Jump to content

Kurandan ... Musa, Yahudiler ve Allah konferans görüşmesi

Recommended Posts

Musa insanların başında lider olarak onlardan sığır kesmelerini istiyor.

Hani Mûsâ kavmine, "Allah size bir sığır kesmenizi emrediyor" demişti. Onlar da, "Sen bizimle eğleniyor musun?" demişlerdi. Mûsâ, "Kendini bilmez cahillerden olmaktan Allah'a sığınırım" demişti. Bakara 67

Sığır kesme işini duyanlar Musaya konuyla ilgili daha detaylı blgi verebilir misin? nasıl bir sığırdır? vs soruyor, Musa da Allahla konuşup detayları öğreniyor.

"Bizim için Rabbine dua et de onun nasıl bir sığır olduğunu bize açıklasın." dediler. Mûsâ şöyle dedi: "Rabbim diyor ki: O, ne yaşlı, ne körpe, ikisi arası bir sığırdır. Haydi emrolunduğunuz işi yapın." Bakara 68

Bu sefer Musanın cevabını duyanlar Musaya Sığır konusunda daha sepsifik olabilir misin? Ne renk olacak mesela? diye soruyorlar, Musa da öğreniyor detayları.

Onlar, "Bizim için Rabbine dua et de, rengi neymiş? açıklasın" dediler. Mûsâ şöyle dedi: "Rabbim diyor ki, o, sapsarı; rengi, bakanların içini açan bir sığırdır" dedi. Bakara 69

Bu sefer adamlar diyor ki, Musa sen bizi anlamıyorsun, sığırların hepsi birbirine benziyor zaten, bu sığır özelse, özelliği nedir, nasıl bileceğiz onu öğren diyorlar.

"Bizim için Rabbine dua et de onun nasıl bir sığır olduğunu bize açıklasın. Çünkü sığırlar, bizce, birbirlerine benzemektedir. Ama Allah dilerse elbet buluruz" dediler. Bakara 70

Musa yine Allahla diyalog kuruyor sorulara cevap alıyor ve geliyor anlatıyor.

Mûsâ şöyle dedi: "Rabbim diyor ki, o; çift sürmek, ekin sulamak için boyunduruğa vurulmamış, kusursuz, hiç alacası olmayan bir sığırdır". Bakara 71

Bu cevabı duyan adamlar da Musaya "Tamam şimdi oldu işte, nihayet ne dediğimizi anlayabildin" diyorlar.

Onlar, "İşte, şimdi tam doğrusunu bildirdin" dediler. Bakara 71

Adamlar istedikleri cevaba ulaşıyor ama bu sefer de Musanın iletişim becerilerindeki eksikliği yüzünden yapmak istemiyormuş gibi görünüyorlar.

Nihayet o sığırı kestiler. Neredeyse bunu yapmayacaklardı. Bakara 71

Daha sonra yine Musanın iletişim becerilerindeki eksiklik Yahudilerin başına daha çok iş açıyor :)

Sitelerde Paylaş

Daha çok bir sorgulama ve karşı hileye benziyor.

Tıpkı, Yahudilerin gelip Muhammed'e madem peygambersin, şu hikayeyi anlat bakalım veya şu detayı bil bakalım demesi gibi, Musa'yı da peygamberlik konusunda sorguya çekmişler ve aralarında seçtikleri sığırı bilmesini istemişler; Musa da yine tıpkı Muhammed'in sorulan sorulara, günler boyu oradan buradan duya araştıra bulduğu cevapları vahiy anca geldi yeğenler diyerek vermesi gibi, sığırı tutturmuş gibi görünüyor.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Burada bir püf nokta daha var.

Musa da Muhammed gibi bir dağa gidiyor ve 40 gün ortalarda görnmüyor

Hani, biz Mûsâ ile kırk gece için sözleşmiştik. Sizler ise onun ardından (kendinize) zulmederek bir buzağıyı tanrı edinmiştiniz. Bakara 51

Burada görüldüğü gibi Musa da 40 gün yok oluyor :)

Bu kırk gün içinde önderlik ettiği Yahudiler de Altından bir buzağı yapıyorlar.

Bunun nedeni de bence Musanın mankafalılığı.

Muhtemelen Musa sığırı, buzağıyı vs övdü. Kurban etmek gerek vs dedi.

Yahudiler de madem Allah seviyor o zaman ona buzağının en değerlisini yapalım dediler.

Altından buzağı yaptılar.

Mantıklı aslında. Etten buzağı kesip sunmak yerine altından ve mücevherlerden bir buzağı yapıp sunmak daha büyük bir cömertlik.

Ama Allah buna kızıyor.

İşin tuhafı Allahın bundan haberi Musanın gelip görmesiyle oluyor :)

Musa 40. gün yanında kalırken tek kelime etmiyor Musaya.

Musa geri gelip altından buzağıyı görünce Musayla birlikte Allah da kızıyor :)

tarihinde Materyalist Bilinç tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Burada bir püf nokta daha var.

Musa da Muhammed gibi bir dağa gidiyor ve 40 gün ortalarda görnmüyor

Hani, biz Mûsâ ile kırk gece için sözleşmiştik. Sizler ise onun ardından (kendinize) zulmederek bir buzağıyı tanrı edinmiştiniz. Bakara 51

Burada görüldüğü gibi Musa da 40 gün yok oluyor :)

Bu kırk gün içinde önderlik ettiği Yahudiler de Altından bir buzağı yapıyorlar.

Bunun nedeni de bence Musanın mankafalılığı.

Muhtemelen Musa sığırı, buzağıyı vs övdü. Kurban etmek gerek vs dedi.

Yahudiler de madem Allah seviyor o zaman ona buzağının en değerlisini yapalım dediler.

Altından buzağı yaptılar.

Mantıklı aslında. Etten buzağı kesip sunmak yerine altından ve mücevherlerden bir buzağı yapıp sunmak daha büyük bir cömertlik.

Ama Allah buna kızıyor.

İşin tuhafı Allahın bundan haberi Musanın gelip görmesiyle oluyor :)

Musa 40. gün yanında kalırken tek kelime etmiyor Musaya.

Musa geri gelip altından buzağıyı görünce Musayla birlikte Allah da kızıyor :)

Eski Ahit'de ise böyle yazmıyor. Yehova Musa'yı uyarıyor. Senin halk benim yapmamalarını istediğim şeyi yaptılar. Kendilerine bir heykel yapıp ona tapıyorlar diyor...

Sitelerde Paylaş

Maideye geçelim.

Musa burada adamlarına ayar vermeye çalışıyor :)

Diyor ki arkadaşlar Allahın sizin için yaptıkları çok fazla, size peygamber gönderdi önceden beri, güçlü yaptı, size kimseye vermediklerini verdi diyor.

Hani Mûsâ kavmine demişti ki: "Ey kavmim! Allah'ın, üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani içinizden peygamberler çıkarmıştı. Sizi hükümdarlar kılmıştır ve (diğer) toplumlardan hiçbirine vermediğini size vermişti." Maide 20

Sonra hemen konuya geliyor. Neden onlara ayar çektiği ortaya çıkıyor. Musa bir yere saldıralım, savaşalım diyor :)

"Ey kavmim! Allah'ın size yazdığı kutsal toprağa girin. Sakın ardınıza dönmeyin. Yoksa ziyana uğrayanlar olursunuz."" Maide 21

Adamlar hemen işe uyanıyor ve Musaya yemezler bu ayakları, o gir dediğin yerde kolay kolay yenilebilecke adamlar yok diyorlar.

Dediler ki: "Ey Mûsâ! O (dediğin) topraklarda gayet güçlü, zorba bir millet var. Onlar oradan çıkmadıkça biz oraya asla giremeyiz. Eğer oradan çıkarlarsa biz de gireriz." Maide 22

İki kişi Musayı destekliyor. Gireriz kapıdan diyorlar.

Korkanların içinden Allah'ın kendilerine nimet verdiği iki adam şöyle demişti: "Onların üzerine kapıdan girin. Oraya girdiniz mi artık siz kuşkusuz galiplersiniz. Eğer mü'minler iseniz yalnızca Allah'a tevekkül edin." Maide 23

Diğerleri yine Musaya diyor ki, biz keriz değiliz oraya gidip de ölelim. Çok istiyorsan Allah ve sen gidin diyorlar :)

Dediler ki: "Ey Mûsa! Onlar orada bulundukça biz oraya asla girmeyeceğiz. Sen ve Rabbin gidin onlarla savaşın. Biz burada oturacağız." Maide 24

Musa erkekliğe toz kondurmuyor. Ben diyor sadece belirli admalara sözüm geçer, diğerleri dinlemiyor beni. Bu dinlemeyenlerle ayrılalım bari diyor.

Mûsa, "Ey Rabbim! Ben ancak kendime ve kardeşime söz geçirebilirim. Artık bizimle, o yoldan çıkmışların arasını ayır" dedi. Maide 25

Allah da işi bozuntuya vermiyor, madem gitmiyorlar bundan sonra 40 yıl oraya normal ziyaret için bile gitmesinler de görsünler, ortada deli gibi dolaşsınlar, ben böyle laf dinlemeyenlerin ta amk..

Allah şöyle dedi: "O halde orası onlara kırk yıl haram kılınmıştır. Bu süre içinde yeryüzünde şaşkın şaşkın dönüp dolaşacaklar. Artık böyle yoldan çıkmış kavme üzülme." Maide 26

Sitelerde Paylaş

Eski Ahit'de ise böyle yazmıyor. Yehova Musa'yı uyarıyor. Senin halk benim yapmamalarını istediğim şeyi yaptılar. Kendilerine bir heykel yapıp ona tapıyorlar diyor...

Kuranda da aynısı var.

Bu konuda mesajım hatalı yorum içeriyor.

Mûsâ, kavmine kızgın ve üzgün olarak döndüğünde, "Benden sonra arkamdan ne kötü işler yaptınız! Rabbinizin emrini beklemeyip acele mi ettiniz?" dedi. (Öfkesinden) levhaları attı ve kardeşinin saçından tuttu, onu kendine doğru çekmeye başladı. (Kardeşi) "Ey anamoğlu" dedi, "Kavim beni güçsüz buldu. Az kalsın beni öldürüyorlardı. Sen de bana böyle davranarak düşmanları sevindirme. Beni o zalimler topluluğu ile bir tutma." Araf 150

Sitelerde Paylaş

Masal yalan olduğu burdan belli oluyor hiç altından gümüşten v.s heykel böğürürmü :D:lol: Arapların hikayleri anca bu kadar olur.

Araf-148. Mûsa’nın kavmi, onun ardından, ziyanet takılarından yapılmış, böğürebilen bir buzağı heykelini ilah edinmişti.Görmediler mi ki, o onlarla ne konuşabiliyor ne de kendilerine yolgösterebiliyor? Onu benimsediler ve zalimler haline geldiler.

Sitelerde Paylaş

Ayetlerde kullanılan metot da çok ilginç

Şüpheye düşen olursa onlardna öncekilerin başına ne geldiğine baksınlar

Ayetleri sorgulayan olursa gazabımıza uğrar

Yeryüzünde allahın dediği olur

Onlar şüpheye düştüler ve başlarına bu geldi

Nasıl da cezalandırıldılar

Mucize isteyenler eşunu söyle

vs vs

Ortada hiçbir şey yok.

Mesela şu örneğe bakalım Şuara Suresinde Salih adlı bir peygamberden bahsediyor

Hani kardeşleri Salih onlara şöyle demişti: "Allah'a karşı gelmekten sakınmaz mısınız?" ﴾142﴿ "Ben size gönderilmiş güvenilir bir peygamberim." ﴾143﴿ "Öyle ise Allah'a karşı gelmekten sakının ve bana itaat edin!" ﴾144﴿ "Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah'a aittir." ﴾145﴿ "Siz buradaki bahçelerde, pınar başlarında, ekinlerde, meyveleri olgunlaşmış hurmalıklarda güven içinde bırakılacak mısınız?" ﴾146-148﴿ "Bir de dağlardan ustalıkla evler yontuyorsunuz." ﴾149﴿ "Artık Allah'a karşı gelmekten sakının ve bana itaat edin." ﴾150﴿ "Yeryüzünde ıslaha çalışmayıp fesat çıkaran haddi aşmışların emrine itaat etmeyin." ﴾151-152﴿ Dediler ki: "Sen ancak büyülenmişlerdensin." ﴾153﴿ "Sen de ancak bizim gibi bir beşersin. Eğer doğru söyleyenlerden isen haydi bize bir mucize getir." ﴾154﴿ Salih, şöyle dedi: "İşte bir dişi deve! Onun (belli bir gün) su içme hakkı var, sizin de belli bir gün su içme hakkınız vardır." ﴾155﴿ "Sakın ona bir kötülük dokundurmayın. Yoksa büyük bir günün azabı sizi yakalar." ﴾156﴿ Derken onu kestiler, fakat pişman oldular.

Salih denen adam bunlara geliyor diyor ki Allaha karşı gelmekten sakının bana itaat edin. Benim de bu işte hiçbir karım yok Allah rızası için yapıyorum bunu diyor :)

Adamlar da sen de bizim gibi bir insansın, bir mucize göster de görelim bakalım diyorlar.

Salih denen adam da "İşte bir dişi deve var orada, onun da su içme hakkı var sizin de, sakın onu kesmeyin yoksa başınıza kötü şeyler gelir :)

Sonra onu kesmişler ve pişman olmuşlar.

Yani mucize bu :)

Şaka gibi.

Sitelerde Paylaş

Bir fırsat bulursam Ortadoğu da ki doğal uyuşturucular üzerine araştırma yapacağım. Bu dağa çekilip kafayı dumanlamalar ilginç bir durum.

Afrikada, Araplarda, ortadoğuda en yaygın yasal uyuşturucu Kat uyuşturucusu. Incecik ve uzun bitki dallarının kabuğu ( Sakızla ) çiğneniyor. Insanın uykusunu getirmiyor, acıktırmıyor. Dişler tuhaf bir şekil alıyor, ( çürüyor ) . Hafif uyuşturucu olduğundan, ingilterede serbest.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...