Jump to content

İktisat mı İşletme mi?

Recommended Posts

Forumun kapitalistleri,komünistleri,ekonomistleri,ateistleri...

Devlet kurumlarında hangisi daha avantajlı ? Hangisinde daha çok kadro alımı olur ? Hangisi daha zordur,hangisi sözel hangisi sayısal ağırlıklıdır ?

Ne fark vardır arada ?

İktisat mı , İşletme mi ?

tarihinde Tanri tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ben iktisat mezunuyum ve şu anda işsizim.kpss'ye girdim 75 puan aldım.o puana anca polislik oluyor.hem 100 puan alsan bile torpilin olmadan bir b.k olmaz.artık üniversite mezunu olmak bir halt değil.sadece askerlikte işe yarıyor o kadar.

tarihinde AtlaGelSaban tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşletme daha kapsamlı bir bölümdür. Hem ekonomiden, hem hukuktan hem de muhasebeden hem de yönetim biliminden, hem de psikolojiden hem de...herşeyden yeterli donanıma sahip olman gerekir ki gerçek bir işletmeci olasın. Bir iktisatçı ekonomik dinamikleri açıklamaya ve bunların arasındaki ilişkileri çalışır, işletmeci ise bu dinamiklerden bazılarını yönlendirmeye, kullanmaya bakar, bazılarına da uyum sağlama stratejileriyle ilgilenir. Akademik kariyer için iktisat, hayata akmak için işletme okuyacaksın. 2 bölüm de hem sayısal hem sözel ağırlıklıdır. İktisat matematiği daha çok teorileri açıklamaya yöneliktir. Teori denklemlerini ezberlemekle geçer vakit genelde . İşletme, matematiği kar maksimizasyonu veya finansal araçların getirileri gibi daha ele avuca gelen verileri elde etmek için kullanır. İkisi de yaygın bölümdür, iki bölümden de her yıl binlerce kişi mezun olur. Hangisini seçersen seç, kendine özel bir alan seçip uzmanlaşmaya bakacaksın. İktisat okusaydım merkez bankasını gözüme kestirirdim, işletme okusaydım dış ticaret veya menkul kıymet borsaları üzerine uzmanlaşmayı seçerdim. Bir merkez bankasına uzman yardımcısı olarak girmek iktisatçı için daha kolay iken, iyi bir ekonomi teorisi bilgisi edinmiş işletmeci de aynı yere girebilir.

İşletmeci olursan ekonominin bir sujesi olursun , iktisatçı olursan ekonomiye şöyle tepeden bakarak analiz etmeye çalışırsın. Aradaki temel farkı bu şekilde kabaca söylemek mümkün.

Sözün kısası iktisat, işletme, maliye ve ekonometri birbirine girişken bölümlerdir. Devlette en avantajlı olan ne dersen ben maliye derim :D Tabi önce iktidarda kim var ve sen kimsin, hangi ailedensin, dayın kim birader. Devlet derken memurluk mu yoksa üst düzey bürokrat mı, hedefin hangisi. Sözün en kısası al birini vur ötekine. İşletme iyidir illa 2 sinden biri diyeceksen.

Sitelerde Paylaş
İktisat mı , İşletme mi ?

İkisinide salla gitsin, amerikada yazılmış kölelik düzeninin bir vidasını yetiştirme bölümleridir. Finans kitapları Tefecilerin istekleri doğrultusunda, ekonomi kitapları ise emir tekrarından öteye geçmez. yeni dünya düzeninde 2 bölümün tüm argümanları çöp olmuştur. İkisinden birini seceyim dersen İktisat'ı seç. İşletme oldukça basit bir bölümdür.

Sitelerde Paylaş
ben iktisat mezunuyum ve şu anda işsizim.kpss'ye girdim 75 puan aldım.o puana anca polislik oluyor.hem 100 puan alsan bile torpilin olmadan bir b.k olmaz.artık üniversite mezunu olmak bir halt değil.sadece askerlikte işe yarıyor o kadar.

Bir muhasebe bürosuna gir ve sabret.Öyle okul bitirdim gelsin paralar diye bir olay yok.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...