Jump to content

ATATÜRK VE STALİN GERGİNLİĞİ

Recommended Posts

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/10325095.asp?gid=229

Atatürk-Stalin arasında yaşanan gizli gerginlik 10 Kasım 2008

ANKA

Prof. Dr. Sadık Tural Atatürk ve Stalin arasında yaşanan ilginç bir gerginliği ilk kez Sovyetler Birliği gizli arşivlerine dayandırarak açıkladı.

Olayın, Atatürk’ün 1936 yılında Ankara’da Rus Büyükelçiliğinin verdiği bir resepsiyona gitmesiyle yaşandığını belirten Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Sadık Tural, Atatürk’ün resepsiyona gece saat 01.30’da, şahsi dostları ve manevi kızlarıyla ve zeybek çaldırmak üzere yanında getirdiği müzisyenlerle gittiğinin bilindiğini söyledi.

Bundan sonraki olayların 1952 yılında bir İstanbul gazetesinde yayınlananlardan farklı olduğunu, kendisindeki belgenin Sovyetler Birliği’nin gizli arşivinden alındığını ve Stalin’in kendi imzası ve yazıları olduğunu ifade eden Tural, olayı şöyle aktardı:

“Buna göre, Gazi Paşa, Rusya Büyükelçiliğine bir soru soruyor. ‘Cumhuriyet Bayramımız dolayısıyla sizin lideriniz beni niçin kutlamadı?’ O zamanın Büyükelçisi Karahan, Cumhurbaşkanları Kalinin kendilerini kutladığını söylüyor. Atatürk’ün cevabı müthiş; ‘Sizin Cumhurbaşkanınız, aynı zamanda önderiniz midir?’ Cevap, ‘Hayır’. Atatürk soruyor; ‘Önderiniz kim?’ Cevap; ‘Stalin’. Atatürk; ‘Öyleyse, o beni kutlayacak. Ben ülkemin hem Cumhurbaşkanı, hem önderiyim. Kalinin değil, bana kutlama mesajını Stalin göndersin’ diyor.

Büyükelçi Karahan, Atatürk’ün Stalin’i doğrudan aramasını isteyerek, bu işe karışmak istemediğini söylüyor. Atatürk de bunun üzerine: ‘Niçin ben ilk adımı atayım’ dedikten sonra, tarihi cümleler geliyor:

‘Ben bunu ancak eşit şartlarda yapabilirim. Eğer beni kabul ettiklerini hissediyorsam yapabilirim. Başka türlü işlerine evet diyemem. Sizin biliyorum, güçlü ve mekanize edilmiş büyük ordunuz var ve ondan korkmuyorum, sizlerden korkmuyorum. Benim arkamda 18 milyon halkım var. Benim emretmem yeterlidir. Halkım arkamdan nereye isterse gelir. Ben çok zarar verebilirim, elbette bunu hiçbir zaman yapmam, çünkü benim sözüm, benim dostluğum gibi kutsaldır.’”

Atatürk ile Büyükelçi’nin bu diyalogu “çok gizli” damgası ve “Stalin ile Molotov tarafından okunması” notu ile eklenerek Stalin’e sunulduğunu belirten Tural, Stalin’in Atatürk’ün sözlerini okuduktan sonra, “Dostumuz, Atatürk’ün sözleri ilgiyle, dikkatle okunsun” dediğini kaydetti.

Tural, “O tarihlerde dünyanın yüreğini hoplatan Stalin’in Atatürk konusunda daima dikkatli olduğu, Atatürk ölünceye kadar Türkiye aleyhine hiçbir şeyi açıktan söylemediği gerekçesini, buradan aldığı hususunu arz ediyorum” diye konuştu.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Stalin gözümde biraz daha büyüdü. Neden mi?

Sen, bir adamın önderlik ettiği kurtuluş savaşını -üstelik de burjuva bir içeriği olduğunu bildiğin halde- destekleyecek ve her türlü maddi manevi yardımı yapıp başarmasını sağlayacaksın. Bu iyiliğini sırf ezilen ulusun emperyalizm karşısındaki kurtuluşu adına, ilkelerin adına yapacaksın. O adam bir burjuva devriminin yapması gereken şeyleri bile yapmayacak, işçi ve köylülüere karşı konumlanacak, toprak devrimini yapmayacak, yerli komünist kadroları tasfiye edecek, hatta cumhuriyet bayramında onu niçin kutlamadın diye senin Ankara'daki büyük elçine diklenecek.... Üstelikde o ülkesini yeni kurmuş, senin dev bir kızıl ordun var, ve bu adam ''18 milyonluk halkının'' çobanını izleyen bir koyun gibi ardından geleceğini söyleyerek sırf onu kutlamadın diye seni tehdit ediyor!

Ben Stalin'in yerinde olsam esip gürlerdim ama Stalin gerçek bir lider olmanın verdiği sorumluluk duygusuyla, Atatürk gibi sırf kutlama olmadı diye savaş çıkaracak denli egosuna yenilmeyerek alttan almış ve anlayışlı bir yanıt vermiş...

Atatürk'ün tavrında övünülecek birşey yok. Kurtuluş Savaşı sırasında Sovyet yardımlarını alabilmek için nasıl da komünist numarası yaptığını hatırlasaydı keşke.... Atatürk bu tehditi yaptığında gene içkiliydi herhalde. Sana karşılıksız olarak yardım etmiş bir devlete ve onun liderine, sırf seni kutlamadı diye(padişah mısın sen!) üstü kapalı şekilde savaşla tehdit ediyorsan ne denir ki? Anlaşılan Atatürk, Stalin'in haklı ün ve sevilirliğini kıskanmış ve kendisinin de özel olduğunu, hatta Stalin tarafından takdir edildiğini bilme gereksinimi duymuş. İnsanlık hali tabi, olabilir. Stalin'in tebriğini alabilmek önemli birşeydir.

Sitelerde Paylaş

Freddıe,

Sen neden bu kadar Lenın ve Stalın hayranısın da habıre Ataturk'u kucumseme derdındesın,bunun ozel bır sebebı varmıdır kı, komık olmayı bu kadar goze alıyorsun???

Olay 1936 da gecıyor,Stalın yenı degıl ıktıdarda 14.yılı demek kı daha oncelerı bızzat kutlamıs,o halde 1936 da bır seye bozulmus besbellı,bunu bılen Ataturk te kızarsan buzdolabına koyarız dıyor ve resepsıyona gece 01.30 da gıderek de mesajını verıyor !!

Stalın dedıgın adam kendı memleketınde mılyonlarca kısının aclıktan olmesıne sebeb olmadı mı??

SSCB zaten Stalının antı-bılımsel polıtıkaları yuzunden coktu,Stalın de nerede Ataturk kadar zeka??

Lenın 5 sene ıktıdarda kaldı Stalın 31 sene SSCB nın donusunun tum sorumlusu Stalındır !!

Kurtulus savasındakı destek te kendı cıkarları ıcın verılmıstır !!

Sitelerde Paylaş
Stalin gözümde biraz daha büyüdü. Neden mi?

Sen, bir adamın önderlik ettiği kurtuluş savaşını -üstelik de burjuva bir içeriği olduğunu bildiğin halde- destekleyecek ve her türlü maddi manevi yardımı yapıp başarmasını sağlayacaksın. Bu iyiliğini sırf ezilen ulusun emperyalizm karşısındaki kurtuluşu adına, ilkelerin adına yapacaksın. O adam bir burjuva devriminin yapması gereken şeyleri bile yapmayacak, işçi ve köylülüere karşı konumlanacak, toprak devrimini yapmayacak, yerli komünist kadroları tasfiye edecek, hatta cumhuriyet bayramında onu niçin kutlamadın diye senin Ankara'daki büyük elçine diklenecek.... Üstelikde o ülkesini yeni kurmuş, senin dev bir kızıl ordun var, ve bu adam ''18 milyonluk halkının'' çobanını izleyen bir koyun gibi ardından geleceğini söyleyerek sırf onu kutlamadın diye seni tehdit ediyor!

Ben Stalin'in yerinde olsam esip gürlerdim ama Stalin gerçek bir lider olmanın verdiği sorumluluk duygusuyla, Atatürk gibi sırf kutlama olmadı diye savaş çıkaracak denli egosuna yenilmeyerek alttan almış ve anlayışlı bir yanıt vermiş...

Atatürk'ün tavrında övünülecek birşey yok. Kurtuluş Savaşı sırasında Sovyet yardımlarını alabilmek için nasıl da komünist numarası yaptığını hatırlasaydı keşke.... Atatürk bu tehditi yaptığında gene içkiliydi herhalde. Sana karşılıksız olarak yardım etmiş bir devlete ve onun liderine, sırf seni kutlamadı diye(padişah mısın sen!) üstü kapalı şekilde savaşla tehdit ediyorsan ne denir ki? Anlaşılan Atatürk, Stalin'in haklı ün ve sevilirliğini kıskanmış ve kendisinin de özel olduğunu, hatta Stalin tarafından takdir edildiğini bilme gereksinimi duymuş. İnsanlık hali tabi, olabilir. Stalin'in tebriğini alabilmek önemli birşeydir.

Uluslararası ilişkilerde kim kime kara kaşı gözü için yardım etmiş bırak Freddie ya. Ezilen ulusa yardım için yapmışmış, Stalin'in ne mal olduğunu bilmesem yiyecem. Yardımı da sanki Stalin yaptı bize.

Dev kızıl orduyu sonra Finliler ne yaptı onu da gördük, daha sonra da Almanların elinden kış ve ABD yardımları kurtardı zaten.

Çok sevildiğini nereden uydurdun Stalin'in? Umarım seni de çevrendekiler Sovyetlerdeki halkın Stalin'i sevdiği kadar sever!

Sitelerde Paylaş

Benim Atatürk'e bir düşmanlığım falan yok. Sadece teşekkür etmesi ve minnettar olması gereken bir devletin liderine ve büyük elçisine, bence gereksiz bir meseleden ötürü tavır koyuyor ve hatta üstü kapalı olarak savaşla tehdit ediyor. Ve bazı Atatürkçüler onun bu hatalı tavrını bile hayranlıkla sahipleniyor. Bu durum karşısında ben de eleştiri yönelttim, ne var bunda?

Bence senin Stalin ve Lenin konusunda bir psikolojik sıkıntın var. Küçükken, komünistin biri seni inşaata mı götürdü? O kadar garip bir kinin var ki, sanki sana kızıl bir çubukla tecavüz etmişler gibi davranıyorsun. Aklını kullanmadan ve sadece çamur atmak için yazıyorsun.

Hala Stalin'in sözde katliamlarından bahsediyorsun. Bunların emperyalist merkezlerin yalanı olduğunu, çoğunun Hitlere karşı savaşta ve kendi sınıf mücadelesinde öldüğünü, kapitalizmin aldığı canların yanında devede kulak olduğunu v.b. şeyleri söyleyerek cevaplıyoruz ama umursadığın yok. Öyle bir tavrın var ki, sanki burjuvazi tarafından sırf çamur atmak için parayla tutulmuşsun gibi. Ama burası bir gazete v.b. değil, sana para veren de yok. Bence bedavaya bu kadar harcama kendini, madem bu denli burjuva yalakasısın, seni görecekleri bir platformda yap yalakalığını ki karşılığını nakit veya çek olarak alabilesin.

Konumuz Stalin tartışması değil. Senin, konuya bağlılık denen şeyden hiç haberin yok. Şimdi sana cevap verirdim ama;

1-Konunun dağılmasını istemiyorum,

2-Sen zaten kararını vermişsin ve tartışmanın anlamı yok.

Sitelerde Paylaş
Bence senin Stalin ve Lenin konusunda bir psikolojik sıkıntın var. Küçükken, komünistin biri seni inşaata mı götürdü? O kadar garip bir kinin var ki, sanki sana kızıl bir çubukla tecavüz etmişler gibi davranıyorsun. Aklını kullanmadan ve sadece çamur atmak için yazıyorsun.

Yazına sayın DEHA cevap yazacaktır ama şunu söylemek istiyorum: Fikir tartışması böyle yapılmaz! Size cevap olarak küçükken burjuvanın biri seni küçükken inşaata mı götürdü diye cevap versin? Ya da sana amerikan bayrağı direğiyle tecavüz mü ettiler diye sorsun? Üsluba biraz dikkat edelim.

Sitelerde Paylaş

Enınde sonunda bu forumdan bır suru pıslıgın temızlenmesı yonundekı gorusumde ne kadar haklı oldugum gorulecektır !!

Sitelerde Paylaş
Atatürk'ün tavrında övünülecek birşey yok. Kurtuluş Savaşı sırasında Sovyet yardımlarını alabilmek için nasıl da komünist numarası yaptığını hatırlasaydı keşke....

Atatürk bu tehditi yaptığında gene içkiliydi herhalde.

Sana karşılıksız olarak yardım etmiş bir devlete ve onun liderine, sırf seni kutlamadı diye(padişah mısın sen!) üstü kapalı şekilde savaşla tehdit ediyorsan ne denir ki?

Anlaşılan Atatürk, Stalin'in haklı ün ve sevilirliğini kıskanmış ve kendisinin de özel olduğunu, hatta Stalin tarafından takdir edildiğini bilme gereksinimi duymuş. İnsanlık hali tabi, olabilir. Stalin'in tebriğini alabilmek önemli birşeydir.

Goruldugu gıbı Freddıe nın butun cumlelerı ve nıyetı aklınca Ataturk'u kucuk dusurmeye yonelık,

Goz gore gore cırkeflık pesınde !!

Aynı seyı 'Ataturk ve Buyuk Lıder Lenın ' dıye bır baslık acarak da yapmıstı.

Freddıe ve benzerı hastaların bu forumda yazmasına kesınlıkle ızın verılmemelıdır !!

Sitelerde Paylaş
Konumuz Stalin tartışması değil. Senin, konuya bağlılık denen şeyden hiç haberin yok. Şimdi sana cevap verirdim ama;

1-Konunun dağılmasını istemiyorum,

2-Sen zaten kararını vermişsin ve tartışmanın anlamı yok.

Hadı ver bakalım Ukrayna da aclıktan olen 9 mılyon kısının hesabını ver,bebeklerını yıyen ınsanların hesabını ver,oldurulen,surulen mılyonların hesabını ver,ısgal edılen ulkelerın hesabını ver,basarısız savas taktıklerı sonucu olen 30 mılyon ınsanın hesabını ver !!

Bunlar gerceklerdır verecegın cevap olmadıgından 1 v 2 no lu maddeler ıle gayet guzel kıvırıyorsun !!

Sitelerde Paylaş

Bu tip başlıklardan daha önce açılmasına rağmen yine açılması hoş değil...Sonucun neler olduğu daha önce görülmüştü..

Atatürkün böyle acaip bir stilde yüceltilip putlaştırılmasına anlam veremiyorum...Atatürk verdiği mücadele ve yaptığı devrimlerle anılması ve yüceltilmesi gerekirken bu tip şeyler Atatürk karşıtlarına koz vermektedir.

Atatürk ve Lenin arasındaki muabbetlere, birbirlerine yoldaş demelerine, Atatürkün Taksimdeki anıtta Sovyet Generallerle birlikte heykellerini diktirmesine, Sovyetlerden silah-para daha sonra fabrika yardımları almasına bir açıklama getirmekte zorlanırsınız..

Sitelerde Paylaş

Stalin,Atatürk'ün bu tavrına karşılık olarak "Kırgınsa vardır bir bildiği,onu dikkatle izlemek gerek" demişken Freddie'nin çaktırmadan Atatürk'ü aşağılaması bana da iyi niyetli gelmedi.

Freddie'nin bu tutumunun altında onun sosyalizme olan ilgisinin ve sempatisinin yeni olmasının olduğunu düşünüyorum.

Ben ortaokul sonlarında ülkü ocaklarına takılıyordum.1 yıl kadar sürdü.

Sonra ayrıldım.

Üniversite ilk yılıma kadar çok koyu Atatürk hayranı idim.

Tanrılaştırmıştım onu gözümde.

Sonra sosyalizme meyletmeye başladığımda çok kısa bir dönem Atatürk'ü küçümsemeye,sürekli ona yüklenmeye,yaptığı herşeyde saçma mantıklar yürüterek hata çıkarmaya başladım.Kısa sürdü.

Değişim evremi atlatınca artık farklı biri olsamda Atatürk'e olan saygım ve hayranlığım yerine oturdu daha düzeyli bir hale geldi.

Freddie'nin durumu da aynı olabilir.Sanki komünist olmanın gereğiymiş gibi geliyor insana Atatürk'e saldırmak.Onun ilkelerinden sapmanın ve başka bir ideolojiyi benimsemenin verdiği kendimizi haklı çıkarma isteği.

Tabi Freddie'nin durumu böyle olmayadabilir.

Bugünlerde forumda çok sık yapılanan kıyaslama ile ilgili olarak da;

Lenin,Stalin...vs "düzgün" ve iyi liderler olabilir ki ben Stalin'i çok severim.

Benimsedikleri ve mücadele verdikleri ideoloji Atatürk'den iyi de olabilir. (Bununla ilgilenmiyorum)

Ama söz konusu zeka ve liderlik karizması ise Atatürk'ün eline su dökemezler.

Sitelerde Paylaş

"Atatürk Hitler'den ürkerdi." bu söz Turgut Özakman'ın sözleri.

Star Tv'de, Uğur Dündar'ın Arena'sında Can Dündar'ın Mustafa isimli belgeseline karşıt olarak söylemiştir Hitler'den ürktüğünü.

Atatürk Stalin'den çekinirdi bu da Tarih Kurumumuzun kabul ettiği savdır.

Yoksa öyle olmasa O'nun en çok karşı olduğu emperyal bir devlet olan ABD ile neden dostluk geliştirsin?

Cevap açık...

Şimdi gelelim neden çekinirdiye. Kendisi için değil halkı için. Bu halk 1.Dünya Savaşı'nda bitap ayrıldı üzerine yokluk içinde Kurtuluş Savaşı yaptı bunun üzerine bir Hitler veya Stalini çekemezdi bu halk. bu bir eziyettir. Yoksa kendisi çok iyi bir askerdi Stalin, Hitler, Mussolini, Churchill askeriyede Atatürk'le aynı yerde saf, karşıt yerde düşman bile olamazlar aslında.

Zaten kendisi erkanına Hitler ve Mussolini için "dikkat edin Onlar savaş çıkarabilirler" diye uyarı yaptığında erkanı Atatürk'e neden diye sordular Atatürk de o unutulmaz cevabını verdi "çünkü asker değiller, savaşın ne olduğunu bilmiyorlar."

Güçlü devletleri olmasa bu siyasetçilerin ve de kendisi hasta olmasa onlara meydan da bırakmaz zaten Atatürk.

Musul Kerkük konusunda İngiltere'ye, Boğazlar konusunda Rusya'ya, Ege ve Akdeniz için Mussolini'ye. Bu adamlar askeri bilgilerine değil devletlerinin güçlerine güvendiler Atatürk yoktan var etti onlarla mukayese edilemez.

Hoş gerçi onlara pabuç da bırakmadı ya Sadabat Paktı, Balkan antaktı onlara iyi cevaptır.

Esenlikler.

tarihinde barisarock tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Freddıe,

Sen neden bu kadar Lenın ve Stalın hayranısın

Freddıe gerçek ateist.Sizin gibi tatlısu ateisti değil

Ben buna benzer bir kelimeyi bir yerden hatırlıyorum ama nerden?

NİHAHAH :lol:

tarihinde GLADYATÖR tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu olay gerçek ise -ki mustafa filmi ile gündemde "Atatürk'ün korkaklığı" konusuluyor oldugu zaman birden "Sovyetler Birliği’nin gizli arşivi" hızır acil gibi yetiştirilip açılıyor(?)- Atatürk'ü daha aşağı, Stalin'i de az birazcık daha yukarı çekmiş olmak dısında hicbir ise yaramıyor

hatta Atatürk bana birden, Rusya'ya luzumsuz yere dayılanıp sonra burnu sürtülen Mikhail Saakashvili'yi hatırlattı

kaldı ki, Atatürk'ün kurtulus savasına bol keseden yardım edip, Türkiye'yi ilk tanıyan ülke olan SSCB ile iliskileri bozması icin 1936 da bogazlar meselesi dısında hicbir sebep yoktu. o da buyuk bir sorun felan degildi:

gecen aylarda kac amerikan savas gemisi gecti bogazlarımızdan, saydınız mı. hehe

Sitelerde Paylaş
Atatürk Stalin'den çekinirdi bu da Tarih Kurumumuzun kabul ettiği savdır.

Yoksa öyle olmasa O'nun en çok karşı olduğu emperyal bir devlet olan ABD ile neden dostluk geliştirsin?

1938-e kadar Türkiye SSCB-ye daha yakın çizgideydi. Üç-beş kere dostluk anşlaşması da yapıldı. Tam tarihlerini hatırlamıyorum ama en son anlaşmanın süresi 10 yıl idi ve Atatürk döneminde yapılmıştı. Daha sonra İnönü döneminde ilişkiler bozuldu. İnönü de Amerikaya sığındı. Truman Doktrini'nin açıklandığı yıllara denk düşüyor Türkiye'nin Amerika'nın "ileri karakol"una dönüştüğü devir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...