Jump to content

Polyphasic uyku

Recommended Posts

Merhhaba arkadaşlar,

Bu uyku modelini yaklaşık 2 aydır deniyorum ama bir türlü oturtamadım. 3 gün tutuyor 1 gün tutmayınca bozuluyor haliyle. Neyse oturana kadar zorlayacağım. Belki de böyle bir şey yoktur?

Tam olarak bu düzenin araştırmadan önce detaylı biografileri ve karakteristik özellikleri inceledim. Bize faydası olan olmaya devam bir çok ünlü düşünür şirket sahipleri uykuyu sevdikleri söylemez.

Günde 2 saat uyuyan bile varmış.

Biraz araştırdım, 4,5 saat için adım adım yol izlenmiş, bilimsel yaklaşıldığı için çekilkiye düştüm.

(İngilizce) http://www.businessinsider.com/polyphasic-sleep-charts-2013-12

Hatta bunun için iphone uygulaması geliştirmişler smartsleepteam.com

Bizim Türkler ve diğer kaynaklarda yetişkinin ortalama 6,7 saat uyuması gerektiğini söylüyor.

Sizler neler düşünüyorsunuz bu konu hakkında, avantajları ce/veya dezavantajları, uydurma bilgi mi yoksa gerçeklik payı var mı?

Kafam karışmışken hep birlikte tartışlalım diye düşündüm,

Sitelerde Paylaş

Günde yaklaşık 7-8 saat uyunması gerekiyor. Uyku çok önemli bir ihtiyaçtır. Manüple edilmemelidir.

Bazıları 4-6 saat uyumakla uyku gereksinimlerini karşılıyorlar. Bu onların normali.

Buna teşebbüs edilmesi yanlış. Doğa sizden ne kadar uyumanızı istiyorsa, o kadar uyumalısınız.

Azı zarardır. Çoğu değildir. Zaten çok uyumak diye bir kavram yoktur. Uyku getirici bir ilaç almıyor ve içki içmiyorsanız.

Sitelerde Paylaş

Peki iki devre mi oynanıyor?

Kaç oyuncu değişikliği hakkı var?

Geyik yapmışsınız ama güzel bir noktaya değinmişsiniz.

Uykunun NonREM ve REM evrelerinden oluştuğu üzerine bir görüş var.

Sanırım,Mırnaw da bununla ilgili bir şeyler duymuş.

Sitelerde Paylaş

Geyik yapmışsınız ama güzel bir noktaya değinmişsiniz.

Uykunun NonREM ve REM evrelerinden oluştuğu üzerine bir görüş var.

Sanırım,Mırnaw da bununla ilgili bir şeyler duymuş.

Saçmalayıp, saçmalıklara açıklama üretmeye çalışmayın.

Burada bir sürü boşluk var. Yazı yazılabiliyor, bağlantı yapıştırılabiliyor.

Onları kullanın. Duydum, gördüm, kokladım bu başlıkta kanıt olmaz.

Sitelerde Paylaş

Doğruluğunu kesin olarak bilmemekle beraber.

Bir uyku evresinin 90 dk. olduğunu ve dinç kalkmak için de 90 dk. ve katları olarak uyku evresinin tamamlanması gerektiğini duymuştum.

Bir çok kaynakta sizin söylediğinizin fazlasını söylemekte, 7 saat ve katları şeklinde, 90 dakikalık teoriye göre 7 saat tam katı olmuyor.

Tabi birde hacı nın dediği gibi kimine 4-5 saat yetiyor, kimine de 8-9 saat. Bu istatistikler istisnaları kapsamıyor.

İstisna olup olmadığımız için kendimizi deneye tabi tutmamız gerekiyor. Herkesin uykuya dalış süreleri rem nonrem uykularını bilmiyoruz.

Paylaşılan teori kendi değişkenlerimin farkına vardığımda, tadından yenmez olduğunu düşünüyorum.

Bir sefer 3,5 saat ve 20 şer dk 3 er aralıklarla uyudum. Farklı bir bakış açısı için denenmesi gerektiğinş düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Paylaşılan teori kendi değişkenlerimin farkına vardığımda, tadından yenmez olduğunu düşünüyorum.

Yani..

Bir de uyku saatinden ziyade, uyuyarak geçirilmesi önerilen saatler var.

Öğle uykusu gibisi yoktur.

Akşam 23:00 ile 02:00 arasında uyumanın da çok sağlıklı olduğunu söylenir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...