Jump to content

Non-Teist Saçmalıklar. Bahsedilmeyenler

Recommended Posts

Non-Teizm grubundakileri bilirsiniz.

Bunlar genelde Ateizme entelektüel olarak kafa tutma cüretini gösteren idealistlerdir.

Kimler var?

Deistler, Panteistler, Panenteistler, Agnostikler, vb.

Bu arkadaşların sakladığı bir de üvey evlatları vardır.

En az bunlar kadar Non-Teisttir onlar da.

Ancak dışlanmışlardır.

Hangileri mi?

Poli olanlar.

Poli-Deizm, Poli-Panteizm, Poli-Panenteizm, Poli-Agnostisizm,

Bu arkadaşlar da aynı grubun üvey evlatlarıdır.

Bunları saklar Non-Teistler.

Non-Teizmde Bir Deist ile Poli-Deist, bir Panteist ile Poli-Panteist ve bir Agnostik ile Poli-Agnostik arasında hiç fark yoktur.

Birileri tekliyi tercih ederken diğerleri çokluyu tercih eder.

Ortadaki dayanak sadece inançtır.

Ama polilere rastlayamazsınız.

Çünkü utanç verici üvey evlatlardır onlar.

Kimse poli olmaz ve kendi inancının polisi olduğundan bahsetmek bile istemez.

Bilmeyenler için özetleyeyim.

Deizm tek teistik olmayan tanrı, Poli deizm çok teistik olmayan tanrılara olan inanç demektir.

Panteizm tekilliği baz alan tüm tanrıcılıktır, Poli-Panteizm ise çoklu tekillikleri baz alan tüm tanrıcılıktır.

Agnostisizm tekli tanrı varlığına yönelik bilinemezci tutumdur, Poli Agnostisizm ise çoklu tanrıların varlığına yönelik bilinemezci tutumdur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 181
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu ne ya :lol:

Ateist olmayan,Tanrı kavramını bir şekilde yaşatan herkes,Tanrı yüzünden işlenen suçlara ortaktır..Japonya'daki bir deist,Tanrı kavramını bir şekilde yaşattığı/desteklediği için,kendi Tanrı'sı Allah adına kafa kesen Işid'çilerin suçlarına ortaktır..

Sitelerde Paylaş

Bu ne ya :lol:

Ateist olmayan,Tanrı kavramını bir şekilde yaşatan herkes,Tanrı yüzünden işlenen suçlara ortaktır..Japonya'daki bir deist,Tanrı kavramını bir şekilde yaşattığı/desteklediği için,kendi Tanrı'sı Allah adına kafa kesen Işid'çilerin suçlarına ortaktır..

Bu gerçeği görebilmen güzel.

O yüzden Non-Teizme zerre tolerans gösterilmemeli.

Tolerans gösterenler var.

Sitelerde Paylaş

Bu gerçeği görebilmen güzel.

O yüzden Non-Teizme zerre tolerans gösterilmemeli.

Tolerans gösterenler var.

Sanane.

Millet sana mı soracak neye tolerans gösterip göstermeyeceğini? Komünist bozuntusu.

Sen non teizm eleştirisi yapacak en son adamsın.

Sitelerde Paylaş

Sanane.

Millet sana mı soracak neye tolerans gösterip göstermeyeceğini? Komünist bozuntusu.

Sen non teizm eleştirisi yapacak en son adamsın.

Yanlışa tolerans olmaz.

İki kere ikinin 5 ettiğini savunma özgürlüğü olmaz.

Çocuklara tecavüz özgürlüğü olmaz.

Burada ben hiçkimseyim.

Mantık herşey.

Yavşak.

Sitelerde Paylaş

Panteistle ateist arasından yaşam felsefesi bakımından pek bir fark yoktur.nedir Panteizim? Kainatın Allah olduğu görüşü.Kainat Allahsa şayet bu allah nasıl düşünür? İnsan vasıtasıyla.İnsan kainatın beyin hücresidir.Bu aynı zamanda şu demektir:İnsan kainatın özüdür.O zaman İnsan Tanrıdır yada Rabdir yada Allahtır.Kainat yaratılmamıştır hep vardır o zaman kainatın beyin hücresi olan insanda yaratılmamıştır. Oda kainatla birlikte ezeli olarak vardır.İnsanın şekli ise önemli değildir Evrime tabi olarak şekli değişebilir.İnsanlık yok bile olsa bu insanlığın genleri bir başka ölü gezegende diğer genlerle birlikte yeniden bir başka evrimi başlatır. Bunun başıda sonuda yoktur.Bu Allahın düşüncesi ise onun Ruhudur. Bu ruh ise insanın herbir geninin faalliyetinin toplamıdır.İşte Allah olan insanın kullarıda onun kendi genlerinin faalliyetidir.

Yani bu Allahın bütün uğraşı kendini tanıyıp yine onu kendi Beşeriyeti istikametinde islah edebilmektir.Misal Korkaksa cesur olmaya çalışmak,Tembelse çalışkan olmaya çalışmak ,Aşırı öfkeli ise sakin olmaya çalışmak,Kafasız ve cahilse beynini işletip bilgi öğrenmeye çalışmak....v.s

Pekiyi bir Ateistde bu hasletler yokmudur? Vardır. Ha Deist ve teisttede vardır ama Teist Yaratıcı bir Allaha veya Tanrıya inandığı için kendini geliştirmede hep o varsayımlarındaki Tanrıya müracaatlar yapılır.Dualar ibadetler ayinler gibi.

Pananteizim ise Kainat Tanrıdır ama bu Tanrının İnsanın dışında üstün bir düşüncesi vardır. Yani Tanrının ruhu insandan ayrıdır. Ve Bu Ruh insanı yaratır. O zaman Pananteizim kelime olarak panteizmi andırsada Teizme yakındır.Zaten Pananteizim teizmin bir dalıdır. Halbuki panteizim Ateizmin dalıdır.

Panteistlerle Ateistlerin alıp veremedikleri nedir o halde:aslında din kitaplarının yazarları panteist şairler ve edebiyatçılardır.Bu adamların bir kısmı Teistlerle işbirliği yapar ve onlardan maddi olarak yararlanırlar!Güçlülerine yağlama yıkama güçsüzlerinide koyun gibi güderler!Misalmi? Tarikat şeyhleri.Ama bu bütün panteisler açısından geçerli elbette değildir.

Ama doğal olarak kadimden beri var olan bu durumda ateistler tarafından kabul edilemez.Çünkü ateistlerin isteği dinin toplumdan kalkmasıdır yada en azından Maddi ve Manevi gücünün Toplum üzerinde hakimiyetinin son bulmasıdır.

Sitelerde Paylaş

Panteistle ateist arasından yaşam felsefesi bakımından pek bir fark yoktur.nedir Panteizim? Kainatın Allah olduğu görüşü.Kainat Allahsa şayet bu allah nasıl düşünür? İnsan vasıtasıyla.İnsan kainatın beyin hücresidir.Bu aynı zamanda şu demektir:İnsan kainatın özüdür.O zaman İnsan Tanrıdır yada Rabdir yada Allahtır.Kainat yaratılmamıştır hep vardır o zaman kainatın beyin hücresi olan insanda yaratılmamıştır. Oda kainatla birlikte ezeli olarak vardır.İnsanın şekli ise önemli değildir Evrime tabi olarak şekli değişebilir.İnsanlık yok bile olsa bu insanlığın genleri bir başka ölü gezegende diğer genlerle birlikte yeniden bir başka evrimi başlatır. Bunun başıda sonuda yoktur.Bu Allahın düşüncesi ise onun Ruhudur. Bu ruh ise insanın herbir geninin faalliyetinin toplamıdır.İşte Allah olan insanın kullarıda onun kendi genlerinin faalliyetidir.

Yani bu Allahın bütün uğraşı kendini tanıyıp yine onu kendi Beşeriyeti istikametinde islah edebilmektir.Misal Korkaksa cesur olmaya çalışmak,Tembelse çalışkan olmaya çalışmak ,Aşırı öfkeli ise sakin olmaya çalışmak,Kafasız ve cahilse beynini işletip bilgi öğrenmeye çalışmak....v.s

Pekiyi bir Ateistde bu hasletler yokmudur? Vardır. Ha Deist ve teisttede vardır ama Teist Yaratıcı bir Allaha veya Tanrıya inandığı için kendini geliştirmede hep o varsayımlarındaki Tanrıya müracaatlar yapılır.Dualar ibadetler ayinler gibi.

Pananteizim ise Kainat Tanrıdır ama bu Tanrının İnsanın dışında üstün bir düşüncesi vardır. Yani Tanrının ruhu insandan ayrıdır. Ve Bu Ruh insanı yaratır. O zaman Pananteizim kelime olarak panteizmi andırsada Teizme yakındır.Zaten Pananteizim teizmin bir dalıdır. Halbuki panteizim Ateizmin dalıdır.

Panteistlerle Ateistlerin alıp veremedikleri nedir o halde:aslında din kitaplarının yazarları panteist şairler ve edebiyatçılardır.Bu adamların bir kısmı Teistlerle işbirliği yapar ve onlardan maddi olarak yararlanırlar!Güçlülerine yağlama yıkama güçsüzlerinide koyun gibi güderler!Misalmi? Tarikat şeyhleri.Ama bu bütün panteisler açısından geçerli elbette değildir.

Ama doğal olarak kadimden beri var olan bu durumda ateistler tarafından kabul edilemez.Çünkü ateistlerin isteği dinin toplumdan kalkmasıdır yada en azından Maddi ve Manevi gücünün Toplum üzerinde hakimiyetinin son bulmasıdır.

Panteizm ve Poli-Panteizm dediğin şey

Aklına, mantığına, algısına mevcut gerçekliğin tarifiyle ilgili olarak virüs bulaşmış bir homo sapienstir.

Mevcut gerçekliğin tarifi bellidir.

Herşey maddedir/enerjidir.

Maddeden/enerjiden başka bir şey yoktur.

Panteizm bu tarife uymuyor.

Bu tarifi yok etmeye odaklı virüslü bir bilinç.

Sitelerde Paylaş

Panteizm ve Poli-Panteizm dediğin şey

Aklına, mantığına, algısına mevcut gerçekliğin tarifiyle ilgili olarak virüs bulaşmış bir homo sapienstir.

Mevcut gerçekliğin tarifi bellidir.

Herşey maddedir/enerjidir.

Maddeden/enerjiden başka bir şey yoktur.

Panteizm bu tarife uymuyor.

Bu tarifi yok etmeye odaklı virüslü bir bilinç.

Niye kendinize uymayan bütün düşüncelere "pis kaka" gibi tepkiler veriyorsunuz? "Akıllarına şeytan girmiş","cin karışmış" diyen müslümanlardan farkınız nedir?

Her şey madde/enerjidir dediğiniz zaman bir varsayımda bulunmuş olmuyor musunuz? Ve bir varsayımda bulunduğunuz anda bu bir inanç olmuyor mu? Sonuçta belli bir küçüklükten ve belli bir büyüklükten sonrası bilinmiyor, ve biz insanlar her şeyi kendi bakış açımıza göre yargılıyoruz. Sanki gerçekten nedenler ve sonuçlar varmış gibi, sanki ölçekler, birimler ve harfler gerçekmiş gibi davranıyoruz. Dar bir aralıktan, ilerlemekte olan bir yılana bakıp "kuyruğu yüzünden kafası oldu" demek gibi bir şey mesela nedensellik.

Her şey maddedir/enerjidir, evren mekaniktir anlayışına da uymayan şeyler var mesela;

Benlik/ego nedir? Ne işe yarar, ekosisteme faydası var mıdır? Yoksa niye olagelmiştir?

Düşünce nedir? Ne işe yarar, ekosisteme faydası var mıdır? Yoksa niye olagelmiştir?

Düşünmeyi düşünebilme nedir? Ne işe yarar, ekosisteme faydası var mıdır? Yoksa niye olagelmiştir?

tarihinde Xibalba tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Niye kendinize uymayan bütün düşüncelere "pis kaka" gibi tepkiler veriyorsunuz? "Akıllarına şeytan girmiş","cin karışmış" diyen müslümanlardan farkınız nedir?

Her şey madde/enerjidir dediğiniz zaman bir varsayımda bulunmuş olmuyor musunuz? Ve bir varsayımda bulunduğunuz anda bu bir inanç olmuyor mu? Sonuçta belli bir küçüklükten ve belli bir büyüklükten sonrası bilinmiyor, ve biz insanlar her şeyi kendi bakış açımıza göre yargılıyoruz. Sanki gerçekten nedenler ve sonuçlar varmış gibi, sanki ölçekler, birimler ve harfler gerçekmiş gibi davranıyoruz. Dar bir aralıktan, ilerlemekte olan bir yılana bakıp "kuyruğu yüzünden kafası oldu" demek gibi bir şey mesela nedensellik.

Her şey maddedir/enerjidir, evren mekaniktir anlayışına da uymayan şeyler var mesela;

Benlik/ego nedir? Ne işe yarar, ekosisteme faydası var mıdır? Yoksa niye olagelmiştir?

Düşünce nedir? Ne işe yarar, ekosisteme faydası var mıdır? Yoksa niye olagelmiştir?

Düşünmeyi düşünebilme nedir? Ne işe yarar, ekosisteme faydası var mıdır? Yoksa niye olagelmiştir?

Materyalizm bir düşünce değildir.

Gerçeğin net tarifidir.

Diğer inançlar gibi varsayıma dayanmaz.

Eğer aksini iddia ediyorsan, buyur kanıtla der.

Buyur analiz et ve göster der.

Herşey ortada, maddenin/enerjinin ötesinde bir şey yok olduğu ortada.

Bana uymayan düşünce diye bir şey yok.

Materyalizm gerçek dışı olan herşeyi yok eder.

Ben duygusal bir tepki vermiyorum.

Mantığa, gerçşeğe, akla dayalı bir tepki veriyorum.

Sen bunu gördüğünde duygulara kaçarak savunmaya geçiyorsun (yukarıdaki mesajın mesela)

Gerçekler tartışılmaz.

Materyalizm bir inanç değildir.

Gerçeği araştıran kurum olan bilimin ve gerçeği gören bilinçler olan ateistlerin bağlı bulunduğu ana arterdir.

Tüm mantık kuralarının geldiği nehirdir.

Senin uydurmalara dayalı olarak ulaştığın bir sanrı olan Panteizm gibi saçmalıklarla bir mi sandın?

İki kere iki beş etmez.

Beş eder diyen adamın gerçeklikte değeri sıfırdır.

Dört eder diyen tam değerdedir.

Anlamadığınız nokta bu.

Sizler inanç denilen rahatsızlıktan muzdarip birer hastasınız.

İnanç nedir?

Elde hiç veri olmadan olumlu veya olumsuz sonuç üretip o sonucu gerçek kabul etmektir.

Bu davranışın değeri sıfırdır.

Senin pateizm bir inançtır.

Senin panteizm inanç olduğu için kendini nesnel sınamalara kapatır.

Nesnel sınamalara kapatmasının nednei materyalizmden saklanmaya çalışmasıdır.

Sadece panteizm değil tüm inançlar kendilerini nesnel sınamalara kapatır.

Materyalizm bir gerçektir.

Gerçek olmadığını düşünüyorsan yapman gereken madde/enerji (ve bunların ortaya çıkardığı) olmayan bir şey bulman.

Bu kadar basit.

Böyle bir şey yok.

İçinde bulunduğun ortam, boşluk da dahil madde/enerji ile ful dolu.

İçi tamamen su dolu bir akvaryumda, bir yerlerde su içinde, su olmayan ve boşluk oluşturan şeyler olduğunu iddia etmek kadar saçma senin sözlerin.

Sitelerde Paylaş

...

Bu meselalar " Madde "nin içinde ama. Başka meselalar bulmanız gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Materyalizm bir düşünce değildir.

Gerçeğin net tarifidir.

Diğer inançlar gibi varsayıma dayanmaz.

Eğer aksini iddia ediyorsan, buyur kanıtla der.

Buyur analiz et ve göster der.

Herşey ortada, maddenin/enerjinin ötesinde bir şey yok olduğu ortada.

Bana uymayan düşünce diye bir şey yok.

Materyalizm gerçek dışı olan herşeyi yok eder.

Ben duygusal bir tepki vermiyorum.

Mantığa, gerçşeğe, akla dayalı bir tepki veriyorum.

Sen bunu gördüğünde duygulara kaçarak savunmaya geçiyorsun (yukarıdaki mesajın mesela)

Gerçekler tartışılmaz.

Materyalizm bir inanç değildir.

Gerçeği araştıran kurum olan bilimin ve gerçeği gören bilinçler olan ateistlerin bağlı bulunduğu ana arterdir.

Tüm mantık kuralarının geldiği nehirdir.

Senin uydurmalara dayalı olarak ulaştığın bir sanrı olan Panteizm gibi saçmalıklarla bir mi sandın?

İki kere iki beş etmez.

Beş eder diyen adamın gerçeklikte değeri sıfırdır.

Dört eder diyen tam değerdedir.

Anlamadığınız nokta bu.

Sizler inanç denilen rahatsızlıktan muzdarip birer hastasınız.

İnanç nedir?

Elde hiç veri olmadan olumlu veya olumsuz sonuç üretip o sonucu gerçek kabul etmektir.

Bu davranışın değeri sıfırdır.

Senin pateizm bir inançtır.

Senin panteizm inanç olduğu için kendini nesnel sınamalara kapatır.

Nesnel sınamalara kapatmasının nednei materyalizmden saklanmaya çalışmasıdır.

Sadece panteizm değil tüm inançlar kendilerini nesnel sınamalara kapatır.

Materyalizm bir gerçektir.

Gerçek olmadığını düşünüyorsan yapman gereken madde/enerji (ve bunların ortaya çıkardığı) olmayan bir şey bulman.

Bu kadar basit.

Böyle bir şey yok.

İçinde bulunduğun ortam, boşluk da dahil madde/enerji ile ful dolu.

İçi tamamen su dolu bir akvaryumda, bir yerlerde su içinde, su olmayan ve boşluk oluşturan şeyler olduğunu iddia etmek kadar saçma senin sözlerin.

Üzerime çamur atmazsanız sevinirim, isyanınız ve geri tepki verirken bu kadar şiddetli olmanız bana kendiniz materyalizmle özdeşleştirdiğiniz ve en ufak bir sorguya açık olmadığınız gibi bir izlenim bıraktı. Ayrıca sorularımın hiç birine cevap vermemişsiniz. Kesinlikle reddedilemez bir düşünce ne kadar güzel değil mi? Aynı müslümanların yaptığı gibi "bu benim düşüncem değil, allahın düşüncesi, sus" gibi.

Neyse konuya dönelim. Yani şimdi her şey gerçekten maddeden ve enerjiden oluşuyor gibi görünüyor ama eminim ilerde kesin emin oluruz varlığın yapı taşı madde ve enerjidir. Ama ben bilinmezliklerin arkasına saklanan bir tanrının varlığını falan kanıtlamaya çalışmıyorum zaten. Benim gelmeye çalıştığım nokta şuydu, eğer materyalizm gerçekten her şeyi açıklayabilseydi, felsefe diye bir şey olmazdı değil mi?

Neyse fazla tartışacak bir şey yok, felsefi bazı düşüncelerimi paylaşayım dedim suratıma çamur atmaya başladınız müslümanlar gibi.

Sitelerde Paylaş

Evet öyle. Cevap verebilir misiniz bu "mesela"lara lütfen.

"Düşünmeyi düşünebilme nedir? Ne işe yarar, ekosisteme faydası var mıdır? Yoksa niye olagelmiştir?"

Doğrusu sorunuz çok absürd. İlla cevap derseniz şunu diyebilirim;

Karpuzun dışının yeşil için kırmızı olması eko sistem için ne anlam ifade ediyor ise, düşüncede onu ifade ediyor....

Ama benim esas işaret etmek istedim şey sorunuzun ilk cümlesi. Tekrar sorayım:

Siz düşünce,ego vb. şeyleri metafizik olarak mı kabul ediyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

"Düşünmeyi düşünebilme nedir? Ne işe yarar, ekosisteme faydası var mıdır? Yoksa niye olagelmiştir?"

Doğrusu sorunuz çok absürd. İlla cevap derseniz şunu diyebilirim;

Karpuzun dışının yeşil için kırmızı olması eko sistem için ne anlam ifade ediyor ise, düşüncede onu ifade ediyor....

Ama benim esas işaret etmek istedim şey sorunuzun ilk cümlesi. Tekrar sorayım:

Siz düşünce,ego vb. şeyleri metafizik olarak mı kabul ediyorsunuz?

"Siz düşünce,ego vb. şeyleri metafizik olarak mı kabul ediyorsunuz?"

Sorduğunuza sevindim. Hayır. Ben kendim bir çeşit materyalistim. Ön yargıyla yaklaşmasa birileri çok güzel yapıcı tartışmalar olacak.

Ben kendi sorularıma cevap verirsem belki daha açık olabilirim.

Benlik ve ego hayatta kalmaya yarar. Midenin kendisine yemek bulması için vardır diyebiliriz. Eko sisteme aşırı çoğalan canlıların kendi kendilerini nüfus patlamaysıyla yok etmesinler diye yiyerek onların tür olarak hayatta kalmasını sağlar.

Düşünce öngörebilmeyi sağlar ve hayatta kalma olasılığını arttırır. Devamı benzer nitelikte...

Düşünmeyi düşünebilme, yani insanı hayvandan ayıran en önemli özellik. Bu özelliğe sahip olan varlık benliğinden haberdar olur ve her şeyin kendi etrafında döndüğünü düşünmeye başlar. Eko isteme hiç bir katkısı olmaz çünkü açgözlüdür, tatminsizdir ve sonsuz güç peşindedir. İnsan oğlu sürekli hem kendine hem de ekosisteme zarar veriyor. İşte gelmeye çalıştığım nokta bu, her şey tıkır tırkır işlerken, hayat kendini sürekli tekrar ederken niye insan gibi bir canavar doğa tarafından evrimleştirildi?

Zaten hayat niye var onu bile bilmiyorum, parçacıklar öyle uçuşup bir birine çarpsaydı daha iyi olmaz mıydı?

İnsan niye ekosistemdeki ve gözlemlenebilir evrendeki her şeye nazaran bu kadar kötü optimize olmuş ve zararlı? İnsan niye düşündüğünü düşünebilme gibi bir şey evrimleştirdi? Doğanın buna ihtiyacı varmıydı? İnsanın buna ihtiyacı var mıydı? Bütün hayvanlar bu özellik olmadan gayet güzel yaşayıp gidiyorlar.

Şimdi biraz kendimi anlatabildim mi?

tarihinde Xibalba tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Üzerime çamur atmazsanız sevinirim, isyanınız ve geri tepki verirken bu kadar şiddetli olmanız bana kendiniz materyalizmle özdeşleştirdiğiniz ve en ufak bir sorguya açık olmadığınız gibi bir izlenim bıraktı. Ayrıca sorularımın hiç birine cevap vermemişsiniz. Kesinlikle reddedilemez bir düşünce ne kadar güzel değil mi? Aynı müslümanların yaptığı gibi "bu benim düşüncem değil, allahın düşüncesi, sus" gibi.

Neyse konuya dönelim. Yani şimdi her şey gerçekten maddeden ve enerjiden oluşuyor gibi görünüyor ama eminim ilerde kesin emin oluruz varlığın yapı taşı madde ve enerjidir. Ama ben bilinmezliklerin arkasına saklanan bir tanrının varlığını falan kanıtlamaya çalışmıyorum zaten. Benim gelmeye çalıştığım nokta şuydu, eğer materyalizm gerçekten her şeyi açıklayabilseydi, felsefe diye bir şey olmazdı değil mi?

Neyse fazla tartışacak bir şey yok, felsefi bazı düşüncelerimi paylaşayım dedim suratıma çamur atmaya başladınız müslümanlar gibi.

Sorgulamaya kalktığında, çocuklara tecavüz edilmemesinin nedn yanlış olduğunu sorgulayan biri gibi oluyorsun gözümde.

Ancak gördüğüm kadarıyla sorun senin varlığa dair bilgi eksikliğinde.

Varlığın formülü bellidir. Madde/enerji olmak zorundadır.

Ayrıca yokluk diye de bir şey yoktur (insan düşüncesinin ürettiği bir saçmalıktır hiçlik, yokluk, sonsuzluk vb)

Varlık = Madde

Yokluk diye de bir şey olmadığına göre.

Senin alternatif olarak bir tanımlama, bir cevap olarak ileri sürdüğü panteizm bitiyor.

Sorun da burada.

Ben kıçımı yırtıyorum, testler, analizler, somut kanıtlar vs herşeyi gerçeğe uygun olarak ispatlıyorum.

Ama sen kıçından uydurduğun bir sonucu benim bu gayretimle küstahça eşdeğer tutuyorsun.

Bu küstahlığa saygı duymamı bekleme.

Bu hırsızın, katilin, çocuk tecavüzcüsünün dürüst birisine meydan okuması gibi bir şey.

Bak insanca anlatıyorum.

mevcut gözlemleyen biinçler (bizler yani farkındalığının farkında olanlar) iki sınıftadırlar.

Yaşamış ölüş ve var olan tüm bilinçler iki sınıfa ayrılır.

Materyalistler ve İdealistler.

materyalistlerin gerçeklik tanımı: Herşey maddedir, madde olmayan bir şey yoktur. Gerçeklik ideadan (idea denilen şey gözlemci yani kafanın içinde o ben dediğin şey) bağımsızdır.

idealistlerin gerçeklik tanımı: herşey ideaya (gözlemleyene) odaklıdır. gerçeklik ideaya (gözlemleyene) bağlıdır.

tüm bu inançlar, hastalıklar, sanrılar, varsaymalar, evren bütündür, tümü tanrıdır, yarısı elmadır, birazı armuttur saçmalıkları idealistlerin ideaya odaklı gerçeklik tarifindne çıkar.,

Anladın mı şimdi?

Sen idealistler grubuna ait, inanç virüsü kapmış bir homo sapienssin.

Ben sağlıklı bir mantığa sahip bir homo sapiensim. mantık kurallarını ne inancımla, ne sanrılaırmla esnetmem.

O yüzden senin bu davranışın benim açımdan düşmanca ve yok edilmeli.

Yanlış yok edilir.

Tahtada yanlış yazılmış bir denklem sonucuna elinde silgiyle gidip silip doğrusunu yazmak gibi düşün.

Ben bunu yapıyorum. Sen ise sonucuna ağlıyorsun.

Sitelerde Paylaş
Bu hırsızın, katilin, çocuk tecavüzcüsünün dürüst birisine meydan okuması gibi bir şey.

Bak insanca anlatıyorum.

Yaptığınız benzetmeye bakar mısınız? Ve ardından söylediğiniz şeye? Niye bakış açıma saygınız sıfır? Size de böyle mi davrandıkları için mi bana da böyle davranıyorsunuz acaba? Neyse sizi ön yargılarınızla ve dogmalarınızla yalnız bırakıyorum.

Sitelerde Paylaş

"Siz düşünce,ego vb. şeyleri metafizik olarak mı kabul ediyorsunuz?"

Sorduğunuza sevindim. Hayır. Ben kendim bir çeşit materyalistim. Ön yargıyla yaklaşmasa birileri çok güzel yapıcı tartışmalar olacak.

Ben kendi sorularıma cevap verirsem belki daha açık olabilirim.

Benlik ve ego hayatta kalmaya yarar. Midenin kendisine yemek bulması için vardır diyebiliriz. Eko sisteme aşırı çoğalan canlıların kendi kendilerini nüfus patlamaysıyla yok etmesinler diye yiyerek onların tür olarak hayatta kalmasını sağlar.

Düşünce öngörebilmeyi sağlar ve hayatta kalma olasılığını arttırır. Devamı benzer nitelikte...

Düşünmeyi düşünebilme, yani insanı hayvandan ayıran en önemli özellik. Bu özelliğe sahip olan varlık benliğinden haberdar olur ve her şeyin kendi etrafında döndüğünü düşünmeye başlar. Eko isteme hiç bir katkısı olmaz çünkü açgözlüdür, tatminsizdir ve sonsuz güç peşindedir. İnsan oğlu sürekli hem kendine hem de ekosisteme zarar veriyor. İşte gelmeye çalıştığım nokta bu, her şey tıkır tırkır işlerken, hayat kendini sürekli tekrar ederken niye insan gibi bir canavar doğa tarafından evrimleştirildi?

Zaten hayat niye var onu bile bilmiyorum, parçacıklar öyle uçuşup bir birine çarpsaydı daha iyi olmaz mıydı?

İnsan niye ekosistemdeki ve gözlemlenebilir evrendeki her şeye nazaran bu kadar kötü optimize olmuş ve zararlı? İnsan niye düşündüğünü düşünebilme gibi bir şey evrimleştirdi? Doğanın buna ihtiyacı varmıydı? İnsanın buna ihtiyacı var mıydı? Bütün hayvanlar bu özellik olmadan gayet güzel yaşayıp gidiyorlar.

Şimdi biraz kendimi anlatabildim mi?

Son söyleyeceğimi ilk söyleyim; Siz idealistsiniz. Kendinizi öyle adlandırmasanızda öylesiniz. doğaya bir rol biçiyorsunuz. allah niye böyle yaptı acaba? Demek le, sizin doğaya bakışınız arasında bir fark yok.

Doğada bizi evrimleştiren bir bilinç yok. Evren de, dünya da, doğa da , insanda maddenin hallerindendir. İyi - kötü bizim algımız. İnsan dünyayı yok etse ne olacak? Madde için bunun anlamı neidir ki?

Aslında şu sözleriniz durumunuzun özetidir:

" zaten hayat niye var onu bile bilmiyorum, parçacıklar öyle uçuşup bir birine çarpsaydı daha iyi olmaz mıydı?"

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...