Jump to content

İnsanların eşitliği

Recommended Posts

İnsanlar birbirleriyle eşit midirler? Bazıları daha mi eşittir? Kadın-erkek ne kadar eşittir? Mülkiyet eşitliği nasıl olmalıdır? Olmalı mıdır? Hak olarak ne kadar eşit olmalı? Kafamda düşüncelerim var ama net değil. Önce forumdakilerden görüş alalım bakalım...

Sitelerde Paylaş

Senin kastettiğin sorun, bir insanın her şeyi varken diğerlerinin olmaması değil. Sorun, bir insan günde milyonlar kazanırken diğerleri tüm ömrü boyunca çalışsa 1 milyon kazanamayacak olması

yani gelir adaletsizliği

Sitelerde Paylaş

Senin kastettiğin sorun, bir insanın her şeyi varken diğerlerinin olmaması değil. Sorun, bir insan günde milyonlar kazanırken diğerleri tüm ömrü boyunca çalışsa 1 milyon kazanamayacak olması

yani gelir adaletsizliği

işte gelir adaletsizliği yüzünden böyle bir sorun var ve sağ zihniyetle halledilmez bu. hem de bizimki gibi ülkelerde....

Sitelerde Paylaş

işte gelir adaletsizliği yüzünden böyle bir sorun var ve sağ zihniyetle halledilmez bu. hem de bizimki gibi ülkelerde....

İnsanlar mutlak eşit olmadığı sürece maddi eşitlikte mümkün değil...

Şimdi diyelimki 100 kişiyiz.. utopik olarak herkes malını ortaya koydu; sonra eşit olarak bölüştük.. Hepimiz eşit maaş alıyoruz ve eşit koşullarda çalışıyoruz... Ben taarruf ediyorum ve az harcıyorum, sen aldığın parayı orda burda tüketiyorsun.... Kısa bir müddet sonra yine eşit olmayacağız, yine ben senden zengin olacam...

Napcaz şimdi ??? Tekrar mı bölüşcez...

Yemezler.....

Sitelerde Paylaş

Şimdi diyelimki 100 kişiyiz.. utopik olarak herkes malını ortaya koydu; sonra eşit olarak bölüştük.. Hepimiz eşit maaş alıyoruz ve eşit koşullarda çalışıyoruz... Ben taarruf ediyorum ve az harcıyorum, sen aldığın parayı orda burda tüketiyorsun.... Kısa bir müddet sonra yine eşit olmayacağız, yine ben senden zengin olacam...

Yemezler.....

işte dediğin gibi bunlar ütopik düşünceler mask.insanlar eşit değillerdir tabi pek çok açıdan ama asgari düzeyde insanca yaşamalarına olanak sağlanacak toplumsal düzenlemeler yapılırsa insan olmanın şerefine belki ulaşırlar..allah köleliği kaldıran batıdan razı olsun amen

biliyorum ücretli kölelik diyeceksin ama az önceki iletinle çelişicek bu ^_^

tarihinde queenofhearts tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tam anlamıyla eşitliğin olması Mask'ın dediği gibi ütopyalarda olur, onlarda bile belli bir süre bozulmalar olur.

Kimse eşit değildir, biyolojik olarak da eşit değiliz, kimileri daha zeki doğar kimileri doğmaz.

Kimileri Avrupa'da doğar, kimileri Afrika'da.

Kimileri hastalıklara karşı daha dirençlidir.

Donanımlarımız farklı olduğundan ortaya çıkacak çıktı da farklı olacaktır.

Dolayısıyla eşitlikten sözetmek zor.

tarihinde occaminbaltasi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

insanlar hukuksal açıdan eşittirler.bunun dışında kadın erkek birbirini bütünler eşit değillerdir..bana göre bir insanın herşeyi varken diğerinin yoksa bu rezalettir bu yüzden de sağ politikaları desteklemem..

"Oturduğun yerden hiç birşey değişmez abi !" lafı geldi aklıma... kazanmak isterse çalışıcak. eğer böyle birşey olmazsa zaten ekonomik ilerleme çok yavaş olur zaten çünkü rekabet denen birşey olmaz ortada !

komunizmci geçen ay bunu dedi bak.. http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/15746951.asp

Bu dünya da eşit olunmaz, herkes hayatında farklı yol alır çünkü, kardeş olanlar bile farklı, biri aşmış biri batmış.. eşit haklara sahip olmalıdır herkes ırk ve cinsiyet ayrımı yapılmadan fakat sosyal hayatta eşit olamayırsa biri, bu bireysel bir sorundur. bireyi ilgilendirir.

Sitelerde Paylaş

Insan emek verecek, katma değer üretecek. Bunda kimsenin kuşkusu yok. Ama birinin aldığı paranın diğerine oranı milyonlar, milyarlar ediyorsa ortada bir sorun var demektir. Seneler sonunda elde edilen birikimden bahsetmiyorum. Aylık gelirden bahsediyorum.

Çok çalışanla az çalışan arasında fark olmalı. Zekiyle aptal arasında fark olmalı. Ama bu fark 5-10 kat kadar olsa olmaz mı? Neden illa milyonlara, milyarlara çıkmak zorunda?

Sitelerde Paylaş

İnsanlar birbirleriyle eşit midirler? Bazıları daha mi eşittir? Kadın-erkek ne kadar eşittir? Mülkiyet eşitliği nasıl olmalıdır? Olmalı mıdır? Hak olarak ne kadar eşit olmalı? Kafamda düşüncelerim var ama net değil. Önce forumdakilerden görüş alalım bakalım...

İnsanlar arasında doğal ve insan iradesine bağımlı olarak ortaya çıkan eşitsizlikler mevcuttur.

İnsanlar arasındaki doğal eşitsizliklere doğayı biz yönlendirmediğimiz için müdahale şansımız yoktur.

Fakat diğer her türlü eşitsizliğin yok edilmesi hukuku yönlendirebildiğimiz için bizim elimizdedir.

Bu yüzden doğal eşitsizlikler dışında, insan iradesine has olarak ortaya çıkan tüm eşitsizlikler istisnalar dışında, yok edilebilir. Bu yapılmalıdır da...

Mülkiyet eşitsizliğide aynı şekildedir. Bu eşitsizliği ortaya çıkaranda insan iradesidir.

Kısaca; İnsan iradesine bağlı olarak ortaya çıkan tüm eşitsizlikler istisnalar dışında ortadan kaldırılabilir. Son bir asırda bu konuda yaşanan gelişmeler bunun mümkünlüğünü ortaya koymuştur.

Sitelerde Paylaş

Kısaca; İnsan iradesine bağlı olarak ortaya çıkan tüm eşitsizlikler istisnalar dışında ortadan kaldırılabilir.

Nasıl oluyor bu, anlatsana biraz, sana zahmet. İnsan iradesiyle ilgili kısmını soruyorum.

tarihinde karapapak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Eşitlik, sadece insan olmakla sınırlıdır. Hepimiz eşitiz, hepimiz insanız. Bu önerme için doğrudur.

Hayat, saçma bir kavgadır. Yok olma ve var olma kavgası. Türler nasıl birbirleriyle mücade edip, eliyorlarsa, kendi aralarında da mücadele edip eliyorlar. İnsan türü içinde bu söz konusu. Toplam olarak bir insan dünyada kalma yetisine yeterince sahip değilse elenir. Dünyada kalma yetisi yüksek olanda, aşar gider. Burada karşı çıkılabilecek tek şey, doğumdan kaynaklanan eşitsizlik olabilir. Bununda önüne geçmenin bir yolu var mı? Varsada ben bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş

İnsanlar biyolojik altyapı olarak biçim farklılıklarının dışında öz olarak eşittir.

Toplumsal işbölümü ile bütün ihtiyaçlarını üretmektedirler.

Ancak ihtiyaç gerekleri (mal ve hizmet olarak) paylaşılmaya başlayınca, eşitsiz bir paylaşım göze batmaktadır. Eşitsiz paylaşımın avantajları da vardır, dezavantajları da.

Avantajları sermaye birikimi açısındandır. Yeniden üretim için sermaye şarttır. O halde yeniden üretimi gerçekleştirebilmek için insanların ürettiklerinden bir kısmını ayırıp yeniden üretime yatırım yapmak, sermaye yapmak gerekir. Bu özel ellerde de olabilir. Devlet eli ile de. Devlet eli ile olan daha makbul olur. Çünkü tümü ile yeniden üretime sermaye olabilir. Ancak özel ellerde olanın bir kısmını Bal tutan parmak yalar misali özel insanlar kendi kişisel lüksüne harcayabilirler. Zaten Özel ellerde biriktiği için eşitsizlik denilen şey ortaya çıkıyor.

Dezavantaj dediğimiz şey de işte budur. Özel sektör sermaye birikimi adına üretilenlerin bir kısmına el koyunca bunun üretenler tarafından kontrolü imkansız oluyor. Özel sektörün sermaye birikimi tüm çalışanlardan çıktığı halde, çalışanlar bu sermayede söz ve karar sahibi olamıyorlar. Özel sektör isterse kendi lüksü için harcar, isterse yeniden üretim için yatırım yapar. Onun inisiyatifine kalmıştır. Böyle olunca da eşitsizlik kör gözüm parmağına şeklinde bir hal alıyor.

Bu ekonomik eşitsizliği kırmak ancak üretenlerin yöneten olduğu bir düzen ile mümkündür. üretenler sermaye biriktirecekler ama bunu özel kişilere yar etmeyecekler. Biriken sermaye yine üretenler için, üretenlerin refahı ve yaşam standartlarının yükselmesi için yatırım olarak kullanılacaktır. Böylelikle ancak topyekün kalkınma olur. Böylelikle ancak ekonomik eşitlik sağlanır.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Yemezler.....

Tipik liberal hikayelerin yansıması bir kurmaca. Yani dünyadaki eşitsizliğin temelinde tembellerin olması. Tembel oldukları için insanlar fakir çalışkan olanlar ise zengin olur algısı bu saçma iletiyi yazdırmış. Eşitsizliğin nedenlerini Hyari bir şekilde böyle hikayeye büründürenler komik olmak dışında başka işe yaramıyor. Hiç olmazsa gülüyoruz bir kullanım değeri var.

tarihinde aggb tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Şöyle bir eşitsizlik örneği vereyim size... Haşere ilaçlama şirketi kurup piyasaya girmeye karar vermiştim. Biraz piyasa analizi yapayım dedim ve şok oldum açıkcası.. Yüzlerce haşere ilaçlama şirketleri var ve o kadar website. Telefonlarını tek tek aradım ama ne hikmetse cevirdigim 70'e yakın telefonda hep aynı kişi ve adres olarak aynı yer gösteriliyordu. Araştırdıktan sonra aradığım yerin işçi bulma ve iş alma şirketi olduğunu anladım. Bir çok iş alan şirket direk telefonunu buraya bağlayarak işlerini yürütüyor. Yani asıl şirket hiçbir şey yapmıyor. Telefonlarını bile taşerona bağlamışlar. Yani bu şirket tembellik yapıyor ama paranın büyük kısmını alıyor.

Bu iş kafama yattı küçük bir sermaye ile girebilirim bu işe :lol:

tarihinde powerr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Eşitlikten ne anlıyorsunuz?

İnsanlar neden eşit olsun?

Her konuda eşit olunmaz.

Bu tartışması çok zor bir konu..

Yakında kavgalar küfürler başlar.

Sitelerde Paylaş

Eşitlik fikrini sağlamak için yaratılan hukuk eşitsizliği hem yaratandır hem de onu çepeçevre kuşatandır. Hukuk hukuku sözde sağlamak adına, kendi kendisini çiğner. Hukuk kuralları insanlar arasında eşitsizliğe hükmedip bir de yasalarla bunu sağlama alırlar.

Mesela ben ve Recep Tayyip eşit miyiz? Ben ekmek çaldığım an hapse tıkarlar beni, bu kadar yolsuzluk dosyası olan adam yargılanmadan malı götürüyor, neden? Çünkü hukuk ondan taraf. Hukuk onu koruyor. Hukuk onu korumak için kendi kendisini çiğniyor.

İnsanlar eşit değildir. Mevcut sistem içinde eşit değildir. İnsanların eşlitliği ancak kollektivizm ile ve değer kavramının anlamsızlaştırılmasıyla mümkün olabilir. Bu da insanların kendi iradesine bağlı bir durumdur. İnsanı her gün daha fazla yozlaştıran, devlet denen hayaleti her gün tekrar tekrar yaratan saçma sapan temaslardan vazgeçip devleti, hukuk kavramını orduyu, bankayı, hastaneyi, okulu yoketmeden silmek gerekiyor. Bu da onları işlevsizleştirmekten geçiyor.

Sitelerde Paylaş

İnsanlar eşit değildir. Mevcut sistem içinde eşit değildir. İnsanların eşlitliği ancak kollektivizm ile ve değer kavramının anlamsızlaştırılmasıyla mümkün olabilir. Bu da insanların kendi iradesine bağlı bir durumdur. İnsanı her gün daha fazla yozlaştıran, devlet denen hayaleti her gün tekrar tekrar yaratan saçma sapan temaslardan vazgeçip devleti, hukuk kavramını orduyu, bankayı, hastaneyi, okulu yoketmeden silmek gerekiyor. Bu da onları işlevsizleştirmekten geçiyor.

Sevgili NoobSmoke

Mevcut ekonomik ve siyasal sistemi eleştirmek işin bir boyutu. Ancak eleştirdiğin sistemin, kurum ve kuruluşlarının yerine ne koyacağın da diğer boyutu. Örneğin şu silmek istediğin devleti, hukuk kavramını orduyu, bankayı, hastaneyi, okulu gibi kurum ve kuruluşların yerine ne koyacaksın? Devletsiz, hukuksuz, hastanesiz, okulsuz bir toplumun, sorunları daha fazla olmaz mı? Bunları iştevsizleştirerek sorunlar çözülür mü?

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sevgili NoobSmoke

Mevcut ekonomik ve siyasal sistemi eleştirmek işin bir boyutu. Ancak eleştirdiğin sistemin, kurum ve kuruluşlarının yerine ne koyacağın da diğer boyutu. Örneğin şu silmek istediğin devleti, hukuk kavramını orduyu, bankayı, hastaneyi, okulu gibi kurum ve kuruluşların yerine ne koyacaksın? Devletsiz, hukuksuz, hastanesiz, okulsuz bir toplumun, sorunları daha fazla olmaz mı? Bunları iştevsizleştirerek sorunlar çözülür mü?

Sevgiler.

Onların yerine hiçbir şey koymayacaksın sevgili Drekinci.

Kanser olduğunda tedavi olmak yerine öleceksin. Grip olursan aşı olmak yerine ot kaynatacaksın. Elbette aşıyı kullanmak da bir tercih, ama bu tercihinle devleti tekrardan yaratmış olacağının bilincinde olman gerekiyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...