Jump to content

Hangi Kutup Daha Soğuktur?

Recommended Posts

• İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ıhh cidden kazık bi soru olmuş. dünyanın geoid şeklini canlandırırsak gözümüzde güney kutbu daha soğuk olurmuş gibi geldi bana (mevsimsel özelliklerde göz önüne alındığında) ama bi de o bölgedeki su akıntılarını ve rüzgarları da hesaba katmak gerekiyor. ben bi tek ülkemdeki rüzgar çeşitlerini biliyorum şimdilik. :( şekline bağladım çünkü güney kutbu kuzey kutbuna göre daha dar açıyla alıyo dedilerdi bize. :blink: güneş ışınlarını yani. eksik yazmışım.

tarihinde Asena tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Güney Kutbu, sıfırın altında 55 derecelik ortalama sıcaklığı ileen soğuk bölgedir. İki kutup arasındaki sıcaklık farkı 25 derece civarındadır. Bu durumun iki açıklaması vardır. Güney Kutbuna giden araştırmacılar kendilerini 3657 m. Yüksekliğinde bir platoda bulmuşlardı, oysaki Kuzey Kutbunun ince polar yüzeyi deniz seviyesinde bulunuyordu. Bir başka neden ise, Güney Kutbunun Antartika tarafından çevrelenmesi ve kalın buz örtüsünün güneş enerjisini Kuzey kutbunun ince katmanından daha çok yansıtmasıdır. Kuzey Kutbu daha az buzla kaplı olduğu için güneş burayı daha kolay ısıtabiliyor.

daha aciklayici bi yazi,alintidir;

http://blogdizel.com/bilim-ve-teknoloji/ku...-mu-daha-soguk/

Sitelerde Paylaş
Güney Kutbu, sıfırın altında 55 derecelik ortalama sıcaklığı ileen soğuk bölgedir. İki kutup arasındaki sıcaklık farkı 25 derece civarındadır. Bu durumun iki açıklaması vardır. Güney Kutbuna giden araştırmacılar kendilerini 3657 m. Yüksekliğinde bir platoda bulmuşlardı, oysaki Kuzey Kutbunun ince polar yüzeyi deniz seviyesinde bulunuyordu. Bir başka neden ise, Güney Kutbunun Antartika tarafından çevrelenmesi ve kalın buz örtüsünün güneş enerjisini Kuzey kutbunun ince katmanından daha çok yansıtmasıdır. Kuzey Kutbu daha az buzla kaplı olduğu için güneş burayı daha kolay ısıtabiliyor.

daha aciklayici bi yazi,alintidir;

http://blogdizel.com/bilim-ve-teknoloji/ku...-mu-daha-soguk/

Doğru açıklama..

Kuzey kutbu deniz seviyesindedir. Deniz sıcaklığı karadan daha çok tutar.

Güney kutbu Antartika kıtasındadır. Karadadır yani.

Kuzey kutbunda yazın çatlaklar belirir.

Ayrıca Güney kutbunun yüksekliği de bu soğuktan sorumludur.

Cemreleri bilirsiniz..

İlk cemre havaya iner..

İkincisi ise karaya iner..

Deniz daha yavaş ısınıp daha yavaş soğuyacağından, denize inen üçüncü cemredir.

Sitelerde Paylaş
Yüksekliğin yanısıra kuzey ve güney yarımkürelerdeki kara oranlarının farklı oluşunun etkisi var mıdır, varsa ne kadardır?

bu benimde geçti aklımdan. karalar daha hızlı soğur ve ısınır ve güneykutbunda daha çok kara var.

Sitelerde Paylaş

soruyu tersinden sorayım bende o zaman..

ekvator çizgisinde en sıcak yer hangisidir..

afrika'dan geçen ekvator çizgisi üzerinde mi, güney amerika'dan geçen ekvator çizgisi üzerinde mi..

yoksa okyanusdan geçen ekvator çizgisi üzerinde mi..

ya da dünyada en sıcak yerin ekvator çizgisi üzerinde olması gerekmiyor mu..

gerekmiyorsa nedenleri nelerdir..

benim bildiğim dünyada ölçülen en yüksek sıcaklık libya'nın bir çölünde 58 derece..

Sitelerde Paylaş
soruyu tersinden sorayım bende o zaman..

ekvator çizgisinde en sıcak yer hangisidir..

afrika'dan geçen ekvator çizgisi üzerinde mi, güney amerika'dan geçen ekvator çizgisi üzerinde mi..

yoksa okyanusdan geçen ekvator çizgisi üzerinde mi..

ya da dünyada en sıcak yerin ekvator çizgisi üzerinde olması gerekmiyor mu..

gerekmiyorsa nedenleri nelerdir..

benim bildiğim dünyada ölçülen en yüksek sıcaklık libya'nın bir çölünde 58 derece..

Gerekiyor....

Dünyanın en sıcak yerinin ekvator üzerinde yer alan okyanus olması gerekiyor.

Nitekim atlas okyanusunda kasırgalar genel olarak Afrika'nın batı yakasındaki okyanus üzerinde oluşan bir alçak basınca bağlı olarak ortaya çıkar.

Ve batıya doğru ilerler.

Karayib denizinde ve Meksika körfezinde de kasırgalar ortaya çıkabilir.

Oralarda da deniz suyu çok sıcaktır.

Ama hiç bir kara parçasından kasırga veya tayfunlar çıkmaz.

Kasırgalar denizden karaya yönelir ve karada organizasyonunu koruyamaz.. Parçalanır. Trofik fırtına olur.

Sitelerde Paylaş
Gerekiyor....

Dünyanın en sıcak yerinin ekvator üzerinde yer alan okyanus olması gerekiyor.

Nitekim atlas okyanusunda kasırgalar genel olarak Afrika'nın batı yakasındaki okyanus üzerinde oluşan bir alçak basınca bağlı olarak ortaya çıkar.

Ve batıya doğru ilerler.

Karayib denizinde ve Meksika körfezinde de kasırgalar ortaya çıkabilir.

Oralarda da deniz suyu çok sıcaktır.

Ama hiç bir kara parçasından kasırga veya tayfunlar çıkmaz.

Kasırgalar denizden karaya yönelir ve karada organizasyonunu koruyamaz.. Parçalanır. Trofik fırtına olur.

ilginç..

en yüksek sıcaklığın okyanusta ekvator çizgisinde olduğunu gösteren kaynak var mı..

ya da daha önce kaydedilmiş istatistiki veri..

yoksa sadece burada olması gerekir derken teorik olarak mı söyleyebiliyoruz..

Sitelerde Paylaş
ilginç..

en yüksek sıcaklığın okyanusta ekvator çizgisinde olduğunu gösteren kaynak var mı..

ya da daha önce kaydedilmiş istatistiki veri..

yoksa sadece burada olması gerekir derken teorik olarak mı söyleyebiliyoruz..

Haklısınız..

Dünyanın en sıcak yeri değil benim bahsettiğim yer.

Sanırım yorumu yanlış anladım.

Ve yanlış yanıtladım.

Olmasına da imkan yok zaten.

Kara sudan daha çabuk ve çok ısınır ve daha çabuk soğur.

Ben en sıcak deniz suyunun nerede olması gerektiğini düşünerek ekvatordaki okyanus dedim.

Ama o cevap da doğru olmayabilir.

Çünkü sığ denizlerde su sıcaklığı çok daha yüksek olabilir.

Okyanuslar derin olduklarından sığ denizler kadar sıcak olmalarına olanak yoktur.

Aklım kasırgalara takıldığı için yanlış cevap vermişim..

Sizin cevabınız doğru.

Benimki yanlış..

Yine de ilginç olarak kasırgalar ve tayfunlar çok sıcak oldukları halde karada değil de nisbeten sıcak ama en sıcak olmayan okyanuslarda ortaya çıkıyor.

Nedenini bilen var mı acaba?

Örneğin kızıl deniz muhtemelen daha sıcak olmalı. Hatta akdeniz bile kasırgaların başladığı Batı Afrikadaki ekvator bölgesinden daha sıcak olmalı.

Kasırgalar neden oradan başlamıyor da, Afrika'dan başlıyor?

İlginç.....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...