Jump to content

Namaz Kılmak mı, İnsan Olmak mı?

Recommended Posts

Çevremde çok duyduğum bir laf bu:

"Şuna bak ne biçim adam, bir de Müslüman geçiniyor, namaz kılıyor, orucu bile aksatmıyor şerefsiz. Bir de Hacı olacak. Bir de hak yememesi lazım."

Özellikle bu laflardan nefret ederim. Sanki namaz kılıp, oruç tutup Hacı olursan dünyanın en iyi insanı olman gerekiyormuş gibi. Çok şerefli olmanın, hak yememenin yolu bunları yapmaktan geçiyormuş gibi. Sanki namaz kılmayan, oruç tutmayan 5,5 milyar insan şerefsizmiş gibi.

Nedir bu müslüman bu utanmaz lafları söyleyebilmelerinin nedeni? Hiç mi utanmazlar dünyada yaşayan ve yaşamış namaz kılmayan o kadar insan var, onların hepsine şerefsiz, hak yiyor demeye?

Önemli olan namaz kılmak mı, insan olmak mı, ahlaklı olmak mı?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 49
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Çevremde çok duyduğum bir laf bu:

"Şuna bak ne biçim adam, bir de Müslüman geçiniyor, namaz kılıyor, orucu bile aksatmıyor şerefsiz. Bir de Hacı olacak. Bir de hak yememesi lazım."

Özellikle bu laflardan nefret ederim. Sanki namaz kılıp, oruç tutup Hacı olursan dünyanın en iyi insanı olman gerekiyormuş gibi. Çok şerefli olmanın, hak yememenin yolu bunları yapmaktan geçiyormuş gibi. Sanki namaz kılmayan, oruç tutmayan 5,5 milyar insan şerefsizmiş gibi.

Nedir bu müslüman bu utanmaz lafları söyleyebilmelerinin nedeni? Hiç mi utanmazlar dünyada yaşayan ve yaşamış namaz kılmayan o kadar insan var, onların hepsine şerefsiz, hak yiyor demeye?

Önemli olan namaz kılmak mı, insan olmak mı, ahlaklı olmak mı?

(Sizin imanca en güzeliniz, ahlakça en güzel olanınızdır.) [Hakim]

“Her namaz kılmayan kafir olmaz, ama kafirler de namaz kılmaz”İmam-ı Azam Ebu Hanife

Bu iki söz,kuşun kanadı gibidir.Kuş tek kanatla uçamaz.

tarihinde Vahşi01 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Böyle söyleyenler yine iyi. Şöyle söyleyenlerden nefret ediyorum ben asıl:

"Adam namaz kılmıyor arkadaş, namaz kılmayandan ne hayır gelir? Bak cuma ezanı okundu, bacak bacak üstüne atmış oturuyor! Ramazanda da kola içiyordu! Ahlaksız herif! Bundan ne hayır gelecek vatana millete!"

Böyle konuşanlar asıl en çok nefrete layık yaratıklar!

Ulan be şerefsizler, namazla oruçla mı vatana millete hayır dokunduracaksınız be? Sizin dini çıkarlarınıza alet ederek neyi nereye dokundurduğunuzu çok çok iyi biliyoruz. Yemediğiniz herze bırakmadınız! Bana ne lan senin putuna tapınmandan, akşama kadar açlıktan susuzluktan nefesinin leş gibi kokmasından? Bunun vatana millete ne yararı var düzenbaz ahlaksızlar!

Sitelerde Paylaş

İbadet demek köleliğin gereklerini yerine getirmek demek.

Bir zencinin bir balya pamuğu taşıması gibi.

Boynunda tasması olduğuna inanan her insan ahlaksız olacaktır.

Çünkü o tasma boynunda olduğu sürece, tasmanın sahibinin (yani Allahın) onları ne yaparlarsa yapsınlar afedeceği inancı vardır.

Bu suçluların psikolojisidir.

Yanıma kar kalır psikolojisidir.

O yüzden de bu gezegenin en ahlaksızları hep inanırlardır.

Sitelerde Paylaş

Ne var ki bunda?

Müslümanlar arasında örnek Müslüman diye bir kavram vardır.

Namaz kılan, oruç tutan Müslüman en temel ve zor olan dininin emirlerini yerine getiriyorken,

diğer önemli detaylara da riayet etmelidir.

Mesela namaz kılan adam yalan söylüyorsa, namaz kılmayan adama göre benim gözüme

daha çok batar.

Hırsızlık yapıyorsa, benim için ciddi bir hayal kırıklığıdır bu kişi...

Çünkü fikri ile zikri birbirini tutmuyordur, sahtekardır.

Peyamber olması beklenemez bu kişinin, tabii ki yanlışları olacaktır ama hep daha fazla

göze batar

tarihinde Latte tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Her namaz kılmayan kafir olmaz, ama kafirler de namaz kılmazİmam-ı Azam Ebu Hanife

Mühendislik hayatımda karşılaştığım tecrübemden bahsedeyim.

Ben açıkçası bir firmanın sahibi aşırı dindar müslüman ise o firmalardan uzak duruyorum artık. Daha önce iki ayrı müslüman patronlu firmada çalıştım ve rakip firmalar da yine dindar müslüman patronluydu. Bu müslüman patronlu firmaların sahipleri yarı Türk yarı Arap idi. Her sene Ümre'ye giderler, üç aylarda oruç tutarlar, namazı hiç eksik etmezler. Yolda bile arabayı durdurup namaz kıldıklarını bilirim. Bir tane patron ilahiyat okuyordu hatta. Şıhları bile var.

Şöyle söyleyeyim, bu firmalar çalıştığım diğer firmalar içerisinde işçinin hakkını en çok yiyen firmalardı. SSK asgari ücretten gösterilir. Bu sebeple maaşın bir kısmı elden bir kısmı bankadan. Mesailer hiç SSK da gösterilmez. İşçi fazla mesaileri hesap kurnazlığıyla yarıya düşürülerek işçiye dağıtılır. Gıda firmaları olmalarına rağmen işçilere bayramlarda bile bir kez olsun ürünlerinden dağıtmamıştır. Kuyu suyu çekerler devlete bedelini vermemek için her türlü sahtekarlığı yaparlar. İşçileri günde 12 şer saat çalıştırırlar ve mesaileri neredeyse hiç ederler. Çalışanların sosyal yaşantısı yok gibidir. Neredeyse kutsal bayramlar dahil bütün milli bayramlarda çalıştırırlar işçileri. Mesaileri %50 fazladan hesaplarlar. Bir tane bile ikramiyeleri, hediyeleri yoktur çalışanlarına. 20 Yıllık çalışanlarını hiç kimsenin gözünün yaşına bakmadan bir anda silip atarlar. Tazminatını sahtekarlıkla düşürürler. Tanıdığım birçok müslüman firması böyledir.

Şimdi çalıştığım Hristiyan sahipleri olan firmada ise bütün işçilerin her türlü hakkı veriliyor. Bayramlarda falan çalışma yok. Pazar günü ve milli bayramlarda çalışma olursa işçi saat ücreti %250 oluyor. Cumartesi fazla mesai %200, normal günde mesai %150 fazla. Yılda 4 kez tam maaş ikramiye. İşçiye ödenilen ne kadar para varsa hepsi SSK ya kaydediliyor. Elden para almak yok, her şey bankaya. Yılda bir kez 1400 TL yakacak yardımı. Aylık üretim artışında maaşın %7 si prim olarak ekstra veriliyor. Daha bir sürü eğitim falan var. İşçileri öyle kolay işten atamıyorlar. Hiç su götürmez kanıt olması lazım işçinin çalışmadığına dair veya işçinin kavgacı olması lazım ki kovulsun. Çalışma saati haftada 45 saattir. Her üç ayda bir üretilen ürünlerden birer koli işçiye dağıtılır. Ramazanda işçilere iki haftalık erzak dağıtılır, yağ şeker, çay, un, bulgur, pirinç tereyağı gibi daha bir sürü. Bayram harçlıkları verilir 250 şer lira. Daha birçok avantaj ve ayrıcalık var.

Bildiğim birçok yahudi, hristiyan sahipli firmanın da durumu böyle. Yanlış anlaşılma olmasın bütün bu firmalar Türkiyede.

Ben işte bu sebeple Allah, Muhammed diyenden uzak dururum. Bu ibadetler adamların yaptıkları ahlaksızları kapatmanın bir yoludur. Suçluluk duygusudur bu ibadetlerin kaynağı.

tarihinde sertanyaril tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne var ki bunda?

Müslümanlar arasında örnek Müslüman diye bir kavram vardır.

Namaz kılan, oruç tutan Müslüman en temel ve zor olan dininin emirlerini yerine getiriyorken,

diğer önemli detaylara da riayet etmelidir.

Mesela namaz kılan adam yalan söylüyorsa, namaz kılmayan adama göre benim gözüme

daha çok batar.

Hırsızlık yapıyorsa, benim için ciddi bir hayal kırıklığıdır bu kişi...

Çünkü fikri ile zikri birbirini tutmuyordur, sahtekardır.

Peyamber olması beklenemez bu kişinin, tabii ki yanlışları olacaktır ama hep daha fazla

göze batar

Namazın nesi zor? İki salla bir bağla. oruçmu Sahurda bir güzel tıkın iftarda tıkın ondan sonrada aç kal.

Ama yalnız ve sefil kalacağına vede Yalanın asla anlaşılmayacağını bildiğin halde doğruyu söylemek,Elinde fırsat olduğu halde çalmamak çırpmamak bir meziyettir.

Sitelerde Paylaş

İbadet demek köleliğin gereklerini yerine getirmek demek.

Bir zencinin bir balya pamuğu taşıması gibi.

Boynunda tasması olduğuna inanan her insan ahlaksız olacaktır.

Çünkü o tasma boynunda olduğu sürece, tasmanın sahibinin (yani Allahın) onları ne yaparlarsa yapsınlar afedeceği inancı vardır.

Bu suçluların psikolojisidir.

Yanıma kar kalır psikolojisidir.

O yüzden de bu gezegenin en ahlaksızları hep inanırlardır.

Çünkü o tasma boynunda olduğu sürece tasmanın sahibinin (Yani allahın) onları ne yaparlarsa yapsınlar affedeceği inancı vardır.Bu suçluların psikolojisidir.

Evet aynen.

Sitelerde Paylaş

yeniçeri53,

Sabah namazı vaktinde üst üste iki gün kalk bakalım, kolaymıymış.

sertanyaril,

Bahsettiğin firma örnekleri o kadar çok var ki, her iki türden de,

Ama firma sahipleri gayrimüslimleri olunca bak ne kadar ballandıra ballandıra anlatmış, kıyaslamışsın.

Müslümanlarınki nasıl gözüne batmış bak.

Ben de bunu diyorum işte...

Sitelerde Paylaş

Namaz kılan adama,niye namaz kılıyorsun,kıldığın namazın dindeki yeri nedir gibi sorular sorarsanız;size düzgün bir cevap veremediğini görürsünüz..Aynı şekilde oruç hakkında da benzer sorular sorun ve o cahil surata bir bakın :)

Ne yaptıkları hakkında en ufak bir fikirleri yok..Çok az bir azınlığın bu ibadetler hakkında bilgisi vardır..

Namaz kılmanın İslam dininde önemi çok büyük..Allah'a yakınlaşmak için namaz kılınır,farz olduğu için değil..Müslümanlar,emir/şart/gelenek/farz diye namaz kılıyorlar ve kıldıkları namazın bir faydasını görmüyorlar..Namazı Allah'a yaklaşmak olarak görürlerse eğer,kendilerine çekidüzen verirler..Çünkü korku insanı kötülük yapmaktan alıkoyar..Günde en az 5 vakit Allah ile yakınlaşmak,müslümanı melek yapar ama bizim müslümanlar tam bir şeytan..Çünkü namazın ne manaya geldiğini bilmiyorlar..

Sorun dinde değil,sorun müslümanlarda demiyorum tabi..Dindarların içinde bulunduğu korkunç durumu söylüyorum..Müslümanlar kendi dinlerini zerre kadar bilmiyorlar..Bilseler zaten müslüman kalmazlar..

Sitelerde Paylaş

yeniçeri53,

sertanyaril,

Ama firma sahipleri gayrimüslimleri olunca bak ne kadar ballandıra ballandıra anlatmış, kıyaslamışsın.

Tamam da bu ahlaksız düşüncelerden kurtulmamız gerektiğini düşündüğüm için yazdım.

Namaz kılmanın adamı adam ettiği yolunda bir tespit henüz görülmedi yani. Şerefsiz olan oruç tutsa da tutmasa da şerefsizdir. Üstelik ibadetlerini eksiksiz yapan adamdan daha çok korkacaksın, daha namussuz oluyorlar.

Dinlerin kendilerini ahlak abidesi gibi sunmasından kaynaklanıyor bunlar. Halbuki insanlık dinlerdeki ahlak kurallarına göre yaşasaydı, bütün ülkeler taliban gibi veya Avrupa Ortaçağı gibi olurdu.

Sitelerde Paylaş

NOLAN,

Sen kime sordun da Namazı niye kıldığını bilemedi acaba?

Resmen saçmalamışsın.

Senin kadar bilmiyor adamlar günde 5 vakit namazı neden kıldıklarını

Hani namazın şartları vs desen anlayacağım da...

tarihinde Latte tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yeniçeri53,

sertanyaril,

O bir yaşam tarzıdır. Sabahın köründe işe gidenler var.Değil sabahın Beşi Saat o4 00 da kalkıyorlar.

Sitelerde Paylaş

NOLAN,

Sen kime sordun da Namazı niye kıldığını bilemedi acaba?

Resmen saçmalamışsın.

Senin kadar bilmiyor adamlar günde 5 vakit namazı neden kıldıklarını

Hani namazın şartları vs desen anlayacağım da...

Allahın emri der geçerler.Emrediyormuş bu Allah ezelden beri emredermişde İnsanlar bu emirleri tahrif etmişler. Emme 1400 yıl önce gelen Kuranı artık tahrif edememişler.

tarihinde yeniçeri53 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Namaz kılan adama,niye namaz kılıyorsun,kıldığın namazın dindeki yeri nedir gibi sorular sorarsanız;size düzgün bir cevap veremediğini görürsünüz..Aynı şekilde oruç hakkında da benzer sorular sorun ve o cahil surata bir bakın :)

Ne yaptıkları hakkında en ufak bir fikirleri yok..Çok az bir azınlığın bu ibadetler hakkında bilgisi vardır..

Namaz kılmanın İslam dininde önemi çok büyük..Allah'a yakınlaşmak için namaz kılınır,farz olduğu için değil..Müslümanlar,emir/şart/gelenek/farz diye namaz kılıyorlar ve kıldıkları namazın bir faydasını görmüyorlar..Namazı Allah'a yaklaşmak olarak görürlerse eğer,kendilerine çekidüzen verirler..Çünkü korku insanı kötülük yapmaktan alıkoyar..Günde en az 5 vakit Allah ile yakınlaşmak,müslümanı melek yapar ama bizim müslümanlar tam bir şeytan..Çünkü namazın ne manaya geldiğini bilmiyorlar..

Sorun dinde değil,sorun müslümanlarda demiyorum tabi..Dindarların içinde bulunduğu korkunç durumu söylüyorum..Müslümanlar kendi dinlerini zerre kadar bilmiyorlar..Bilseler zaten müslüman kalmazlar..

Daha Kabe'ye değil de uzay boşluğuna doğru namaz kıldığının farkında olmayan bir topluluktan bahsediyoruz.

Sitelerde Paylaş

“Her namaz kılmayan kafir olmaz, ama kafirler de namaz kılmaz”İmam-ı Azam Ebu Hanife

bence ibn-i sina o sözü müslolar için söylemiş

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...