Jump to content

Richard Dawkins : Down sendromlu bebekler ölmeli

Recommended Posts

148715_667156913381460_3585423654045934551_n.jpg?oh=6b0a39e43cdc17af8b8970dce11b8bdc&oe=5469F1DB&__gda__=1417482585_5ed000aef7c894cb6a701988a8ec8ea7

Richard Dawkins'in, Down Sendromlu bebekler için kürtajı savunarak sarf ettiği;

"Down Sendromlu bebek için hayat acımasızdır. Kürtaj her turlu olmalıdır. Sakat bir çocuğun hiç doğmaması 2 taraf içinde büyük bir telafidir."

Sözlerini;

"Down Sendromlu bebeği doğurmak ahlaksızlıktır, Down sendromlu bebekler ölmeli. "

diye Türkçeye çeviren haber sitesi Habertürk'ü cahilliğinden ve fırsatçılığından ötürü karikateist ailesi olarak kınıyoruz.

Haberturk'ün haberi:

http://www.haberturk...dromlular-olsun

Orjinal haber:

http://www.theguardi...-syndrome-tweet

https://www.facebook...667156913381460

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 161
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu kısmen de olsa Dawkins'in hatası. Her konuda yırtık dondan çıkar gibi çıkıp yorumlar yapıyor.

Çenesini kessin biraz. Kılıfını zorlamasın. Bir biyolog o. Doktor değil. Klinisyen değil. Hasta tedavi etmiyor.

Dawn sendromu hakkında yaptığı orijinal yorum da saçma zaten.

Dawn sendromlu çocukların yaşamı sefil ve acımasız değildir. Çok mutlu ve sevgi doludurlar.

Sitelerde Paylaş

Down sendromlu çocuklar,eğitimli ailelerde sosyalleşip topluma katılabiliyor, cahil ailelerde ise gerçekten çile çekiyorlar..

Down sendromu dolayısıyla, beraberinde birsürü hastalığı beraberinde getiriyor.bunlarla uğraşabilmek çok büyük fedakarlıklar istiyor.

Bence komplex bir konu, kürtaj yaptırıp kurtulalım demek, doğru değil..

Aile,devlet,sosyal çevre'yi ilgilendiren bir problem, bu üçlü zincir sağlam olursa down'lularda pekala yaşamaktan zevk alabilir.

Sitelerde Paylaş

Bu kısmen de olsa Dawkins'in hatası. Her konuda yırtık dondan çıkar gibi çıkıp yorumlar yapıyor.

Çenesini kessin biraz. Kılıfını zorlamasın. Bir biyolog o. Doktor değil. Klinisyen değil. Hasta tedavi etmiyor.

Dawn sendromu hakkında yaptığı orijinal yorum da saçma zaten.

Dawn sendromlu çocukların yaşamı sefil ve acımasız değildir. Çok mutlu ve sevgi doludurlar.

Çoğunun hayati problemleri , Sağırlık Dİlsizlik Körlük yada Az görme Zeka geriliği bakıma muhtaçlık ve topluma uyum problemi , mutlu olmak için daha ne istenir !
Sitelerde Paylaş

Ne kürtajı?!

Bence kimse üremesin..

Dünya bu kadar insanı kaldırmıyor..

Çocuk bakmak isteyenlere,devletler yavru bir köpek-kedi hediye etsin..Hem böylelikle hayvan sevgisi de aşılanır insanlara.. :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

148715_667156913381460_3585423654045934551_n.jpg?oh=6b0a39e43cdc17af8b8970dce11b8bdc&oe=5469F1DB&__gda__=1417482585_5ed000aef7c894cb6a701988a8ec8ea7

Richard Dawkins'in, Down Sendromlu bebekler için kürtajı savunarak sarf ettiği;

"Down Sendromlu bebek için hayat acımasızdır. Kürtaj her turlu olmalıdır. Sakat bir çocuğun hiç doğmaması 2 taraf içinde büyük bir telafidir."

Sözlerini;

"Down Sendromlu bebeği doğurmak ahlaksızlıktır, Down sendromlu bebekler ölmeli. "

diye Türkçeye çeviren haber sitesi Habertürk'ü cahilliğinden ve fırsatçılığından ötürü karikateist ailesi olarak kınıyoruz.

Haberturk'ün haberi:

http://www.haberturk...dromlular-olsun

Orjinal haber:

http://www.theguardi...-syndrome-tweet

https://www.facebook...667156913381460

Bu konu başlığı Bilim Forumuna daha çok yakışırdı sanki .
Sitelerde Paylaş

Eğer Down sendromlu bir çocuğa gebe olsam , doğurmaktansa Kürtaj olmayı tercih ederim .

Bu sizin tercihiniz.. Kürtajı yeğlemeyen kadınlar da var.. Down sendromunu bilmediğiniz belli oluyor.

Bilmediğiniz bir konu hakkında ahkam kesiyorsunuz. Ayrıca yaptığınız çirkin yorum sizin bir nazi olduğunuzu gösteriyor.

Bu konu üzerinde düşünmeden yorum yapıyorsunuz.

Sağır ve kör doğmak bir suç değil. Dünyada sağır veya kör doğan, hatta hem sağır, hem de kör doğan, mutlu ve topluma yararlı çok insan var.

Helen Keller onlardan birisi. Onun topluma sizden çok daha yararlı olduğuna eminim.

Umarım bu terbiyesiz yorumunuza gösterilecek tepki size iyi bir ders olur.

Kimin nasıl mutlu olacağına siz mi karar vereceksiniz.

Sitelerde Paylaş

Bu sizin tercihiniz.. Kürtajı yeğlemeyen kadınlar da var.. Down sendromunu bilmediğiniz belli oluyor.

Bilmediğiniz bir konu hakkında ahkam kesiyorsunuz. Ayrıca yaptığınız çirkin yorum sizin bir nazi olduğunuzu gösteriyor.

Sağır ve kör doğmak bir suç değil. Dünyada sağır veya kör doğan, hatta hem sağır, hem de kör doğan, mutlu ve topluma yararlı çok insan var.

Helen Keller onlardan birisi. Onun topluma sizden çok daha yararlı olduğuna eminim.

Down sendromunu Beynine Bir Kez Hava deymeye görsün adlı kitaptan ( POPÜLER BİLİM KİTAPLARI - TÜBİTAK YAYINLARI ) öğrendim bu konuda ki bilgim buradan geliyor , Down sendromlu bir bireyden bahsediliyordu ....Yorumumu çirkin bulmuyorum ayrıca kendimi bir ders almış gibi de hissetmiyorum .Karnımdayken bebek benimdir . Yaşama hakkında doğduktan sonra sahip olur .Hatda karnımdayken belli bir aya kadar zaten tıpda bunun bir sınırı var .Bilmiyorum evli ve çocuklu birimisiniz .Bir çocukla ömür boyu yaşamanın nasıl bir şey olduğunu tahmin edebiliyormusunuz . Çalışan bir kadın için down sendromlu bireyin yükünü . .... Dünya artık daha fazla çocuğu kaldıramıyor bile bırakın ki bir down sendromunu . Kendimi bir ders almış gibi de hissetmiyorum .

Sitelerde Paylaş

Herşeyden önce ateist olarak her canlıya yaşama hakkı tanımalısınız. Henüz doğmamış bile olsa her embryonun yaşama hakkı olduğunu kabul etmelisiniz

Düşük yapma hakkı kanunlarla saptanmıştır. O bir insan hakkıdır. Ama o hakkı dikkatli bir şekilde kullanmalısınız. Down sendromu onlardan biri olabilir. Ama bebekteki her kusur için düşüğe baş vurmak o hakkı suistimal etmektir.

Dindarlardan, özellikle Müslümanlardan en önemli farkınız bu olmalı. İnsan yaşamına önem vermelisiniz.

Erkek çocuk sahibi olmak isteyenlerin bebeğin cinsiyetini öğrendikten sonra, fötus eğer erkek değilse, düşük yapması sizin düşünce sisteminizle uyumlu.

Öyle bir hakka sahipsiniz ama o hakka sahip olmak başka, onu kullanmak başka..

Sitelerde Paylaş

Down sendromunu Beynine Bir Kez Hava deymeye görsün adlı kitaptan ( POPÜLER BİLİM KİTAPLARI - TÜBİTAK YAYINLARI ) öğrendim bu konuda ki bilgim buradan geliyor , Down sendromlu bir bireyden bahsediliyordu ....Yorumumu çirkin bulmuyorum ayrıca kendimi bir ders almış gibi de hissetmiyorum .Karnımdayken bebek benimdir . Yaşama hakkında doğduktan sonra sahip olur .Hatda karnımdayken belli bir aya kadar zaten tıpda bunun bir sınırı var .Bilmiyorum evli ve çocuklu birimisiniz .Bir çocukla ömür boyu yaşamanın nasıl bir şey olduğunu tahmin edebiliyormusunuz . Çalışan bir kadın için down sendromlu bireyin yükünü . .... Dünya artık daha fazla çocuğu kaldıramıyor bile bırakın ki bir down sendromunu . Kendimi bir ders almış gibi de hissetmiyorum .

Hiç ders almayacaksanız, neden bu tartışmalara katılıyorsunuz? 12 yıldır ben bu forumda her gün yeni birşey öğrenirim.

Siz de öğrenmeye çalışmalısınız.. Ders alma sizle ilgili bir nitelik. Bizle alakası yok. Bir Çin özlü sözünü hatırlatıyorum.

Bilge cahilden, cahilin kendisinden öğrendiklerinden daha çok öğrenir..

Sitelerde Paylaş

Bu arada...

Her hak bir takım sorumluluklarla gelir.

Haklarınızı sorumsuz olarak kullanmamalısınız.

Kadınların düşük yapma hakkı da onlardan biridir.

Hamile kadının bebeğini sorumluluk üstlenmeden ve keyfi olarak düşürmesi önemli bir insan hakkını suistimal etmektir.

Richard Dawkins'in kendi düşüncelerini belirtme hakkı vardır.

Ama onları sorumsuz olarak belirtme hakkı yoktur.

Down sendromlu çocuklar ölsün demek sorumsuzluktur. Çünkü bu kararı yalnız Down sendromlu bebeğe hamile kadınlar verebilir.

Down sendromlu bebekler eğer hamileliğin ilk trimestri içinde tanınırlarsa, düşükle öldürülebilirler.

Onun dışında Down sendromlu çocuklar öldürülemez ve tedavisiz ölmelerine izin verilemez.

Down sendromu hamileliğin başlarında amniyosentezle tanınır.

Amniyosentezle daha birçok hastalıkları ve anomalileri, bu arada cinsiyeti de, tanımak mümkündür.

Bebek istenildiği gibi mükemmel değilse düşüğe baş vurmak, kürtaj olma hakkını kullanmak mıdır? Yoksa çok daha başka bir şey midir?

Nedir?

Düşünün üzerinde biraz.

Sitelerde Paylaş

Oh ne güzel bir bebek daha kürtaj olmuş diye sevinmiyorum heral de , ama bir köpek doğurulmuyor , insan doğuruluyor , bir ömür boyu en iyi şekilde yanında olmak şartıyla bir bebek doğurulur . Yetimhanede sokakta çocuk mu yok ? Toplumda şurda burda yetişmiş çocuklar yüzünden dünya ne hale geldi .Ayrıca doğan yeni bir bebek senelerce en azından 20 yaşına kadar anne babasının yanında kalacak . Bir evim var ve eğer 30 uma kadar evlenmiş olmazsam evlat edinmeyi de düşünüyorum . Bir başkasının doğurduğuna ben analık ederim ama gayri meşru çocuk doğurdu , filanın babası çekmiş gitmiş dedirtmem . Evet bana sorsalar herşeye rağmen doğmak mı kürtaj mı diye doğmak derdim herhalde . Ancak suriye doğup sex cihadına gönderilmektense olmamayı da tercih ederdim .Çocuk olduda ne oldu ?
Sitelerde Paylaş

Oh ne güzel bir bebek daha kürtaj olmuş diye sevinmiyorum heral de , ama bir köpek doğurulmuyor , insan doğuruluyor , bir ömür boyu en iyi şekilde yanında olmak şartıyla bir bebek doğurulur . Yetimhanede sokakta çocuk mu yok ? Toplumda şurda burda yetişmiş çocuklar yüzünden dünya ne hale geldi .Ayrıca doğan yeni bir bebek senelerce en azından 20 yaşına kadar anne babasının yanında kalacak . Bir evim var ve eğer 30 uma kadar evlenmiş olmazsam evlat edinmeyi de düşünüyorum . Bir başkasının doğurduğuna ben analık ederim ama gayri meşru çocuk doğurdu , filanın babası çekmiş gitmiş dedirtmem . Evet bana sorsalar herşeye rağmen doğmak mı kürtaj mı diye doğmak derdim herhalde . Ancak suriye doğup sex cihadına gönderilmektense olmamayı da tercih ederdim .Çocuk olduda ne oldu ?

İstediğiniz gibi bir insan doğurma ve düşürme hakkınız yok. Kürtaj hakkınız sınırlı. Dünyanın her yerinde böyle bir sınır var.

Konuyu dağıtarak sorunu çözmüyor, erteliyorsunuz. Bu yazdıklarınızın bu başlıkla alakası yok. Mugalata yapıyor ve zırvalama hakkınızı kullanıyorsunuz.

Evet. Öyle bir hakka da sahipsiniz.. Laf ola beri gele..

Sitelerde Paylaş

Bu konuda Dawkins Haklı.

Down sendromlular, insan sosyal yaşamında tek başlarına hayatta kalamaz.

Doğada ne yapabilirler bilmiyorum (vahşi doğaya salıp incelemişler mi bilmiyorum o yüzden bu konuda yorum yapamam)

O yüzden teşhis koyulduğunda doğum gerçekleşmemişse kürtaj yapılmalı.

Bu bir iyiliktir. Acı veren bir iyilik ama iyilik. Kesin.

Bunun sorumluluğunu da vicdanında taşımalı anne baba.

Her haltı vicdanınızda taşıyorsunuz ya.

Para kazanmak için türlü entrikalar çeviriliyor, sosyal hayatta bin türlü entrika sır, yalan dolaşıyor her gün.

Bunu da yüklensinler bu başına gelenler.

Anne karnında yaşamları sona erdirilmeli.

Adam haklı.

İnsanlığın ders alması gerek.

tarihinde Materyalist Bilinç tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu konuda Dawkins Haklı.

Down sendromlular, insan sosyal yaşamında tek başlarına hayatta kalamaz.

Doğada ne yapabilirler bilmiyorum (vahşi doğaya salıp incelemişler mi bilmiyorum o yüzden bu konuda yorum yapamam)

O yüzden teşhis koyulduğunda doğum gerçekleşmemişse kürtaj yapılmalı.

Bu bir iyiliktir. Acı veren bir iyilik ama iyilik. Kesin.

Bunun sorumluluğunu da vicdanında taşımalı anne baba.

Her haltı vicdanınızda taşıyorsunuz ya.

Para kazanmak için türlü entrikalar çeviriliyor, sosyal hayatta bin türlü entrika sır, yalan dolaşıyor her gün.

Bunu da yüklensinler bu başına gelenler.

Anne karnında yaşamları sona erdirilmeli.

Adam haklı.

İnsanlığın ders alması gerek.

Yani sana göre dünyada mevcut iyi kötü düzeni bozacak hamilelikleri önlemek yasal ve gerekli.

Down sendromlu bir çocuğu doğurup doğurmama kararını kadına terketmeyi kabul etmiyor gibi duruyorsun.

Richard Dawkins bu konuda bir ahkam kesiyor. Kararı hamile kadına bırakmıyor.

Hakkı olmadığı bir konuda ahkam kesiyor ve aptalca bir yorum yapıyor. Bu Dawkins'in ilk aptalca yorumu bile değil.

Ardından özür diliyor yanlış anlaşılmaya neden olduğu için ama, mazereti kabahatinden büyük.

Adam haklı falan değil. Adam haksız..

Bu konu hakkında ahkam kesmeye ne hakkı var?.

Sizin hamile bir kadının Down sendromlu bebeğini düşürmesini isteme hakkınız mı var?

Siz kim oluyorsunuz? Bu o çocuğa bakacak kadının hakkı. Karar ona ait. Siz o kararı kabul etmek zorundasınız.

Çünkü kabul etmezseniz, kadının haklarına müdahele etmiş oluyorsunuz.

Her anne sizin gibi düşünmüyor. Ben bile bile Down sendromlu çocuk doğuran aile biliyorum.

Bu konuda karar vermek her ailenin en doğal ve yasal hakkı.

Sizin ve Dawkins'in öyle bir hakkı yok..

Sitelerde Paylaş

Bu arada tekrar belirtiyorum.

Dawkins yanlış anlaşıldığı için özür diliyor ve Down sendromlu çocuk doğuracak kadına müdahale hakkı olmadığını itiraf ediyor.

İngilizce bilenlerin orijinal haberi okumasını tavsiye ederim.

Tabii Dawkins özür dilemekle haddini aştığını kabul etmek zorunda..

Sitelerde Paylaş

Yani sana göre dünyada mevcut iyi kötü düzeni bozacak hamilelikleri önlemek yasal ve gerekli.

Down sendromlu bir çocuğu doğurup doğurmama kararını kadına terketmeyi kabul etmiyor gibi duruyorsun.

Richard Dawkins bu konuda bir ahkam kesiyor. Kararı hamile kadına bırakmıyor.

Hakkı olmadığı bir konuda ahkam kesiyor ve aptalca bir yorum yapıyor. Bu Dawkins'in ilk aptalca yorumu bile değil.

Ardından özür diliyor yanlış anlaşılmaya neden olduğu için ama, mazereti kabahatinden büyük.

Adam haklı falan değil. Adam haksız..

Bu konu hakkında ahkam kesmeye ne hakkı var?.

Sizin hamile bir kadının Down sendromlu bebeğini düşürmesini isteme hakkınız mı var?

Siz kim oluyorsunuz? Bu o çocuğa bakacak kadının hakkı. Karar ona ait. Siz o kararı kabul etmek zorundasınız.

Çünkü kabul etmezseniz, kadının haklarına müdahele etmiş oluyorsunuz.

Her anne sizin gibi düşünmüyor. Ben bile bile Down sendromlu çocuk doğuran aile biliyorum.

Bu konuda karar vermek her ailenin en doğal ve yasal hakkı.

Sizin ve Dawkins'in öyle bir hakkı yok..

Duygusal söylemler.

Annelik duygusunu baz alırsak o zaman hapiste kimse kalmaz.

Hiç bir anne çocuğunu hapse sokmaz. Milyonları öldürmüş olsa bile.

Annelik duygusu burada geçerli kabul edilemez.

Kimsenin yetersiz olduğunu bile bile dünyaya yetersiz canlı getirme hakkı yok.

Böyle bir hak olmaz.

Bu evcil hayvan beslemeye benzemez.

Çok istiyorlarsa ev hayvanı alsınlar.

Kadının karnının içinde diye bu ona ait bir mülk değil.

Yok edilmeli.

Down sendromunun tedavisi varsa doğursun.

Yoksa bu bilgiyi aldığı halde doğuma karar verdiği için yargılanmalı bile.

İnsanlar kaza ile bir yayaya çarpıp yürüyemez hale getiridkleri için bile 15 yıl hapis cezası alabiliyorlar.

Bilerek ve isteyerek down sendromuna birrini mahkum ettiği için onu doğuran anneye dava açılmalı ve hapse atılmalı.

Babanın haberi varsa baba da aynısı.

Bu haberi onlara veren doktor bile bu işten sorumlu tutulmalı.

Bu bir cinayet.

O çocuğu kürtaj yaptırmak değil cinayet,

Onu doğurup insanlar arasına o halde katmak cinayettir.

Bunun bedelini de iyi bir savcı o anne babaya ödetir.

tarihinde Materyalist Bilinç tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Duygusal söylemler.

Annelik duygusunu baz alırsak o zaman hapiste kimse kalmaz.

Hiç bir anne çocuğunu hapse sokmaz. Milyonları öldürmüş olsa bile.

Annelik duygusu burada geçerli kabul edilemez.

Kimsenin yetersiz olduğunu bile bile dünyaya yetersiz canlı getirme hakkı yok.

Böyle bir hak olmaz.

Bu evcil hayvan beslemeye benzemez.

Çok istiyorlarsa ev hayvanı alsınlar.

Kadının karnının içinde diye bu ona ait bir mülk değil.

Yok edilmeli.

Down sendromunun tedavisi varsa doğursun.

Yoksa bu bilgiyi aldığı halde doğuma karar verdiği için yargılanmalı bile.

İnsanlar kaza ile bir yayaya çarpıp yürüyemez hale getiridkleri için bile 15 yıl hapis cezası alabiliyorlar.

Bilerek ve isteyerek down sendromuna birrini mahkum ettiği için onu doğuran anneye dava açılmalı ve hapse atılmalı.

Babanın haberi varsa baba da aynısı.

Bu haberi onlara veren doktor bile bu işten sorumlu tutulmalı.

Bu bir cinayet.

O çocuğu kürtaj yaptırmak değil cinayet,

Onu doğurup insanlar arasına o halde katmak cinayettir.

Bunun bedelini de iyi bir savcı o anne babaya ödetir.

Çok ekstrem bir tutum.. Bir Nazi tutumu..

Bu görüşe cevap vermek bile benim için bir zul...

Böyle düşünenler var elbette. Ama bu onların sorunu.

İnsanlık onları çoktan reddetti. Geride bir avuç Nazi kalmış olabilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...