Jump to content

Yaşar Nuri Öztürk: Türban Müslüman Örtüsü Değil

Recommended Posts

• İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kuran basinizi örtun diyorsa,turbanin musluman ortusu değil diye yirtinmanin ne anlami var?

Kuran başınızı ört mü diyor? Benim bildiğim yok böyle bir şey. Örtünme dedikleri şey kıçını örtmek amacıyla yazılmış. Kafayı ört demiyor.

Sitelerde Paylaş

Kuran başınızı ört mü diyor? Benim bildiğim yok böyle bir şey. Örtünme dedikleri şey kıçını örtmek amacıyla yazılmış. Kafayı ört demiyor.

İnsanlar genelde tartışmayı Nur 31 çevresinde döndürürler. Biri başını ört diyor der, diger demiyor der.

Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut kocalarının babalarından, yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz!

Asıl örtünme ayeti Ahzab 59dur.

Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına söyle, bedenlerini örtecek elbiselerini giysinler. Bu, onların tanınıp incitilmemelerine de daha uygundur. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Tanınmalarını önleyecek olan örtü, yüzlerini kafalarını, bedenlerini , iç kıyafetlerini tamamen örtecek olandır. İş türban meselesi değil, çarşaf meselesidir. Ama müslümancılık oynayanların işine gelmez bu ayetler.

Sitelerde Paylaş

Tanınmalarını önleyecek olan örtü, yüzlerini kafalarını, bedenlerini , iç kıyafetlerini tamamen örtecek olandır. İş türban meselesi değil, çarşaf meselesidir. Ama müslümancılık oynayanların işine gelmez bu ayetler.

Bir düzeltme: Tanınmalarını önlemek için değil, tanınmaları için. "Bu onların tanınmaları ve böylece eziyet edilmemeleri için daha uygundur."

Yani tanınmaları için bir tür İslami üniforma emrediliyor.

O Prophet, tell your wives and your daughters and the women of the believers to bring down over themselves [part] of their outer garments. That is more suitable that they will be known and not be abused. And ever is Allah Forgiving and Merciful. Quran 33:59

Muhammed Esed: Ey Peygamber! Eşlerine, kızlarına ve (öteki) bütün mümin kadınlara (toplum içine çıktıklarında) dış kıyafetlerini üzerlerine almalarını söyle! Bu, onların (temiz kadınlar olarak) tanınmalarını ve rahatsız edilmemelerini temin eder. Ama (unutma ki) Allah, çok bağışlayıcıdır, rahmet kaynağıdır! Kuran 33:59

tarihinde Tasvir-i Efkar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir düzeltme: Tanınmalarını önlemek için değil, tanınmaları için. "Bu onların tanınmaları ve böylece eziyet edilmemeleri için daha uygundur."

Doğru. Yanlış biliyormuşum.

Teşekkür ederim.

Lakin bu ayetlerin geliş hikayesi Ömer'in ağzından şu şekildedir:

http://wikiislam.net...n_Vahyolunması

Mealcilerden Abdülbaki Gölpınarlı, Elmalılı, Ömer Nasuhi Bilmen gibi arapça konusunda güvenilir insanlarla, birer kurul tarafından yapılan diyanet çevirilerinde "tanınarak eziyet edilme" söz konusudur.

Ömerin anlattıkları da bunu destekliyor. Zira onları tanıyıp da eziyet eden kendisi.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bildiğiniz gibi geleneksel fıkıh, islamda kadınların hür kadınlar ve cariye kadınlar olmak üzre ikiye ayrıldığını kabul eder. ve kahır ekseriyet ulemanın ittifak ettiği görüşe göre; cariye kadınların başlarını ve göğüslerini örtmesi zorunlu değilken, hür kadınlar için bunun tam tersi geçerlidir. tıpkı sümerlerde, babillilerde ve eski yunanlılarda olduğu gibi ve hatta tevratta da bahsedildiği gibi, islamda da baş örtüsü özgür kadının sembolüdür..

Yaşar Nuri Öztük, "Allah ila aldatmak" isimli eserinde bu hususu şu şekilde dile getirmektedir:

"Emevi yapımı fıkıh, kadın ve örtünme konusunda iki farklı icmadan söz eder;

1- Köle ve cariye kadınların avretlerine, baş ve göğüslerin dahil bulunmadığı

2- Hür kadınların el ve yüz dışındaki tüm vücut bölgelerinin avret olduğu ve örtülmesi gerektiği.

Şimdi bu icmalar doğru ise hür kadınların, belirtilen şekilde örtünmeleri din emri olmaktan çıkar bir sosyal konum gösterici örf olur. Aksini söylemek Alahın, kadınlar için iki farklı din gönderdiğini söylemekle eşanlamlıdır. ...Geleneksel fıkhın bu çelişkiyi çözecek hiç bir söylemi de yoktur...

Geleneksel fıkhın çeişkilerini bir yana koyarak olaya kur-an açısından bakalım:

...Yukarda hür-cariye ayrımını incelerken de gördük; başın örtülmesi bir sosyal durum göstergesidir, bir din buyruğu değil. Eskiden toplumun hürler sınıfına mensup olanlar 'serbest' sözcüğüyle tanıtılırdı. Serbest, Farsçadaki ser (baş) kelimesiyle best (bağlanmış) kelimesinin birleşmesidir ki 'başı bağlı' demektir. Başı açık olanlar köleler, cariyeler ve işcilerdi; başı bağlı olanlar ise hür ve seçkin tabaka idi. işte Fıkhın, kadınları hürler ve cariyeler diye ayırmasının dayandığı mantık da budur; Kur-an'ın herhangi bir ayeti değil..." (bkz: Allah ile aldatmak 1. baskı s.186-187)

Yaşar hocanın da söylediği gibi Baş örtüsü tarih sahnesinde en eski dönemlerden bu günlere kadar tek bir amaçla kullanılmıştır.

Amaç; köle, cariye ve fahişe kadınları diğer -özgür- kadınlardan ayırmak...

ilk defa m.ö 4. bin yılda hamurabi kanunlarında "Kadınlar sokağa çıkarken başlarını açmayacaklardır" denildiği görülüyor. M.Ö. 1600 yıllarında bir Asur kralının yaptığı kanunun 40. Maddesine göre ise bütün evli ve dul kadınların başlarını örtmesi, kız ve sokak fahişelerinin ise başı açık dolaşmaları emredilmiştir. Bu gelenek zaman içinde yahudilere ve hırıstiyanlara geçmiş. (bkz: muazzez ilmiye çığ, kur-an, incil ve tevratın sümerdeki kökenleri s.29)

Anlaşıldığı kadarıyla ilkçağ toplumlarında baş örtüsü, iki sınıfa ayrılan kadınları birbirinden ayırmak maksadıyla kullanılmaktaydı. o halde Yaşar nuri öztürkün baş örtüsü için yaptığı "SOSYAL KONUM GÖSTERGESİ" tanımlaması gayet isabetlidir. Amma ve lakin Yaşar hoca, meselenin menşeini gayet isabetle tespit etmiş olmasına rağmen kur-an'da böyle bir yaklaşım yoktur diyerek, kur-an'ı temize çıkarmaya çalışmış gibi görünüyor.

Zira Ahzab suresindeki apaçık ifadeye göre, baş örtüsünün maksadı müslüman kadınların tanınmasını sağlamak. Yani tıpkı ilkçağ toplumlarında olduğu gibi kur-an'da da başörtüsü bir sosyal statü göstergesi / sembolü olarak kullanılıyor.

Sembol: bir şeyin tanınması için kullanılan temsil objesi.

Ahzab suresi 59: "Ey peygamber, eslerine, kizlarina ve mumin kadınlara, disari cikarken ustlerine örtü atmalarını söyle; bu onlarin tanınmasını ve bundan dolayi inciltilmemelerini saglar..."

tarihinde Özden Kurt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

1. Cariye kadınlardan bahsettin. Cariye kadınlar ortalık malı mı ki orasının, burasının hatta memesinin felan açıkta kalmasında bir mahsur yok? Bu nasıl bir dini anlayış? İSlam dini eşit derler birde. Her kul allah karşısında eşit derler. Bu mu eşitlik?

2. Hür kadınlar neden örtünüyorlar? Sebep ne? Cariyeler açık saçık ortada gezerken kim bakar hür kadına? Bu nasıl bir ters mantık böyle?

Sitelerde Paylaş

Zira Ahzab suresindeki apaçık ifadeye göre, baş örtüsünün maksadı müslüman kadınların tanınmasını sağlamak. Yani tıpkı ilkçağ toplumlarında olduğu gibi kur-an'da da başörtüsü bir sosyal statü göstergesi / sembolü olarak kullanılıyor.

Sembol: bir şeyin tanınması için kullanılan temsil objesi.

Ahzab suresi 59: "Ey peygamber, eslerine, kizlarina ve mumin kadınlara, disari cikarken ustlerine örtü atmalarını söyle; bu onlarin tanınmasını ve bundan dolayi inciltilmemelerini saglar..."

Ömer'in hadisleri, ömer'in Muhammed'in karılarını tuvalete çıktıklarında takip edip, onları sizi tanıdık diye taciz etmesinden bahseder. Yani zaten Ömer çıkanın ve evin uzağına çökenin kim olduğunu bilerek onu taciz etmektedir.

Zaten tanınan kadınların, daha fazla tanınır hale gelmesinin istenmesi bu hadislere göre son derece yanlış bir hamle olacaktır. Ama tanınmaz hale gelen kadının, sadece hür kadın olduğunun bilinmesi, ama kim olduğunun bilinmemesi onu bilinçli tacizden nispeten koruyacaktır.

Ahzab 59daki ifade malesef apaçık değildir. Ortada iki türlü tanınma vardır.

1 - Kadının hür olup olmadığının anlaşılması

2 - Hür kadının kim olduğunun anlaşılması

Hür kadının kim olduğunun anlaşılması zaten problem olandır. Zira Ömer başka türlü kimin kim olduğunu bilip de seni tanıdık diye bağıramazdı. Hür kadın, hür olduğunu belli edecek olan örtüyü aynı zamanda kimliğini tamamen gizleyecek şekilde kapatmalıdır ki ancak bu hadislere uygun olabilsin.

Çünkü ahzab 33te de Muhammed'in karıları başta olmak üzere tüm kadınların evlere kapatılması söz konusudur. Yani kadınlar zaten dışarıya kapalı ve gizli olmalıdır. Evde halledemeyecekleri -tuvalet gibi- bir işleri olduğunda da, bunu hiç tanınmayacak şekilde kapanarak dışarı çıkıp gerçekleştirmeleri gerekir.

Ayrıca http://m.sorularlaislamiyet.com/index.php?oku=213213

Sitelerde Paylaş

Ben bu örtünme işine farklı bir açıdan bakmak istiyorum bence isteyen istediği şekilde giyinmeli fakat bide şu var kapalı kadın bence daha güzel.Çünkü kapalı olan şey değerlidir.Bakıyosun kadın denize girecek spyunuyor bi sütyen ve kilot kalıyor üzerinde.Ben sevgilime kesinlikle böyle bir şey yapmasına izin vermem çünkü insan kendini ÖZEL HİSSETMELİ senin gördüğünü başkalarıda görüyorsa sen sıradanlaşırsın aynı şekilde sevgilim çok özel bir anısını bana anlattığı zaman bunuda başka birisine anlatmasına izin vermem.Kadınlar bikini giymesine kesinlikle karışmam karışamam ama giyen sevgilim olursa lafını bile ettirtmem.Çok aşşağılıkça geliyor bana bir taraflarını başka insanlara göstermek bir kadın bikini giyorsa o halde sevgilisi dışındaki erkeklerlede yatsın benim için aynı şey.Bir kadını yolda giderken durdurup desemki ''PARDON VÜCUDUNUZU ÇOK MERAK EDİYORUM ACABA BENİM İÇİN BİR SOYUNURMUSUNUZ DİYE SORSAM BENİ sapık sanıp kocasına vurdurur.Ama denizi havuzu gördümü hop memeleri götünü gösterir BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞU

Sitelerde Paylaş

Aniden forumdan çıkmak zorunda kaldım lafımı tekrarlıyorum

Bir sırrı üç kişi tutabilir ancak diğer ikisi ölmüşse.Diye bir laf vardır.Kadının vucudu bir sırdır sadece erkeği bilmelidir.Bakıyosun bazı kadınlar istediği erkekle yatıyor bence dünyanın en aşşağılıkça hareketi.Kızları görüyorum okulda çevremde daracık pantolonlar giyorlar kalçaları yürürken bir o yana bir bu yana.Amaç ne kalçayla erkek tavlamak mı.Gerizekalılar.

Sitelerde Paylaş

Bir sırrı üç kişi tutabilir ancak diğer ikisi ölmüşse.Diye bir laf vardır.Kadının vucudu bir sırdır sadece erkeği bilmelidir.Bakıyosun bazı kadınlar istediği erkekle yatıyor bence dünyanın en aşşağılıkça hareketi.Kızları görüyorum okulda çevremde daracık pantolonlar giyorlar kalçaları yürürken bir o yana bir bu yana.Amaç ne kalçayla erkek tavlamak mı.Gerizekalılar.

Nasıl bir sır var kadının vücudunda?

Sitelerde Paylaş

Bence kadınlara haksızlık ediyorsunuz.

Sizin hangi özgürlügünüz varsa, kadınların da var. Onların özgürlügü kesinlikle sizinkinden az degil !

Kadınların kiminle beraber olacağı yada hangi kiyafeti giyeceği, kusura bakmayın, size düşmez.

Bir kere daha düşünmenizi öneririm.

Nasıl bir sır var kadının vücudunda?

:D

tarihinde pil tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Fransız ileri gelen kadınların aksesuarlarından kopyalanıp belli kesimler tarafından islam-i simge olarak lanse edilmeye, yeri gelince dayatılmaya, bazılarınında severek taktığı bir kumaş.

Zaten Hz. Peygamberin eşlerine belli sebeplerden dolayı örtünmesi istenmiş. Sonra ki hadis yazarları ve yorumcuları tarafından herkese, kendilerince farzlandırılmış bir aksesuar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...