Jump to content

Negatif ve pozitif ateizm...

Recommended Posts

• İleti 98
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dr kemal senin anlama problemin falan mı var? Daha kaç yüz kere delilleri senin gözüne gözüne sokacağız?

Ahzap 50 de senin al-ilahın açıkça kuzenle evlenmeye izin veriyor. O akraba evliliğinden doğan engelli çocukların hepsinin sorumlusu senin inandığın kitap. Bu bile tek başına Kuranı çürütmeye yeter de artar bile.

Sitelerde Paylaş

Bu ayrımın mantığını açıklar mısın?

Ayrim dedigin sanki ben agnostik ateist olup ateistleri disliyorum ve sevmiyorum. Sanki ateistler deistlerden nefret ediyor. Bunlar birer kimlik.

Adam ben deistim demekle sunu uzunca aciklamasina gerek kalmiyor: "Ben dinsizim ama bir yaraticiya inaniyorum."

Ya da bir ateist ateistim dediginde sunu uzunca soylemesine gerek kalmiyor: "Ben herhangi bir dine veya herhangi bir dogaustu seyin varolmadigina inaniyorum."

Bu liste boyle gider. Buradaki ayrimin amaci nefret degil.

Sitelerde Paylaş

Ayrim dedigin sanki ben agnostik ateist olup ateistleri disliyorum ve sevmiyorum. Sanki ateistler deistlerden nefret ediyor. Bunlar birer kimlik.

Adam ben deistim demekle sunu uzunca aciklamasina gerek kalmiyor: "Ben dinsizim ama bir yaraticiya inaniyorum."

Ya da bir ateist ateistim dediginde sunu uzunca soylemesine gerek kalmiyor: "Ben herhangi bir dine veya herhangi bir dogaustu seyin varolmadigina inaniyorum."

Bu liste boyle gider. Buradaki ayrimin amaci nefret degil.

O anlamda sormadım. Örneğin agnostik ateist diye bi kavram yoktur ya agnostik olur yada ateist.

Pozitif-Negatif diye bir ayrımda olamaz bu ayrımı yapanlara göre negatif ateistler tanrının var olmasına çok düşükte olsa ihtimal veriyorlarmış yok öyle bir durum bu ayrımı yapanlara göre negatif ateistler agnostik oluyor

Sitelerde Paylaş

O anlamda sormadım. Örneğin agnostik ateist diye bi kavram yoktur ya agnostik olur yada ateist.

Pozitif-Negatif diye bir ayrımda olamaz bu ayrımı yapanlara göre negatif ateistler tanrının var olmasına çok düşükte olsa ihtimal veriyorlarmış yok öyle bir durum bu ayrımı yapanlara göre negatif ateistler agnostik oluyor

Yanlış cevap.

Bilinmezci değil, var olmadığını kabul edenler fakat mutlak olarak eminim diyemeyenler.

Ki zaten böyle bir iddiada bulunmak için yeterli kanıtımız yok.

Ama kanıtlar reddetmeye yeterlidir.

Mantıığı kullanar da sadece tanrıyı değil tüm metafizik öğelerinin de var olmadıklarına (kesin olmadan) kanaat getiriyorlar.

Yalnızca var olmadığını bilirim gibi bir iddiada bulunulmuyor...

Sitelerde Paylaş

Yok negatifmiş pozitifmiş apateizimmiş agnostik ateistmiş bunların hepsi işsiz güçsüz adamların toplumda yer edinip cool takılmak için kullandığı laflardır yok böyle bi ayrım hepsi boş kelime oyunu

Cidden komiksin arkadaş... :D

Sitelerde Paylaş

Yanlış cevap.

Bilinmezci değil, var olmadığını kabul edenler fakat mutlak olarak eminim diyemeyenler.

Ki zaten böyle bir iddiada bulunmak için yeterli kanıtımız yok.

Ama kanıtlar reddetmeye yeterlidir.

Mantıığı kullanar da sadece tanrıyı değil tüm metafizik öğelerinin de var olmadıklarına (kesin olmadan) kanaat getiriyorlar.

Yalnızca var olmadığını bilirim gibi bir iddiada bulunulmuyor...

Mutlak olarak emin değilim ne demektir?

Süpermenin yokluğundan mutlak olarak emin değil misiniz?

Sitelerde Paylaş

Mutlak olarak emin değilim ne demektir?

Süpermenin yokluğundan mutlak olarak emin değil misiniz?

Yani yokluğundan %100 olarak emin değilim demek oluyor bu...

Metafizik öğelerine bakıldığında da büyük oranda çürütülemezdir.

Yokluklarından neredeyse kesin olarak emin olmaktır negatif ateizm.

Ben de negatif ateist tavır takınıyorum... (sadece bazı metafizik kavramlarında)

Superman olayına gelirsek: Kimin kurguladığı bellidir bu kişilikleri.

Fakat anonim olsaydı ve madde ile bu kadar bütünleşik olmasaydı, mutlak olarak var olmadığına kanaat getiremezdim.

tarihinde SeKaNg6 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yani yokluğundan %100 olarak emin değilim demek oluyor bu...

Metafizik öğelerine bakıldığında da büyük oranda çürütülemezdir.

Yokluklarından neredeyse kesin olarak emin olmaktır negatif ateizm.

Ben de negatif ateist tavır takınıyorum... (sadece bazı metafizik kavramlarında)

Superman olayına gelirsek: Kimin kurguladığı bellidir bu kişilikleri.

Fakat anonim olsaydı ve madde ile bu kadar bütünleşik olmasaydı, mutlak olarak var olmadığına kanaat getiremezdim.

Metafizik kavramlarıda kimin kurguladığı bellidir hepsi insan aklının bir ürünü.

Bileşik metafizik tasavvurlarında süpermenden farksız birer kurgu olduğu bellidir örneğin melek tasavvuru kanatları olan bir insan motifi bu kavramın var olduğundan şüphe etmek anlamsızdır yalnızca kafa karıştırır.

Tanrıda böyledir.Tabi bu konu yaptığınız tanrı tanımına bağlı tamamen. Örneğin yalnızca ilk neden olan bir tür enerji tanrı değildir. Yada big bangi gerçekleştirip evreni başlatan başka bir olaya müdahale etmeyen güç tanrı değildir. Biz hadron çarpıştırıcısında big bangin taklidi bir evren yaratsak tanrı olmayız. Bir varlığa tanrı dememiz için asgari 3 koşul vardır

1)Bilinci olmalı

2)Çok zeki olmalı

3) Adaletli olmalı ve adaleti sağlamalı

Görüldüğü gibi tanrıda birleşik bir tasavvurdur. Bu yüzden yokluğundan emin değilim demek yalnızca kafa karıştırır.

Sitelerde Paylaş

Yok negatifmiş pozitifmiş apateizimmiş agnostik ateistmiş bunların hepsi işsiz güçsüz adamların toplumda yer edinip cool takılmak için kullandığı laflardır yok böyle bi ayrım hepsi boş kelime oyunu

senin düşünce derinliğinde buraya kadarmış demek ki. müslüman değilsen yazdıkların bir felaket. onlar için hepsi kafir olduğundan anlayabilirim , ama ne kadar farklı düşünceler çıkabileceğini gören bir insan bunu diyemez bence.

Sitelerde Paylaş

Metafizik kavramlarıda kimin kurguladığı bellidir hepsi insan aklının bir ürünü.

Bileşik metafizik tasavvurlarında süpermenden farksız birer kurgu olduğu bellidir örneğin melek tasavvuru kanatları olan bir insan motifi bu kavramın var olduğundan şüphe etmek anlamsızdır yalnızca kafa karıştırır.

Tanrıda böyledir.Tabi bu konu yaptığınız tanrı tanımına bağlı tamamen. Örneğin yalnızca ilk neden olan bir tür enerji tanrı değildir. Yada big bangi gerçekleştirip evreni başlatan başka bir olaya müdahale etmeyen güç tanrı değildir. Biz hadron çarpıştırıcısında big bangin taklidi bir evren yaratsak tanrı olmayız. Bir varlığa tanrı dememiz için asgari 3 koşul vardır

1)Bilinci olmalı

2)Çok zeki olmalı

3) Adaletli olmalı ve adaleti sağlamalı

Görüldüğü gibi tanrıda birleşik bir tasavvurdur. Bu yüzden yokluğundan emin değilim demek yalnızca kafa karıştırır.

Öncelikle sıfatları belirlemek için herhangibir referans noktasına sahip değilsin.

Ama insan aklının bir ürünü olduğu büyük ihimalle doğru fakat bu konuda tartışmaları bitirecek kadar kesinlik taşıtyan kanıtlar yoktur.

Varsa eğer, sana tanrı kavramını ilk olarak kimin ortaya attığını ve bu kavramın neler içerdiğini göstermeni isteyeceğim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...