Jump to content

Kadir Gecesi kayboldu.

Recommended Posts

Evet, biliyorsunuz evvelsi gün Kadir gecesi'ni kutladık, bire bin veren gece derler ya, görünce büyük avantayı, bu muhteşem gecede namazlar kılındı, gözyaşları döküldü, kollar dirsekten kırılıp daha yukarılara uzandı, yüce ilah efendi tanrıya dualar edildi. Zira Kuran'da bildiriliyor, Kadir gecesi, çok önemli gece:

"Doğrusu biz Kur'ân'ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir (Kadir 97, 1-5)"

Aslında bu gecenin Kadir gecesi olup olmadığını Muhammed bile bilmez, Kuran bu gece mi inmeye başladı, tam belli değildir. Eh ama sen bilmezsen başka kim bilecek?

Miladi takvim 350 gündür, zaten bildiğimiz güneşin hareketine göre düzenlenmediği için bu gece ile ilgili fazla endişe etmenize gerek yok, zaten ay tanrısı El-İlah kendi takvimini uydumuz Ay'a göre ayarlıyor ya, o yüzden Namazlarımız güneşe, ramazanımız aya göre.

Peygamber buyuruyor : "Kadir gecesini, Ramazan'ın son on'unda arayın" (Muvatta’, İ’tikâf, Kutub-i Sitte Hadis No: 871)

Ama kendisi başlarda kararsız kalmış, emin olamayıp, aramayı orta on günde yoğunlaştırmış:

"Biz Hz. Peygamber (sav)`le birlikte o ramazanın orta on gününde i`tikafa girdik" (Muvatta’, İ’tikâf, Kutub-i Sitte Hadis No: 98)

Yani Kuran bir gün gelmiş ama tam ne zaman gelmiş, bilinmiyor, daha sonra Muhammed de bu önemsiz (!) olayı unuttuğunu itiraf etmek zorunda kalıyor:

"Resulullah (sav) (bir hutbe irad etti ve) sonra şunu söyledi: "İ`tikafa girmiş olanlar, i`tikaf mahallerine dönsünler. Zira bu gece bana Kadir gecesinin hangi gece olduğu gösterilmişti, sonra unutturuldu. (aynı hadisin devamı)

İşler çok karışmış, Muhammed Kadir gecesini unutmuş, önce ikinci on günde aranmış, bakmış yok, sonra son on güne girilmiş, orada da yok. Şimdi de son on günün tek günlerine bakılacak, bakalım Kadir gecesi ortaya çıkacak mı?

"Siz, son onda ve tek gecelerde arayın. Ayrıca bu gece kendimi su ve çamur içinde secde eder gördüm," Resulullah (sav) i`tikaf mahalline dönünce, o günün sonuna doğru hava bozdu. Mescid o sıralarda (üzeri dallarla örtülmüş) çardak şeklindeydi. Hz. Peygamber (sav)`in burnu ve burun yumuşağı üzerinde su ve çamur bulaşığını gördüm. Bu gece 21. gece idi." (Müslim, Sıyâm, 213; Müslim, Sıyâm, 215)

İşler yavaş yavaş çözülüyor, 21. gece Ebu Said, mescidin tavanının aktığını görüyor, herhalde namazdan da olsa gerek, Muhammed'in yüzünde çamur görüyor, ve o gece bulunuyor: 21. gece.

Ama biz Kadir gecesi'ni 27. gecede kutladık, ibadetler ettik, ne oldu, doğru değil miydi? Bire bin veren geceyi tutturamamış olabilir miyiz?

Yok bence bizim aklımız ermez, en doğrusunu ilah bilir ...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 166
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Biz aslında yanlış yapıyoruz.

Bizlerin yapması gereken Müslümanların dinlerindeki gedikleri bulmak değil,

Aksine dinlerindeki aktiviteleri daha da çok yapmak.

Mesela ben senin yerinde olsam, kadir gecesi her 7 günde birdir derdim.

7,14,21,27(veya 28) gibi.

Böylelikle daha fazla yerlere kapanırlar, daha çok camilere tıkılırlar

Ve dünya mutlu olur.

Biz gedikleri buldukça ibadetleri rahatlıyor,

Önceden 5 vakit namazı kılmayan gidemezdi cennete, şimdi bu kural geçerliliğini kaybetti.

Peki ne oldu?

Adamların çoğu 5 vakit namaz süresince vakit yarattılar kendilerine ve ulu orta geziyorlar.

Bence sen yazında kadir gecesinin önemini yokedip kerizi uyandırana kadar,

kadir gecesini çoğalt.

:)

Sitelerde Paylaş

bir ateiste göre kadir gecesi onun ateist olduğu gecedir...

mesela...

bir dindara göre birinin dine döndüğü gecedir...

bana göre birisinin artık bundan sonra iyi biri olacağım doğruluktan dürüstlükten ayrılmayıp hep iyilik içinn mücadele edeceğim dediği gece onun kadir gecesidir ...

bu gece gerçekten binlerce aydan hayırlıdır....

çünkü onda önemli kararlar alınmış artık hayata yeni bir dönüm noktası olmuştur...

bu gece insanın ömründe her gece her an olabilir...

her gördüğünü hızır her geceni kadir bil derlemiş eskiler...

Sitelerde Paylaş

bir ateiste göre kadir gecesi onun ateist olduğu gecedir...

mesela...

bir dindara göre birinin dine döndüğü gecedir...

bana göre birisinin artık bundan sonra iyi biri olacağım doğruluktan dürüstlükten ayrılmayıp hep iyilik içinn mücadele edeceğim dediği gece onun kadir gecesidir ...

bu gece gerçekten binlerce aydan hayırlıdır....

çünkü onda önemli kararlar alınmış artık hayata yeni bir dönüm noktası olmuştur...

bu gece insanın ömründe her gece her an olabilir...

her gördüğünü hızır her geceni kadir bil derlemiş eskiler...

Sen islam şeriatine göre İran, Suudi Arabistan, Yemen, Nijerya gibi yerlerde bu düşüncelerinden dolayı ağır cezalara çarptırılırsın.

Bu bağlamda sen yukarıdaki ifadelerinle bir müslüman olamazsın.

Lütfen kendi genel kabul gören islam anlayışına paralel yorumlar yap.

Dinden uzaklaşırken kendi korkularına yenik düşerek uzaklaşmanı makul gösterecek dinsel tasarımlar yapma.

İslam senin yaklaşımından farklı bir dindir.

İslamdan uzak olduğun halde, kendi cesaretsizliğinle islama paralel yaklaşımlar sergileme çaban çok komik şeyler ortaya çıkarıyor.

Sitelerde Paylaş

Evet, biliyorsunuz evvelsi gün Kadir gecesi'ni kutladık, bire bin veren gece derler ya, görünce büyük avantayı, bu muhteşem gecede namazlar kılındı, gözyaşları döküldü, kollar dirsekten kırılıp daha yukarılara uzandı, yüce ilah efendi tanrıya dualar edildi. Zira Kuran'da bildiriliyor, Kadir gecesi, çok önemli gece:

"Doğrusu biz Kur'ân'ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler.O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir (Kadir 97, 1-5)"

...

Şu Kuran tercümanları ne kadar yalancı be!

Gözümüzün içine baka baka yalan söylerken, hiç yüzleri kızarmıyor.

Ayette Kuran geçmez.

Ama üçkağıtcı müslümanlar nedense hemen Kuran kelimesini oraya koyuvermişler.

Ayete göre bir şeyler indiriliyor ama, bu indirilen Kuran değil. Ne indirildiği belirsiz kalıyor.

Ayette Cebrail de geçmez.

Hadi yine Cebrail kelimesi parantez içinde verilmiş. Böylece Kuranda geçmediği bir nebze anlaşılıyor. Ama bizim üçkağıtcı tercüman kaşla göz arasında ruh kelimesini Cebrail yapmaktan utanmamış

Ayett bir kaç sefer geçen "kadir" kelimesi ne anlama geliyor acaba?

Kudret?

Kader?

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Ruh kelimesinin aslında Ruh-ül Kudüs olması muhtemeldir, Ruh-ül Kudüs Kuran'da 4 kere daha geçer. Mukaddes Ruh anlamına gelir. Aslında Muhammed'in Yahudi ve Hristiyanlara göz kırpmalarından biridir.

Ruh'u veya Ruh-ül Kudüs'ü çevirmenler Cebrail olarak çevirirler, bunun düzmece olduğunu da bilirler aslında, ama başka çözüm yoktur.

Kuran'da da bu ruh nedir diye soranları azarlar: "Sana ruhtan sorarlar. De ki: Ruh, Rabb'imin emrindendir. Size ilimden pek az bir şey verilmiştir" (El-İsrâ, 85).

Bu Ruh-ül Kudüs aslında Cebrail değildir, İsa'nın mucizelerinin destekçilerinden biridir:

"Andolsun, Mûsâ’ya Kitab’ı (Tevrat’ı) verdik. Ondan sonra ard arda peygamberler gönderdik. Meryem oğlu İsa’ya mucizeler verdik. Onu Ruhu’l-Kudüs ile destekledik." (Bakara, 87)

Yani biz cahiller Kuran'daki bu ruhların ne olduğunu pek bilmeyiz, aslında Kuran da çaktırmadan Kutsal Ruh'un varlığını destekler ama belli belirsiz üzerinden geçer, çevirmenler de aslında bunun farkında olan kurtarmacılardır. Bunu izlemek çok da eğlencelidir, kurtarma işini müslümanlar pek bilmezler.

Mesela 80 yıllarında Zariyat 47 çevirmenlerinin tamamı "Biz onu düzleştirdik, yaydık", diye çevirirken, evrenin genişlemeye başladığı ortaya çıkınca, şimdi hepsi "genişleticiyiz" çevirisine dönmüşlerdir. Bu ikiyüzlülüğü bilirler, kimse sallamadığı için önemsemezler zaten.

Önemli olan aldatmacanın sürekliliğidir.

tarihinde bilelimogrenelim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Almanca Wikipedia'da Sure 97'nin Christoph Luxenberg çevirisi de bulunuyor: http://de.wikipedia.org/wiki/Al-Qadr

Bu çeviri Christoph Luxenberg'in elimde buluna kitabında yok. Wikipedia'da verilen kaynak kitap ise bende yok.Bu yüzden orijinaline bakamadım. Christoph Luxenberg'e göre bu surede İsa'nın doğumu ve İsa'nın doğum gecesi (Noel bayramı) yapılan ayinler anlatılıyor. Orijinalini bulursam açıklamalaraına değinirim.

Surenin tercümesi ise yaklaşık olarak şöyle:

1. Biz onu (= çocuk İsa'yı) "kader gecesi" (DMA: Kadere karar verildiği gece) indirttik (DMA: "İndirdik" değil, birisi veya bir şey aracılığı ile "indirttik").

2. "Kader gecesi"sin ne olduğunu nerden bileceksin?

3. Kader gecesi (= Nokturn*) bin ayinden (DMA: Vigilie = Şiir, türkü, ilahi şeklinde yapılan bir dua/ayin türü) daha lütuludur/merhametlidir.

4. O zaman (DMA: O gece içinde/süresince) Rabb'lerinin izni ile melekler, ruh (eşliğinde) çeşitli ilahiler getirirler.

5. O (DMA: gece, kader gecesi) sabaha/seher vaktine dek barıştır/esenliktir.

Christoph Luxenberg'in tercümesiyle, Diyanetin çevirisindeki "Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır." cümlesindeki gariplik de ortadan kalkıyor.

*Nokturn: Genellikler roma kiliselerde gece ve sabahın erken saatlerinde yapılan ayinlerin bir bölümü: http://de.wikipedia.org/wiki/Nokturn

Sevgiler

tarihinde DreiMalAli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

Merry Christmas

Mutlu Noeller

Kader Geceniz Barışla Dolsun

geb_botti_grt.jpg

Botticelli (1445 – 1510) - The Birth of Christ

1. Biz çocuk İsa'yı kader gecesi indirttik

3. Kader gecesi bin ayinden daha lütuludur.

4. O gece Rabb'lerinin izni ile melekler, ruh çeşitli ilahiler getirirler.

5. O gece, seher vaktine dek esenliktir.

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuranin ilk ayeti oku diye baslayan ve alak suresi 1 e yerleşen değil midir. Bunun hangi gün olduğu bilinmiyor mu ? Muhammet bilmiyo mu eve kosarak gidip battaniye (!) Nin altina saklandigi gunu ki ey saklanan cik ordan denmistir gene yukaridan. Kuranin inmeye basladigi gun o gun degil midir

tarihinde ayyaşgezer tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aslında bu gecenin Kadir gecesi olup olmadığını Muhammed bile bilmez, Kuran bu gece mi inmeye başladı, tam belli değildir. Eh ama sen bilmezsen başka kim bilecek?

Miladi takvim 350 gündür, zaten bildiğimiz güneşin hareketine göre düzenlenmediği için bu gece ile ilgili fazla endişe etmenize gerek yok, zaten ay tanrısı El-İlah kendi takvimini uydumuz Ay'a göre ayarlıyor ya, o yüzden Namazlarımız güneşe, ramazanımız aya göre.

Peygamber buyuruyor : "Kadir gecesini, Ramazan'ın son on'unda arayın" (Muvatta’, İ’tikâf, Kutub-i Sitte Hadis No: 871)

Ama kendisi başlarda kararsız kalmış, emin olamayıp, aramayı orta on günde yoğunlaştırmış:

"Biz Hz. Peygamber (sav)`le birlikte o ramazanın orta on gününde i`tikafa girdik" (Muvatta’, İ’tikâf, Kutub-i Sitte Hadis No: 98)

Yani Kuran bir gün gelmiş ama tam ne zaman gelmiş, bilinmiyor, daha sonra Muhammed de bu önemsiz (!) olayı unuttuğunu itiraf etmek zorunda kalıyor:

"Resulullah (sav) (bir hutbe irad etti ve) sonra şunu söyledi: "İ`tikafa girmiş olanlar, i`tikaf mahallerine dönsünler. Zira bu gece bana Kadir gecesinin hangi gece olduğu gösterilmişti, sonra unutturuldu. (aynı hadisin devamı)

İşler çok karışmış, Muhammed Kadir gecesini unutmuş, önce ikinci on günde aranmış, bakmış yok, sonra son on güne girilmiş, orada da yok. Şimdi de son on günün tek günlerine bakılacak, bakalım Kadir gecesi ortaya çıkacak mı?

"Siz, son onda ve tek gecelerde arayın. Ayrıca bu gece kendimi su ve çamur içinde secde eder gördüm," Resulullah (sav) i`tikaf mahalline dönünce, o günün sonuna doğru hava bozdu. Mescid o sıralarda (üzeri dallarla örtülmüş) çardak şeklindeydi. Hz. Peygamber (sav)`in burnu ve burun yumuşağı üzerinde su ve çamur bulaşığını gördüm. Bu gece 21. gece idi." (Müslim, Sıyâm, 213; Müslim, Sıyâm, 215)

İşler yavaş yavaş çözülüyor, 21. gece Ebu Said, mescidin tavanının aktığını görüyor, herhalde namazdan da olsa gerek, Muhammed'in yüzünde çamur görüyor, ve o gece bulunuyor: 21. gece.

Ama biz Kadir gecesi'ni 27. gecede kutladık, ibadetler ettik, ne oldu, doğru değil miydi? Bire bin veren geceyi tutturamamış olabilir miyiz?

Yok bence bizim aklımız ermez, en doğrusunu ilah bilir ...

RESUL-Ü EKREM KADİR GECESİNİ HABER VERMEK ÜZERE (Hane-i saadetinden) ÇIKTI. DERKEN MÜSLÜMANLARDAN İKİ KİŞİ KAVGA ETTİLER.

CENÂB-I PEYGAMBER BUYURDULAR Kİ:"BEN İSE KADİR GECESİNİ HABER VERMEK ÜZERE ÇIKMIŞTIM. FALAN, FİLAN İLE KAVGA ETTİ DE, KADİR GECESİNE AİT BİLGİ REFOLUNDU.(yani unutturuldum)

(unuttum demiyor! çünkü benlik! Ego yok! peygamberimiz de! kendisne Vucud benlik vermemiş! ve bilgiyi hakiki sahibine izafe ediyor Allaha yani)

İHTİMAL Kİ;HAKKINIZDA BU DAHA HAYIRLIDIR.ŞİMDİ SİZ, YİRMİDEN SONRAKİ YEDİNCİ VEYA DOKUZUNCU VEYA BEŞİNCİ GECELERDE ARAYINIZ."

not: yazı alıntıdır 3. parantezdekiler hariç :)

tarihinde Dindarr tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

RESUL-Ü EKREM KADİR GECESİNİ HABER VERMEK ÜZERE (Hane-i saadetinden) ÇIKTI. DERKEN MÜSLÜMANLARDAN İKİ KİŞİ KAVGA ETTİLER.

CENÂB-I PEYGAMBER BUYURDULAR Kİ:"BEN İSE KADİR GECESİNİ HABER VERMEK ÜZERE ÇIKMIŞTIM. FALAN, FİLAN İLE KAVGA ETTİ DE, KADİR GECESİNE AİT BİLGİ REFOLUNDU.(yani unutturuldum)

(unuttum demiyor! çünkü benlik! Ego yok! peygamberimiz de! kendisne Vucud benlik vermemiş! ve bilgiyi hakiki sahibine izafe ediyor Allaha yani)

İHTİMAL Kİ;HAKKINIZDA BU DAHA HAYIRLIDIR.ŞİMDİ SİZ, YİRMİDEN SONRAKİ YEDİNCİ VEYA DOKUZUNCU VEYA BEŞİNCİ GECELERDE ARAYINIZ."

İslamda veya ay güneş putperesliğinde özel günler ve ibadet zamanları ay ve güneşin görülen hareketlerine bağlı olarak yapılmaktadır. Yeni ay, dolunay, gün doğumu, gün batımı, ekinoks vs. gibi.

Kadir gecesi için ay veya güneşin bulunduğu durum kullanılamıyor. Kesin bir gün vermek zor tabi.

İslam dinini, kuranı oluştururken kadir suresine uygun bir senaryo yazılması gerekiyordu. Bu konuda kuranda kesin bir tarih geçmediğinden peygamber biliyordu da unuttu hikayesi de sonradan yazıldı.

Güneş takvimine göre bir yıldızın doğuşu veya ekinoksla ilgili bir kutlama hicri takvime geçmiş de olabilir. Kadir gecesinin hıristiyanlıktan kalma bir ritüel olma olasılığı fazla.

Sitelerde Paylaş

elbetteki unutturuldum diyecek.. topu allaha atacak..

Sitelerde Paylaş

Filistin ve Arap dünyasında Kadir gecesi bu gece olacak. Melekler ve Ruh bu gece de islam dünyasının ayrılıkçıları için inecek.

Bugün bizde 27 ramazan 1435, arap dünyasında 26 ramazan 1435

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Botticelli (1445 – 1510) - The Birth of Christ

1. Biz çocuk İsa'yı kader gecesi indirttik

3. Kader gecesi bin ayinden daha lütuludur.

4. O gece Rabb'lerinin izni ile melekler, ruh çeşitli ilahiler getirirler.

5. O gece, seher vaktine dek esenliktir.

Bu nedir?

Hristiyanların bir ilahisi mi?

Sitelerde Paylaş

وَحَدَّثَنِي مُحَمَّدُ بْنُ عَبْدِ الأَعْلَى، حَدَّثَنَا الْمُعْتَمِرُ، حَدَّثَنَا عُمَارَةُ بْنُ غَزِيَّةَ الأَنْصَارِيُّ، قَالَ سَمِعْتُ مُحَمَّدَ بْنَ إِبْرَاهِيمَ، يُحَدِّثُ عَنْ أَبِي سَلَمَةَ، عَنْ أَبِي سَعِيدٍ الْخُدْرِيِّ، - رضى الله عنه - قَالَ إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم اعْتَكَفَ الْعَشْرَ الأَوَّلَ مِنْ رَمَضَانَ ثُمَّ اعْتَكَفَ الْعَشْرَ الأَوْسَطَ فِي قُبَّةٍ تُرْكِيَّةٍ عَلَى سُدَّتِهَا حَصِيرٌ - قَالَ - فَأَخَذَ الْحَصِيرَ بِيَدِهِ فَنَحَّاهَا فِي نَاحِيَةِ الْقُبَّةِ ثُمَّ أَطْلَعَ رَأْسَهُ فَكَلَّمَ النَّاسَ فَدَنَوْا مِنْهُ فَقَالَ ‏"إِنِّي اعْتَكَفْتُ الْعَشْرَ الأَوَّلَ أَلْتَمِسُ هَذِهِ اللَّيْلَةَ ثُمَّ اعْتَكَفْتُ الْعَشْرَ الأَوْسَطَ ثُمَّ أُتِيتُ فَقِيلَ لِي إِنَّهَا فِي الْعَشْرِ الأَوَاخِرِ فَمَنْ أَحَبَّ مِنْكُمْ أَنْ يَعْتَكِفَ فَلْيَعْتَكِفْ ‏"‏ ‏.‏ فَاعْتَكَفَ النَّاسُ مَعَهُ قَالَ ‏"‏ وَإِنِّي أُرِيتُهَا لَيْلَةَ وِتْرٍ وَأَنِّي أَسْجُدُ صَبِيحَتَهَا فِي طِينٍ وَمَاءٍ ‏"‏ ‏.‏ فَأَصْبَحَ مِنْ لَيْلَةِ إِحْدَى وَعِشْرِينَ وَقَدْ قَامَ إِلَى الصُّبْحِ فَمَطَرَتِ السَّمَاءُ فَوَكَفَ الْمَسْجِدُ فَأَبْصَرْتُ الطِّينَ وَالْمَاءَ فَخَرَجَ حِينَ فَرَغَ مِنْ صَلاَةِ الصُّبْحِ وَجَبِينُهُ وَرَوْثَةُ أَنْفِهِ فِيهِمَا الطِّينُ وَالْمَاءُ وَإِذَا هِيَ لَيْلَةُ إِحْدَى وَعِشْرِينَ مِنَ الْعَشْرِ الأَوَاخِرِ ‏.‏

"...(Resulullah) Ramazanın ilk on'unda itikaf yaptı. Sonra da ortadaki on'da bir Türk çadırında itikaf (yaptı)"

(ve resulullah şöyle dedi:)

Ben şu geceyi (kadir gecesini) gözetlemek (aramak) için ilk on'da itikaf yaptım. Sonra da ortadaki on'da. sonra bana gelen gelip, muhakkak ki o (gece), son on'dadır dedi...

Sitelerde Paylaş

وَحَدَّثَنِي مُحَمَّدُ بْنُ عَبْدِ الأَعْلَى، حَدَّثَنَا الْمُعْتَمِرُ، حَدَّثَنَا عُمَارَةُ بْنُ غَزِيَّةَ الأَنْصَارِيُّ، قَالَ سَمِعْتُ مُحَمَّدَ بْنَ إِبْرَاهِيمَ، يُحَدِّثُ عَنْ أَبِي سَلَمَةَ، عَنْ أَبِي سَعِيدٍ الْخُدْرِيِّ، - رضى الله عنه - قَالَ إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم اعْتَكَفَ الْعَشْرَ الأَوَّلَ مِنْ رَمَضَانَ ثُمَّ اعْتَكَفَ الْعَشْرَ الأَوْسَطَ فِي قُبَّةٍ تُرْكِيَّةٍ عَلَى سُدَّتِهَا حَصِيرٌ - قَالَ - فَأَخَذَ الْحَصِيرَ بِيَدِهِ فَنَحَّاهَا فِي نَاحِيَةِ الْقُبَّةِ ثُمَّ أَطْلَعَ رَأْسَهُ فَكَلَّمَ النَّاسَ فَدَنَوْا مِنْهُ فَقَالَ ‏"إِنِّي اعْتَكَفْتُ الْعَشْرَ الأَوَّلَ أَلْتَمِسُ هَذِهِ اللَّيْلَةَ ثُمَّ اعْتَكَفْتُ الْعَشْرَ الأَوْسَطَ ثُمَّ أُتِيتُ فَقِيلَ لِي إِنَّهَا فِي الْعَشْرِ الأَوَاخِرِ فَمَنْ أَحَبَّ مِنْكُمْ أَنْ يَعْتَكِفَ فَلْيَعْتَكِفْ ‏"‏ ‏.‏ فَاعْتَكَفَ النَّاسُ مَعَهُ قَالَ ‏"‏ وَإِنِّي أُرِيتُهَا لَيْلَةَ وِتْرٍ وَأَنِّي أَسْجُدُ صَبِيحَتَهَا فِي طِينٍ وَمَاءٍ ‏"‏ ‏.‏ فَأَصْبَحَ مِنْ لَيْلَةِ إِحْدَى وَعِشْرِينَ وَقَدْ قَامَ إِلَى الصُّبْحِ فَمَطَرَتِ السَّمَاءُ فَوَكَفَ الْمَسْجِدُ فَأَبْصَرْتُ الطِّينَ وَالْمَاءَ فَخَرَجَ حِينَ فَرَغَ مِنْ صَلاَةِ الصُّبْحِ وَجَبِينُهُ وَرَوْثَةُ أَنْفِهِ فِيهِمَا الطِّينُ وَالْمَاءُ وَإِذَا هِيَ لَيْلَةُ إِحْدَى وَعِشْرِينَ مِنَ الْعَشْرِ الأَوَاخِرِ ‏.‏

"...(Resulullah) Ramazanın ilk on'unda itikaf yaptı. Sonra da ortadaki on'da bir Türk çadırında itikaf (yaptı)"

Ben şu geceyi (kadir gecesini) gözetlemek (aramak) için ilk on'da itikaf yaptım. Sonra da ortadaki on'da. sonra bana gelen gelip, muhakkak ki o (gece), son on'dadır dedi...

al sana KANDİL geceleri

Regaib ve Mirac Kandilleri

Recep ayında bulunan Regaib ve Mirac kandilleri ve faziletleri hakkında da herhangi bir delil bulun-ma-maktadır. Özellikle tasavvufi eserlerde yer alan, Hz. Peygamberin Regaip gecesinde ana rahmine düştüğü, Recep ayının ilk Perşembe günü oruç tutup gecesinde Regaip namazı adıyla bir namaz kılmanın sevap olduğu ve bu gecenin birçok faziletinin bulunduğu yönündeki rivayetlerin “asılsız” olduğu hadis âlimlerince belirtilmiştir.

Bir de halk arasında “üç aylar” olarak bilinen Recep, Şa’ban ve Ramazan ayları hakkında rivayet edilen: “Recep Allah’ın ayıdır, Şa’ban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.” Sözü hakkında âlimlerin çoğu “bu uydurmadır” demiştir.

Ayrıca yine Recep ayının fazileti hakkında: “Kim o ayda şu kadar namaz kılarsa ona şu kadar sevap verilir, kim o ayda istiğfar ederse ona şu kadar ecir verilir.” Şeklinde hadis diye rivayet edilen sözlerin hepsi mübalağadır, hepsi âlimler tarafından tekzib edilmiştir.

Yine kaynaklarda Regaip gecesiyle ilgili özel ibadet ve kutlamaların hicri 4. yüzyılda (miladi 10. yy) ortaya çıktığına ve bu gecenin ilk defa “kandil” olarak kutlanmasına hicri 448 (m. 1056) yılında Kudüs’te, 480 (m. 1087) yılında da Bağdat’ta kutlanmaya başladığına dikkat çekilmektedir.

“İslam âlimlerinin büyük bir kısmı Hz. Peygamber, sahâbe ve tâbiîn dönemlerinde Regaib kandilinin bilin-me-diğini, kandil geceleri kutlanmasının diğer dinlerin tesiriyle ortaya çıktığını, dolayısıyla bu gecede özel bir ibadet yapmanın dinde yeni ibadet ihdası anlamına geleceğini, Resul-i Ekrem tarafından genel olarak bidatlerin yasaklanmasının yanı sıra Cuma günü ve gecesi özel bir ibadet yapılmasının da yasaklandığını, bu sebeple Regaib günü ve gecesinde muayyen ibadetler yapmanın dinen sakıncalı olduğunubelirtmişlerdir.”

Mevlid Kandili

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem, Ashab-ı Kiram, Emevîler ve Abbâsîler dönemlerinde herhangi bir kutlama örneğine rastlanmayan Rebiulevvel ayının on ikinci gecesi olan Mevlid kandili, ilk defa hicretten yaklaşık üç yüz elli yıl kadar sonra Mısır’da, Şii Fâtimî Devleti döneminde kutlanmaya başlamıştır.

Mâlikî fakihi İbnu’l-Hâc el-Abderî, Ömer b. Ali el-Lahmî el-Fâkihânî, İbn Teymiyye, Muhammed Abduh, Abdulaziz İbn Bâz ve Hammûd b. Abdillah et-Tuveycîrî gibi âlimler ise mevlid kutlamalarına “bid’at-i seyyie” gözüyle bakmış ve buna şiddetle karşı çıkmışlardır.

İmam Malik’in konuyla ilgili şu sözünü hatırlamakta da büyük fayda vardır:

“Kim, bu ümmet içerisinde (din adına) geçmişte olmayan bir şey ihdas ederse (ortaya çıkarırsa) bu kişi, Hz. Peygamber’in Allah tarafından kendisine verilen risalet (elçilik) görevine ihanet ettiğini iddia etmiş olur. Çünkü Allah Teala “…Bugün dininizi olgunlaştırdım; size olan nimetimi tamamladım. Size din olarak İslâm’ı uygun gördüm…” (Mâide, 5/3) buyurmuştur. Bu yüzden, o gün din olmayan (dine dâhil olmayan) şey bugün de din olamaz!”

Sonuç olarak şu söylenebilir ki;

ne Kur’an’da ve ne de sünnette bugün geniş halk kitleleri tarafından kutlanan kandil gecelerine işaret vardır. Mübarek kabul edilen bu geceler, Peygamber Efendimiz ve ashabından çok sonra Mısır ve Kudüs’te kutlanmaya başlamış, daha sonra İslam dünyasının çeşitli bölgelerine yayılmıştır.

Bu kutlamalar kesinlikle İslam’ın bir emri veya bir tavsiyesi değildir.Müslüman toplumlar tarafından ortaya çıkarılmış ve gelenek haline gelmiştir.

http://www.mervece.c...-kutlanmali-mi/

http://www.ateistfor...showtopic=57855

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

al sana KANDİL geceleri

Ne alaka ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...