Jump to content

Ateizm dış dünya hakkında kesin konuşabilir mi?

Recommended Posts

• İleti 57
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Verilemez. :)

Matrix varsayımı, bir insanın bütün hayatını sürekli uyku benzeri bir felç durumunda, beyin uyaranları tarafından yaratılan yanılsamalar içerisinde yaşayabileceği anlamına gelir.

Matrix, seni köle olduğun gerçeğine körleştirmek için gözlerine bağlanan bir dünya...

Gerçek nedir? Gerçeği nasıl tanımlıyorsun? Eğer hissedebildiğini koklayabildiğin, tadına bakabildiğin ve görebildiğin şeylerden bahsediyorsan, gerçek, o zaman sadece beyninin yorumladığı elektrik sinyalleridir.

Acaba gerçeklik hakkında sistematik olarak aldatılıyor olabilir miyiz? Peki ya aldatılıyorsak? Bunu nasıl bilebiliriz? Korkunç gerçeği öğrenmeye değer mi, yoksa cehaletin mutluluğu daha mı iyi?

tarihinde zeus- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bizim Insanlar alismis ya: "Islam bu konuda ne der?", "Islam'a göre bunu yapsam günahmi?" Ateizm'i de Islam gibi zanediyorlar: "Ateizm bu konuda ne düsünüyor?".

Zaten bu sorulardan kurtlmak icin, bu sorulari soran insanlar gib beynimizi baskalarina teslim etmedigimiz icin ateist olduk.

Arkadas insan bu kadar mi tembel, beynini kullanmama inadi olur? Ac interneti yaz google'a "ateizm". Gelistir kendini biraz. Sülaleden sülaleye, kulaktan duyma masallari, hikayeleri birakin artik. Internet zamaninda yasiyoruz. Gelistirin kendinizi. Bogazinizin üstündeki SAKSI yi calistirin biraz.

"Ateizm buna ne der, suna ne der" Ariyor bir bosluk, hemen o bosluga inandigi yaraticisini sokacak. "God of the gaps".

Sitelerde Paylaş

Bir tartışma platformunda olduğunu bilmeyen gerizekalı gelmiş google'a sorsana diyor.

Ben zaten cevabı biliyorum, burada bildiğimi sınamak için tartışmaya açıyorum.

Ateizmin dış dünya hakkında bir görüşü yok mu? Gördüğümüz gibi olup olmadığına dair tespitleri yok mu?

İdealizi baz alan teizm dış dünya hakkında bilinçlere izlettirilen bir rüya benzetmesi yapıyor mesela, ateizm buna bir cevap vermiyor mu?

Herşeyi google'a aratıp kendini geliştireceksen burada ne işin var?

Sitelerde Paylaş

Senin zeka seviyeni sordugun soruyla belli etmissin zaten. Sen sorularini Nihat Hatipogluna sor. Onun cevaplari seni memnun eder.

Benim cevabim memnun etmeyebilir: ATEiZM BiR DIN DEGiLDiR. DiN OLMADiGi iCiN DE, ATEiZM BU KONUDA NE DÜSÜNÜYOR DEMEK, ATEiZMi TANIMAMAK DEMEK. Ögrenmen icinde Ateizmin tanimini Google dan ögrenme tavisesinde bulundum. ANLADiKOS?

Sitelerde Paylaş

Aynen. Ateist milliyetci olur, solcu olur, komunist olur. Dürüst olur, sahtekar olur.

Ateizm bir inanc olmadigi gibi de, "Ateizm bu konuda ne düsünüyor demek", Nihat Hatipogluna dini sorular sormaya benziyor.

Her Ateist farklidir, ayni konunda farkli görüslere sahip olabilirler.

Bunun da aslinda ister istemez toplum baskisindan dolayi, yani ateistlerin kendini rahatca anlatabilmediklerinden kaynakliyor.

Yani siz bir ateist olarak, toplum baskisindan dolayi kendinizi tanimlayabilmediginiz zaman, bakalari sisi tanimlar.

Onlarda kendi istedikleri gibi tanimlar. Tinerci de yapar, esrarkes de yapar, berdus da yapar, satanist de yapar.

Yapar da yapar...

Sitelerde Paylaş

Dış dünyanın varolup olmadığı veya gördüğümüz gibi olduğu hakkında kesin hüküm verebilir mi?

Ateizm; tüm tanrılara ve ruhsal varlıklara olan metafizik inançları reddeden ve var olan gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir felsefi düşünce akımıdır.

Ateist, tanrı veya tanrıların varlığını hayal ürünü bulan kişidir. Ateizm bir inanç değildir. Çoğu zaman yanlış ifade edildiği şekli ile (tanrıtanımaz kelimesinde olduğu gibi) tanrıyı inkar eden kişi değildir. Çünkü "inkar" varolan bir şeyin reddedilmesi anlamı taşır, oysa ki ateistlere göre tanrı varolmadığı için onun "inkar edilmesi" de yanlış bir terminolojik kullanım olacaktır. (ALINTI)

Durum bundan ibaret.

Google a gitmene gerek kalmadı.

Ateizm bir bilim dalı mı ki hüküm versin a ahmak adam.

Sen ahmaklık yapıp sonunda her izm gördüğün şeyleri bilim dalı sanırsan millettende böyle kapağı yersin.

Sitelerde Paylaş

Dış dünyanın varolup olmadığı veya gördüğümüz gibi olduğu hakkında kesin hüküm verebilir mi?

Bence de arkadaşlar itirazlarında haklılar... Ateizm sadece herhangi bir tanrının olmadığına dair bir farkındalıksa eğer bahsettiğin bu konu ve diğer konular hakkında fikir beyan etmek için ateizmden farklı açılımlara da ihtiyaç var. Ama bu açılımlar kendi içinde tutarlı olmalıdır elbette...

Soruna gelince, ateizm bu konu hakkında tek başına paket halinde bir görüş sunmaz... Ateist birisi aynı zamanda materyalistse gerçekliğin yani dış dünyanın bizden bağımsız şekilde var olduğunu ve bunun bilim sayesinde anlaşılacağını düşünür. Ateist birisi postmodern felsefeden hareket ediyorsa gerçekliğin var olduğunu fakat zihinsel, dilsel ve kültürel kalıplarımızdan dolayı gerçekliği hiçbir zaman nesnel olarak yorumlayamayacağımızı, dolaysıyla hiçbir zaman gerçeklik hakkında kesin hükümler vermememiz gerektiğini öne sürebilir. Ya da kimileri postmodern felsefenin bazı eleştirilerini de kabullenerek gerçekliğin anlaşılıp anlaşılamayacağı hakkında daha ortayolcu konuşabilir...

Bu örnekler arttırılabilir.. dolaysıyla ateizm dış dünya hakkında ille de şunu söyler diye bir şey diretemeyiz...

Sitelerde Paylaş

Başka bir konuda ,ateizm tanımlaması hakkında bir nokta koymuştum.Aynısı bu konu içinde geçerli...Yoksa bu işin içinden çıkamayız :)

Ben izm ekini kullanmamamız gerektiğini şu bakımdan söyledim.

Dediğin gibi felsefi bir akımsa birşeyler üstüne oturtulup temellendirilmesi gerekir.

Ama ben daha basit bakmaya başladım.Şöyle...

Her bir birey kişisel kararı olarak ateist olabilir.

Art Artist

Ate Atesit

Ateistler toplansalar ne dicez ? Ateistler topluluğu...

Yani o toplanan bireylerin tek ortak noktası tanrıya inanmamaları olmalı...

Ateist olup sağcı da olabilir,ateist olup solcuda olabilir.Ateist olup katil de olabilir,sübyancıda olabilir...

Ateizm adı altında bu kişilerin hepsi ortak nokta da toplamak yanlış diye düşünüyorum

Yani ateist adam böyle olmalıdır,ateist adam şöyle davranmalıdır gibi kriterlere bağlanıp kalmamak gerekiyor...

Bu yüzden ,izm ekinin bizi bağlamaması gerektiğini düşünüyorum....

Sitelerde Paylaş

Bütün gerzekler buraya toplanmış yine, en komiğide verdiği tanımı bile anlamaktan aciz olan bu ateistimsi(:

Ateizm; tüm tanrılara ve ruhsal varlıklara olan metafizik inançları reddeden ve var olan gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir felsefi düşünce akımıdır.

Ateizm bir bilim dalı mı ki hüküm versin a ahmak adam.

Sen ahmaklık yapıp sonunda her izm gördüğün şeyleri bilim dalı sanırsan millettende böyle kapağı yersin.

Metafizik bir iddia nasıl yanlışlanır haberin var mı senin? Elbette ateizm fiziği yani bilimi kullanacak..

Dış dünya hakkında idealist bir iddiada bulunan dinlere karşı, elbette materyalist bir savı olacak..

Şimdi en baştan ateizmin ne olduğunu mu öğreteceğiz sizlere?

Sitelerde Paylaş

Lan konuşabilir desek neee, konuşamaz desek ne? Bu neyi değiştirecek? Üfürükten veya başka gaz çıkarımlarından konu açmakla ateizme ne olacak?

@sağduyu noktayı koymuş.

Ateizme göre ofsayt nedir? Teizmin ofsyatından farklı mıdır? :lol: Ateizme göre bir takımda kaç yabancı oynatılabilir? Ateizme göre transfer paraları yüksek midir?

Ateizme göre tuvalet kağıdı caiz midir? :lol:

Ateizme göre yokuş inilirken vitesi boşa atmak doğru mudur?

Aha sana bir sürü başlık. Aç aç kendini tatmin et! Her gün birini aç! :D

Sitelerde Paylaş

Bütün gerzekler buraya toplanmış yine, en komiğide verdiği tanımı bile anlamaktan aciz olan bu ateistimsi(:

Metafizik bir iddia nasıl yanlışlanır haberin var mı senin? Elbette ateizm fiziği yani bilimi kullanacak..

Dış dünya hakkında idealist bir iddiada bulunan dinlere karşı, elbette materyalist bir savı olacak..

Şimdi en baştan ateizmin ne olduğunu mu öğreteceğiz sizlere?

He he o dediğinden.

Sitelerde Paylaş

Lan konuşabilir desek neee, konuşamaz desek ne? Bu neyi değiştirecek? Üfürükten veya başka gaz çıkarımlarından konu açmakla ateizme ne olacak?

@sağduyu noktayı koymuş.

Ateizme göre ofsayt nedir? Teizmin ofsyatından farklı mıdır? :lol: Ateizme göre bir takımda kaç yabancı oynatılabilir? Ateizme göre transfer paraları yüksek midir?

Ateizme göre tuvalet kağıdı caiz midir? :lol:

Ateizme göre yokuş inilirken vitesi boşa atmak doğru mudur?

Aha sana bir sürü başlık. Aç aç kendini tatmin et! Her gün birini aç! :D

kapak 2

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...