca, kaynakları israf edince, elde bir şey olmayınca ilan sahibi hastaneler gibileri de doğal olarak banğa ne la deyip halkın önemli bir kısmına sen gelme diyor.

2. İslam pisliğinin gözünü kararttığı insanlar.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...