Jump to content

Ölüm Ve Beyin

Recommended Posts

http://www.radikal.c...riliyor-1145964

bu habere göre ölüm anında farkındalık yani bilinç aktivitesi artıyor. bu araştırmada ortaya çıkan bilinç aktivitesinden kasıt çevreyi daha iyi duyma görme veya normal zamanda göremeyeceğimiz duyamayacağımız görüntü ve sesleri görmek veya normal zamanda algılayamayacağımız uyartıları almamız mıdır? yoksa dışarıdan alınan uyartılara bağlı olmadan sadece beyindeki bazı bölgelerin hormon salınımına ve aşırı uyarımına bağlı olarak sadece rüya mı görmemizdir?

tarihinde limalima tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim de merak ettiğim şeyler var. Mesela bilinç sonsuza dek kapanıyor ve yok mu oluyor yoksa öldükten sonra hala varlığını sürdürür mü? Birisi açıklık getirebilir mi?

burada olay o değil. buradaki olay kalp durmasından sonraki 30 sn kadarki süre içinde beyin faaliyetlerinin artmasıdır. bu beyin faaliyetlerindeki artışın getirdiği durumu ben merak ettim. mesela yaşarkenki durumdan daha mı iyi duyabilir insan bu süre zarfında ya da normalde göremeyeceği şeyleri mesela ok uzakta şeyleri filan görebilir mi(görüş alanının dışında) yani bu esnada duyusal aktiviteler mi artar ? bazı ölüme yakın deneyimlerde kilometrelerce uzaktaki şeyleri duyduğunu gördüğünü söyleyen insanlar var ya da hiç bilemeyeceği (mesela 100km uzaktaki bir yakınının o an geçirdiği araba kazası gibi) şeyleri bilen insanlar var(hasta yatağında,ameliyatta öyd sırasında) böyle bir şeyleri sağlayabilir mi bu beyin faaliyetlerindeki artış?

Sitelerde Paylaş
http://www.ateistfor...showtopic=58753 bu konumda da aslında bu ölüm ve beyin konusu için sormuştum. hani bazı kimyasallar(vücutta salınan,dışardan verilen vs) derişimi fazlalaşır ise böyle duyularda keskinlik normalde görülemeyecek şeyler görülebilir mi diye sormuştum.(bazı ölüme yakın deneyimlerde kilometrelerce uzaktaki şeyleri duyduğunu gördüğünü söyleyen insanlar var ya da hiç bilemeyeceği (mesela 100km uzaktaki bir yakınının o an geçirdiği araba kazası gibi) şeyleri bilen insanlar var(hasta yatağında,ameliyatta öyd sırasında) böyle bir şeyleri sağlayabilir mi bu beyin faaliyetlerindeki artış?) bu olay için. keza gene normalde duymasının imkansız olduğu mesafelerdeki sesleri(konuşulanları) duyan kişiler olduğu söyleniyor eğer bu söylenenler doğru ise bu haberdeki olay ya da daha başka bir fiziksel olay bu olağandışı görme ve duymaları açıklayabilir mi? tarihinde limalima tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

http://www.ateistfor...showtopic=58753 bu konumda da aslında bu ölüm ve beyin konusu için sormuştum. hani bazı kimyasallar(vücutta salınan,dışardan verilen vs) derişimi fazlalaşır ise böyle duyularda keskinlik normalde görülemeyecek şeyler görülebilir mi diye sormuştum.(bazı ölüme yakın deneyimlerde kilometrelerce uzaktaki şeyleri duyduğunu gördüğünü söyleyen insanlar var ya da hiç bilemeyeceği (mesela 100km uzaktaki bir yakınının o an geçirdiği araba kazası gibi) şeyleri bilen insanlar var(hasta yatağında,ameliyatta öyd sırasında) böyle bir şeyleri sağlayabilir mi bu beyin faaliyetlerindeki artış?) bu olay için. keza gene normalde duymasının imkansız olduğu mesafelerdeki sesleri(konuşulanları) duyan kişiler olduğu söyleniyor eğer bu söylenenler doğru ise bu haberdeki olay ya da daha başka bir fiziksel olay bu olağandışı görme ve duymaları açıklayabilir mi?

tabi bu sorduklarımın(öyd) maddesel yani fiziksel bir açıklamasını merak ettim ben açıklamalara kesinlikle metafizik karışmamalı

Sitelerde Paylaş

Makalenin aslını buldum. Eleştirileri ile birlikte incelememiz lazım. Gazete haberi ile bilim yapılmaz.

http://www.pnas.org/...8/08/1308285110

http://www.ncbi.nlm....les/PMC3839773/

http://kinnauri.word...my-of-sciences/

maalesef ingilizcem yeterli değil. aslında tek merak ettiğim şey: bu tür bilinç artışı (bazı ölüme yakın deneyimlerde kilometrelerce uzaktaki şeyleri duyduğunu gördüğünü söyleyen insanlar var ya da hiç bilemeyeceği (mesela 100km uzaktaki bir yakınının o an geçirdiği araba kazası gibi) şeyleri bilen insanlar var(hasta yatağında,ameliyatta öyd sırasında) böyle bir şeyleri sağlayabilir mi bu beyin faaliyetlerindeki artış?) bu olay için. keza gene normalde duymasının imkansız olduğu mesafelerdeki sesleri(konuşulanları) duyan kişiler olduğu söyleniyor eğer bu söylenenler doğru ise bu haberdeki olay ya da daha başka bir fiziksel/bilimsel/kimyasal/biyolojik olay bu olağandışı görme ve duymaları açıklayabilir mi?

bu sorunun cevabını merak ediyorum sadece bllimsel olarak böyle bir şeylerin(kırmızı olarak yazdığım) imkanı var mı?

Sitelerde Paylaş

maalesef ingilizcem yeterli değil. aslında tek merak ettiğim şey: bu tür bilinç artışı (bazı ölüme yakın deneyimlerde kilometrelerce uzaktaki şeyleri duyduğunu gördüğünü söyleyen insanlar var ya da hiç bilemeyeceği (mesela 100km uzaktaki bir yakınının o an geçirdiği araba kazası gibi) şeyleri bilen insanlar var(hasta yatağında,ameliyatta öyd sırasında) böyle bir şeyleri sağlayabilir mi bu beyin faaliyetlerindeki artış?) bu olay için. keza gene normalde duymasının imkansız olduğu mesafelerdeki sesleri(konuşulanları) duyan kişiler olduğu söyleniyor eğer bu söylenenler doğru ise bu haberdeki olay ya da daha başka bir fiziksel/bilimsel/kimyasal/biyolojik olay bu olağandışı görme ve duymaları açıklayabilir mi?

bu sorunun cevabını merak ediyorum sadece bllimsel olarak böyle bir şeylerin(kırmızı olarak yazdığım) imkanı var mı?

kırmızı ile yazan yerin cevabını bilsem yeterli konu tavanarasına atılabilir. yani tek merak ettiğim öyd doğru ise bu bahsedilen bilinç artışı veya başka bir bilimsel(fizik kimya biyoloji kuantum vs herşey dahil) olay bunu açıklayabilir mi?

Sitelerde Paylaş

kırmızı ile yazan yerin cevabını bilsem yeterli konu tavanarasına atılabilir. yani tek merak ettiğim öyd doğru ise bu bahsedilen bilinç artışı veya başka bir bilimsel(fizik kimya biyoloji kuantum vs herşey dahil) olay bunu açıklayabilir mi?

son zamanlarda en çok merak ettiğim olay bu: '' eğer öyd doğru ise bu bahsedilen bilinç artışını bilimsel(fizik kimya biyoloji kuantum vs herşey dahil) olaylar açıklayabilir mi? yani bilime göre böyle bir şeyin(bilinç artışı olup ölü ya da çok ağır yaralı halde normal şartlarda dahi görmesinin bilmesinin duymasının imkansız olduğu uzaklıklardaki şeyleri duyması,görmesi,bilmesi vs.) olmasına en küçük dahi olasılık var mı?' yani bilim bu olayları açıklayabilir mi? bilimsel olarak böyle bir şeyin olmasına en küçük dahi bir olasılık var mı? bunu bilsem yeter.

Sitelerde Paylaş

http://www.radikal.c...riliyor-1145964

bu habere göre ölüm anında farkındalık yani bilinç aktivitesi artıyor. bu araştırmada ortaya çıkan bilinç aktivitesinden kasıt çevreyi daha iyi duyma görme veya normal zamanda göremeyeceğimiz duyamayacağımız görüntü ve sesleri görmek veya normal zamanda algılayamayacağımız uyartıları almamız mıdır? yoksa dışarıdan alınan uyartılara bağlı olmadan sadece beyindeki bazı bölgelerin hormon salınımına ve aşırı uyarımına bağlı olarak sadece rüya mı görmemizdir?

insan beyni binlerce nörondan oluşuyor ve elektro-kimyasal iletimle aktivite gösteriyor . Yani bu da demek ki dışarıya sinyaller yayıyor .... İnsanlar üzerinde yapılan deneylerde hangi beyin kısmının hangi işlevleri yürüttüğünü anlamak için de bu dalgalardan faydalanılıyor .Kimyasal maddeler elektril dalgası yaymaz ... Ama bu iletim elektro - kimyasaldır .Yani ikiside etkili .Nörotransimiter deniyordu galiba elektrik iletiminden sorumlu maddelere . Bu durumda elektro kimyasal iletimin arttığı ve insanın beyninin böyle anlarda ona oyunlar oynayabileceğinden bahsediliyor .Rüyalar gibi ... Hepimiz biliriz rüyalar bambaşka bir dünyadır ...

Sitelerde Paylaş

insan beyni binlerce nörondan oluşuyor ve elektro-kimyasal iletimle aktivite gösteriyor . Yani bu da demek ki dışarıya sinyaller yayıyor .... İnsanlar üzerinde yapılan deneylerde hangi beyin kısmının hangi işlevleri yürüttüğünü anlamak için de bu dalgalardan faydalanılıyor .Kimyasal maddeler elektril dalgası yaymaz ... Ama bu iletim elektro - kimyasaldır .Yani ikiside etkili .Nörotransimiter deniyordu galiba elektrik iletiminden sorumlu maddelere . Bu durumda elektro kimyasal iletimin arttığı ve insanın beyninin böyle anlarda ona oyunlar oynayabileceğinden bahsediliyor .Rüyalar gibi ... Hepimiz biliriz rüyalar bambaşka bir dünyadır ...

ama bu o türlü bir durum değil yani hayal görmekten rüyadan bahsedilmiyor.

Sitelerde Paylaş

ölüm ve beyin başlığına sanırım uygun olur bu....

bir video seyrettim....(FAKE mi ? bilemiyorum...ama sanırım fake değil)

yılanın kafası kopuyor....ama ne kafa - ne de vücut hemen ölmüyor....işin tuhafı , kafa vücudu ısırıyor ve zehirleyip öldürüyor...

1 - sadece kafa bunu nasıl yapar ? mümkünmüdür ?

2- kafadan ayrılan vücut acı çekmeye devam eder mi ? yılana bakılırsa vücudu acı çekmeye devam ediyor....? hatta kafa vücudu ısırınca da vücut tepki veriyor....sanırım ısırık ve zehirin acısını kafası olmayan vücut gene hissediyor ....ama nasıl olur bu ?

bu da video :

+18

burada da gene - 2 saat geçmesine rağmen kafasız yaşayan ve tepki veren bir yılan var... !! ?

gene +18

5 saat geçmesine rağmen kafasız yaşayan ve tepki veren bir yılan var... !! ?

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Farkındalığın artması ile duyu organlarının keskinleşmesi aynı şey olarak değerlendirlemez.

Farkındalık derken neyden bahsettiğimiz önemli burada.

Acaba ölüm esnasında insan ''varolduğu'' farkındalığına mı daha üyksek derecede hasıl oluyor? Bu belki günler boyu bir otomobil içinde hep aynı süratle yolculuk etmiş bir insanın bu harekete alışması ve ancak araba durmak için yavaşlamaya başladığında bunca zamandır ''arabanın hareket halinde olduğu''' farketmesi gibi düşünülebilinir.

Duyuların keskinleşmesi, bilincin duyulardan gelen uyarıları daha iyi anladığı anlamına da gelmez. Ölmekte olan bilinç hafıza kaybı yaşar, gerçekcilikle olan bağını yititir, halüsünasyonlar görebilir -sahte ses, imaj, doku hissi- ama bunları tam olarak anlayamaz, birbiri le bağdaştıramaz muhtemelen.

Hatta beyinde artan bu nörolojik faliyet , direk azalan oksijene bağlı olarak artan sahte algılara bağlı olabilir.

Sitelerde Paylaş

O videodaki yılan yaşamıyor, ölü. Geriye kalan vucud hareketi sadece sinir sisteminin reflexleri ve kasılmalarından ibaret.

Durum memeliler ve soğukkanlı hayvanalr arasıdna büyük farklılık gösterdiği için asıl konuya örnek teşkil etmez sanırım.

merak ettiğimden ....

yılan kafası kendi gövdesine saldırıyor ve ısırıyor ama ? sadece sinir refleksi değil o ?

gövde ise 5 - 6 saat canlı kalıyor - kıvranıyor ?

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Farkındalığın artması ile duyu organlarının keskinleşmesi aynı şey olarak değerlendirlemez.

Farkındalık derken neyden bahsettiğimiz önemli burada.

Acaba ölüm esnasında insan ''varolduğu'' farkındalığına mı daha üyksek derecede hasıl oluyor? Bu belki günler boyu bir otomobil içinde hep aynı süratle yolculuk etmiş bir insanın bu harekete alışması ve ancak araba durmak için yavaşlamaya başladığında bunca zamandır ''arabanın hareket halinde olduğu''' farketmesi gibi düşünülebilinir.

Duyuların keskinleşmesi, bilincin duyulardan gelen uyarıları daha iyi anladığı anlamına da gelmez. Ölmekte olan bilinç hafıza kaybı yaşar, gerçekcilikle olan bağını yititir, halüsünasyonlar görebilir -sahte ses, imaj, doku hissi- ama bunları tam olarak anlayamaz, birbiri le bağdaştıramaz muhtemelen.

Hatta beyinde artan bu nörolojik faliyet , direk azalan oksijene bağlı olarak artan sahte algılara bağlı olabilir.

son zamanlarda en çok merak ettiğim olay bu: '' eğer öyd doğru ise bu bahsedilen bilinç artışını bilimsel(fizik kimya biyoloji kuantum vs herşey dahil) olaylar açıklayabilir mi? yani bilime göre böyle bir şeyin(bilinç artışı olup ölü ya da çok ağır yaralı halde normal şartlarda dahi görmesinin bilmesinin duymasının imkansız olduğu uzaklıklardaki şeyleri duyması,görmesi,bilmesi vs.) olmasına en küçük dahi olasılık var mı?' yani bilim bu olayları açıklayabilir mi? bilimsel olarak böyle bir şeyin olmasına en küçük dahi bir olasılık var mı? bunu bilsem yeter.

bu sorunun cevabı için sormuştum.ölüme yakın deneyimlerden bazıları

http://bpakman.wordp...gidip-gelenler/

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...